+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
3. srpna 2017 • 10:45

ČUS po obvinění Jansty a Boháče ctí presumpci neviny

Autor: ,
Předseda České unie sportu Miroslav Jansta na valné hromadě FAČR v červnu
TOP VIDEA
EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek
Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík
VŠECHNA VIDEA ZDE

Obviněním České unie sportu a jejích představitelů v kauze manipulací se sportovními dotacemi se ve středu zabýval výkonný výbor ČUS a konstatoval, že ctí presumpci neviny všech osob, proti kterým bylo trestní stíhání zahájeno. V minulém týdnu byli obviněni předseda Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč, trestnímu stíhání čelí také místopředseda unie a bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.Výkonný výbor ČUS ve středu uvedl, že vyčká dalšího průběhu trestního řízení - zejména pravomocného skončení věci. "Do té doby se nebude k průběhu ani k jednotlivým úkonům a dílčím rozhodnutím nikterak vyjadřovat. Je připraven poskytnout orgánům činným v trestním řízení zákonnou součinnost," stojí v prohlášení.

Jansta s Boháčem jsou obviněni ze zneužití pravomoci, ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení povinností při správě cizího majetku. Podle policistů naváděl Jansta k trestné činnosti dnes již odvolanou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou nebo bývalého ředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu, kteří pak údajně ovlivňovali, kolik peněz poputuje k jednotlivým sportovním organizacím. Obvinění se podle serveru Seznam.cz týká ministerského dotačního programu 3, u kterého Jansta působil jako garant.

Česká unie sportu obvinění odmítla a tvrdí, že se vždy zasazovala o jasná a transparentní pravidla pro rozdělování dotací pro sport. V prohlášení uvedla, že jako jediná ze střešních sportovních organizací disponuje transparentním, veřejně přístupným a kontrolovatelným systémem evidence členské základny i veškerého svého majetku.

"V rámci prohloubení adresnosti a spravedlnosti ČUS v roce 2016 také doporučila návrh na vyhlášení deseti programů pro rozdělování dotací 2017, který Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR akceptovalo. Ustavilo sice garanty jednotlivých programů, ale odmítlo zveřejnit jasná a přehledná kritéria rozdělování peněz, přestože na to zástupci ČUS opakovaně upozorňovali a navrhovali vzorová kritéria," uvedl výkonný výbor.

Návrh úředníků MŠMT zpracovaný na rozdělení dotací v Programu 3 na činnost střešních organizací a zajištění činnosti tělovýchovných jednot a sportovních klubů, na který reagovala expertní komise a na jehož základě padla obvinění (zdroj - rozhlas.cz)

Organizace členská základna počet územních pracovišť navržená dotace
ČUS 1 119 886 91 (obsluhují 7 308 TV) 48 mio Kč
ČOV bez  základny 0 60 mio Kč
Sokol 156 938 42 (obsluhují 1 102 TV) 46 mio Kč

720p 360p
Předseda České unie sportu Jansta: Věřím, že s novým ministrem najdeme společnou řeč

720p 360p
Jansta: Zadržení Pelty? Začalo se útočit na fotbal, ale ten nic neprovedl

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze