30. ledna 2015 • 13:10

Obří bitva, pak kanár. Djokovič zdolal Wawrinku a je ve finále

Autor: iSport.cz
0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Srbský tenista Novak Djokovič si popáté zahraje finále grandslamového Australian Open. V semifinále přemohl obhájce titulu Stana Wawrinku ze Švýcarska v pěti setech 7:6 (1), 3:6, 6:4, 4:6 a 6:0.

Srb se v neděli utká o titul s britským tenistou Andym Murraym a proti přemožiteli Tomáše Berdycha se pokusí uhájit svou stoprocentní finálovou úspěšnost na úvodním grandslamovém turnaji sezony. Djokovič hrál o titul na Australian Open čtyřikrát a pokaždé triumfoval.

Vzájemná bilance před utkáním hovořila jasně pro Djokoviče, který Wawrinku v 16 zápasech porazil a jen třikrát prohrál. Jejich poslední dvě utkání v Austrálii ale přinesla dramatické pětisetové maratony. V roce 2013 vyhrál Djokovič osmifinále po pětihodinové bitvě v pátém setu 12:10, vloni ve čtvrtfinále zase triumfoval po čtyřech hodinách Wawrinka poměrem 9:7.

Letos pátý set žádné drama nepřinesl, Djokovič v něm dokonce nadělil čtvrtému hráči žebříčku kanára. Pátou finálovou účastí v Melbourne vyrovnal Srb rekord Rogera Federera a Stefana Edberga.

Úvodní grandslam sezony Djokovič opanoval poprvé v roce 2008 a poté třikrát za sebou v letech 2011 až 2013. V roce 2011 i před dvěma lety ve finále porazil Murrayho.

Tenisový turnaj Australian Open (dotace 40 mil. australských dolarů):

Muži:

Dvouhra - semifinále:
Djokovič (1-Srb.) - Wawrinka (4-Švýc.) 7:6 (7:1), 3:6, 6:4, 4:6, 6:0.

Ženy:

Čtyřhra - finále:
Šafářová, Matteková-Sandsová (ČR/USA) - Chan Yung-Jan, Čeng Ťie (14-Tchaj-wan/Čína) 6:4, 7:6 (7:5).

Smíšená čtyřhra - semifinále:
Mladenovicová, Nestor (3-Fr./Kan.) - Mirzaová, Soares (1-Indie/Braz.) 3:6, 6:2, 10:8, Hingisová, Paes (7-Švýc./Indie) - Hsieh Su-Wei, Cuevas (Tchaj-wan/Urug.) 7:5, 6:4.