6. února 2016 • 17:04

Jako den a noc. Kvitová propadla, Plíšková udolala Halepovou

V Plzni budu až do smrti, řekl kapitán Petržela. Divil se zprávě o odchodu Ďuriše V Plzni budu až do smrti, řekl kapitán Petržela. Divil se zprávě o odchodu Ďuriše
Trenér Třince Kýhos po výhře v Plzni o kauze Polanský: Tým to utužilo Trenér Třince Kýhos po výhře v Plzni o kauze Polanský: Tým to utužilo

FED CUP | České tenistky po prvních dvouhrách fedcupového dueulu v Rumunsku hrají 1:1. O první bod se překvapivě postarala fantastická Karolína Plíšková, když zdolala domácí jedničku a světovou trojku Simonu Halepovou po setech 6:7, 6:4 a 6:2. Domácí tenistky se ale v Kluži dočkaly úspěchu v podobě jasného triumfu Moniky Niculescuové 6:3 a 6:4 nad světovou devítkou Petrou Kvitovou.

Nedělní program by měl v poledne českého času začít soubojem dnes poražených jedniček Kvitové s Halepovou, po nich budou hrát Plíšková s Niculescuovou. Za stavu 2:2 by o vítězkách rozhodla čtyřhra.

"Kája zahrála fantasticky. Bylo to fyzicky i mentálně náročné a zvedla se. Pétě od začátku moc nešly nohy a bylo vidět, že letos nemá moc zápasů. Niculescuová moc nepomohla a odehrála to dobře od začátku do konce," řekl kapitán Petr Pála. Stav 1:1 po prvním dnu označil za dobrý. "Můžete si říct, že když to bylo 1:0, tak pak by bylo 2:0 lepší, ale 1:1 je v pořádku a 3:2 je nejlepší," dodal.

Světová třináctka Plíšková proti Halepové ukázala sílu na podání a v přímých úderech, ale také trpělivost ve výměnách a při zkrácení hry. Halepovou zdolala poprvé.

"Je to první vítězství a velmi cenné, protože je ve Fed Cupu. Je to super začátek, ale bylo to fyzicky strašně náročné. Byla jsem trpělivá a jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla třiadvacetiletá Plíšková v televizním rozhovoru na kurtu.

V prvním setu Plíšková třikrát dotáhla ztrátu podání, za stavu 4:5 odvrátila i setbol, ale o set přišla v tie-breaku poměrem 4:7. Od druhé sady se ale zlepšovala a držela s výborně běhající Rumunkou krok v úderech od základní čáry.

Tenistka Karolína Plíšková zajistila obhájkyním titulu v 1. kole Fed Cupu vedení v Rumunsku 1:0 na zápasy, když vyhrála nad Simonou Halepovou 2:1 na sety.

Přitom hrála odvážně, opírala se do returnů a po brejku z třetí hry mířila za ziskem druhého setu. O podání ale přišla v osmé hře a důležitý moment přišel v dalším gamu. Při podání Halepové prohrávala Plíšková 15:40, ale dokázala soupeřce servis vzít a vzápětí set dopodávala. Naštvaná Halepová třískala raketou o zem.

Plíšková od té doby dominovala. Ve třetím setu na ní sice bylo vidět, že už toho má dost, ale kazila méně a díky dvěma brejkům si dokráčela pro výhru. Hrdinka loňského finále proti Ruskám porazila Halepovou poprvé v kariéře po třech předchozích prohrách a zároveň si poprvé poradila s hráčkou z elitní trojky.

Kvitová byla ze soupeřky nešťastná

Tenistka Petra Kvitová dobře ví, že má do ideální formy daleko.Tenistka Petra Kvitová dobře ví, že má do ideální formy daleko.
Kvitová se proti nepříjemně hrající Niculescuové nedokázala dostat do rytmu. Po čopovaných míčích soupeřky z forhendu, padajících k zadní čáře, často trefila síť nebo aut.

Celkem udělala 46 nevynucených chyb, zatímco Rumunka jen 12. Kvitová se místy snažila útočit, ale ani výpady k síti nepřinesly kýžené body. Zkazila několik smečí, párkrát byla prohozena a vypadala na dvorci utrápeně.

"Začátek byl špatný, ale pak jsem se dostávala trochu do hry a zlepšovalo se to. Cítila jsem se lépe fyzicky i mentálně, ale ona hrála pořád hodně solidně," řekla Kvitová a ke svému výkonu doplnila: "Mám určitě na víc, to je bez debat."

Češky Fed Cupu v současnosti vládnou. Loni porazily ve finále v Praze Rusko 3:2 na zápasy, obhájily titul a soutěž vyhrály už počtvrté za posledních pět let. Rumunky jsou ve Světové skupině poprvé po 24 letech.