20. ledna 2016 • 12:10

Australský VÝBUCH Kvitové, skončila i pohádka „té druhé“ Plíškové

Osasuna - Barcelona: Gól! Messi vymíchal obranu a zvýšil na 3:0 Osasuna - Barcelona: Gól! Messi vymíchal obranu a zvýšil na 3:0
SESTŘIH Premier League: Leicester City – Manchester City 4:2 SESTŘIH Premier League: Leicester City – Manchester City 4:2

SOUHRN VÝSLEDKŮ 2. KOLA AUSTRALIAN OPEN | Působení Petry Kvitové na grandslamovém Australian Open vzalo překvapivě rychlý konec, česká jednička a šestá nasazená dnes podlehla ve druhém kole domácí Darje Gavrilovové 4:6 a 4:6. Druhé vítězství nepřidala ani Kristýna Plíšková, dvojče slavnější Karolíny. 114. hráčka světa po překvapivém skalpu Samanthy Stosurové padla v těžkém boji s Monikou Puigovou z Portorika 6:4, 6:7 (6) a 7:9, když promarnila celkem pět mečbolů. Jediným českým postupujícím tak byl ve středu Tomáš Berdych, který si hladce poradil s Mirzou Bašičem z Bosny.

Kvitová v utkání s jednadvacetiletou moskevskou rodačkou Gavrilovovou, která reprezentuje Austrálii od roku 2014, udělala 35 nevynucených chyb.

V prvním setu šla česká favoritka dvakrát do brejku, ale náskok ani jednou při svém servisu nepotvrdila. Od stavu 4:3 prohrála dvanáct míčů v řadě a úvodní sadu ztratila.

Ve druhé prohrávala už 2:5, snížila ještě na 4:5, odvrátila i dva mečboly, ale pak si popáté v utkání prohrála servis a po hodině a půl opouštěla dvorec zklamaná.

Petra Kvitová odpočívá v pauze mezi gamy duelu proti domácí Darje Gavrilovové ve druhém kole Australian Open

Plíšková promarnila PĚT mečbolů

Kristýna Plíšková, 114. hráčka světa, se na začátku sezony blýskla dobrou formou. Se soupeřkou, která je na žebříčku o 62 míst výše a minulý týden hrála finále v Sydney, sehrála hodně vyrovnaný zápas. Nasázela dokonce 31 es, což je nový rekord na okruhu WTA.

Ve druhém setu měla třiadvacetiletá Češka v tie-breaku dokonce tři mečboly, ale ani jeden neproměnila a o rok mladší Portoričanka si dokázala vynutit rozhodující třetí sadu. V ní si obě tenistky opět držely podání, za stavu 7:6 měla Plíšková další dva mečboly, ale ani tentokrát neuspěla, a poté duel na svou stranu po dvou hodinách a dvaceti minutách zlomila soupeřka.

Berdycha čeká Kyrgios

Berdych si s kvalifikantem Bašičem (137. v žebříčku ATP) poradil hladce za hodinu a osmatřicet minut. Nastřílel patnáct es a celkem 43 vítězných úderů a v utkání nečelil ani jednomu brejkbolu.

"Znovu panovaly těžké podmínky. V pondělí bylo horko a teď větší vlhkost, ale mám za sebou další dobrý test a jsem rád že jsem to zvládl ve třech setech," usmíval se Berdych v rozhovoru na dvorci v Hinsense aréně.

Opravdovou zkouškou jeho formy může být 3. kolo, v kterém narazí na Australana Nicka Kyrgiose. S třicátým tenistou světa ještě nehrál. "Je to stoupající hvězda. Má hru na velké soupeře a velké zápasy. Rozhodně bych ve třetím kole mohl potkat trochu slabšího soupeře," řekl Berdych iDnes a Radiožurnálu. "Ale vybírat si nemůžu. Musím být soustředěný od prvního míčku."

Favorité postupují

V ostře sledovaném utkání zdolala světová čtyřka Agnieszka Radwaňská z Polska Kanaďanku Eugenii Bouchardovou 6:4 a 6:2. "Hrát s ní už ve druhém kole byla velká výzva a jsem ráda, že jsem vyhrála ve dvou setech," řekla Radwaňská.

Obhájkyně titulu a světová jednička Američanka Serena Williamsová smetla Tchajwanku Hsieh Su-Wei 6:1, 6:2 a Ruska a Maria Šarapovová si podobně poradila s Alexandrou Sasnovičovou z Běloruska 6:2 a 6:1.

I v pavouku mužů se dařilo favoritům. Postoupili loňský šampion Srb Novak Djokovič, Švýcar Roger Federer, Japonec Kei Nišikori, Francouz Jo-Wilfried Tsonga i Chorvat Marin Čilič.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open (dotace 44 mil. australských dolarů):
Djokovič (1-Srb.) - Halys (Fr.) 6:1, 6:2, 7:6 (7:3),
Seppi (28-It.) - Kudla (USA) 7:5, 6:4, 6:4.

Čtyřhra - 1. kolo:
Štěpánek
, Nestor (ČR/Kan.) - Hsieh Cheng-Peng, Yang Tsung-Hua (Tchaj-wan) 6:1, 7:5,
Johnson, Querrey (USA) - Rosol, Zelenay (ČR/SR) 6:3, 7:6 (7:3),
Dlouhý, Veselý (ČR) - Duckworth, Millman (Austr.) 7:6 (7:4), 2:6, 6:3.

Puigová (Portor.) - Kristýna Plíšková (ČR) 4:6, 7:6 (8:6), 9:7,
Gavrilovová (Austr.) - Kvitová (6-ČR) 6:4, 6:4.

Hlaváčková, Hradecká (7-ČR) - Aojamaová, Ninomijaová (Jap.) 6:2, 6:7 (4:7), 6:1,
Karolína Plíšková, Görgesová (13-ČR/Něm.) - Chia-Jung Chuang, Govorcovová (Tchaj-wan/Běl.) 7:6 (8:6), 6:4,
Strýcová, Lučičová-Baroniová (ČR/Chorv.) - Barthelová, Siegemundová (Něm.) 7:6 (7:4), 6:1,
Krejčíková, Wang Ja-fan (ČR/Čína) - Van Uytvancková, Wickmayerová (Belg.) 6:3, 6:3.