VIP Sport

22. dubna 2017 • 20:30

Legenda Novotná o slzách na rameni vévodkyně: Já se cítila jako vítězka

Autor:

Má ji vystavenou ve své domácí »síni slávy«, na čestném místě. Repliku mísy Venus Rosewater, vzpomínku na životní triumf. Na to, jak tenistka Jana Novotná (48) 4. července 1998 vyhrála vytoužený Wimbledon! Její počin nemůže chybět mezi největšími příběhy Blesku za 25 let jeho existence.Pořád ho někam tahá, každý touží ten stříbrný talířek vidět. „Je to zajímavé, ale hodně lidí chce, abych se s touto trofejí prezentovala,“ usmívá se slavná tenistka. Ráda si oživuje myšlenky na svůj velký úspěch. „Je vždy hezké si připomenout, jak jsem se cítila, když jsem držela ten velký talíř.“

I proto ji nikdy nenapadlo, že by jej ve svém brněnském baráčku schovala někam do sejfu. „Trofeje jsou od toho, aby byly vystavené. Je to přece příjemný pocit, že člověk se na ně podívá a řekne si: Ano, podařilo se to,“ přiznává. Ovšem se smíchem odmítá, že by trávila dlouhé hodiny pohledem na svoji sbírku. „Život jde dál a jsou jiné věci, ze kterých se člověk musí radovat,“ upozorňuje.

Slavnější triumf český tenis možná nepoznal. Průkopník Kodeš ve Wimbledonu? Plejáda vítězství legend Navrátilové a Lendla? Slavné Davis Cupy a Fed Cupy? Kanonády Kvitové na londýnské trávě?

1080p 720p 480p 360p 240p
Rozhovor s tenistkou Janou Novotnou

Bylo toho hodně, jenže za Novotnou stojí nejsilnější příběh. O útočnici vyznávající »kamikadze« styl, která měla velký wimbledonský sen. A když už se jej téměř dotýkala a nad německou hvězdou Graf vedla ve finále 1993 v rozhodující sadě 4:1 a 40:15, přišel obrat, prohra a při slavnostním ceremoniálu nezapomenutelný pláč na rameni vévodkyně z Kentu. Bolestný zážitek...

„Bolestný?“ diví se Jana a nesouhlasně vrtí hlavou. „Hodně lidí mi říká, jak to muselo bolet, ale ne. Prostě to byl zápas a takové věci se stávají.“ Na druhou stranu si i ona moc dobře uvědomuje sílu tehdejšího okamžiku. „Prohrála jsem, a přitom se cítila jako vítězka. Druhý den byly všude v novinách moje fotky, to, co se stalo s vévodkyní z Kentu, změnilo moji publicitu. Dotáhnout to pak po dalších pěti letech do konce, už v pozdějším věku, to byl krásný finiš,“ připouští.

Jako konec pohádky. Ta wimbledonská o Janě Novotné tehdy před 19 lety dojala spoustu fanoušků, a zdaleka nejen těch českých.

Tuhle repliku trofeje prý musí Novotná stále někam tahat. Všichni jí chtějí vidět.
Tuhle repliku trofeje prý musí Novotná stále někam tahat. Všichni jí chtějí vidět.

 
Prohlédněte si nejlepší akty na webu DIGIarena.czKlasická verze
Mobilní verze