Je dobojováno! Zenit pro postup mezi nejlepších osm týmů udělal vše, co bylo v jeho silách, dál jde však Basilej. Zlomovým momentem druhého poločasu byl především neproměněný pokutový kop Shirokova, který měl na noze minimálně prodloužení, Švýcaři však můžou líbat Sommerovi jeho pravou nohu, neboť právě ta míči v cestě do branky zabránila.
3
Rozhodčí nastavuje nad rámec tohoto utkání tři minuty.
90+1
A naposledy střídá i Basilej, utkání skončilo pro Philippa Degena, na hřiště přichází Markus Steinhofer.
90
Poslední střídání domácích, odchází Witsel, zahraje si Bukharov.
89
Petrohradu už zbývá jen pár minut a mačká hosty v jejich pokutovém území.
86
Žlutou kartu za penaltový zákrok viděl Park Joo-Ho.
86
Neuvěřitelné! Po faulu na Bystrova zahrával Zenit pokutový kop a Sommer se zaskvěl fantastickým zákrokem proti Romanu Shirokovi.
85
Další střídání domácích. Dohrál Danny, nahradí ho Viktor Fayzulin.
84
Další dvě obrovské šance Zenitu, nejprve Bystrov trefuje tyčku, o pár desítek vteřin později Hulk pumelicí z dálky jen těsně míjí břevno.
83
Witsel si centr mířící na jeho osobu nezpracoval a obrana Basileje upaluje míč do bezpečí.
81
Ještě připomeňme, že pro oba hráče Zenitu, kteří před malou chvílí obdrželi žlutou kartu, se zavřelo případné první utkání čtvrtfinále.
80
Na stadionu se začíná pořádně jiskřit, Lombaerts si agresivně naběhl do Sommera, kvůli kterému musí být hra znovu přerušena.
78
... a následně i Witsel.
78
V následné potyčce obdržel žlutou kartu ještě Shirokov...
78
Fabian Frei poslal k zemi Hulka a prohlédl si zblízka žlutý kartonek.
77
Co všechno se nedá proměnit ukazuje útočník Zenitu Danny, který dostal na malé vápno doslova azbestovou šanci, zcela sám tváří v tvář prázdné bráně ale vysoko přestřeluje.
75
Tlak Zenitu v posledních minutách lehce opadl, velké šance z úvodu druhého dějství už nevidíme.
73
Zenit už vsází vše na útok, střední obránce Alves přepouští místo útočníku Bystrovovi.
71
Salah zavezl míč co nejdál od vlastní branky a přidává několik cenných vteřin které jim shází k postupu.
68
Dragovič byl zastaven Anyukovem za hranicí pravidel a nechává se ošetřovat.
66
Marco Streller dnes dohrál, nahradí ho Gaston Sauro.
65
Zenit svírá Basilej v jeho pokutovém území a zdá se, že je jen otázka času, kdy uvidíme další branku.
63
Viděli jsme dvě velké šance Zenitu, o tu první se postaral Hulk z přímého kopu, který proletěl jen těsně nad břevnem Sommerovy brány, k odraženému míči se o pár desítek vteřin později dostal Denisov, jeho dělovka byla ale zblokována.
61
Veškerý pohyb akcií Zenitu dnes probíhá na pravé straně, se spoluprácí Anyukova a Hulka má Basilej obrovské problémy.
59
Hulk se v pokutovém území dopustil útočného faulu a Sommer tak pošle míč co nejdál od své svatyně.
57
Philipp Degen vidí za svůj zákrok žlutou kartu a pokud Basilej postoupí, v prvním utkání čtvrtfinále si nezahraje.
55
Na pravé straně se ke střele osmělil i Alexander Anyukov, trefil však pouze boční síť.
54
Hulkova zblokovaná rána si cestu mezi tři tyče nenašla.
53
Schar při jednoduchém odkopu pouze promáchl a překvapil i Kerzhakova, který měl u nohy druhou branku utkání
50
Úvod druhého poločasu je hodně divoký, ke druhé střele během několika desítek vteřin se dostal Anyukov, bránu ale netrefil.
49
Obrovská šance Basileje, kterou pálí El Elneny, kterého skvělou kolmicí vysunul Salah, mladý Egypťan ale tváří v tvář Zhevnovovi zklamal.
47
Kerzhakov zachycen v ofsajdu.
46
Do první příležitosti se už po dvaceti vteřínách dostal Denisov, jeho dělovka z hranice pokutového území ale letí nad branku.
46
Zenit postupně umazává náskok Basileje z prvního utkání ve Švýcarsku a ve druhém poločase bude hrát v početní výhodě, poměrně zbytečně se totiž nechal vyloučit hostující Diaz. Dlouho to vypadalo, že se Basilej v klidu ubrání, pak však přišel jeden povedený centr Hulka a bylo zle. Právě na něm bude kouč Luciano Spalletti stavět i v druhém poločase, bez tohoto Brazilce by byl Zenit poloviční.
45+2
Polský rozhodčí Gil nastavuje nad rámec prvního dějství dvě minuty.
45+1
... a následně i červenou.
45
Těsně před koncem prvního poločasu je tu tvrdá rána pro Basilej, Marcelo Diaz totiž vidí nejprve druhou žlutou kartu...
45
Po akci, která probíhala po ose Anyukov - Kerzhakov bude Zenit zahrávat další rohový kop.
43
V závěru poločasu se Zenit žene za vyrovnáním, pokoušel se o to Danny, jeho střela byla ale zblokována.
42
Výborný Hulkův pokus musel ještě lepší robinzonádou likvidovat Sommer.
41
Za záchranou brzdu musel proti rozběhnutému Witselovi zatáhnout Diaz a po právu vidí žlutou kartu.
39
Shirokov si nějakých pět metrů před pokutovým územím krkolomně zpracoval míč, jeho střela netrefila ani velké vápno.
37
Centr do vápna posílal i Anyukov, Danny na něj ale nedoskočil.
36
Hulkovu pobídku pro své spoluhráče, směřující na malé vápno si pohlídal Sommer.
35
Zcela nehlídaný se ocitl na penaltovém puntíku Marco Streller, skvělý centr od Diaze ale v branku nepřetavil.
34
Výbornou ránu vyslal z hranice pokutového území znovu Witsel, ta jen těsně proletěla nad horním růžkem brány Basileje.
32
Hulk faulován nějakých 40 metrů od brány Sommera, míč má Zenit.
30
Petrohrad právě vstřelil branku!
Kvalitní centr. To je vše co potřeboval AXEL WITSEL ke vstřelení první branky dnešního zápasu. Hulkův pas před ním ještě přizvedl Anyukov a belgický záložník tak měl na malém vápně už jednoduchou práci.
28
Hráči obou týmů se snaží hrát kombinační fotbal po zemi, hřiště v Petrohradu ale připomíná spíš dostihovou dráhu a prostor pro sérii krátkých přihrávek tak příliš nedává.
26
Streller svým šněrováním na levé straně pokutového území vybojoval alespoň rohový kop.
25
Schar byl při postupu vpřed sražen Witselem a obrana Basileje si tak může na chvíli oddechnout.
23
Zenit se snaží zatápět v pokutovém území sérií centrů, k ohrožení Sommera ale zatím nedochází.
21
S rohovým kopem domácích si obrana Basileje poradila.
19
Prvním střídaným hráčem byl hostující Valentin Stocker, nahradil ho Fabian Frei.
17
Anyukov dostal konec zimy a aktuálních -8°C pocítit se vším všudy, když mu Cabral napálil míč přímo do obličeje
15
Zenit rozehrál přes Dannyho parádní kombinační akci, kterou hokejovým bodyčekem utnul hostující Dragovič
15
První žlutou kartu dnešního utkání viděl Alexander Kerzhakov.
13
Diaz poslal tvrdým zákrokem k zemi Hubočana, míč má Zenit.
12
O první velkou šanci se postarali překvapivě hosté, konkrétně Valentin Stocker, švýcarské křídlo dostalo na vápně rychlou přihrávku do nohy, bleskurychle se s ní otočilo, míč ale míří těsně nad břevno.
10
Hostující Stocker zastaven v ofsajdu.
9
Hulk se hnal středem hřiště vstříc pokutovému území, pod nohy mu ale lehl Cabral a o míč ho připravil.
7
Zenit moc dobře ví, jaké je bránit dvoubrankové vedení z prvního utkání, v sérii s Liverpoolem se mu to málem nepodařilo, v Anglii byl Zenit dlouhou dobu za stavu 3:1 pro Reds pod tlakem, který nakonec ustál a postoupil.
5
Hosté v bílých dresech se ne chvíli ocitají na polovině soupeře a vyhrávají sérii vhazování.
4
Bývalý hráč Liverpoolu Phillipp Degen se po zákroku Denisova ocitl na zemi, míč má Basilej.
2
Zenit se již od začátku utkání snaží pracovat s nepříznivým výsledkem dvojutkání, Hulkův nebezpečný centr ale nikoho ze spoluhráčů před brankou nenašel.
1

Zenit Petrohrad: Zhevnov - Hubocan, Lombaerts, Alves, Anyukov - Denisov - Shirokov, Witsel - Danny, Kerzhakov, Hulk
Trenér: Luciano Spalletti

FC Basilej: Sommer - Degen, Schar, Dragovic, Park - Cabral, El Elneny - Stocker, Diaz, Salah - Streller
Trenér: Murat Yakin

Rozhodčí: Gil - Sadczuk, Wierzbowski.
Po vyřazení věhlasného Liverpoolu byl Zenit proti Basileji jednoznačným favoritem, po prvním utkání se ale počty žetonů před oběma mužstvy znatelně proměnily a pravděpodobnost už stojí na straně Švýcarů. Mužstvo z Petrohradu se totiž do Ruska vrátilo s dvougólovou nadílkou, kterou tak v odvetě bude muset mazat.

Basilej má vůbec na východní mančafty políčeno, v minulém kole totiž vyřadila ukrajinský Dněpr po výsledcích 2:0 a 1:1. Úspěšná je i v lize, kde stahuje náskok vedoucího Grasshopperu, nejinak je tomu v poháru - tam se RotBlaus probojovali už do semifinále.

Nemůžeme se tak výsledku z prvního zápasu osmifinále Evropské ligy zase tolik divit - Zenit prohrál už tři utkání v řadě, kromě EL totiž nestačil v domácí soutěži ani na Kazaň a v tabulce je tak na třetím místě.

Basilej přiletěla do Ruska v plné polní, chybět jí bude pouze Egypťan Mohamed El Neny. Ani Zenit se nemůže vymlouvat na marodku, jediným mužem, který do utkání stoprocentně nezasáhne je karetní hříšník Neto, který si kartonek červené barvy prohlédl zblízka v prvním utkání ve Švýcarsku.
Hezký večer u dnešního on-line přenosu. V odvetě osmifinále Evropské ligy vyzve Zenit Petrohrad hostující FC Basilej.