Velký český den na US Open, Cetkovská má životní zářez

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

SOUHRN 4. DNE | Tenistka Petra Kvitová si počtvrté za sebou zahraje na US Open třetí kolo. Turnajová pětka v New Yorku porazila Američanku Nicole Gibbsovou 6:3 a 6:4. Uspěl i šestý nasazený Tomáš Berdych po výhře nad Rakušanem Jürgenem Melzerem 7:6, 6:1 a 6:3. Lukáš Rosol se s posledním grandslamem sezony rozloučil po prohře s Philippem Kohlschreiberem z Německa 6:7, 2:6 a 2:6. O největší překvapení turnaje se postarala Petra Cetkovská, která zdolala loňskou finalistku Caroline Wozniackou 6:4, 5:7, 7:6

Kvitová i Berdych s přehledem postoupili

Kvitová přišla na kurt Louise Armstronga se zavázaným pravým stehenním svalem, ale duel s Gibbsovou (117. WTA) zvládla bez problémů. Nečelila žádnému brejkbolu a se zaťatou pěstí po výhře běžela k síti po hodině a deseti minutách.

Berdychův zápas s Melzerem měl téměř totožný průběh jako letos na Australian Open. Český tenista vyhrál v tie-breaku vyrovnaný první set a ve zbytku duelu dominoval. Jeho dalším soupeřem bude Španěl Guillermo García-López.

Hrozbu vyřazení odvrátil Brit Andy Murray . Třetí nasazený a vítěz turnaje z roku 2012, kdy ho vedl Ivan Lendl , už prohrával s Francouzem Adrianem Mannarinem 0:2 na sety, ale nakonec zápas vyhrál v pěti setech 5:7, 4:6, 6:1, 6:3 a 6:1.

Cetkovská utekla ze čtyř mečbolů

Tenistka Petra Cetkovská se postarala o největší překvapení letošního US Open. Češka odvrátila v bitvě za umělého osvětlení na centrkurtu Arthura Ashe ve 2. kole s Dánkou Caroline Wozniackou čtyři mečboly a loňskou finalistku a čtvrtou nasazenou porazila 6:4, 5:7 a 7:6.

Třicetiletá Cetkovská mířila za senzací od prvních míčů. Wozniackou tlačila, byla aktivnější a Dánka se za základní čarou většinou bránila. Po zisku prvního setu vedla Cetkovská ve druhém 3:0 a za stavu 4:2 nevyužila dva brejkboly na 5:2. Jakoby se možnosti překvapení zalekala, začala chybovat a druhý set ztratila.

V rozhodující sadě odvrátila za stavu 4:5 první mečbol smečí. Další tři smazala o dvě hry později a vždy po odvážné hře a vítězném úderu, kterých měla v utkání celkem 61. V tie-breaku Cetkovská dominovala a povolila Dánce jen jeden bod.

"Je to skvělé, neskutečné," nemohla Cetkovská skoro mluvit dojetím při rozhovoru na kurtu. "Byla jsem šťastná, že sem na turnaj vůbec můžu přijet a tohle je něco úplně neuvěřitelného. Při mečbolech jsem si říkala, že to nemůžu pustit."

Strýcová vyrovnala maximum

Barbora Strýcová postoupila na letošním grandslamovém US Open do 3. kola a minimálně zopakuje svůj výsledek z loňského roku. Číňanku Wang Čchiang dnes porazila 6:2, 4:6 a 7:5.

Strýcová mohla 112. hráčce světa Wang Čchiang nadělit v prvním setu "kanára", ale při svém podání nevyužila dva setboly. Nakonec za stavu 5:2 a po dvaapadesáti minutách proměnila až sedmou možnost sadu ukončit. Ve druhém setu ale více chybovala a postup musela vybojovat ve třetí sadě, kterou rozhodla brejkem v dlouhém jedenáctém gamu.

"Pro mě to byl hrozně těžký zápas, protože jsem byla favoritkou. Byl to pro mě důležitý zápas pro psychiku," řekla Strýcová po tříhodinovém boji. "Nevím, jestli zrovna v tomhle zápase rozhodly zkušenosti. Úplně si to nemyslím. Spíš rozhodlo to, která vydrží déle. Třetí set už byl o tom, kdo má víc štěstí, a jsem hrozně ráda, že jsem to vybojovala," oddechla si.

Na US Open se Strýcová dostala do třetího kola jako loni a vyrovnala tím své zdejší maximum. "Začínám to tady mít dost ráda," usmála se. O osmifinále bude svěřenkyně Tomáše Krupy hrát s 24. nasazenou Sabine Lisickou z Německa, která ve dvou setech vyřadila Italku Camilu Giorgiovou.

Veselý udolal Karloviče

Veselý si před zápasem na Karloviče věřil a bylo to vidět i na kurtu. Trpělivě čekal na své šance. První set získal v tie-breaku, a i když druhý a třetí ztratil, ve čtvrtém se dočkal a dvakrát vzal soupeři servis.

V rozhodující páté sadě měl dva brejkboly za stavu 5:5, ale 21. nasazený Chorvat je odvrátil esy. Českému hráči se povedl rozhodující tie-break, v kterém vedl 5:1 a náskok už nepustil.

I v dalším utkání bude Veselý čelit výborně servírujícímu soupeři. Jeho sokem v utkání o osmifinále bude třináctý nasazený John Isner z USA.

Štěpánek uspěl ve čtyřhře

Zranění Radka Štěpánka, zablokované krční svaly a s tím spojené mdloby, kvůli kterým odstoupil v pondělí ze zápasu 1. kola dvouhry, nebylo vážné a mohl nastoupit ve čtyřhře. V páru s Tommym Haasem z Německa porazili v 1. kole třinácté nasazené Pabla Cuevase z Uruguaye a Španěla Davida Marrera 6:2, 3:6 a 6:3.

Těžkou cestu do třetího kola měl pátý nasazený Švýcar Stan Wawrinka. Devatenáctiletého Korejce Čong Hjona zdolal ve třech tie-breacích.

Anderson (15-JAR) - Krajicek (USA) 6:3, 6:4, 6:2,
Berdych (6-ČR) - Melzer (Rak.) 7:6 (7:2), 6:1, 6:3.
Federer (2-Švýc.) - Darcis (Belg.) 6:1, 6:2, 6:1,
Gasquet (12-Fr.) - Haase (Niz.) 4:6, 6:3, 7:6 (7:4), 6:4,
Tomic (24-Austr.) - Hewitt (Austr.) 6:3, 6:2, 3:6, 5:7, 7:5.

Čtyřhra - 1. kolo:

Haas, Štěpánek (Něm./ČR) - Cuevas, Marrero (13-Urug./Šp.) 6:2, 3:6, 6:3.

Strýcová, Krajiceková (13-ČR/Niz.) - Raeová, Smithová (Brit.) 6:4, 6:4,
Hsieh Su-Wei, An. Rodionovová (10-Tchaj-wan/Austr.) - Hrdinová, Jovanovská (ČR/Srb.) 6:2, 6:3,
Niculescuová, Savčuková (Rum./Ukr.) - Voráčová, Aojamaová (ČR/Jap.) 6:2, 6:1,
Barthelová, Siegemundová (Něm.) - Karolína Plíšková, Lisická (ČR/Něm.) 6:2, 3:6, 6:2,
Cibulková, Rybáriková (SR) - Koukalová, Čchen Liang (ČR/Čína) 6:1, 7:5, Gasparjanová, Panovová (Rus.) - Bencicová, Siniaková (Švýc./ČR) 6:4, 6:4, Knappová, Vinciová (17-It.) - Allertová, Konjuhová (ČR/Chorv.) 6:1, 6:0.

Smíšená čtyřhra - 1. kolo:

Matteková-Sandsová, Querrey (USA) - Hradecká , Matkowski (3-ČR/Pol.) 6:4, 3:6, 10:7.