Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
26. května 2007 • 00:00

Čeští tenisté jsou ve finále!

DÜSSELDORF - Čeští tenisté si po čtyřech letech zahrají finále Světového poháru týmů v Düsseldorfu! Výběr kouče Jaroslava Navrátila si zajistil postup v závěrečném utkání Modré skupiny s domácím Německem, které porazil 3:0 na zápasy, a dokonce bez ztráty setu. Soupeřem tenistů v boji o první vítězství v historii samostatného Česka bude dnes Argentina. První bod na düsseldorfské antuce získala česká jednička Tomáš Berdych. Dvanáctý hráč světa porazil Philipa Kohlschreibera v utkání, v němž ani jednou neztratil servis a naopak čtyřikrát získal protivníkovo podání. Za 71 minut se radoval z jasného vítězství 6:3, 6:2 a Kohlschreibera porazil i počtvrté v kariéře. "Jeho tenis mi docela sedí. On se navíc snažil o hru, která u něj není obvyklá, a hodně chyboval. Byla to jen otázka času," řekl Berdych. Svou skvělou formu v Düsseldorfu poté potvrdil debutant Jan Hájek, jenž vyhrál i při svém třetím představení. Třiadvacetiletý náhradník za Radka Štěpánka, který se těsně před začátkem turnaje omluvil, nezaváhal v druhé dvouhře s Florianem Mayerem. Olomoucký rodák získal první sadu v tie-breaku, a i když mu domácí tenista na začátku druhého setu utekl do vedení 2:0, šesti vyhranými gamy za sebou výsledek obrátil. "Před turnajem jsme byli v těžké situaci, byl vůbec problém najít druhého hráče. Je fantastické, jak se toho Honza zhostil, podává tady skvělé výkony," pochválil Berdych svého kolegu, kterému v současnosti patří 101. místo ve světovém žebříčku. Naposledy si Češi zahráli ve finále Světového poháru v roce 2003, kdy Jiří Novák se Štěpánkem nestačili na Chile. Zkušený Novák, jenž loni na podzim ukončil kariéru, je oficiálně členem týmu i nyní, třebaže do Düsseldorfu neodcestoval. Navrátilův výběr se dnes od 11.45 pokusí navázat na triumfy tehdejšího Československa z let 1981 a 1987. Argentina spoléhá na silnou trojici Chela, Calleri, Acasuso. "To jsou tři hráči, kteří jsou všichni schopni hrát singly. Mají vyrovnaný tým, navíc antuka je jejich povrch," uvedl Berdych k síle soupeře. *** světový pohár v číslech MODRÁ SKUPINA NĚMECKO-ČESKO 0:3 Kohlschreiber-Berdych 3:6, 2:6, Mayer-Hájek 6:7 (4), 2:6, Kohlmann, Becker-Damm, Berdych 4:6, 4:6. BELGIE-ŠPANĚLSKO 0:3 O. Rochus-Ferrer 3:6, 4:6, Vliegen-Almagro 2:6, 1:6, Darcis, O. Rochus-Ferrer, Salva-Vidal 3:6, 6:3, 8:10. československé triumfy 1981 Pavel Korda, Lendl, Šmíd, Složil 1987 Šmíd, Šrejber, Mečíř, Pála Tabulka KONEČNÁ TABULKA 1. ČESKO 3 3 0 7:2 2. Španělsko 3 2 1 6:3 3. Německo 3 1 2 4:5 4. Belgie 3 0 3 1:8