SOUHRN: Kvitové došly síly a na Wimbledonu končí! Češi selhali

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Po úterním českém posvícení přišlo ve Wimbledonu vystřízlivění, když vypadlo všech pět českých zástupců v čele s velkou favoritkou travnatého grandslamu Petrou Kvitovou. Ta se trápila s Američankou Madison Brengleovou, v závěru zápasu jí došly síly a na kurtu jí dokonce lékařky musely měřit tlak. Nasazená jedenáctka prohrála 3:6, 6:1 a 2:6. Nejblíže k postupu měl Lukáš Rosol, který v dramatickém boji s 16. nasazeným Gillesem Mullerem v pátém setu neproměnil dva mečboly a nakonec padl 5:7, 7:6 (7), 6:4, 3:6 a 7:9. Nepostoupily Kristýna Plíšková a Barbora Strýcová, na favorita nestačil ani Jiří Veselý.

Sedmadvacetiletá Kvitová byla po triumfu v Birminghamu považována za spolufavoritku třetího grandslamu sezony. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu ale udělala proti Brengleové 50 nevynucených chyb a působila unaveně. V závěru třetího setu si vzala čas na ošetření, nechala si změřit tlak a lékařka poslouchala i její dech.

Kristýna Plíšková nedotáhla dobře rozjetý duel s Řekyní Marií Sakkariovou a prohrála 7:6, 4:6 a 4:6. Ještě blíže postupu do třetího kola byl Rosol, v utkání s Gillesem Müllerem z Lucemburska měl v pátém setu dva mečboly, ale s turnajovou šestnáctkou prohrál 5:7, 7:6, 6:4, 3:6 a 7:9 za tři a půl hodiny.

Naopak Veselý se výhře ani nepřiblížil a s 28. nasazeným hráčem Fabiem Fogninim z Itálie prohrál 6:7, 4:6 a 2:6. Dvaadvacátá nasazená Strýcová prohrála po divokých prvních dvou setech s loňským nováčkem roku Japonkou Naomi Ósakaovou 1:6, 6:0 a 4:6.

Kvitová jako na horské dráze

Zápas Kvitové připomínal horskou dráhu. V prvním setu svěřenkyně Jiřího Vaňka chybovala, čtyřikrát si ztratila podání a posléze i set. Od stavu 0:1 ve druhém setu ale spustila ostrou palbu a šesti hrami v řadě se dostala do hry.

Ve třetím setu ještě dokázala zareagovat na ztrátu podání v první hře, ale od stavu 2:1 už neuhrála ani game. Navíc se stále častěji znaveně opírala o raketu. Za stavu 2:5 si zavolala lékařku, ale zápas už nezachránila. Odvrátila jeden mečbol, ale padesátou nevynucenou chybou utkání po hodině a tři čtvrtě ukončila.

Petra Kvitová se v závěru zápasu nechala ošetřit, doktorky jí na kurtu měřily i tlak

Rosol promarnil dva mečboly

Kvalifikant Rosol v utkání tvrdých servisů vedl 2:1 na sety, ale levou rukou hrající Müller, vítěz z Hertogenbosche a semifinalista v Queen's Clubu, dokázal srovnat. V rozhodující sadě měl Rosol za stavu 6:5 i díky dvěma dvojchybám soupeře dva mečboly, jenže nedostal šanci je proměnit. Müller při obou dobře servíroval a při druhém si pomohl i jedním ze 45 es, která v souboji nastřílel. "První mečbol trochu mrzí, mohl jsem do toho jít odvážněji," řekl Rosol.

Rozhodnutí padlo za stavu 7:7. Rosol nejdříve odvrátil dva brejkboly, ale při třetím vyhodil dobíhaný míč mimo kurt a Müller zápas dopodával. "Byl to dobrý zápas o malých šancích se špatným koncem. Hrál jsem na dobré úrovni, všechno se zlepšilo. S turnajem můžu být celkově spokojený a je vidět, že je na čem stavět. Beru to pozitivně, mohl jsem jenom překvapit," řekl Rosol, který loni prohrál ve Wimbledonu v 1. kole až 10:12 v pátém setu s Američanem Samem Querreym.

Plíšková byla nadohled postupu

Juniorská vítězka Wimbledonu z roku 2010 Kristýna Plíšková vedla nad Sakkariovou (101. hráčkou žebříčku WTA) 7:6 a 4:1 a měla dva brejkboly. Ani jeden ale nevyužila, pustila skvěle se pohybující soupeřku do hry a sama situaci neunesla.

Ve druhém setu prohrála pět her v řadě a pak na pět minut zmizela na toaletu. Po návratu se zdálo, že by mohla myslet na výhru, ale opakovala se situace z první sady. Za stavu 2:1 nevyužila česká hráčka dva brejkboly a pak sama přišla o servis. Ještě měla šanci vrátit se do zápasu, ale nezužitkovala ani náskok 40:0 při servisu Sakkariové za stavu 3:4. Celkem v utkání využila jen dva brejkboly ze čtrnácti.

Nadšeně bojující Sakkariová, která v 1. kole vyřadila Kateřinu Siniakovou, proměnila mečbol svým třetím esem. Zápas trval bez dvou minut dvě a půl hodiny.

Strýcová v utkání s devatenáctiletou Ósakaovou přišla o první set za 26 minut, ale pak se uklidnila a přesnou hrou získala sedm gamů v řadě. Až třetí set byl vyrovnaný. "Problém byl za stavu 1:0 a 30:0, kdy jsem jí otevřela dveře zpátky do zápasu. Neudělala jsem nic. Hrála jsem strašně krátké balony," řekla Strýcová.

Zápas zlomila ztráta podání Češky v sedmé hře. Pak sice odvrátila čtyři mečboly, jeden i za pomoci "prasátka", ale s wimbledonskou debutantkou Ósakaovou prohrála za hodinu a 49 minut. "Nemohla jsem se do zápasu dostat. Celý zápas jsem se trápila," řekla Strýcová.

Murray se opět nezdržel

Obhájce titulu a světová jednička Andy Murray zvládl suverénně i druhé kolo Wimbledonu. Německého tenistu Dustina Browna porazil 6:3, 6:2, 6:2 a opět si ani jednou neprohrál servis. Jeho dalším soupeřem na grandslamu v All England Clubu bude přemožitel Jiřího Veselého, Ital Fabio Fognini. Nezaváhali ani Rafael Nadal či konkurentka Karolíny Plíškové v boji o post světové jedničky Simona Halepová.

Murray ztratil stejně jako v úvodním vystoupení proti Alexandru Bublikovi z Kazachstánu pouhých sedm gamů. Brown, 97. hráč žebříčku, jenž před dvěma lety na wimbledonské trávě zdolal dvojnásobného vítěze turnaje Rafaela Nadala, proti Murraymu neměl nárok.

"Docela dobře začal a ukázal pár výborných úderů, ale po prvním brejku jsem hrál líp a líp a měl zápas na své straně. A taky jsem dobře řešil jeho nepříjemný styl hry," pochvaloval si svěřenec Ivana Lendla. Brown vysekl favoritovi poklonu a připomněl jeho potíže s kyčlí, kvůli kterým vynechal před Wimbledonem přípravnou exhibici. "Jestliže měl problém s kyčlí, pak bych proti němu nechtěl hrát, kdyby ho neměl," řekl novinářům Brown.

Fognini bude pro Murrayho zřejmě těžším soupeřem, protože s ním má bilanci 3:3. Letos Brit rovněž třicetiletému Italovi podlehl na antukovém Masters v Římě, na trávě se utkají poprvé.

Druhé třísetové vítězství si připsal také Nadal. Duel s Donaldem Youngem z USA vyhrál 6:4, 6:2 a 7:5, přičemž až v závěru třetího setu umožnil soupeři brejk, takže při vlastním podání zápas ukončil až napodruhé. Světová dvojka se teď může těšit na utkání s Rusem Karenem Chačanovem.

Do třetího kola postoupila i ženská dvojka žebříčku Halepová. Druhá nasazená hráčka z Rumunska opět neztratila set a porazila 7:5, 6:3 Brazilku Beatriz Haddadovou. Její další soupeřkou bude Číňanka Pcheng Šuaj, přemožitelka Markéty Vondroušové.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 31,6 milionu liber):
Muži:
Dvouhra - 1. kolo:
Lorenzi (32-It.) - Zeballos (Arg.) 7:6 (7:3), 4:6, 7:6 (10:8), 7:5.

Paire - Herbert (oba Fr.) 7:6 (7:4), 6:1, 6:4,
Nadal (4-Šp.) - Young (USA) 6:4, 6:2, 7:5.

Ostapenková (13-Lot.) - Abandaová (Kan.) 4:6, 7:6 (7:4), 6:3,
Giorgiová (It.) - Keysová (17-USA) 6:4, 6:7 (10:12), 6:1.

Čtyřhra - 1. kolo:
Voráčová
, Ninomijaová (ČR/Jap.) - Boserupová, McHaleová (USA) 6:1, 6:2,
Hradecká , Siniaková (5-ČR) - Muhammadová, Towsendová (USA) 6:4, 7:6 (8:6),
Peschkeová, Grönefeldová (12-ČR/Něm.) - Golubicová, Kristýna Plíšková (Švýc./ČR) 6:4, 6:3,
Šafářová, Matteková-Sandsová (1-ČR/USA) - Bradyová, Riskeová (USA) 7:5, 6:2.