Berdych jde dál, Veselý vypadl. Šafářová titul ve čtyřhře neobhájí

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Tenista Tomáš Berdych zvládl přes výpadek ve druhé sadě utkání 2. kola grandslamového Roland Garros a zůstává posledním českým mužem ve dvouhře. Sedmý nasazený porazil Málika Džazírího z Tuniska 6:1, 2:6, 6:2 a 6:4 a postoupil potřetí za sebou a pošesté ze svých třinácti účastí na antuce v Paříži do třetího kola. Jiří Veselý skončil po prohře se Španělem Nicolásem Almagrem 4:6, 4:6 a 3:6, ve čtyřhře dohrála obhájkyně titulu Lucie Šafářová.

Šafářová spolu s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, s níž tvořily druhý nasazený pár, prohrály nečekaně už v 1. kole s Nizozemkou Kiki Bertensovou a Švédkou Johannou Larssonovou 4:6 a 3:6.

Berdych postoupil po dvou hodinách a 16 minutách. "Celkově to bylo utkání v pohodě. Možná na výjimku ve druhém setu. Ale myslím, že není potřeba v začátku turnaje tam nechat úplně všechno. Hlavně je důležité, když to nakonec zvládnu," uvedl Berdych.

Třicetiletý tenista na dvorci Suzanne Lenglenové proletěl snadno prvním setem, v němž 72. hráče žebříčku ATP přehrával razancí a přesností. Ve druhé sadě ale Berdych za stavu 2:2 nevyužil brejkboly, vypadl z rytmu a prohrál čtyři gamy v řadě.

"Myslím, že to bylo úplně normální, a že když člověk takhle prohraje set, tak se nic neděje a jede se dál." řekl Radiožurnálu. Po ztraceném setu se rychle vrátil do pohody a třetí dějství znovu bezpečně ovládl.

O osudu čtvrté sady rozhodl Berdych v koncovce. Za stavu 3:4 odvrátil dva brejkboly, jeden po obtížném voleji, a pak sám udeřil. Vzal Džazírímu servis díky přesnému forhendu do růžku a vzápětí při svém podání utkání po dvou a čtvrt hodinách ukončil.

Příštím Berdychovým soupeřem bude Pablo Cuevas z Uruguaye. "Je to obrovsky těžký soupeř na to, co to je za kolo. Ale i takové člověk musí potkat, pokud chce něco uhrát a jít dál, tak je musí porazit," řekl semifinalista turnaje z roku 2010. S aktuální světovou sedmadvacítkou se střetl jednou a loni v Pekingu na tvrdém povrchu prohrál.

Veselý nezačal proti Almagrovi dobře, prohrával 0:4 a pak celý zápas jen dotahoval soupeřův náskok. "Hratelné to bylo. Ale on dělal méně chyb. Nemůžu říct, že bych měl s jedním uhraným kolem odjíždět spokojený, ale není ostuda prohrát s hráčem, který byl v absolutní špičce," hodnotil Veselý zápas. "Smutný jsem, ale snažím se dívat dopředu," myslel už na obhajobu titulu na challengeru v Prostějově příští týden.

Šafářová může přijít o čtyřhru na olympiádě

Pro Šafářovou může prohra v 1. kole soutěže deblistek znamenat komplikaci vzhledem k olympijské nominaci do čtyřhry. Češky mají teoreticky pět hráček, ale v Riu mohou hrát jen dva páry.

Šafářová nyní přijde o 2000 bodů a vypadne z deblové desítky světového žebříčku. Pokud se Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková , stříbrný pár z her v Londýně 2012, přiblíží v Paříži obhajobě bodů za loňské semifinále, dostanou se před Šafářovou.

Druhý olympijský pár by mohly tvořit Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou . Konečnou nominaci navrhuje Český tenisový svaz.

Ferrer (11-Šp.) - Mónaco (Arg.) 6:7 (4:7), 6:3, 6:4, 6:2,
López (21-Šp.) - Estrella (Dom. rep.) 6:3, 7:6 (10:8), 6:3.

Čtyřhra - 2. kolo:

Huey, Mirnyj (10-Filip./Běl.) - Berankis, Rosol (Lit./ČR) 6:3, 6:4,
Štěpánek, Zimonjič (12-ČR/Srb.) - Lajovič, Thiem (Srb./Rak.) 6:3, 6:2.

Cornetová (Fr.) - Mariaová (Něm.) 6:3, 6:7 (5:7), 6:4,
Puigová (Portor.) - Görgesová (Něm.) 7:5, 6:7 (4:7), 7:5.

Čtyřhra - 1. kolo:

Krejčíková, Siniaková (ČR) - Chuang Chia-Jung, Hsieh Su-Wei (16-Tchaj-wan) 6:2, 6:4.
Švedovová, Mergea (4-Kaz./Rum.) - Hradecká, Matkowski (ČR/Pol.) 6:4, 6:4,
Bertensová, Larssonová (Niz./Švéd.) - Matteková-Sandsová, Šafářová (2-USA/ČR) 6:4, 6:3.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Hlaváčková, Roger-Vasselin (6-ČR/Fr.) - Medinaová-Garriguesová, Lipsky (Šp./USA) 6:2, 6:2.