Záhrobská vybojovala ve slalomu bronzovou medaili!

5
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

FOTOGALERIE - Lyžařka Šárka Záhrobská vybojovala svoji první olympijskou medaili za třetí místo ve slalomu. Ve Whistleru dnes závod, jenž se odehrával převážně v husté mlze, vyhrála Němka Maria Rieschová, která byla nejrychlejší už v prvním kole, a získala po superkombinaci druhé zlato.

Za ní skončila Rakušanka Marlies Schildová, která odsunula ve druhé jízdě z průběžné druhé pozice českou reprezentantku.

Záhrobská slavila medaili s týmem a s fanoušky >>
Závod slalomářek jsme sledovali ONLINE >>

Stupně vítězů jsou reálné, věří si Záhrobská >>

Lyžařka Šárka Záhrobská vybojovala svoji první olympijskou medaili za třetí místo ve slalomu. Ve Whistleru dnes za neustálého sněžení vyhrála Němka Maria Rieschová, která byla nejrychlejší už v prvním kole, a získala po superkombinaci druhé zlato. Za ní skončila Rakušanka Marlies Schildová, která odsunula ve druhé jízdě z průběžné druhé pozice českou reprezentantku.
"Je to ohromná radost. Podmínky dneska nebyly zvlášť skvělé, ale dobojovala jsem to na bronz a jsem strašně šťastná," řekla Záhrobská novinářům. V cíli se poklonila českým fanouškům, kteří byli v hledišti nejvíc slyšet. "Nikdy, ani na mistrovství světa, jsem něco takového nezažila. Strašně jim děkuji, je to hrozně příjemný. Hodně mě povzbudili před druhým kolem a mají na tom svůj podíl," řekla.
Záhrobská získala pro Českou republiku ve Vancouveru šestou medaili po třech cenných kovech rychlobruslařky Martiny Sáblíkové a dvou úspěších běžců na lyžích. České sjezdové lyžování se z olympijské medaile raduje po 26 letech, neboť naposledy získala bronz ve sjezdu v Sarajevu Olga Charvátová-Křížová. Češi přivezou z Vancouveru minimálně šest medailí, čímž vyrovnají rekordní bilanci na zimních hrách právě z roku 1984.
Záhrobská by neměla šanci na úspěch nebýt dobrého výkonu v prvním kole. Do něj vyjela hned jako první díky příznivému losu a využila toho, že v brankách na měkčím podkladu nebyly ještě žádné rýhy. "To byla výhoda mít jedničku a netknutou trať," potvrdila pětadvacetiletá lyžařka, která v prvním kole předvedla klidnou jízdu bez rizika, ale plynulou a velmi rychlou. "Vršek se mi povedl, měl šmrnc. Jen dole jsem udělala pár chyb. Šlo to malinko pouštět víc," řekla v polovině závodu, kdy ztrácela čtyři desetiny na Rieschovou a měla k dobru 25 setin na třetí Schildovou.
O to horší pozici měla držitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa a šampionka z Aare 2007 v druhém kole. Startovala jako devětadvacátá a ve sněžení a mlze měla na rozbité trati složitou roli, kterou nezvládla například čtvrtá slalomářka po prvním kole Susanne Rieschová z Německa.
V hlubokých rýhách mezi brankami však Záhrobská neudělala vážnější chybu. "Byl to boj od shora až dolů. Bez risku se na medaili jezdit nedá. Trať už nebyla tak příjemná jako v prvním kole, ale já už o tom nepřemýšlím. Mám medaili, mám bronz a jdu si to užívat. Těším se na vyhlášení," řekla Záhrobská.
Česká hvězda neodolala jen ataku bronzové medailistky z Turína Schildové,
Úřadující mistryně světa Rieschová nedala nikomu šanci a třetím výkonem kola udržela vedení o 43 setin. "Jsem naprosto ohromená. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Zlato v kombinaci bylo super, ale tohle je cennější. Jen je mi líto sestry," pravila Rieschová.
Záhrobská zajela sedmý čas a na zlato ztratila sekundu a setinu. Od stříbra ji dělilo 58 setin. "Maria (Rieschová) je pro mě nejlepší lyžařka slalomářka, i co se týče všestrannosti. Má za sebou hodně martyrií. Dvě sezony nejezdila, protože měla přetrhané vazy, a určitě jí to přeju," řekla Záhrobská.
Potřetí na olympiádě vypadla ze závodu už v prvním kole Lindsey Vonnová z USA, jež startovala se zlomeným malíčkem zpevněným dlahou. Zranění si přivodila při pádu v prvním kole obřího slalomu, cíl neviděla ani v kombinačním slalomu.
Z her, před nimiž si poranila holeň, si tak odveze zlato ze sjezdu a bronz ze super-G. "Nevím, co se stalo, neměla jsem svůj den," řekla dvojnásobná vítězka Světového poháru a hned v cíli nejlepší kamarádce Rieschové, s níž trénuje v Garmisch-Partenkirchenu, pogratulovala. "Jsem na tebe pyšná," řekla jí.
Druhá česká slalomářka Petra Zakouřilová projela v prvním kole jen několik branek a vypadla.

Trojice medailistek olympijského slalomuFoto ČTK

Česká hvězda neodolala jen ataku bronzové medailistky z Turína Schildové, která se v této sezoně vrátila k závodění po zlomenině nohy. V druhé části závodu se Rakušanka blýskla nejrychlejším časem. "Samozřejmě zlato by byl sen, ale já jsem šťastná. Ještě loni v září jsem byla v depresi, takže stříbro je skvělé," připomněla Schildová své potíže.

Šárka Záhrobská při prvním kole olympijského slalomu

Ženy - slalom:
1. M. Rieschová (Něm.) 1:42,89 (50,75+52,14),
2. Schildová (Rak.) 1:43,32 (51,40+51,92),
3. Záhrobská (ČR) 1:43,90
(51,15+52,75),

4. Holmerová-Pietilaeová (Švéd.) 1:44,22 (51,64+52,58), 5. Aubertová (Fr.) 1:44,46 (51,68+52,78), 6. Poutiainenová (Fin.) 1:44,93 (51,67+53,26), 7. Görglová (Rak.) 1:44,97 (53,01+51,96), 8. Giusová (It.) 1:45,01 (51,71+53,30), 9. Mazeová (Slovin.) 1:45,09 (52,28+52,81), 10. Zuzulová (SR) 1:45,14 (52,11+53,03), ...Zakouřilová (ČR) nedokončila 1. kolo.