+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
12. března 2010 • 13:24

Zachránil život místo medaile, teď dostal cenu

Autor:
Orientační běžec Michal Smola
TOP VIDEA
TOP 5 gólu Plzně: Omládlý Kolář, úžasný Krmenčík, bodoval i Limberský TOP 5 gólu Plzně: Omládlý Kolář, úžasný Krmenčík, bodoval i Limberský
NEJ zákroky Premier League: Fabianski ze Swansea si proti City opravdu nevydechnul NEJ zákroky Premier League: Fabianski ze Swansea si proti City opravdu nevydechnul
VŠECHNA VIDEA ZDE

Veslař Václav Chalupa a hokejista Josef Černý obdrželi hlavní ceny Českého klubu fair play za celoživotní postoj. Na dnešním slavnostním vyhlášení v Praze převzal hlavní cenu roku 2009 za čin reprezentant v orientačním běhu Michal Smola, který se na mistrovství světa v Maďarsku podílel na záchraně života jednoho ze soupeřů.Smola si na posledním úseku štafety všiml, že švédský běžec Martin Johansson si při pádu probodl stehno silnou větví. Spolu s reprezentanty Francie a Norska, s nimiž do té doby bojoval o první místo, poskytli zraněnému soupeři první pomoc a přivolali záchranáře. Český tým, který tvořili ještě Tomáš Dlabaja a Jan Procházka, byl nakonec hodnocen na 27. pozici.

Čtěte více:
Orientační běžec: Zachránil život, přišel o zlato »

Sedmdesátiletý hokejista Černý, bývalý kapitán národního mužstva, dostal cenu za příkladné vystupování v celém průběhu své kariéry. Jeden z nejlepších českých střelců v historii má z olympijských her tři medaile a ze světových šampionátů dokonce deset cenných kovů, zlato mu ale ve sbírce chybí.

Pověst velmi férového sportovce si v dlouholeté kariéře vysloužil i dvaačtyřicetiletý Chalupa, stříbrný z olympiády v Barceloně. Také on pravidelně vozil medaile z mistrovství světa, na titul však nikdy nedosáhl.

Za celoživotní postoj byli dále oceněni sportovní lékař Milan Handl a atletický trenér Zdeněk Váňa. Diplomy za záchranu života si odnesli florbalista Tomáš Chrápek, fotbalista Josef Fendrych z Golčova Jeníkova a olomoučtí hokejisté Jakub Čuřík, Jakub Bartoň, Tomáš Zbořil a Dalibor Sedlář, kteří před prvoligovým zápasem v Třebíči zachránili život domácímu hráči, jenž zkolaboval při rozcvičování.

Diplomy za činy fair play dostali šachista Štěpán Žilka, fotbalisté z nižších soutěží Dalibor Hanák a Michal Fagula, extraligoví hokejisté Václav Skuhravý a Jiří Dopita, jenž za opravení výroku rozhodčího obdržel cenu i loni. Oceněn byl také automobilový závodník Milan Blahout, který po tragické nehodě na Pražském rallysprintu inicioval mezinárodní sbírku pro těžce zraněnou ženu a její dcerku.

Děkovné dopisy zaslal Český klub fair play tenistovi Janu Hájkovi za opravení výroku rozhodčího ve finále Davisova poháru a automobilovému závodníkovi Robertu Randýskovi, který na Rallye Dakar odtáhl nepojízdný kamion svého soupeře do cíle rychlostní zkoušky.

Držitelé hlavní ceny za rok 2008 Zdeněk Hrubý a Radek Jaroš, kteří při výstupu na himálajský vrchol Dhaulágiri zachránili dva polské horolezce, dnes za svůj čin převzali diplom Evropského hnutí fair play.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze