Pro dnešek je to z finále druhé nejprestižnější klubové soutěže vše. S konstatováním, že Sevilla dosáhla na historický pátý titul, navíc třetí v řadě, se s Vámi loučí Tomáš Reiner. Příjemný zbytek večera! Na shledanou.
Sevilla vyšplhala na nejvyšší stupínek potřetí v řadě a potřetí v řadě se raduje z titulu UEFA Europa League, tedy soutěže, kterou si během posledních tří let naprosto podmanila. Je to něco nepředstavitelného, ale zároveň už reálného. Svěřenci Unaie Emeryho se mohou ještě jednou bilancí pochlubit, od roku 2000 vyhrála na evropské scéně nejvíce trofejí, konkrétně 5, což je nejvíce ze všech týmů. Druhá Barcelona jich má na svém kontě titulu čtyři, pochopitelně ale z UEFA Champions League. Hráči přebrali trofej a nyní mohou propuknout v Basileji obrovské oslavy.
Hráči Sevilly udělali velice sympatické a tradiční gesto, když fotbalistům Liverpoolu vytvořili před vstupem na tribunu uličku a odměnili je hlasitým potleskem. Samozřejmě, že na straně Reds panuje obrovské zklamání, finále ale s odstupem času určitě ocení. Tradiční anglický klub si dnes zahrál na evropské scéně své první finále od roku 2007, kdy ve finále UEFA Champions League podlehl italskému celku AC Milán.
MUŽ ZÁPASU: Nejlepším hráčem finále UEFA Europa League 2016 byl zvolen kapitán Sevilly Coke, který po přestávce vstřelil dva góly a dovršil fantastický obrat svého týmu. Coke vstřelil dva góly z celkového počtu tří střel a jeho střelecká úspěšnost dnes činila 67%.
Dámy a pánové, Sevilla se po skvělém obratu ve druhém poločase stává potřetí v řadě šampiónem UEFA Europa League a na straně španělského týmu propuká obrovská radost! Jsme svědky historického momentu, už to, že Sevilla loni titul obhájila, bylo něco nepředstavitelného. Nyní už svěřenci Unaie Emeryho slaví titul potřetí a stali se prvním týmem, kterému se to v historii evropských soutěží podařilo. Hrdiny finále letošního ročníku se po přestávce stali Kévin Gameiro, s osmi góly nejlepší střelec soutěže, a kapitán Coke, který dvěma góly udělal radost Antoniovi Puertovi v nebi. Liverpool odehrál solidní první poločas, po přestávce ale totálně odpadl. Konečný výsledek. Liverpool FC 1 Sevilla FC 3.
90+5
90+4
Žlutou kartu dostává Nathaniel Clyne (Liverpool FC).
90+4
Sevilla vede v poslední minutě nastavení 3:1 a je na pokraji třetího triumfu v UEFA Europa League v řadě, což má obrovskou váhu a troufám si tvrdit, že se to hodně dlouho nikomu nepovede, o to více si to vážení fanoušci dobrého fotbalu užívejte!
90+3
Střídání v týmu Sevilla FC: ze hřiště odchází Éver Banega, přichází Sebastián Cristóforo.
90+2
Vitolo mířil na konci druhé minuty nastavení nepřesně a trenér Sevilly Unai Emery sáhl k poslednímu třetímu střídání.
90+1
Nad rámec finále byly nastaveny 4 minuty. Na vstřelení dvou gólů je to dost, ale nemyslím si, že by to Liverpool dokázal.
90
Sevilla po přestávce ukázala, že se v UEFA Europa League cítí jako ryba ve vodě, a bez respektu si dnes vyšlápla i na takový tým, jakým je Liverpool.
89
Střídání v týmu Sevilla FC: ze hřiště odchází Kévin Gameiro, přichází Vicente Iborra.
88
Sevilla připravila taktické střídání a ze hřiště odejde Kévin Gameiro, který během devíti zápasů v UEFA Europa League vstřelil osm gólů a získá zlatou kopačku.
87
Éver Banega se ujal rozehrávky rohového kopu, který nic nepřinesl a Kévin Gameiro se navíc vzápětí ocitl v ofsajdu, který definitivně ukončil útočné snažení fotbalistů Sevilly.
86
Steven N'Zonzi nádherným kolmým pasem našel v šestnáctce Kévina Gameira, který se sice ocitl v příliš ostrém úhlu, poté ale nádherným centrem našel Cokeho, který mohl zkompletovat hattrick, jeho pokus byl ale sražen na rohový kop!
85
Mariano uviděl žlutou kartu za zdržování a Daniel Sturridge se poté pokusil vrátit Liverpool zpět do hry, jeho střela ovšem zamířila pouze do míst, kde stál David Soria.
84
Žlutou kartu dostává Mariano (Sevilla FC).
83
Christian Benteke nahradil obránce Kolo Tourého a přišel vzkřísit Reds, kteří jsou nyní na dně. Útočník Liverpoolu dokáže střílet góly v závěru utkání, v předposledním kole Barclays Premier League se o tom dokonale přesvědčila Chelsea, která přišla v první minutě nastavení o dva body a s Liverpoolem remizovala 1:1.
82
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Kolo Touré, přichází Christian Benteke.
81
Do konce utkání zbývá odehrát celých deset minut plus nastavení a Liverpool už nemá příliš času na vyrovnání. Potřebuje vstřelit dva góly, aby utkání alespoň poslal do prodloužení.
80
Philippe Coutinho umí střílet krásné góly ze střední vzdálenosti, jeho následná střela ale byla nepřesná a David Soria mohl zůstat v bráně španělského týmu v klidu.
79
Liverpool v roce 2005 předvedl ve finále UEFA Champions League proti AC Milán fantastický comeback a poté uspěl na penalty, nyní by něco takového chtěl prožít znovu.
78
Střídání v týmu Sevilla FC: ze hřiště odchází Adil Rami, přichází Timothée Kolodziejczak.
77
Žlutou kartu dostává Adil Rami (Sevilla FC).
77
Adil Rami zůstal ležet na hrací ploše a Sevilla čelila útoku Liverpoolu v oslabení, útok anglického klubu ale rozmělnila a nyní může na straně španělského týmu dojít k ošetření a také střídání.
76
Éver Banega rozehrál rohový kop, po jeho následném centru byl ale Danielovi Carriçovi odpískán faul na brankáře Simona Mignoleta.
75
Unai Emery využívá současného rozpoložení svého týmu a zdviženými rukami nad hlavu tradičně hecuje fanoušky Sevilly v době, kdy jeho tým bude zahrávat rohový kop.
74
Alberto Moreno zariskoval, když domů poslal příliš slabou přihrávku, před Kévinem Gameirem byl ale u míče včas vybíhající brankář Simon Mignolet.
73
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Adam Lallana, přichází Joe Allen.
72
Žlutou kartu dostává Divock Origi (Liverpool FC).
71
Pomezní rozhodčí sice mával při předchozí situaci ofsajd, o ten se ale v žádném případě nemohlo jednat, protože míč se na kopačku Cokeho odrazil od hráče Liverpoolu. Správné rozhodnutí a správně uznaný gól!
70
Sevilla právě vstřelila branku!
Liverpool prožívá velice smolný moment, kterého využívá COKE a nekompromisní tvrdou střelou zvyšuje na 3:1!! Tomu se říká obrat. Éver Banega předvedl na hranici šestnáctky přihrávku, která se od jednoho z hráčů Liverpoolu odrazila na kopačku Cokeho, který si nikým neatakovaný v blízkosti pravé tyče míč zpracoval a poté tvrdou střelou propálil bezmocného Simona Mignoleta. Míč zapadl přesně ke vzdálenější levé tyči a kotel fanoušků Sevilly praská ve všech.
69
Vitolo nádherným diagonálním pasem ze standardní situace našel na vzdálenější tyči Grzegorze Krychowiaka, který si zaběhl za obranu a pádu hlavičkoval, jeho pokus byl ale hodně nepřesný a zamířil vedle vzdálenější pravé tyče.
69
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Roberto Firmino, přichází Divock Origi.
68
Kolo Touré už je zpět na nohou a zřejmě se nejedná o žádné vážné zranění, kvůli němuž by musel Liverpool nuceně střídat.
67
Kolo Touré zůstal sedět na hrací ploše a vypadá to, že bude muset být po přerušení hry ošetřován.
66
Coke ukázal, jak moc důležitý je pro svůj tým. On nepotřebuje být vidět celých devadesát minut, když už se ale k míči dostane, tak je z toho vždy velké nebezpečí.
65
Liverpool po přestávce vedl, nyní je ale blíže k zisku titulu Sevilla, která vede ve finále UEFA Europa League 2:1 a ve druhém poločase předvádí obrovskou touhu po třetím titulu v řadě, celkově již pátém!
64
COKE zakončil nádhernou kombinační akci Sevilly a parádní technickou střelou k tyči otáčí vývoj na stranu španělského týmu, který během necelých dvaceti minut otáčí vývoj utkání!! Vitolo si ve středu hřiště krásně narazil míč se svým spoluhráčem a poté ho prohodil v blízkosti šestnáctky mezi nohama jednoho z obránců Liverpoolu, čehož využil nabíhající Coke a krásnou přízemní střelou zamířil přesně ke vzdálenější pravé tyči.
63
Kévin Gameiro se na pravém křídle nádherně uvolnil a už si to mířil do pokutového území, jenže tam byl vzápětí zdvojen a Kolo Touré ho o míč připravil.
62
Sergio Escudero se na levé straně v blízkosti půlící čáry ujal rozehrávky standardní situaci a po vyhodnocení situace v šestnáctce zvolil rozehrávku nakrátko.
61
Vzápětí se dostal ke střele Vitolo, jeho pokus ale postrádal přesnost a brankář Reds tentokrát mohl zůstat naprosto klidný.
60
Nathaniel Clyne dobře zpracoval na pravém křídle v blízkosti šestnáctky a odvrátil míč za postranní čáru, odkud Sergio Escudero poslal do pokutového území z autového vhazování dlouhý míč a Steven N'Zonzi ho uprostřed šestnáctky hlavou prodloužil na nikým neatakovaného Kévina Gameira, který se ocitl v obrovské šanci, z blízkosti ale nechal na vzdálenější pravé tyči vyniknout Simona Mignola, který předvedl fantastický zákrok a podržel Liverpool nad vodou!
59
Vitolo se v blízkosti šestnáctky unáhlil s rozehrávkou, a když nenašel volný prostor na kolmou přihrávku, tak se rozhodl pro zpětný pas do středu hřiště, což bylo za dané situace rozumné řešení.
58
Hráči Sevilly nyní poměrně často faulují a musí si dávat pozor na to, aby to s důrazností v osobních soubojích příliš nepřehnali a neinkasovali zbytečně červenou kartu, která by mohla být hodně drahá.
57
Žlutou kartu dostává Éver Banega (Sevilla FC).
57
Vitolo před pár okamžiky dostal žlutou kartu za taktický faul na Adama Lallanu, i když v tom byl trochu nevině, protože záložník Liverpoolu si před něj dobře naběhl a vzápětí mu škrtl o nohu.
56
Žlutou kartu dostává Vitolo (Sevilla FC).
55
Oba týmy vedou v jistých aspektech hry. Liverpool je například aktivnější v držení míče, rohové kopy ale pro změnu vyznávají pro Sevillu. Držení míče: Liverpool FC 54% Sevilla FC 46%.
54
Jsme svědky nádherného a dramatického finále a je jasné, že dnes se žádné nudy rozhodně nedočkáme, což je zejména pro nezaujaté fanoušky dobře.
53
Bude to možná znít přehnaně, některým fanouškům Sevilly po vyrovnávacím gólu Kévina Gameira ale málem praskly oční bulvy, jak moc byli nadšení.
52
Liverpool se snaží vymanit z tlaku Sevilly a aktivním přístupem ke hře se mu to daří. Sevilla teď určitě nebude chtít po rychlém vyrovnání zbytečně inkasovat a musí se soustředit na obranu.
51
Nathaniel Clyne krásně odcentroval z pravého křídla a na přední tyči našel Adama Lallanu, ten ovšem nedokázal vysoký míč zpracovat a po pádu na zem zahrál rukou.
50
Po přestávce se hraje v neskutečném tempu a zejména fotbalisté Sevilly výrazně zabrali, jako by se šetřili na druhý poločas a v něm se pokusili povozit Reds na kolotoči.
49
Éver Banega rozehrál na levé straně hřiště rohový kop, Sevilla se ale po jeho centru na přední tyči k ničemu nedostala a Liverpool mohl spěchat do rychlého protiútoku.
48
Kévin Gameiro vzápětí mohl utkání otočit, když po levé straně hřiště unikl po krásné kolmé přihrávce svého spoluhráče dvěma protihráčům, jenže vzápětí se ocitl příliš blízko Simonovi Mignoletovi, kterého se pokusil překonat lobem, ten ale ve skluzu srazil na rohový kop výtečným skluzem Kolo Touré!
47
Chtěl jsem říci, že Sevilla bude muset po přestávce hodně přidat, ještě než jsem tak ale učinil, tak je stav utkání nerozhodný 1:1. V St. Jakob-Parku vše začíná nanovo!
46
KÉVIN GAMEIRO potvrzuje svou extratřídu a svým osmým gólem v letošním ročníku UEFA Europa League krátce po přestávce vyrovnává na 1:1!! Obrovskou pochvalu si zaslouží Mariano, který po pravé straně jako vítr vlétl mezi dvěma protihráči do šestnáctky a poté míč naservíroval přízemním centrem Kévinovi Gameirovi, který se z blízkosti nemýlil a poslal míč do prázdné brány.
46
Pomalu se vracíme zpět do Basileje a zaplněného St. Jakob-Parku, kde za pár okamžiků začne druhý poločas finále UEFA Europa League, ve kterém Liverpool vede po úvodních 45 minutách nad Sevillou 1:0. Jediný gól utkání vstřelila ústřední postava Daniel Sturridge.
Druhý poločas začne přibližně v 21:46.
Liverpool si během prvního poločasu vytvořil tři slibné šance, z nichž první měl na svědomí Emra Can, který v úvodu finále nebezpečně pálil ze střední vzdálenosti. David Soria byl ale u své levé tyče připraven a při následující hlavičce Daniela Sturridge ho zachránil Daniel Carriço, když na brankové čáře odkopl míč přes hlavu do bezpečí. Jedinou šanci Sevilly měl na kopačce Kévin Gameiro, který po krásném centru Cokeho mířil nůžkami těsně vedle levé tyče. Poté už přišla na řadu chvíle Daniela Sturridge, který si na hranici šestnáctky zpracoval přihrávku Philippeho Coutinha a poté krásnou technickou střelou z levé strany šestnáctky šajtlí zamířil ke vzdálenější pravé tyči. Skóre po prvním poločase. Liverpool FC 1 Sevilla FC 0.
45+1
45+1
Nad rámec prvního poločasu vzrušujícího finále UEFA Europa League byla nastavena 1 minuta. Liverpool vede zásluhou Daniela Sturridge nad Sevillou 1:0.
45
Nathaniel Clyne na pravém křídle krásně z první odcentroval a na přední tyči se po jeho centru ve skluzu natahoval Daniel Sturridge, tomu ale míč pouze škrtl jemně špičku pravé kopačky a poté zamířil za levou postranní čáru.
44
Éver Banega rozehrál na pravé straně hřiště rohový kop, jenže Sevilla se vzápětí k ničemu nedostala, což fanoušci Liverpoolu hlasitě ocenili.
43
Emre Can si v blízkosti levé tyče nechtěl zadělat na zbytečné problémy a raději míč odpálil razantním odkopem na rohový kop.
42
Kévin Gameiro se snažil na pravém křídle vysunout svého spoluhráče kolmou přihrávkou, ta ovšem mezi dvojicí hráčů Liverpoolu neměla šanci projít.
41
Sevilla si nyní sice pomáhá zpětnou přihrávkou až na brankáře Davida Soriu, to ale nyní není vůbec na škodu, protože takto mohou získat hráči španělského týmu potřebný klid na kopačky.
40
Sevilla teď potřebuje především uklidnit hru, protože Liverpool působí jako polití živou vodou a prakticky nedává svěřencům Unaie Emeryho neustálými útoky vydechnout.
39
James Milner rozehrál na pravé straně rohový kop a na vzdálenější levé tyči našel Dejana Lovrena, který nádhernou hlavičkou zamířil přesně k levé tyči, problém je, že v trajektorii míče stál Daniel Sturridge, který se nacházel v metrovém ofsajdu, gól proto nebyl uznán!
38
Fotbalisté Liverpoolu dostali Sevillu po vstřeleném gólu pod obrovský tlak a po zablokované střele Dejana Lovrena bude následovat rohový kop.
37
Útočník Liverpoolu vzápětí mohl přidat další gól, jeho střela zpoza šestnáctky ale tentokrát byla nepřesná a zamířila vedle pravé tyče. Ještě se vrátím k předchozí situaci, během které padl gól, Daniel Sturridge to skutečně udělal skvěle a v hlavě si předem rozmyslel, co chce udělat.
36
Daniel Sturridge v letošním ročníku UEFA Europa League vstřelil svůj třetí gól a Jürgen Klopp mu z lavičky na dálku gestem ukázal, že takhle se to musí. Hlavou!
35
Liverpool právě vstřelil branku!
DANIEL STURRIDGE střílí nádherný gól a posílá Liverpool vzhledem k jeho předchozím šancím do zaslouženého vedení!! Philippe Coutinho dostal ve středu hřiště příliš mnoho prostoru a poté na levé straně šestnáctky našel nabíhajícího Daniela Sturridge, který si míč nejprve zastavil a poté ho nádhernou technickou střelou šajtlí uklidil ke vzdálenější pravé tyči.
34
Sevilla se před pár okamžiky ocitla díky pohotovému zakončení nejlepšího střelce letošního ročníku evropské soutěže v první obrovské šanci, Simon Mignolet ovšem stále čeká na první zákrok.
33
Kdyby to tam Kévinovi Gameirovi spadlo, byl by z toho nádherný gól, možná nejkrásnější gól celého ročníku UEFA Europa League.
32
Coke si na pravé straně šestnáctky zpracoval přetažený centr a poté poslal před bránu jemný oblouček, na který sice Steven N'Zonzi nedosáhl, na vzdálenější levé tyči se ale pokusil o pohotového nůžky Kévin Gameiro, které byly pořádně nebezpečné a zamířily těsně mimo!
31
Dejan Lovren přímo před zraky obou trenéru přejel tvrdým skluzem nohy unikajícího Kévina Gameira a za svůj ostrý zákrok po zásluze uviděl žlutou kartu. Vůbec první v celém zápase.
30
Žlutou kartu dostává Dejan Lovren (Liverpool FC).
29
Vzápětí zkoušel ze hry poslat z pravého křídla míč před bránu Vitolo, jenže jeho přízemní centr na přední tyči tentokrát zachytil pozorný kapitán Liverpoolu James Milner.
28
Sevilla na pravém křídle vybojovala vzápětí rohový kop, který obstará Éver Banega, ten ale na přední tyči našel pouze zkušeného obránce Kolo Tourého, který míč odhlavičkoval do bezpečí.
27
Alberto Moreno se snažil na levé straně šestnáctky ze vzduchu v krkolomné pozici poslat míč před bránu, jenže ho pouze škrtl špičkou levé kopačky. Následoval odkop od brány Sevilly.
26
Sergio Escudero odešel za postranní čáru po vlastních a po krátkém ošetření se za chvíli vrátí zpět na hřiště. Pokud by Sevilla o tohoto obránce přišla, byla by to pro ní obrovská ztráta.
25
Sergio Escudero se v šestnáctce tvrdě srazil v hlavičkovém souboji s Jamesem Milnerem a zůstal ležet na hrací ploše.
24
Adam Lallana si z pravého křídla stáhl míč do středu hřiště a poté nádhernou kolmou přihrávkou našel na pravé straně šestnáctky Daniela Sturridge, ten ovšem z ostrého úhlu pozorného a vybíhajícího Davida Soriu nepřekonal!
23
Španělské celky mají v evropské soutěži proti anglickým týmům skvělou bilanci, když ve vyřazovací části vyhrály 16 z 18 zápasů.
22
Oba týmy neustále svádí při každé příležitosti tuhý boj o míč a ačkoliv Sevilla jejich většinu vyhrává, tak zatím si žádnou slibnou brankovou příležitost nevypracovala.
21
Liverpool dnes kromě triumfu v UEFA Europa League usiluje také o budoucnost v podobě účasti v UEFA Champions League.
20
Éver Banega v blízkosti šestnáctky zpacifikoval nepřesnou přihrávkou Roberta Firmina a před následnou rozehrávkou si ještě dovolil drzou kličku. Sebevědomí Seville rozhodně nechybí.
19
Sergio Escudero včas přistoupil u postranní čáry k Jamesovi Milnerovi a tvrdým zákrokem ho o míč připravil, rozhodčí nechal nejprve hru plynout, poté ale obránci Sevilly domluvil.
18
Svěřenci Unaie Emeryho dnes usilují o zisk třetího titulu UEFA Europa League v řadě a celkově pátého prvenství.
17
Sevilla se prezentuje neskutečně vysokým napadáním a hráči Liverpoolu mají minimum času na nějakou konstruktivní rozehrávku.
16
Dejan Lovren byl zřejmě tím hráčem, který si pohrával v blízkosti šestnáctky s nebezpečím, to ale po jeho zbytečných kličkách zažehnal pozorný Emre Can, který míč vyvezl k levé postranní čáře a poté ho napálil podél lajny k půlící čáře.
15
Sevilla vybojovala na levém křídle autové vhazování, které tentokrát obstaral nakrátko s Vitolem hodně aktivní Sergio Escudero, hráči Liverpoolu ale rychle zametli míč do zámezí.
14
Liverpool si během úvodních patnácti minut vytvořil dvě slibné šance, když ze střední vzdálenosti nejprve pálil nebezpečně Emre Can a poté se v šestnáctce dostal k hlavičce Daniel Sturridge.
13
Oba týmy do toho od začátku zápasu pořádně šláply, více ze hry má ale nyní po vlažném vstupu Liverpool, který touží po zisku čtvrtého titulu UEFA Europa League a dorovnání bilance Sevilly.
12
Roberto Firmino se vzápětí po pravé straně vřítil do šestnáctky a při pokusu o zpracování skákavého míče přišel do kontaktu s Danielem Carriçem, který zřejmě zahrál rukou, penalta se každopádně nepískala.
11
Daniel Sturridge se ocitl v obrovské šanci, když se na vzdálenější levé tyči po centru Nathaniela Clynea dostal v záklonu k hlavičce a dobře mířil do protipohybu vyběhnutého Davida Soriy, toho ale na brankové čáře zachránil Daniel Carriço, který kopem přes hlavu míč odvrátil!
10
Sergio Escudero rozehrál na levém křídle standardní situaci a na vzdálenější pravé tyči stáhl jeho vysokou svíci ze vzduchu připravený Simon Mignolet, který je zatím bez práce.
9
Fotbalisté Liverpoolu se snaží po ztrátě míče okamžitě napadat rozehrávku Sevilly, jenže v mnoha případech jsou z toho fauly. Španělský tým bude zahrávat další standardní situaci.
8
Nathaniel Clyne chtěl vrátit přihrávku Danielovi Sturridgeovi, tomu ale jeho pas směřoval na paty, což nakonec až tak nevadilo, protože ze druhé vlny si naběhl na míč Emre Can a ze střední vzdálenosti těsně nad zemí mířil k pravé tyči, David Soria ale předvedl skvělý zákrok a po tygřím skoku míč vyrazil!
7
V úvodu utkání zatím sledujeme hodně nepřesných přihrávek a oba týmy zatím svádí především souboj o střed hřiště. Hraje se ovšem v obrovském tempu, o tom žádná.
6
Dnešní finále by mělo být soubojem především Daniela Sturridge a Kévina Gameira. Útočník Liverpoolu vstřelil v letošním ročníku UEFA Europa League sice dva góly, ale směrem vpřed je velmi platný. Kévin Gameiro je kapitola sama pro sebe, útočník Sevilly vstřelil letos v soutěži během osmi zápasů sedm gólů.
5
Španělský tým vybojoval na levém křídle autové vhazování a Sergio Escudero se rozhodl pro dlouhý míč před bránu, tam ale vyrostl Dejan Lovren a hlavou hrozící nebezpečí odvrátil.
4
Sevilla je v úvodu utkání směrem vpřed o něco aktivnější a již vybojovala dvě standardní situace, ani po jedné z nich se ovšem jejím hráčům bránu Simona Mignoleta ohrozit nepodařilo.
3
Éver Banega rozehrál na pravém křídle standardní situaci a místo centru se rozhodl pro kolmou přihrávku do šestnáctky, ta ovšem skončila pouze na kopačce jednoho z obránců Reds. Kapitán Sevilly Coke se snažil dostat k míči marně.
2
V hledišti St. Jakob-Parku panuje neuvěřitelná atmosféra, vím, že to říkáme poměrně často u velkých zápasů, tady to ale platí dvakrát tolik. Fanoušci Liverpoolu a Sevilly ženou své týmy hned od začátku hlasitými chorály směrem kupředu.
1
Liverpool obstaral výkop a velké finále UEFA Europa League mohlo začít! Dejan Lovren se pokusil v úvodní minutě založit první útok dlouhým nákopem vpřed, ten ale v pohodě odvrátil pozorný Steven N'Zonzi.
1
Fotbalisté obou týmů právě vychází z útrob St. Jakob-Parku na perfektně připravený trávník a po úvodním ceremoniálu už bude za pár okamžiků připraveno vše k výkopu velkého finále, ve kterém se střetávají celky, které mají na evropské scéně věhlasné jméno. Liverpool z minulosti, Sevilla ze současnosti.
James Milner se s Manchesterem City na evropské scéně žádného úspěchu nedočkal, nyní si ale může spravit chuť, když Liverpool povede proti Seville jako kapitán. Na opačné straně nechybí vůdce týmu Coke, který dal před finále vzpomenout na Antonia Puertu, který v roce 2007 zkolaboval na hřišti a po převezení do nemocnice o den později zemřel na důsledky zástavy srdce, která ho postila v noci. „Bojovnost a týmový duch Antonia nás vždy doprovází." prohlásil.

Liverpool FC: Mignolet – Clyne, Lovren, K. Touré, A. Moreno – Lallana, Milner (C), Can, Coutinho – Firmino – Sturridge.
Náhradníci: D. Ward – Benteke, Henderson, Lucas Leiva, Allen, Origi, Škrtel.

Sevilla FC: Soria – Mariano, Rami, Carriço, Escudero – Krychowiak, N'Zonzi – Coke (C), Banega, Vitolo – Gameiro.
Náhradníci: S. Rico – Kolodziejczak, Iborra, Cristóforo, Pareja, Konopljanka, F. Llorente.

Rozhodčí: Jonas Eriksson. Asistenti: Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark. Brankoví rozhodčí: Stefan Johannesson, Markus Strömbergsson (všichni SWE). Čtvrtý rozhodčí: Svein Oddvar Moen (NOR).
TROFEJ: Trofej pro vítěze UEFA Europa League je nejtěžší trofejí ze všech. Úspěšní finalisté po zápase zvednou nad své hlavy pohár vážící 15 kg. Trofej pro vítěze této soutěže je 65 cm vysoká, 33 cm široká a 23 cm hluboká. Stříbrný pohár sedí na žlutém mramorovaném podstavci, který byl navržen a vyroben dílnou Bertoni v Miláně, a jednou vlastností je velice specifický, na rozdíl od ostatních klubových trofejí totiž nemá jako jediný uši. Původní trofej vždy zůstává v sídle organizace UEFA a vítězové si na cestu domů odváží repliku. Zvláštní výjimka je určena v případě, že tým trofej získá třikrát za sebou a nebo celkem pětkrát, což se zatím nikdy nestalo, dnes se to ovšem může změnit. Sevilla v Basileji usiluje o přepsání dějin!
Fanoušci postupem dne zaplnili ulice Basileje a před samotným utkáním se bavili doprovodným programem. Vybavit se mohli v přilehlých stáncích se suvenýry a poté vyrazit shlédnout ukázku Freestyle Footballu. K dispozici bylo také malé hřiště, na kterém měli trefit brankáře při skoku k pomyslné tyči, což se někomu dařilo lépe a někomu zase méně. Každopádně každý si finále užívá, a to nejen přímo v centru dění, ale také v Liverpoolu a Seville, kde fanoušci zaplnili všechny přilehlé sportovní bary a hospody praskající ve švech.
SEVILLA FC:

Sevilla začala svou výjimečnou éru v roce 2005, kdy do týmu přišel sympatický trenér Juande Ramos, který sice strávil v klubu pouhé dvě sezóny, během nich ale dovedl španělský tým ke dvěma titulům UEFA Europa League. První titul přišel v roce 2006, kdy Sevilla v překvapivém finále porazila 4:0 Middlesbrough. Zřejmě nikdo v tu dobu nečekal, že se tyto dva týmy do finále probojují, a už vůbec ne to, že Sevilla titul o rok později proti FC Portu obhájí. Na Ramosovy úspěchy dokonale navázal současný trenér Unai Emery, který do Andalusie přišel v roce 2013 a stejně jako Juande Ramos s týmem během dvou sezón dvakrát evropskou soutěž dobyl, když v ní jeho svěřenci triumfovali v roce 2014 a poté 2015. Sevilla získala titul celkem čtyřikrát a vytvořila rekord, který letos může ještě vylepšit.

Cesta do finále:

Sevilla se kvalifikovala do letošního ročníku UEFA Europa League ze třetího místa základní skupiny UEFA Champions League a během úvodních dvou vyřazovacích kol si snadno poradila s Molde a Basilejí, poté ale přišlo na řadu čistě španělské čtvrtfinále.

Svěřenci Unaie Emeryho sice dokázali na hřišti Athletica Bilbaa zvítězit 2:1, jenže doma stejným výsledkem svému soupeři podlehli a odveta musela dojít až do penaltového rozstřelu, v němž byla úspěšnější Sevilla a před vlastními fanoušky se mohla radovat z postupu do semifinále, ve kterém na ni čekal nevyzpytatelný a ofenzivě laděný Šachtar Doněck.

Šachtar Doněck doma odehrál velice slušné utkání a se Sevillou remizoval nerozhodně 2:2. Stejný výsledek se málem opakoval i v odvetě, španělský tým ale drama z roku 2007, kdy oba dva zápasy skončily remízou 2:2 a Sevilla postoupila až po prodloužení, nedovolil a odvetu ovládl zásluhou nejlepšího střelce Kévina Gameira 3:1.

Klíčoví hráči:

Kévin Gameiro na sobě tvrdě pracoval a své chyby vyladil tak, že se v letošní sezóně UEFA Europa League s největší pravděpodobností stane nejlepším střelcem, když během osmi zápasů vstřelil sedm gólů a další by jistě rád přidal ve finále proti silnému Liverpoolu.

Dalším velice důležitým stavebním článkem sestavy Sevilly je záložník Vitolo, který své spoluhráče neustále zásobí přesnými přihrávkami a během šesti zápasů, přesně 544 minut, vstřelil jeden gól a tři připravil.
LIVERPOOL FC:

Liverpool sice během posledních let ztratil v domácí soutěži i na evropské scéně svůj lesk, v letošní sezóně UEFA Europa League ho ovšem může získat zpět. Reds už čekají na velkou trofej pořádně dlouho, v Barclays Premier League naposledy triumfovali v roce 1990 a na evropské scéně v roce 2005, když v dramatickém a neopakovatelném finále v Istanbulu dokázali smazat proti AC Milán tříbrankové manko a nakonec uspěli na penalty. O dva roky později byl anglický klub blízko dalšího obrovského úspěchu, AC Milán mu ovšem tentokrát hořkou porážku oplatil.

Svěřenci Jürgena Kloppa ušli během letošní sezóny velký kus cesty, která nebyla vůbec jednoduchá. Liverpool již v osmifinále narazil na Manchester United, který po domácí výhře na Anfield 2:0 nakonec vyřadil na agregát poměrně snadno 3:1. Reds postoupili dále, ve čtvrtfinále ale narazili na hladovou Borussii Dortmund. Jürgen Klopp proti svému bývalému týmu prožil výjimečné a také hodně dramatické chvíle.

Liverpool na Anfield prohrával po necelých 60 minutách s Borussií Dortmund 3:1 a nevypadalo to s ním vůbec dobře, jenže ve zbytku utkání góly Coutinha, Sakha a Lovrena, který se prosadil v první minutě nastavení, zápas otočil a po fantastickém obratu dal vzpomenout na comeback z roku 2005.

V semifinále už to žádné drama nebylo a Liverpool se po suverénním výkonu proti Villarrealu radoval z postupu do prvního finále na evropské scéně od roku 2007. Reds sice ve Španělsku prohráli 1:0, na Anfield ale poté Žluté ponorce nedali šanci a po hladké výhře 3:0 odvrátili hrozbu čistě španělského finále.

Velkou roli může sehrát záložník Adam Lallana, který v letošním ročníku UEFA Europa League odehrál 12 zápasů, během nichž vstřelil 3 góly a na jeden přihrál.

Pozornost se upírá kromě dvougólového útočníka Daniela Sturridge také na obránce Alberta Morena, který se 5. července 1992 narodil v Seville a ve středu večer ho čeká ve finále speciální zápas.

Ještě, aby ne, když je odchovancem tamního klubu, ve kterém prošel od mládežnických kategorií přes B tým až do prvního týmu Sevilly, ve kterém strávil dvě sezóny a v roce 2014 přestoupil do Liverpoolu.
Basilej se ve středu večer stane dějištěm velkého fotbalového svátku, během něhož Sevilla vyzve ve finále UEFA Europa League tradiční anglický klub Liverpool. Klub z Andalusie vyhrál soutěž celkem čtyřikrát a přední tým Barclays Premier League se mu může v případě vítězství vyrovnat. Svěřenci Unaie Emeryho budou ve Švýcarsku usilovat o třetí titul v řadě, což se v historii soutěže předtím ještě nikomu nepodařilo. Přepíše Sevilla dějiny nebo Liverpool během posledních dvou let suverénní a nestále ambiciózní španělský tým zastaví? Odpověď nalezneme po skončení velkolepého zápasu, kterým Vás s velkým zadostiučiněním a radostí provede Tomáš Reiner.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.