Pavel Novotný
2. května 2016 • 20:02

Servisům vládnou sestry Plíškovy, Češky drží i smutný rekord

TOP VIDEA
Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel
VŠECHNA VIDEA ZDE

STATISTIKY | Tenisová sezona 2016 se pomalu blíží ke své polovině. Z dostupných statistik na ženském okruhu lze vysledovat řadu zajímavých údajů, ve kterých hrají důležitou roli i české tenistky. Podívejte se na ty nejzajímavější, ve kterých figurují především sestry Plíškovy.V první světové stovce se v současné době pohybuje šest Češek, což je o tři méně než před několika měsíci. V TOP 10 se ještě v září loňského roku objevovala trojice Petra Kvitová, Lucie Šafářová a Karolína Plíšková. Teď hájí pozice už jen wimbledonská šampionka.

Přesto není důvod k pesimismu. V závětří druhé stovky čekají na svojí šanci další české naděje v čele s Denisou Allertovou, Kateřinou Siniakovou a především šestnáctiletou Markétou Vondrouškovou.

Česká jména se objevují i v čele oficiálních statistik WTA pro rok 2016. K 25. dubnu se prvním místem v tabulce nejvíce nastřílených es mohla stejně jako loni pyšnit Karolína Plíšková, která v 17 odehraných zápasech trefila 147 nechytatelných servisů. To činí průměr téměř devět es na zápas.

Na čtvrtém místě jistí pozici její o dvě minuty starší dvojče Kristýna, která  zasypala své soupeřky v devíti zápasech 103 esy, tedy více než jedenácti na zápas.

NEJVÍC ES V ROCE 2016
POŘADÍ JMÉNO ESA ZÁPASY
1. Karolína Plíšková 148 17
2. Serena Williamsová (USA) 123 16
3. Timea Babosová (Maď) 114 23
4. Kristýna Plíšková 103 9

A další důkaz o servisových schopnostech sester Plíškových. Nejvíce es v jednom utkání si připsala starší Kristýna v druhém kole turnaje v Australian Open, když v duelu s Monicou Puigovou nasázela 31 ran, po kterých se soupeřka jen ohlédla.

V tomto ohledu nemá levoruká Kristýna letos konkurenci, druhá Maria Šarapovová jich stihla "jen" 21. Karolína je čtvrtá, v semifinále turnaje v Indian Wells zasypala Viktorii Azarenkovou 17 podáními, na které Běloruska neměla šanci dosáhnout.

Nejkratšímu zápasu vládnou Češky

Už ne tak pozitivní bilance registruje Češky ve statistice druhých servisů. V tomto ohledu "vede" Lucie Hradecká, která musela využít opakované podání v 51,1 procentech případů, Karolína Plíšková je s 43,8 % devátá. Rodačka z Loun na druhou stranu při svém servisu vyhraje 60,3 % bodů, což je sedmý nejlepší výsledek.

Skvěle se daří i asi nejlepší Češce v této sezoně Barboře Strýcové, která je sedmá v tabulce nejvíce vyhraných zápasů na tvrdém povrchu (14-9). Mezi hráčkami, které letos odehrály nejvíc třísetových utkání, se na desáté pozici drží už tradičně Petra Kvitová. Dlouhý duel si letos střihla už devětkrát s bilancí pěti výher a čtyř porážek.

NEJVÍC ES V JEDNOM UTKÁNÍ
POŘADÍ JMÉNO ES SOUPEŘKA (turnaj) výsledek
1. Kristýna Plíšková 31  Puigová (AO) 4:6, 7:6, 9:7
2. Maria Šarapovová (Rus.) 21 Benčičová (AO) 7:5, 7:5
3. Naomi Broadyová (Brit.) 21 Ostapenková (Auckland) 4:6, 7:6, 7:5
...6 Karolína Plíšková 16 Šafářová (Stuttgart) 7:6, 4:6, 7:5

Na bronzové pozici je v počtu nejvíc odehraných tiebreaků opět Karolína Plíšková, která jich má na svém kontě osm. Jen třikrát z toho však byla úspěšná.

A na závěr jeden rekord, ve kterém hrají české tenistky pozitivní i negativní roli zároveň. Nejkratším zápasem letošního roku byl duel prvního kola turnaje v Indian Wells, ve kterém Denisa Allertová zničila krajanku Petru Cetkovskou za pouhých 42 minut 6:0, 6:1.

Osmá je Karolína Plíšková, která se také v Indian Wells zdržela ve třetím kole s bývalou světovou jedničkou Anou Ivanovičovou o sedm minut déle, než vyhrála 6:2, 6:0.

NEJKRATŠÍ ZÁPAS
POŘADÍ JMÉNO SOUPEŘKA ČAS VÝSLEDEK (turnaj)
1. Denisa Allertová  Cetkovská 42 min. 6:0, 6:1 (Indian Wells)
2. Anastasia Sevastovová (Rus.) Kruničová (Srb.) 44 min. 6:0, 6:0 (Istanbul)
3. Serena Williamsová (USA) Kasatkinová (Rus.) 44 min. 6:1, 6:1
... 9. Karolína Plíšková Ivanovičová (Srb.) 49 min. 6:2, 6:0 (Indian Wells)