7. července 2015 • 05:00

Wimbledon ruinoval Češky. Kvitová si pohoršila o 57 milionů

Autor:
TOP VIDEA
Život je sranda. Hokejové hvězdy se dojemně loučily s Josefem Augustou Život je sranda. Hokejové hvězdy se dojemně loučily s Josefem Augustou
Jarolímův hattrick je stále rekordní. Dal ho za Bohemians ve 38 letech Jarolímův hattrick je stále rekordní. Dal ho za Bohemians ve 38 letech
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nula. Tolik Čechů zůstalo ve hře v singlových pavoucích letošního Wimbledonu. V osmifinále vypadli i poslední držáci Tomáš Berdych a Lucie Šafářové. A kromě neobhájených bodů do světového žebříčku počítají zejména české tenistky finanční ztráty, v porovnání s loňským úspěšným ročníkem si pohoršily o desítky milionů korun.Pamatuje loňský rok v All England Clubu? Petra Kvitová slavný Wimbledon podruhé v kariéře vyhrála, Lucie Šafářová došla do semifinále a Barbora Strýcová do čtvrtfinále. Češky letěly žebříčkem vzhůru a vyhlížely tučné šeky s hlavičkou turnaje.

Dohromady si české trio přišlo na 84 milionů korun. Kvitová brala za výhru 60 milionů, Šafářová v součtu s prémií za čtyřhru, kde si spolu Anastasií Pavlučenkovou zahrála čtvrtfinále, necelých 16 milionů, a posledních osm dodala Barbora Strýcová.

Letos je ale všechno úplně jinak. Navzdory navýšení wimbledonských prémií o sedm procent se výdělky českých tenistek rapidně zmenšily. Obhájkyně titulu Kvitová letos skončila už ve 3. kole, Šafářová ve čtvrtém a Strýcová se z turnaje poroučela hned v prvním kole.

Řečí peněz tak vydělala Kvitová jen 2,85 milionu korun, Šafářová 4,55 a Strýcová se musela spokojit s 1,1 milionem. Z celkové dotace třetího grandslamu sezony, která činí 1,03 miliardy korun, trojice elitních českých hráček ukrojila jen 8,5 milionu korun.

"Chtěla bych jít dál, o tom žádná, a teď jsem hodně zklamaná," smutně shrnula své singlové vystoupení Šafářová, která se jako jediná z českých hráček dostala mezi nejlepších šestnáct tenistek. I tak ale Češky prožily mizerný turnaj, poprvé po šesti letech žádná neprošla do čtvrtfinále.

Berdych si finančně polepšil

To v mužském pavouku dvouhry si nejlepší český zástupce přilepšil. Minulý rok se Tomáš Berdych loučil s Wimbledonem ve 3. kole, kdy prohrál s chorvatským dlouhánem Marinem Čiličem hladce 3:0 na sety. Letos ho stejně krutý výsledek potkal až o kolo dále, v osmifinále nasazenou šestku vyřídil Gilles Simon 6:3, 6:3, 6:2.

Po turnaji Berdychovi přiteče na účet stejně jako Šafářové 4,55 milionu korun, vloni to bylo zhruba o dva miliony méně.

Mírné finanční polepšení ale Berdychovi zlepšit náladu nemohlo. "To, co jsem předváděl, nebylo vůbec dobré. Podal jsem hrozný výkon, a proto takový výsledek," zkritizoval se hned po zápase nejlepší český tenista.

Výdělky vybraných Čechů ve Wimbledonu 2015 a 2014

(v korunách)

Petra Kvitová 2,85 mil. (2015) / 60 mil. (2014) 
Lucie Šafářová 4,55 mil. (2015) / 15,85 mil. (2014)
Barbora Strýcová 1,1 mil. (2015) / 7,99 mil. (2014)
Tomáš Berdych 4,55 mil. (2015) / 2,44 mil. (2014)

Tomáš Berdych byl ze svého výkonu s Gillesem Simonem právem přepadlý
Tomáš Berdych byl ze svého výkonu s Gillesem Simonem právem přepadlý