+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
TOP VIDEA
SESTŘIH: Brémy - Hannover 4:0. Pavlenka vychytal domácím první výhru v sezoně SESTŘIH: Brémy - Hannover 4:0. Pavlenka vychytal domácím první výhru v sezoně
Zlín - Mladá Boleslav: Procházka jako tank! Narazil do plexiskla, které se rozsypalo Zlín - Mladá Boleslav: Procházka jako tank! Narazil do plexiskla, které se rozsypalo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jelikož nadměrná fyzická aktivita utlumuje aktivitu imunitního systému, sportovci jsou mnohdy náchylnější k infekcím. Vznikají mikropoškození svalů a kumulace drobných poškození může vyústit například v natržení či přetržení svalů, únavové zlomeniny, záněty. Mezi přírodní produkt, zabraňující takovým věcem, a bez vedlejších účinků, patří medicinální houby.Jejich účinnost je známa po tisíce let a západní medicína přebírá to, co věděli staří Číňané. Mezi potvrzenými vlastnostmi hub jsou protirakovinné, protiinfekční, antioxidační, ale také celkově posilující a libido zvyšující účinky.

Moderní vědecké studie prokazují, že působí jako elixíry navracející sílu, zlepšující kondici a výdrž. Pokusy při extrémních outdoorových závodech ukazují, že medicinální houby redukují respirační výměnný kvocient, který je ukazatelem svalové oxidační kapacity k získání energie (čím trénovanější jedinec, tím nižší kvocient). Po šesti týdnech toto vykázal sledovaný cyklistický tým. U jeho členů také došlo k poklesu hladiny laktátu o více než 33 procent.

Foto 

Bez stresu i únavy

Protože se oddálí přechod na anaerobní metabolismus, snižuje se riziko poranění a dochází k rychlejší regeneraci po zátěži. Snazší je adaptace na vysokohorské prostředí (zvyšuje se počet červených krvinek bez nárůstu sekrece EPO.

Hladina testosteronu u cyklistů, kteří užívali kombinaci hub, vzrostla čtyřikrát. Naopak hladina stresového hormonu kortizolu se nezměnila. Snížila se i hladina volných radikálů. Tento výsledek ukazuje, že se při podávání přípravků z hub snižuje riziko přepětí a syndromu přetrénování.

Správný výběr či kombinace hub ochraňuje organismus sportovce před negativními následky tvrdého cvičení. Ale pozitiva najdeme i na opačném pólu pomyslné osy aktivita/pasivita. Užívání výtažku pomohlo testovaným mužům se sedavým zaměstnáním lépe využít kyslík pro svaly, zvýšit aerobní kapacitu, došlo i k vyšší koncentraci adrenalinu a oddálení únavy.

Pro dobrý spánek

Medicinální houby jsou totiž takzvané adaptogeny. Tonizují nejen fyzickou, ale i psychickou stránku, snižují emocionální stres, který může blokovat výkonnost. Je též nesporné, že posilují funkci kardiovaskulárního systému, zlepšují cirkulaci, snižují krevní tlak.

Kdo si při sportu častěji sáhne na dno sil, ocení nižší bolestivost svalů. Při užívání doporučené houby mizí chronické zánětové reakce a po velké zátěži nedochází k poruchám spánku. Některé z hub se dokážou postavit i stafylokokovi, který je odolný proti antibiotické léčbě. Kromě klasických bakterií mají medicinální houby schopnost potlačovat i infekce způsobené chlamydií, z nichž jeden druh se přenáší kapénkovou cestou.

K dosažení žádaného účinku je nutné zvolit vhodný preparát. Na trhu je jich mnoho, ne všechny jsou však zpracovány tak, aby v sobě uchovaly zázračnou sílu medicinálních hub. Základem je být aktivní a starat se o zdraví dřív, než se dostaví nemoc, jak praví dávné ponaučení. Pak může platit, že se z hub stanou skutečné superhouby, jak pro změnu říká jeden reklamní slogan.              ?

Medicinální houby

jsou velmi zvláštní organismy, nepatří ani do rostlinné, ani do živočišné říše. Existuje zhruba deset druhů s různými účinky a společnou vlastností – jsou obrovským zdrojem energie.

Nejsilnější medicinální houby: Cordyceps, Reishi.

Nejefektivnější při sportu: Cordyceps, Reishi, Maitake, Hericium a Shiitake.

Houbové extrakty jsou dostupné v podobě tablet, pro děti je možné sehnat účinné preparáty v podobě chutného sirupu.

Témata:  Zdravý muž, houby, zdravíKlasická verze
Mobilní verze