27. února 2010 • 20:02

Bank skončil ve slalomu jedenáctý, vyhrál Ital Razzoli

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Český lyžař Ondřej Bank obsadil v olympijském slalomu jedenácté místo. Ve Whistleru přitom nečekaně útočil na medaili, protože po prvním kole byl šestý s nikterak dramatickou ztrátou. Sobotní závod nečekaně vyhrál Ital Giuliano Razzoli, jenž byl nejrychlejší už po první jízdě.

Druhý skončil Chorvat Ivica Kostelič, třetí byl Švéd Andre Myhrer. Bez medaile zůstali v mužských alpských disciplínách v Kanadě Rakušané.

Devětadvacetiletý Bank v prvním kole se startovním číslem 37 dokázal, že je všestranným lyžařem a že se v této sezoně potkal s výbornou formou. Šestý nejrychlejší čas ho pasoval do role adepta na medaili, ale v druhé jízdě hned od začátku riskoval.

V přechodu do prudší části svahu pak ztratil a už rychlost nenabral. Za zlatem v součtu obou kol zaostal o 1,49 sekundy a porazil například Švýcara Silvana Zurbriggena.

Giuliano Razzoli

Italský slalomář Giuliano Razzoli.Foto ČTK/AP

"S výsledkem jsme hodně spokojený, je to super," řekl Bank novinářům. "Olympiáda je jiná, je to o hlavě. Chce to zajet dvě super jízdy a dneska jsem zajel jednu super a jednu dobrou. Jedenáctý místo je super," zopakoval.

Bank zaznamenal pro český mužský slalom druhý nejlepší výsledek v historii OH po devátém místě Luboše Brchela v roce 1948 ve Svatém Mořici. Sám lepších umístění dosáhl jen v kombinaci v Turíně (6.) a letos ve Vancouveru (7.).

Ve slalomu Bank při svých dvou předchozích startech na OH nikdy nedojel do cíle.Před startem druhého kola za ním přišel jeden z favoritů Zurbriggen a českému sjezdaři řekl, že je jeho černým koněm závodu.

"Nechte toho," říkal si Bank v duchu. "Nevím, jestli mě nechtěl znervóznit, ale ne, nechtěl. Ono to k tomu svádělo. S tím číslem (37) se nacpat mezi šestku, to pak všichni čekali, když budu mít stejnou trať, tak pojedu ještě rychleji. Ale je to těžký."

Po první jízdě Banka dělilo od bronzu 36 setin. Sám ale cenný kov nečekal. "V kombinaci jsem na medaili myslel, ale ve slalomu jsem po prvním kole chtěl být do deseti. Věděl jsem, že za mnou jsou vlčáci, že se jim nepovedlo první kolo a pojedou vabank," řekl Bank, který jedenáctým místem vyrovnal své maximum ze Světového poháru.

Pětadvacetiletého Razzoliho k vítězství nasměrovala skvělá první jízda. A třebaže v druhém kole předvedl až sedmý čas, náskok udržel. Pro Itálii získal první olympijské zlato od triumfu Alberta Tomby v roce 1988 v Calgary.

Pro Razzoliho byl start ve slalomu vůbec prvním na olympijských hrách v kariéře, ale není úplně neznámým slalomářem. Na loňském MS ve Val d'Isere nedojel první kolo, ale na stupních vítězů ve Světovém poháru byl už čtyřikrát a letos v Záhřebu dokonce vyhrál.

Kostelič si po kombinaci připsal druhé stříbro a Myhrer si dojel pro bronz nejrychlejší jízdou v druhém kole z desátého místa.Naopak fiaskem skončila olympijská účast Rakušanů, kteří jsou bez cenného kovu poprvé od roku 1936.

Z Vancouveru si přivezli pouze tři čtvrtá místa, ve slalomu dělilo Benjamina Raicha od bronzu pět setin, hned za ním skončil Marcel Hirscher.Rakušané na minulých hrách v Turíně vybojovali všechny medaile a na velké akci nevyhráli slalom naposledy na MS ve Svatém Mořici v roce 2003.

Z Vancouveru ale odjedou bez medaile, třebaže Raich obhajoval ve slalomu zlato a vede celkové pořadí Světového poháru, jeho krajan Reinfried Herbst byl v Turíně pro změnu druhý a momentálně v této disciplíně vede průběžné pořadí SP díky čtyřem výhrám.

Druhé kolo nezvládl Slovinec Mitja Valenčič, který byl po první jízdě senzačně druhý, a skončil šestý. Další čeští slalomáři Filip Trejbal, Kryštof Krýzl a Martin Vráblík nedokončili první kolo stejně jako celkem 48 lyžařů ze 102 startujících.

Nedojeli ani úřadující mistr světa Manfred Pranger z Rakouska a Američané Ted Ligety a Bode Miller, držitel kompletní sady medailí z Vancouveru. Ten tak přišel o možnost jako první sjezdař v historii získat na OH čtyři medaile.

10. Herbst (Rak.) 1:40,78 (49,23+51,55),
11. Bank 1:40,81 (48,69+52,12), ...Trejbal, Krýzl, Vráblík (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.