+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
25. března 2010 • 16:51

Sjezdařka Hrstková končí kariéru, povede děti

Autor:
TOP VIDEA
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vrcholná kariéra sjezdařky Lucie Hrstkové je u konce. Lyžím ale zůstane dvojnásobná medailistka z juniorského mistrovství světa věrná. Už se věnuje tréninku dětí a možná jednou vychová elitní lyžařku. "Řekla jsem, že končit se má na vrcholu," uvedla Hrstková na mistrovství republiky ve Špindlerově Mlýně.Tím vrcholem byl nečekaný triumf v nedávné soutěži družstev ve finále Světového poháru, který získala společně s Šárkou Záhrobskou, Ondřejem Bankem a Kryštofem Krýzlem. "Splnil se mi sen. Slyšela jsem hymnu a já prostě už v lyžování podle mě víc dokázat nemůžu," prohlásila 28letá lyžařka.

Čerstvý zážitek z finále SP v německém Ga-Pa předčil vše, co Hrstková v kariéře zažila. "Protože stát na stupních vítězů je nádherné. Rakušané, Švýcaři byli pode mnou a ještě na mě koukali, jako kdo to je. Benni Raich mi gratuloval a vůbec si mě prohlížel, jako že jsem spadla z višně, odkud mě vyhrabali," smála se.

Sjezdařka Lucie HrstkováSjezdařka Lucie Hrstková

Lyžovat chce pořád, ale už nebude podstupovat přípravu, spíše se bude udržovat ve formě v rámci trénování lyžařského potěru. "Já tak končím, nekončím. Moje vrcholná kariéra je u konce," uvedla Hrstková.

Po šokujícím vítězství v soutěži družstev se říkalo, že Hrstková vydrží do příští sezony, kdy se v Ga-Pa uskuteční mistrovství světa a ona by opět měla být součástí družstva. "Myslím, že holky tady na mistrovství ukázaly, že by to šlo i beze mne," konstatovala.

Na sjezdařské nebe vylétla poměrně rychle a už v šestnácti letech se nominovala na olympiádu v Naganu 1998. Japonské hry se jí taky vybaví jako první, když se ohlédne za svou kariérou. "Vlétla jsme do toho bez zkušeností, bez ničeho a pro mě to byl napůl šok a napůl strašný zážitek. Potom už to všechno jelo," řekla Hrstková.

Českému alpskému lyžování v ní rostl velký talent. Na juniorském světovém šampionátu získala v roce 1998 bronz v obřím slalomu a ve stejné disciplíně skončila na juniorském MS o tři roky později dokonce druhá. Jenže pak příliš neprorazila, na mistrovství světa skončila nejlépe sedmnáctá v kombinaci a na olympiádě byla patnáctá.

Sjezdařka Lucie HrstkováSjezdařka Lucie Hrstková

"Asi jsem měla na víc," odvětila na otázku, jestli dokázala svůj talent naplnit. Říkala, že s otcem a trenérem Ivanem Hrstkou udělali hodně chyb, protože neměli zkušenosti, pořádné vedení. "Ale neřekla bych, že něčeho lituju. Myslím, že i tak jsem dokázala dost, ale rozhodně jsme talent nevyužila na maximum," doplnila Hrstková.

O jejích kvalitách vypovídají úspěchy z juniorských MS. V Megéve zdolala pozdější chorvatskou hvězdu Janicu Kosteličovou, ve Verbieru o tři roky později porazila dvojnásobnou olympijskou vítězku z Vancouveru Němku Marii Rieschovou nebo vítězku Světového poháru Lindsey Vonnovou z USA.

"Já jsem zůstala někde vzadu, ale to je takové české lyžování. Koncepce a systém tady nefunguje. Dojela jsem na to, že jsem kolem sebe neměla lidi a tým," řekla Hrstková. Uškodilo jí zranění ramene. Na operaci šla až po třech letech bolestí, pak se rychle snažila vrátit, začala jezdit bez pořádného tréninku a nedařilo se jí. Psychika dělala své. "Už jsem si tolik nevěřila a nešlo se z toho vyhrabat. To byla jedna z velkých chyb. A potom jsme nikdy neměli tu patřičnou profesionalitu."

Nyní chce dokončit studium, bude mít aprobaci na trenérství, ale možná bude učit tělocvik. Hlavně by se chtěla věnovat dětem, které trénovala už v letošní sezoně. "Jsem teď v Liberci a chtěla bych to tam rozjet. Třeba se podaří malá akademie. Docela mě to baví, chtěla bych u toho zůstat, protože české lyžování není v úplně dobré pozici a třeba bych to mohla pomoct pozvednout," uvedla.

Možná jednou vychová svoji nástupkyni, nebo medailovou hvězdu, jakou je Záhrobská. "Jako ženská to budu mít těžký, ale mám co předávat," řekla rodačka z Bečvy. "Hlavně chci vymyslet trénink, aby to byla spíš hra, aby to děti bavilo," uvedla Hrstková.

 

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze