21.9.2016 • 15:42

Faksu mučí bratr ex-hvězdy Sparty. Někdy bych ho vyrazil, směje se

Vstoupit do diskuse
0

Neomrzí se, viďte. Příběhy mladíků, kteří vyrazili za moře bít se o štěstí a slávu. Urvat pro sebe NHL! Radek Faksa takový zosobňuje, poslední sezona byla pro 22letého útočníka průlomová. Dřel na farmě v Texasu, vysloužil si jmenovku v kabině prvního týmu Dallasu, zahrál si na mistrovství světa, kam jel místo zkušenějšího Aleše Hemského. A s národním týmem hraje Světový pohár v Torontu. „Přesně ví, co musí dělat, aby došel ke svému snu,“ chválil svého koně v rozhovoru pro Superlife kondiční trenér Radim Polášek.



Polášek, bratr bývalého obránce Sparty Adama Poláška, sám býval úspěšným sportovcem, špičkovým florbalistou. V roce 2007 měl být hlavním kulometčíkem reprezentace na juniorském MS, kde Češi dokráčeli k senzačnímu druhému místu. Forvard FBC Ostrava ale na šampionátu neodehrál ani střídání, pár měsíců před startem si poranil vazy v koleni. Doléčit je úplně nestihl, tak místo v nominaci přenechal stoprocentně zdravému hráči.

Úžasné sportovní gesto spoluhráči parťákovi vrátili, stříbrnou placku mu schovali a předali. Polášek pak opakovaně zkoušel návrat do vrcholového florbalu, ale neklaplo to, obávaným kanonýrem už se nestal. Koleno zlobila dál. A tak si našel alternativu, stal se kondičním trenérem.

„V té době byl florbal celý můj život, vše se točilo okolo něj. Díky druhé operaci kolene jsem ale musel přehodnotit cíle. Jak se říká, něco skončilo a něco jiného začalo,“ popsal 27letý kondiční kouč, který kromě Faksy připravuje i Matěje Stránského a další hokejisty z Ostravy a okolí.

Stát se kondičním trenérem tedy byla logická náhrada za vlastní profesionální kariéru?
„Už na škole jsem poznal výborné kantory, kteří mi dali teorii a částečně i praxi. Já do toho přidal své zkušenosti za celou mou kariéru a vydal se touto cestou, která mě strašně baví a obohacuje. Sport jde neustále kupředu, stejně jako metody na rozvoj kondice a já se snažím jít s ním.“

Faksu připravujete od léta 2014, jak jste se poznali?
„Před dvěma roky se přidal do přípravy na posledních pár týdnů k Matějovi Stránskému, se kterým hrál na farmě v Texasu. Minulou a letošní přípravu už měl Radek stoprocentní od začátku až do konce.“

Kdy s letním drilem začínáte?
„Začínáme, když jsou kluci zcela odpočinutí po sezoně. Například letos Radek hned z NHL jel na MS a poté měl asi měsíc volno. Jiný případ je Matěj Stránský, který se svým týmem na farmě vypadl letos už v prvním kole a tak jsme začali společně s jeho bratrem Šimonem asi o měsíc dřív než Radek. Denně máme jednu hlavní fázi v tréninkovém centru, kde pracuji. Odpoledne mají kluci čas na své doplňkové aktivity s kamarády či rodinou, které mi však musí vždy hlásit, abych věděl, zda nebudou zasahovat do koncepce týdne.“

Letos se Faksa prosadil se v áčku Dallasu, hrál na MS, teď je součástí týmu na Světovém poháru. Cítíte, že jste pod tímto průlomem podepsaný?
„V prvé řadě je Radek výborný hráč, který má veškeré předpoklady k NHL. Je fyzicky i psychicky neuvěřitelně vyspělý a ví, co všechno musí udělat, aby došel ke svému snu. Já jsem jen jakási dopomoc k jeho schopnostem a dovednostem, jež mu pomáhají v jeho cestě. Věřím však, že na jeho výkonech podpis z části mám. Za poslední dvě letní přípravy jsme udělali obrovský kus práce. A snažili se zapracovat na věcech, bez kterých by NHL hrát prostě nešlo.

O jaké věci konkrétně šlo?
„Makali jsme hlavně na rychlosti reakcí, dynamice a síle v postoji. Do přípravy jsme daleko více zařadili třeba běžecký padák, zátěžové saně na tlačení a plyometricke boxy na výskoky.“

Díky Světovému poháru má Faksa jeden z vrcholů sezony teď v září, jak jste tomu přizpůsobili přípravu?
„To je pravda, hned takový velký test. Přípravu jsme letos trošku zkrátili a věnovali se víc rychlosti a dynamice. A také bylo velmi důležité mít kvalitní tréninky na ledě.“

Na Světovém poháru v prvním zápase s Kanadou (0:6) sundal Faksu Ryan Getzlaf, proti Evropě (2:3 v prodloužení) nehrál. Jak je na tom?
„Psali jsme si, v pondělí byl na vyšetření v nemocnici, šlo o otřes v horní části těla, proto ho týmový doktor nenechal zápas dohrát. Měl by být v pořádku, uvidíme, zda se v posledním utkání proti Americe vrátí do sestavy.“

Píšete si takhle i během sezony?
„I během sezony jsme neustále v kontaktu. Většinou když kluci mají víc volna a cítí, že je třeba dělat věci navíc. Letos jsem za klukama chtěl přijet do Dallasu, ale osobní a pracovní povinnosti mi to nedovolili, navíc to ani nebylo moc zapotřebí, protože oba měli skvělou sezonu bez nějakých výpadků. Letos však doufám, že čas bude a určitě přiletím na kontrolu.“

Hokejisté nesnáší běhání

Je asi lepší, že máte v tréninkové skupině dva parťáky, kvůli motivaci a tak…
„V tomto případě, kdy jde o hráče, co mají přípravu složenou z 90% stejně, je jen dobře, že chodí dva i více. Na tréninku je od začátku cítit, že nikdo nechce prohrát a kluci se motivují navzájem. Hecují se a povzbuzují, když některý z nich v dané disciplíně zaostává, je krásný pocit tohle sledovat. Když mají footdrills nebo silovou vytrvalost která vyžaduje 150% úsilí a kluci jdou na krev, tak se teprve začnou ukazovat charakterové vlastnosti.“

Je větší dříč Faksa nebo Stránský?
„Každý má své chvilky slávy, ale i chvilky, kdy bych je nejraději vyhodil.“

Jaký cviky třeba vyloženě nesnáší?
„Ať už jedeme všeobecnou sílu, silovou vytrvalost, mobilizaci, dechová cvičení, odrazovou či výbušnou sílu, zpevňovací cviky nebo intervalové sprinty, tak nikdo ani nepípne, opravdu. Snažím se to vše dělat tak, aby to kluky bavilo a vše mělo správný systém v postupu, a to jak v samotném tréninku, tak v návaznosti týdnů a měsíců. Nejtěžší je pro kluky však běhání.“

Stane se, že z námahy i zvrací?
"Minulé léto měl Mates slabší chvilku, jinak ne. To spíš když se soustředíme na střed těla, a hlavně na správné dýchaní, tak je to pro kluky největší zátěž."

Příklad tréninku Radka Faksy

10 minut zahřátí na běhátku nebo kole
10 minut mobilita a aktivace kloubů a úponů
agility footdrills
běhání na žebříčku, mezi kužely, překážky, plyometrie (cviky na rychlost a výbušnost)

PŘIKLAD KOMBINACE
8x přední dřep s 80KG + 6x nadhoz (power clean) 60KG + 4x hokejový dvojvýskok na 60cm box + jedna minuta pauza

-takto se jede 5 kol ve třech sériích, veškeré zatížení by mělo trvat do 45 sekund

PŘÍKLAD KOMBINACE II.
síla horních končetin: 8x push press 50kg + 10x externí rotace na TRX
celkový počet sérií 4, pauza po sérii dvě minuty

Co regenerace a strava, usměrňujete je i v tomto ohledu?
„Bez regenerace, což je hlavně strava a spánek ve spojitosti s psychickým relaxem, to nejde pořádně dělat. Jejich tělo musí být stroj, který jede na plné obrátky. Kluci musí vydržet hodinu až hodinu a půl maximálního drilu denně 5-6x týdně. A to vyžaduje vyváženou stravu, dokonalý pitný režim a správný odpočinek.“

24hodinový servis denně za desetitisíce

Jak konkrétně regenerujete?
„Jako regeneraci před dnem volna se jdeme projít na Lysou horu, což je procházka tak na hodinu, nebo zalezeme do wellnesu.“

Když vedete Faksu a Stránského, stíháte i jiné tréninky, nebo jste jim vyloženě k dispozici 24 hodin denně?
„To by bylo hezké, ale nemůžu si dovolit mít na starost jen kluky. Přes léto se ale vše točí okolo nich a dalších hokejistů, kteří u mě přes léto tvoří drtivou většinu dne. I tak jsem klukům k dispozici 24/7 a když ne přímo na tréninku tak on-line. Vše co potřebují zařídit půjčit nebo obstarat tak se snažím udělat, aby měli v hlavě jen jedno, a to kvalitní přípravu a další a další životní sezony před sebou. Mezi to všechno musím vpasovat i jiné klienty z jiných sportů, nadšence nebo mládež. Přes léto pracuji 14 hodin denně a hlavně za kluky doslova dýchám, ale věřím v to co oni, to je to nejdůležitější v naší spolupráci.“

Jak si tento svůj all inclusive servis ceníte?
„Cena je zatím taková, aby to bylo pro kluky únosné a zároveň byla oceněna má práce. Kluci si uvědomují, jaký je to pro ně přínos a že je to ta nejlepší investice, kterou můžou udělat do budoucna. Je třeba si však uvědomit, že jsou na začátku kariéry a tučné smlouvy na ně čekají. Řádově jde ale o desetitisíce měsíčně.“

Mladší bratr Adam teď válí v Novosibirsku (10 zápasů - sedm asistencí) a má našlápnuto ke skvělé kariéře. Proč netrénujete jeho?
„To je složité. Nepřál bych si trénovat nikoho jiného než svého bratra, protože vím nejlépe, jak co a kdy. Jsme přeci jedné krve. Brácha byl ale vždy pod smlouvou u nějakého týmu, ať už pražské Sparty, nebo teď v KHL. Tudíž se vždy musel přidat k týmu a letní drily podstupovat s týmem. Což ale vím, že pro něj není vždy úplně ideální. Fyzicky je připraven vždy jako jeden z nejlepších, a tak by si zasloužil individuální přístup pro rozvoj specializovaných dovedností, které by jeho hru posunuly ještě dál. Minulou sezonu jsem osobně nevynechal jediný jeho zápas v play off za Spartu a dokážu předvídat každý jeho pohyb dopředu. Vím přesně, kdy nemůže a proč. Znám jako nikdo jeho silné stránky a stejně tak i ty slabé, na kterých by potřeboval pracovat. Uvidíme, co přinese budoucnost.“

Radim Polášek pózuje s Matějem Stránským, který válí na farmě Dallasu
Radim Polášek pózuje s Matějem Stránským, který válí na farmě Dallasu

Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

18. září 2021
Brno
Výsledky
16. října 2021
Praha
Výsledky

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud

{# Inicializace knihovny pro opozdene nacitani zdroju #}