Fotbalová národní liga - 12. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Č. Budějovice : Opava - 21. října 2017   16:15

Č. Budějovice
30' Táborský  • 65' Táborský
2:1
(1:0)
Opava
Opava
56' Kayamba
Staněk – Řezáč, P. Novák, Havel, Kladrubský (C) (62. Benát) – Wermke (90+2. Jakub Moravec), Čavoš, Javorek, Pouček – Mashike Sukisa, Táborský (89. Kadula).
Křížek – Benát, Hála, Jakub Moravec, Kadula, Jáša, Pařízek.
Franěk – Vlasjuk, Novák
Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice
2413 diváků
Opava
Fendrich – Hrabina (70. Puškáč), Simerský, Žídek (C), Stříž (70. Zavadil) – Kayamba, Schaffartzik, Jursa, Zapalač – Kuzmanović, Smola (81. Jurečka).
Šrom – Radić, Zavadil, Jurečka, Mozol, T. Čelůstka, Puškáč.

Utkání o první místo ve FNL je minulostí a druhá nejvyšší soutěž má nového lídra. Do čela se po výhře 2:1 dostávají České Budějovice, které byly v prvním poločase lepší a zaslouženě šly do vedení po pěkné brance Táborského. Vstup do druhého poločasu se ale povedl více Opavě, která oprávněně vyrovnala Kayambou. Jenže výhru na domácí stranu strhl druhou brankou v zápase Táborský. Hosté dohrávali bez vyloučeného Schaffartzika, i tak se snažili o vyrovnání, ale marně. Šlágr tak nabídl líbivý fotbal, spokojenější budou Jihočeši. Ode mne je to pro dnešek vše, hezký zbytek večera.
90+3'
90+3'
Dynamo drží míč u rohového praporku, Benát tam byl navíc faulován.
90+2'
Taktická změna domácích, Romana Wermkeho nahradil Jakub Moravec.
90+2'
Wermkeho bombu brankář Fendrich jen vyrazil, Benát ale z úhlu nedokázal trefit prázdnou branku. Do rány mu skočil obránce.
90+1'
Staněk si došel pro dlouhý míč, Dynamo kráčí pro tři body. Ještě ale musí být domácí na pozoru.
90'
Budou se hrát tři minuty nad rámec základní hrací doby.
89'
Střelec obou branek Dynama má dnes splněno, na poslední desítky vteřin přenechává své místo Jindřichu Kadulovi.
88'
Hosté chystají poslední útoky, Dynamo se naopak snaží držet míč a šetřit čas.
87'
Petr Javorek nešetrně zajel do Zapalače, dostává žlutou kartu a je to jeho letošní čtvrtá, takže vynechá derby v Táborsku v příštím kole.
86'
Standardní situaci hostů si vzal na starosti Pavel Zavadil, ale tentokrát nebyl jeho centr vůbec přesný. Navíc se píská útočná faul.
85'
Po rychlé akci Javorek vysunul patičkou do šance Mashikeho, možnost Dynamu sebralo ofsajdové postavení.
84'
Odražený míč se vykutálel k Zapalačovi, ten ale svou ránu nasměroval až někam k rohovému praporku.
83'
Hosté i v deseti tlačí na domácí obranu, nemají co ztratit.
81'
Poslední střídání Opavy, dohrál Tomáš Smola, na posledních deset minut jde do hry Václav Jurečka.
81'
Jihočeši drží míč a nechtějí k němu pustit svého soupeře.
79'
Další brejk Dynama, Mashike pálil ze strany jen do rukavic připraveného Fendricha.
78'
Signál Opavě z následného trestného kopu nevyšel, Zavadil nalezl Smolu v ofsajdové pozici.
77'
Patrik Čavoš dostává za ostrý faul na vlastní polovině žlutou kartu.
77'
Krásná kolmice Benáta vysunula za obranu Mashikeho, který si zasekl obránce, ale jeho rána byla zblokována. Následně ještě pálil Javorek, těsně vedle.
76'
Na dnešní utkání dorazilo na Střelecký ostrov 2413 diváků.
75'
Pro hosty je vyloučení samozřejmě rána. Systém na závěrečné minuty musí upravit pro deset fotbalistů.
74'
Pozor, červená karta! Riskantní hra hostů otevírá okna pro domácí brejky, po jednom z nich Wermke vyslal do samostatného úniku Mashikeho, který stáhl na zem Jan Schaffertzik a dostává jasnou červenou kartu.
73'
Ve vápně se nebezpečně otáčel Smola, do rány mu skočil Havel v poslední chvíli.
71'
Hosté hrají na tři beky, vzadu zůstávají Simerský, Schaffartzik a Žídek, hru řídí Pavel Zavadil a na hrotu bude míče sbírat se Smolou nově i Puškáč.
70'
Dvojité střídání Opavy s jednoznačným záměrem posílení ofenzivy. Dohráli krajní beci Hrabina se Střížem, na hřišti jsou místo nich David Puškáč a Pavel Zavadil.
68'
Jsem zvědavý, jak si poradí s vývojem tým Romana Skuhravého. Jen pro připomenutí, hodně podobný průběh mělo střetnutí obou týmů i v minulé sezoně na Střeleckém ostrově. Domácí vedli, Opava vyrovnala a Richard Kalod ve druhém poločase rozhodl a výhře Dynama 2:1.
66'
A domácí hned jsou rázem jako polití živou vodou. Opavě sice patřilo dvacet minut druhého poločasu, ale Dynamo dokázalo udeřit v nejméně očekávaný moment.
65'
Dynamo právě vstřelilo branku!
Domácím se povedlo zastavit tlak soupeře a na pár desítek vteřin převzalo kontrolu nad hrou. A hned je z toho návrat do vedení. Javorek si ve středu hřiště narazil míč s Mashikem, který jej posunul doleva IVO TÁBORSKÉMU, jenž udělal kličku obránci a křížnou střelou nedal Fendrichovi šanci.
63'
Těžko říci, co stálo za tímto tahem domácích trenérů. Jestli zranění, nebo taktická změna. Každopádně Pouček se zatáhl na levý kraj obrany, Táborský hraje zleva v záloze a Benát se bude pohybovat pod Mashikem.
62'
První změna, v dresu Dynama končí kapitán Kladrubský, jehož nahrazuje Petr Benát.
61'
Opavští kopali další rohový kop, tentokrát domácí obraně pomohl brankář Staněk, který vyboxoval míč daleko pryč.
60'
Snad poprvé ve druhé půli se dostali černobílí na delší časový úsek k míči, ale pak o něj zase rychle přišli. Hra teď patří hostům.
58'
Rozehráno na krátko, Hrabina ale trefil jen bránící hráče.
57'
Na tahu jsou opět domácí, ale ti se nemohou dostat ze sevření svého soupeře. Opava bude rozehrávat takový zkrácený roh.
56'
Opava právě vstřelila branku!
Teď už Slezanům vyrovnání nikdo nevezme! Tlak hostů vyvrcholil rohovým kopem, po němž byli domácí hodně nedůrazní, nedokázali míč odkopnout a JOEL NGANDU KAYAMBA napálil balon skrz několik těl do sítě.
54'
Balon v síti, hosté slaví vyrovnání, ale radost jim nevydržela dlouho. Po Zapalačově centru do vápna hlavičkoval Smola, brankář Staněk skvěle reagoval, ale Smola balon doklepl do sítě. Sudí však opavskému útočníkovi pískl útočný faul.
53'
Tečovaná střela Zapalače ze střední vzdálenosti nenadělala Staňkovi v domácí brance problémy.
52'
I v důležitém zápase o první místo je sport na prvním místě. Hosté měli kopat rohový kop, rozhodčí nevěděli, ale nakonec ukázali na praporek. Opavský Tomáš Smola však přiznal, že se dotkl míče jako poslední a roh odvolal. Klobouk dolů!
51'
Slezané vyrukovali na soupeře s centrem Stříže, který nebezpečně centroval do šestnáctky.
50'
Ten se Jihočechům příliš nevydařil, Opavští budou odkopávat od vlastní branky.
49'
Elvis Mashike patří na trávníku k nejlepším. Znovu skvěle podržel míč, následně se sápal po centru Poučka, ale brankář Fendrich balon odehrál na roh.
48'
Už se o slovo přihlásil i Horejšův celek, z otočky pálil Táborský, ale byl daleko od branky, proto jeho projektil postrádal patřičnou razanci.
47'
Aktivněji do druhého dějství vstoupili Slezané. Kuzmanovičův centr nadělal v domácím vápně neplechu, ale Jihočeši si nakonec poradili.
46'
Hráči se vracejí na hrací plochu, za pár desítek vteřin začne druhý poločas.
První dějství šlágru kola FNL je za námi. Dynamo bylo v průběhu prvního poločasu o něco aktivnějším celkem, a i proto vede nejtěsnějším možným výsledkem 1:0. Jediná gólová akce se narodila po půlhodině, kdy se pěkně trefil Táborský. Záhy ještě hezky pálil Mashike, ale Opavu zachránil brankář Fendrich. Naopak SFC má o čem přemýšlet, za poločas Staňka pořádně neohrozilo.
45+1'
45'
Nastavovat se bude jedna minuta nad rámec základní hrací doby.
45'
Krásná akce Dynama na polovině hřiště, po ťukesu pelášil Čavoš k brance soupeře, ale nedokázal dostat přes Simerského míč k Mashikemu.
44'
Na jedné straně dlouhý centr do vápna, domácí se ubránili a Pouček táhl rychlý útok. Pak ale oslovil Wermkeho nepřesným pasem, a tak to ještě jednou zkusí hosté.
43'
Po vzdušném souboji se balon vykutálel přímo proti noze Stříže, který ale pálil v dobré pozici slabší pravou nohou hodně nepřesně.
42'
Balon na zadní tyč kontroloval Staněk a pro jistotu jej vyrazil na roh.
41'
Poměrně přísný faul na Kuzmanoviče nabízí Opavě standardní situace na rohu velkého vápna, u míče Zapalač.
40'
Hosté by pochopitelně rádi vyrovnali ještě do poločasu, Dynamo má pochopitelně zcela odlišné představy o posledních pěti minutách úvodního dějství.
38'
Slezský FC se hodně často snaží nakopávat dlouhé míče na Smolu, ten je však povětšinou dobře pokryt.
37'
Domácím se nabídlo zajímavé přečíslení, které ale Pouček zakončil nepřesným centrem. Opava se snaží přidávat na aktivitě, zatím však nemůže rozjetého soupeře zatlačit.
36'
Od rohového praporku černobílí vymysleli variantu s přetaženým míčem, ale Čavoš se do balonu neopřel ideálně.
35'
Aktivní Mashike se po asistenci mohl dočkat i branky! Krásně se otočil ve středu hřiště a z pětadvaceti metrů protáhl Fendricha. Ten na poslední chvíli vyrazil míč na roh.
34'
Probouzejí se i domácí fanoušci, kteří se snaží vyrovnat ve fandění těm opavským.
32'
O vyrovnání se hned pokusil tísněný Smola, ale Kladrubský i přes výškový deficit odvedl dobrou práci a hostující kanonýr zamířil v těžké pozici nad.
31'
Sotva jsem dopsal příspěvek o důležitosti prvního gólu, tak je na světě. Uvidíme, co se zápasem udělá.
30'
První velká šance zápasu a Dynamo otevírá skóre! Dlouhý aut Wermkeho ve vzdušném souboji prodloužil Elvis Mashike za sebe hlavou na nekrytého IVA TÁBORSKÉHO, který svou slabší pravou nohou krásně trefil odkrytou část Fendrichovy branky.
29'
Svěřenci Romana Skuhravého se dál snaží kombinovat na půlce domácích. I Jihočeši ale brání více než pozorně. Důležitost prvního gólu je cítit na hřišti na každém metru.
27'
Do míče se na hranici penalty položil Havel, ale trefil jen opavského hráče přímo před sebou.
26'
Situace dva na dva byla pro Táborského skoro bezvýchodná, vytěžil z ní pro svůj tým alespoň rohový kop.
25'
Každopádně poslední minuty patří Opava, která se drží na míči. Sledujeme hodně taktickou bitvu, nikdo nechce udělat chybu.
24'
A gólman české jednadvacítky výkopem oslovil Mashikeho, jenž situaci vyřešil jednoduše, ale z nepřipravené pozice ohrozil pouze diváky na tribuně za Fendrichovo svatyní.
23'
Exekutorem se Tomáš Jursa, ale pro míč si jistým zákrokem došel brankář Staněk.
22'
Tomáš Smola zatím ústředním mužem dnešního duelu. Domácí stopeři s ním svádějí řadu soubojů, teď byl Havlovi odpískán faul a je tu další standardka pro hosty.
20'
Roh sice Dynamo ubránilo, ale následně uklouzl ve špatný okamžik Pouček a střílet z hranice vápna mohl Tomáš Smola. Rána mu však nesedla a šla značně mimo.
19'
Domácí odehráli míč na rohový kop, konkrétně mladý stoper Lukáš Havel.
18'
U středového kruhu byl dvakrát za sebou faulován Smola. Po druhém nedovoleném zákroku přijde dlouhý míč do vápna, který může být nebezpečný.
16'
Po vzdušném souboji zůstal na hrací ploše ležet Michal Řezáč, ale po krátkém přerušení bude schopen pokračovat ve hře.
15'
Převaha Dynama pokračuje. Nízký centr posílal za opavskou defenzivu Lukáš Pouček, k míči se sápal Ivo Táborský, ale v tísni na balon nedosáhl.
14'
Skoro jsem to přivolal. Kapitán Žídek si v rozehrávce nerozuměl se Střížem, k míči se zdarma dostal Wermke, ale prováhal vhodný moment ke střele.
13'
Naopak po ztrátě míče se černobílí snaží tlačit na opavskou rozehrávku, což se jim zatím vcelku daří. Hosté už o několik míčů přišli, zatím však bez újmy.
12'
Domácí zatím neví, jak se dostat do opavské obrany. I proto musí sahat k dlouhým nákopům, které však zatím hosté sbírají.
11'
Na desítky metrů vyslal Novák ze středu obrany vpřed Poučka, toho však zastavil ofsajd, v němž se dle sudího nacházel.
10'
Tentokrát však nízký centr vyčíhal Jiří Kladrubský a po odkopu domácího kapitána má jeho tým chvilku oddychu.
9'
Po zmatcích v šestnáctce se situace bude opakovat.
8'
Centr levého obránce hostí Michala Stríže se snášel do branky, Jindřich Staněk musel míč odehrát na roh.
7'
Střelecký ostrov se slušně zaplnil a fanoušci by mohli šlágru vytvořit odpovídající kulisu. Z Opavy dorazila slušná skupinka fanoušků, odhadem kolem šedesáti příznivců SFC.
6'
Svěřenci Davida Horejše se usadili na polovině soupeře, jehož obranný blok však zatím funguje bez větších problémů.
4'
O první vážnější ohrožení Staňka se pokusili i Slezané, před vlastním pokutovým územím však dobře zapracoval Javorek a odebral hostům míč.
3'
Další nebezpečí před opavským brankářem. Centr Poučka z levé strany se snášel k penaltovému puntíku, kde však před Mashikem dobře zasáhl stoper Simerský.
2'
Jihočeši začali aktivně, Mashike s Wermkem udrželi míč na rohu pokutového území a sraženou střelu Elvise Mashikeho musel lapit brankář Fendrich.
1'
Rozhodčí Pavel Franěk přivádí oba celky na hrací plochu. Dynamo bude hrát v černobílých dresech, hosté si tentokrát přibalili na cestu správné dresy. V minulé sezoně si Slezané museli půjčovat náhradní trika Jihočechů, protože sudí tehdy označil obě kombinace za příliš podobné. Dnes tedy Opava ve svítivě zelenožluté.
Rozcvička je pomalu u konce. V Českých Budějovicích panuje ideální fotbalové počasí. Teploměr ukazuje 18 stupňů, polojasno. Vše nahrává zajímavé fotbalové podívané.
Hezké odpoledne ze Střeleckého ostrova, kde probíhá rozcvička obou týmů před dnešním šlágrem. Dynamo posílá poměrně očekávanou jedenáctku, vykartovaného Peška nahradil Pouček. Opavští půjdou do zápasu zřejmě v rozestavení 4-4-2, pouze na lavičce jsou stoper Radič či ofenzivní hráči Zavadil s Jurečkou.

SK Dynamo Č. Budějovice: Staněk – Řezáč, P. Novák, Havel, Kladrubský (C) – Wermke, Čavoš, Javorek, Pouček – Mashike Sukisa, Táborský.
Náhradníci: Křížek – Benát, Hála, Jakub Moravec, Kadula, Jáša, Pařízek.

SFC Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Žídek (C), Stříž – Kuzmanović, Schaffartzik, Jursa, Zapalač – Smola, Kayamba.
Náhradníci: Šrom – Radić, Zavadil, Jurečka, Mozol, T. Čelůstka, Puškáč.

Rozhodčí: Franěk – Vlasjuk, Novák.
Utkání bude jako hlavní rozhodčí řídit Pavel Franěk, na čarách mu budou asistovat Pavel Vlasjuk a Michal Novák.
Předpokládané sestavy:

Dynamo:
Staněk – Řezáč, Novák, Havel, Kladrubský – Wermke, Javorek, Čavoš, Pouček – Mashike, Táborský (Kadula).

Opava: Fendrich – Simerský, Radić, Žídek – Kuzmanović, Schaffartzik, Jursa, Zapalač – Kayamba, Smola, Jurečka.
Vzájemné zápasy:

Jako je vyrovnaná bilance obou soupeřů v probíhající sezoně, podobně je na tom i ta celková mezi Dynamem a Opavou. Šestkrát zvítězili Slezané, šest zápasů skončilo nerozhodně a čtyřikrát se radovali černobílí. To vše při shodném skóre 21:21. Oba vzájemné duely v minulé sezoně skončily stejným výsledkem. Nejprve v desátém kole zvítězili doma Jihočeši 2:1, když hosté hráli v zapůjčených dresech, protože ty opavské byly podobné těm domácím. Jarní odveta v Opavě skončila 2:1 pro domácí, kteří Horejšův tým přehráli. Hosté se snížení dočkali až v nastaveném čase Petrem Benátem.
Dynamo má v tabulce stejně bodů jako vedoucí Opava. Jihočeši prožívají povedený ročník a mohou přemýšlet o návratu mezi prvoligovou elitu. Svěřenci trenéra Davida Horejše dlouhé roky v brance sázeli na Zdeňka Křížka, v posledních třech zápasech však nastupoval gólman reprezentační jednadvacítky Jindřich Staněk, který se jeví v dobrém světle. Při teprve postupném návratu Helešice do sestavy je obranná čtveřice mužstva jasná. Opírá se o Nováka na stoperu a kapitána Kladrubského. V záloze odvádí penzum práce Javorek s Čavošem, na křídlech zpravidla řádí Wermke s Peškem, druhý jmenovaný ale kvůli kartám nenastoupí. V útoku dostává šanci Mashike s Táborským, k dispozici je i Kadula.

Peškova absence není jedinou. Českým Budějovicím dlouhodobě chybí Čermák, trhlinu ve svalu má útočník Turyna a po zranění se teprve vrací Helešic. Na Střeleckém ostrově však panuje veselá nálada, Jihočeši se na šlágr o první místo těší. Doma je zatím v sezoně nikdo neporazil, po bodu si odvezli fotbalisté Žižkova a Frýdku-Místku.
Slezský FC Opava je ambiciózní druholigový celek, který pomýšlí na návrat mezi elitu. V minulé sezoně to týmu Romana Skuhravého těsně nevyšlo, když Slezané marně proháněli duo Ostrava-Olomouc, navíc dokráčeli až do finále domácího poháru. V nové sezoně má Opava cíle obdobné. V poháru už si na ní sice Plzeň dala pozor, v domácí soutěži však Slezský FC udělá maximum pro to, aby postoupil do první ligy. Rozjeté to jeden z největších favoritů Fortuna národní ligy nemá špatně. Po jedenácti kolech vede, má stejně bodů jako druhé Dynamo a pouze jednou poznal porážku, konkrétně ve Znojmě.

Skuhravého celek se opírá o Viléma Fendricha v brance, který odchytal všechny dosavadní zápasy. Obraně šéfuje zkušený kapitán Jan Žídek společně s Dominikem Simerským, který ještě nechyběl ani minutu. Našlapaná záloha čítá nejlepšího střelce týmu Srba Nemanju Kuzmanoviče, jenž už se v aktuální sezoně prosadil sedmkrát. Důležitým článkem střední formace je i Jan Schaffartzik, penaltový specialista, který ale při poslední domácí remíze s Varnsdorfem neuspěl ani při opakovaném pokutovém kopu. Zapomínat nemůžeme ani na jednu z největších hvězd Pavla Zavadila, který ale není stoprocentně připraven. V útoku je velkou hrozbou vytáhlý forvard Tomáš Smola doplňovaný konžským útočníkem Kayambou. Oba vstřelili zatím po pěti brankách.
Vítejte při sledování online přenosu ze šlágru 12. kola Fortuna národní ligy. V něm se v sobotu od 16.15 na Střeleckém ostrově představí domácí Dynamo proti Slezskému FC Oprava.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.