18. září 2015 • 11:55

Nepříjemnost v baráži! Rosol získal bod, ale Veselý v Indii selhal

Kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil s Jiřím Veselým v baráži proti Indii
Sparta - Plzeň: Karavajev u tyče dorazil Konatého přihrávku, Sparta vede 2:0 Sparta - Plzeň: Karavajev u tyče dorazil Konatého přihrávku, Sparta vede 2:0
Připoutejte se, El Clásico je tady! Vyhraje bitvu gigantů Real Madrid, nebo Barcelona? Připoutejte se, El Clásico je tady! Vyhraje bitvu gigantů Real Madrid, nebo Barcelona?

Po úvodních dvouhrách hrají čeští tenisté v baráži o udržení v elitní skupině Davis Cupu s Indií 1:1. První bod získal v Dillí Lukáš Rosol, který porazil domácí jedničku Yukiho Bhambriho jasně po setech 6:2, 6:1 a 7:5. Pak se ale jízda za záchranou zadrhla, když Jiří Veselý, který je při neúčasti Tomáše Berdycha poprvé česká jednička, v obrovském vlhku a dusnu překvapivě padl s Somdevem Devvarmanem 6:7 (3), 4:6 a 3:6.

V důležité sobotní čtyřhře nastoupí Radek Štěpánek zřejmě s dvacetiletým Adamem Pavláskem a proti nim se postaví ostřílení deblisté Leander Paes a Rohan Bopanna. Zápas začne v 8:30 SELČ. Nedělní dvouhry jsou na pořadu od 6:30.

Rosol (85. v žebříčku ATP) v prvních dvou setech jasně předčil domácí jedničku Bhambriho, který je v žebříčku o 40 míst za ním. Od stavu 1:2 v první sadě získal devět her v řadě a bezpečně si získal dvousetové vedení. V horku dosahujícím 34 stupňů Celsia s vysokou vlhkostí vzduchu působil jistě, hrál razantněji a více si pomáhal servisem.

"Chtěl jsem hrát rychle a v prvních dvou setech to fungovalo neuvěřitelně. Skvěle jsem podával," pochvaloval si Rosol.

Lukáš Rosol zařídil českému týmu první bod proti Indii v baráži o udržení v elitní skupině Davis CupuLukáš Rosol zařídil českému týmu první bod proti Indii v baráži o udržení v elitní skupině Davis Cupu

Slyšet byla třicítka českých fanoušků a pokřik :"Lukáááš Rosol". Hlediště pro asi čtyři tisíce diváků se dopoledne přes vstup zdarma zaplnilo ani ne z poloviny. A tak v televizi zazněla výzva: "Přijďte! Vstup je volný a tenisté potřebují pomoc."

"Je teprve pátek dopoledne a lidé přijdou na čtyřhru, na Paese a Bopannu, debl je slavný," vysvětlovali indičtí novináři. V úvodním utkání tak byly nejvíce slyšet bubny a především švitořící děti, které musela hlavní rozhodčí několikrát ztišovat.

Komplikace přišla až na začátku třetího setu. Rosol si poprvé ztratil podání, trochu znejistěl a chyboval. Rychle ale srovnal z 1:3 na 3:3. V nervózním setu prohrával za stavu 5:5 už 0:40, ale situaci zvládl a odvrátil celkem pět brejkbolů. Ve dvanácté hře třetí sady posedmé v utkání vzal soupeři servis a za dvě hodiny vyhrál.

"Yuki začal hrát ve třetím setu lépe. Měl jsem problém to dotáhnout, ale dopadlo to dobře. Nebylo jednoduché hrát v těchto podmínkách," řekl Rosol.

Veselý podlehl hlavně horku

Dvaadvacetiletý Veselý vypadal na začátku nervózně a hrál se soupeřem dlouhé výměny. První set trval hodinu a deset minut, z toho jen úvodní tři gamy se hrály 26 minut. I proto Veselý v náročných podmínkách, v kterých se člověk zpotí i po deseti minutách sezení, rychle vadl. Jakoby z něj někdo vysával energii.

V prvním setu si oba udrželi servis a čtyřicátý hráč světa Veselý padl v tie-breaku. Do druhé sady vstoupil nadějně brejkem a vedením 2:0, o které ale přišel a v desáté hře ztratil po dvojchybě servis i druhý set. Už v sobě nenašel síly a nestačil na solidně hrajícího 146. hráče světa, který nastřílel 20 es. Veselý se mnohdy po podání ani nenatáhl a esem byl i dobře umístěný servis letící rychlostí jen 128 km/h.

Čeští tenisté, vítězové "salátové mísy" z let 1980, 2012 a 2013, hrají baráž po čtyřech letech. Ze Světové skupiny sestoupili jen v roce 2005.