Jan Jaroch
30. června 2015 • 09:50

Potýkat se s něčím navíc. Kvitová promluvila o posledním tabu sportu

Autor:
TOP VIDEA
Slavia je mistr! Takhle na Strahově převzala pohár pro ligového šampiona Slavia je mistr! Takhle na Strahově převzala pohár pro ligového šampiona
Plzeň - Jihlava: Stadion v Plzni držel minutu ticha za Davida Bystroně Plzeň - Jihlava: Stadion v Plzni držel minutu ticha za Davida Bystroně
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z LONDÝNA | Je to tak intimní záležitost, že se o ní na první pohled ani nesluší mluvit. Je ale fér zamlčovat něco, co je běžnou součástí života sportovkyně a může se promítnout i do jejích výsledků? Program je pevný a neptá se, kdy má žena „své dny“. Očekává se, že její výkon bude vždy nejlepší a bezchybný. I když má třeba menstruační bolesti, potýká se s výkyvy hormonálních hladin, je unavenější, lítostivější. O možná posledním tabu sportovního světa promluvila ve Wimbledonu také Petra Kvitová.


REKLAMA
digi tv

„Ovlivňuje to naše výkony. Mám své zkušenosti a vím, jak těžké je hrát či trénovat v takových dnech, když se musíte potýkat ještě s něčím navíc,“ pravila bez uzardění Kvitová.

V Británii sklidila potlesk. Stejně jako domácí tenistka Heather Watsonová na startu roku v Melbourne. Na Australian Open dorazila jako rozjetá šampionka z Hobartu a odletěla po 1. kole s porážkou 4:6, 0:6 od Cvetany Pironkovové. Při utkání jí bylo mdlo, nevolno, chyběla jí energie. Na kurt si zavolala i lékaře. „Potkaly mě dívčí záležitosti,“ vysvětlovala pak.

Menstruace je dost možná posledním tabu sportovního světa. „Ženské měsíční záležitosti jsou tématem, které je zametáno pod koberec a považováno za velké tajemství. Ženy trpí v tichosti,“ říká Annabel Croftová, někdejší profesionální hráčka a dnes komentátorka. V kuloárech občas zaslechnete, že perioda byla důvodem prohry té a té hráčky. Veřejně se o ní tenistky ale zásadně nešíří.

Cítí se slabší, i když nemusí

Navíc není vědecky doloženo, že by se v inkriminovaných dnech snižovala fyzická výkonnost sportovkyň. Například slavná britská vytrvalkyně Paula Radcliffeová prozradila, že světový rekord v maratonu zaběhla roku 2002 v Chicagu, když měla své dny.

Tři lidi mi dělají účes, smála se Petra Kvitová na Twitteru
Tři lidi mi dělají účes, smála se Petra Kvitová na Twitteru

Je vysoce individuální, jak menstruace ovlivňuje připravenost sportovkyň podávat nejvyšší výkony. Podle vyjádření předního českého gynekologa, s nímž Sport toto téma konzultoval, může cyklus ovlivňovat sportovkyni víc psychicky než fyzicky. Ženy v tu dobu bývají náladovější, mají větší sklon k depresím, cítí se slabší, i když tomu tak ve skutečnosti být nemusí. To vše v důsledku výkyvů hormonálních hladin.

To nakonec potvrzuje i Annabel Croftová. „V ten čas jste hodně citlivá a tenisový zápas vše ještě násobí,“ vypráví a přidává vlastní zkušenost. „Vzpomínám, jak jsem měla na kurtu závratě, byla jsem dezorientovaná, plačtivá. Přišla jsem do šatny a zjistila, že mi začala perioda. Řekla jsem si: Aha, tak proto jsem byla úplně bez sebe...“

První zápas Petry Kvitové na letošním Wimbledonu sledujte od 14.00 ZDE »