FORTUNA:LIGA - Základní část - 8. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Karviná : Brno - 24. září 2017   17:00

Karviná
20' Ramírez (Letić) • 57' Budínský
2:1
(1:1)
Brno
8' Michal Škoda  (Pavlík)

Berkovec – Čolić, Hošek, Lischka, Eismann (C) – Janečka, Panák – Jan Moravec, Budínský (90. Šisler), Letić (69. Štepanovský) – Ramírez (90+4. Smrž).
Le Giang – Šisler, Puchel, Smrž, Lingr, Štepanovský, Weber.
Pechanec – J. Paták, Wilczek
Městský stadion Karviná, Karviná
3 373 diváků
Melichárek (C) – Vraštil, Pavlík, Gáč, T. Jablonský (65. Halouska) – Polák, Sedlák (78. Kratochvíl) – Fortes, T. Pilík (72. Přichystal), Lutonský – Michal Škoda.
Halouska – Kijanskas, Kratochvíl, Přichystal, Koné, Jovanović, Juhar.

CELÝ SESTŘIH: Karviná - Brno 2:1. Hosté dohrávali v deseti, jsou poslední

Z Karviné je to vše, děkuji za pozornost.
Karvinou toto důležité vítězství posunuje na 11. místo tabulky o skóre před Jihlavu a Mladou Boleslav. Vzhledem k vítězství právě Jihlavy se Brno propadá na poslední příčku.

Červené karty: 0-1
Toto vítězství mohli hráči oslavit s 3 373 diváky.
Druhý poločas začala Karviná náporem a poměrně brzo se dočkala vedoucí branky. Fortes si počínal ve vlastním vápně strašně nešikovně a nechal nohu v cestě Moravcovi. Nařízenou penaltu s přehledem proměnil Budínský. Další klíčový okamžik přišel o chvíli později, po rohovém kopu a faulu na svoji osobu neudržel nervy na uzdě brankář Zbrojovky Melichárek a nechal se hloupě vyloučit. Brno se v deseti nedokázalo dostat do soustavného tlaku, naopak Slezané mohli své vítězství několikrát pojistit. Panák, Budínský, Ramírez ani Janečka však své možnosti nedokázali proměnit. Hlavně dorážka Ramíreze a těsný přehoz Janečky po gólu vyloženě volaly. Ačkoliv se Karviná celkem v pohodě bránila, přeci jen nakonec mohla o tři body přijít. V nastaveném čase po nákopu od půlky prudce střílel zblízka Pavlík, ale Berkovec vytasil parádní reflex a zachránil domácím velmi důležité vítězství. První po šesti zápasech.
90+6'
90+6'
Stále se hraje, žádný tlak hostů se ale nekoná.
90+5'
Brejk Karviné, Moravec se snažil poslat centr na zadní tyč Štepanovskému, ale přetáhl to.
90+4'
Poslední střídání Karviné. Ramíreze nahrazuje Smrž.
90+4'
Drobný závar a vhazování pro hosty. Ti se poté snažili něco vymyslet na pravém křídle, ale nedokázali nic, když nepočítáme útočný faul.
90+4'
Halouska rozehrává trestný kop z půlky, všichni červení v pokutovém území.
90+3'
Z rohového kopu již další nebezpečí pro domácí branku nevzniklo.
90+2'
Fantastický Berkovec teď zachránil domácím vedení! Po Halouskově nákopu se do zakončení zblízka dostal Pavlík, ale jeho prudkou střelu domácí brakář neuvěřitelně stihl vyrazit! Rohový kop.
90+1'
Ofsajd Karviné, míč do hry uvede Halouska.
90'
Ve druhém poločase se bude nastavovat 5 minut. I to mi přijde málo, vzhledem k prostojům, které byly.
90'
Druhé střídání Karviné. Budínského nahrazuje Šisler.
89'
Přichystal dobře centroval na zadní tyč, kde se snažil dosáhnout na míč vysoký Gáč. To sice zvládl, ale hlavičkoval v těžké pozici vedle.
88'
Karviná mohla jít do brejku, ale Budínský nedal přesný míč na pět metrů Moravcovi.
88'
Moravec odcloněn na pravém křídle, Halouska bude odkopávat.
87'
Ramírez mohl vyslat Štepanovského do samostatného úniku, ale kopl do míče příliš slabě.
87'
Pomalý posun vpřed po pravé straně Karviné vyhovuje.
86'
Ramírez získal čas vytlučením bloků svého strážce.
86'
Pokračuje se míčem rozhodčího, domácí vrací míč hostům.
84'
Po drobných zmatcích na hranici domácího vápna zůstává ležet jeden z domácích hráčů s křečemi. Musí být ošetřen.
83'
Výborný zákrok Vraštila proti přenesení hry na Štepanovského založil rychlou akci hostů, na jejímž konci byl dobrý míč na Škodu a jeho otočka ve vápně, v rozohodující chvíli mu však skočil do střely Moravec! Toto smrdělo vyrovnáním!
82'
Faul na levém křídle na cvíli zastavuje vznikající tlak Zbrojovky.
81'
Čolić zastavuje na pravé straně rychlou akci hostů a dostává žlutou kartu.
80'
Škoda místo centru zkusil přímou střelu, ale neprostřelil změť těl na kraji pokutového území. Následně se snažil vypracovat střeleckou pozici Přichystal, ale nezvládl to.
79'
Faul domácích poblíž vlastní šestnáctky, míč si rovná Škoda.
78'
Za obranou Brna se ocitl Janečka, postupoval sám na Halousku, chytře ho zkoušel přehodit, ale míč se snesl pouze na horní síť!
78'
Poslední střídání Brna. Sedláka nahrazuje Kratochvíl.
76'
Výborná akce Karviné po pravém křídle gólem nekončí! Budínského ránu Halouska pouze vyráží před sebe, Ramírez ale dorážku nezvládl, posunul míč jen před sebe, kde sice dorážel do sítě Štepanovský, ale ze zcela jasného ofsajdu, takže branka nemůže platit!
75'
Fortes se v protiútoku dostal do střelecké pozice poblíž pokutového území, ale přestřelil.
74'
Štepanovský vybojoval míč a postupoval sám po levé straně. Pronikl až do blízkosti pravé tyče brněnské branky, odkud přihrával zpět Budínskému. Ten si na střelu netroufl a posunul míč ještě za sebe do běhu Panákovi, jenž tvrdou ranou protáhl Halouska a donutil ho míč pouze vyrazit. Štepanovský však nemohl dále hrát, byl v ofsajdu.
73'
Již je na nohou a vhazuje.
73'
Eismann zůstává ležet a drží se za nárt. Bohužel jsem tu siotuaci neviděl, takže netuším, zda jen netahá čas.
72'
Druhé střídání Brna. Pilíka nahrazuje Přichystal.
71'
Z následného trestného kopu se Zbrojovka dostala k hlavičce, která ale nebyla příliš nebezpečná a Berkovec si pro ni v klidu doběhl.
70'
Za ostrý zákrok na půlce dostává žlutou kartu Hošek.
69'
První střídání Karviné nakonec přeci jen přichází tak, jak bylo plánováno. Letiće nahrazuje Štepanovský.
68'
Lischka faulován Škodou, ti dva si dnes opravdu nic nedarují.
67'
Karviná měla připraveno střídání, ale to bylo zrušeno, protože na pravé straně zůstal ležet jeden z jejích hráčů. Asi budou čekat, zda bude moct pokračovat.
66'
Karviná sice hraje přesilovku, ale zatím nejeví žádnou aktivitu směrem dopředu a brání se devíti hráčům Brna v poli bez započítání brankáře.
66'
Halouska poprvé v akci, odkopává míč po malé domů.
65'
První střídání Brna. Ze hřiště musí Jablonský, aby uvolnil místo pro brankáře Halousku.
63'
Následuje krátká přestávka, než se náhradní brankář Brna Halouska připraví do hry.
63'
Centr z rohového kopu mířil do chumlu na malém vápně, kde došlo k faulu na Melichárka. Brankář Brna si však poté s jedním z domácích hráčů vyřizoval účty a srazil ho rukama k zemi! Ačkoliv již měl žlutou kartu, rozhodčí Pechanec bez váhání tasí rovnou červenou, druhou žlutou neukazuje!
61'
Rychlý kontr Karviné, Letić centroval z leého křídla a před brankou odkopává Gáč na rohový kop.
60'
Finální přihrávka zhatila nadějnou akci domácích po pravé straně.
59'
Brno mohlo jít do brejku, míč do pravé strany dobíhal Fortes a pokud ho zastavil až v autu, bylo to velmi těsné.
58'
Situaci po trestném kopu sehráli Slezané dobře a výsledkem byla nepříjemná technická střela na zadní tyč, kterou ale Melichárek kryl.
58'
Faul na půlce, domácí mají trestný kop.
57'
Karviná právě vstřelila branku!
LUKÁŠ BUDÍNSKÝ zachoval chladnou hlavu, poslal míč na opačnou stranu, než kterou si vybral Melichárek a proměňuje penaltu ve druhém zápase za sebou! Karviná jde do vedení, což je pocit, který od prvního kola nepoznala!
56'
Kapitán Melichárek protestoval proti penaltě tak vehementně, až dostal žlutou kartu.
55'
Byla nařízena penalta po zákroku na pronikajícího Moravce. Je to dost sporné, rozhodčí se několik sekund rozhodoval.
54'
Lischka sečetl Škodovi všechny jeho nečisté zákroky, poslal ho tvrdě k zemi a dostává žlutou kartu.
54'
Kolmice na Budínského, ten ji z první předal do křídla Eismannovi, jeho centr stáhl ze vzduchu Melichárek.
53'
Centr na bližší tyč odvrátili obránci, navíc to bylo s brněnským faulem.
53'
Pilíkův centr z trestného kopu zasáhl hodně nešikovně Panák. Rohový kop pro Zbrojovku.
52'
Brejk Brna pozastaven, až nakonec Škodu fauloval Janečka.
51'
Karviná se dostává do tlaku. Je trvale usazena na útočné polovině. A když už ztratila míč, Eismann ho výborným skluzem na Pilíkovi znovu vybojoval.
50'
Čolić výborně zasprintoval po křídle, odcentroval na bližší tyč, kde před Ramírezem boxoval míč Melichárek. Následnou akci zakončil znovu Čolić nepřesnou střelou z úhlu.
49'
Ta ale netrvala dlouho a trenér Dostálek se na lavičce na své svěřence hodně rozčiluje.
48'
Eismannovi se nepovedl oblouk po lajně, ale následně dobře hlavičkoval a začal tím přetalčovanou před šestnáctkou Brna. Tu zakončil Sedlák, který byl následně při pokus o protiútok faulován, hosté mají výhodu.
47'
Po lehce neurované pasáži nakopával Vraštil míč dopředu, ale Škoda vybíhal z ofsajdu. Stejně byl u míče dříve Eismann.
46'
Dlouhý aut Čoliće nikdo nezasáhl a doskákal až k Melichárkovi.
46'
Panákův oblouk do pravého křídla zastaven, domácí vhazují.
46'
Hráči se vrací na hřiště, na žádné střídání to nevypadá. Výkop do druhé půle provede Karviná.
V rámci přestávkové soutěže jsme byli svědky zajímavého výkonu. Jeden ze soutěžících dokázal z hranice pokutového území poslat míč tak, že se zastavil úplně přesně na středové čáře, což bylo cílem. Zajímalo by mě, kolik hráčů ze základních sestav obou celků by to na první pokus dokázalo. Vítězná cena (televize) putuje do správných rukou.

Žluté karty: 0-2
Je za námi první poločas záchranářského duelu, který začal ve velkém tempu, které ale postupně upadalo. První šanci si vytvořila Karviná, ale Lichka z rohu hlavičkoval jen slabě. To Brno svoji první střelu na branku přetavilo v branku, v 8. minutě se po standardní situaci prosadil důrazný Škoda. Slezany to ale nepoložilo, dál se tlačili do útoku a byli po zásluze odměněni vyrovnáním po dalším rohovém kopu a šťastnému zakončení Ramíreze ve 20. minutě. Po tomto momentu tempo hry začalo upadat a bylo to převážně vinou hostů, kteří se dostávali na útočnou polovinu málokdy a rychle ztráceli míče. Karviná však měla tlak pouze po vápno, tam její veškeré snahy končily. Až v posledních 10 minutách měla další šance, ale Ramírez zblízka přestřelil a Budínský z přímého kopu trefil jen okraj zdi. Do kabin se tak jde za nerozhodného stavu, se kterým jsou určitě více spokojeni hráči Zbrojovky.
45+2'
45+2'
Škoda posunul míč doleva Pilíkovi, ale tomu se centr příliš nepovedl. K odraženém míči se dostal Sedlák, posunul si ho na střelu, ale do té mu skočil Budínský. Následný oblouček skončil u Berkovce.
45+1'
Další nešetrný zákrok na půlce a žlutá karta pro brněnského Fortese.
45'
Nastavují se 2 minuty.
45'
Hlavičkovaná před Berkovcem po rohovém kopu, ukončuje ji útočný faul jednoho z hostů.
45'
Rychlý přechod do útoku, centr Lutonského na Škodu, před kterým Lischka odkopává na rohový kop.
44'
Brejk Slezanů po levé straně, ale přihrávku na Budínského dokázal těsně před ním vypíchnout jeden ze skluzujících obránců.
43'
Letić točil levačkou parádní míč na zadní tyč, ale Budínský ho přeběhl a v záklonu ho nedokázal zsáhnout.
42'
Teď už rozhodčímu došla trpělivost a za hodně nešetrný zákrok na Panáka u postranní čáry dostává Škoda žlutou kartu.
42'
Přetažený centr vracel před branku Lischka, ale tam úřadoval boxující Melichárek.
41'
Po následném autu hlavičkoval Ramírez, bránící hráč to tečoval a je tu další roh Karviné.
41'
Nakonec Budínský pravačkou, ale trefil pouze hlavu Pavlíka na okraji zdi. V hledišti to zašumělo smutkem.
41'
U míče Budínský a Letić. Kdo to bude?
40'
Centr sice odhlavičkoval Pavlík, ale tentýž hráč poté těsně před vápnem fauloval pronikajícího Ramíreze a domácí mají přímý kop z hranice šestnáctky!
39'
A po tomto autu má již pátý rohový kop.
38'
Další dlouhý aut Čoliće, ani tentokrát ho nikdo nezasáhl. Karviná ale bude vhazovat na druhé straně.
37'
Dlouhý aut Čoliće přeletěl dobře střeženého Ramíreze a Melichárek mu zabránil v letu za brankovou čáru, aby mohl rychle rozehrát. To by však poté Polák nesměl faulovat ve středu pole.
36'
Ramírez mohl přidat druhý gól! Janečka se dobře zorientoval u branové čáry a zpětnou přihrávku mu poslal přesně do nohy, venezuelský útočník však zakončoval slabší levačkou a placírkou přestřelil!
35'
Berkovec si zadělal na problémy špatným odkopem, ale hosté z vhazování nic nevytěžili. Ani domácím se poté nedařilo, nákop skončil až za brankovou čárou.
34'
A právě Ramírez posílal zajímavý míč na rozběhnutého Letiće, toho ale dobře střežil Vraštil a nedovolil mu zakončit. Sám však poněkud neopatrně zasáhl míč a obloukem ho nasměroval na malé vápno, kde byl připravený Melichárek.
34'
Míč je zpět u Berkovce a Ramírez je na hřišti.
33'
Drží se zhruba v místech pravé ledviny a odchází za čáru. Po obstřiku to bude v pohodě.
32'
Berkovec zahazuje míč do autu, protože ve středovém kruhu se svíjí Ramírez a drží se za záda. Musí být ošetřován.
32'
Jablonský dokázal odclonit Čoliće, který tak neměl šanci dostat se k míči. Melichárek bude odkopávat.
31'
Ztráta míče na útočné polovině a Brno se nadechovalo k brejku. Krásnou kolmicí vysílalo na zteč Lutonského, ale ten vybíhal z těsného ofsajdu.
30'
Trocha nedorozumění mezi Eismannem a Lischkou po nákopu Melichárka, ale Fortes to vůbec nečekal, takže mezi ně nevlítnul.
29'
Centr na malé vápno stáhl ze vzduchu neatakovaný Melichárek. Ihned zakládal protiakci, ale Lutonský ve středovém kruhu fauloval Panáka.
29'
Po dlouhém autu se bude kopat již čtvrtý roh Karviné v zápase. U míče opět Budínský a Letić.
28'
Gáč přehlavičkoval Ramíreze, ale domácí vhazují.
28'
Lischka ubránil Škodu a domácí mohli založit akci. Jenže to by přihrávka na Moravce k pravé lajně musela být přesná.
27'
Přišlápnutý Janečka, odpovědnost nese opět Škoda. Ten dnes sice dal gól, ale jinak hraje opravdu nečistě.
26'
Tato standardka se Zbrojovce příliš nepovedla a hráči v bílých dresech ji neměli problém ubránit.
26'
Lutonský zatáhl míč do levého křídla, přihrál pod sebe Škodovi, jehož ránu z první tečoval Hošek. Rohový kop, první pro hosty.
25'
Janečka padá v pokutovém území a dožaduje se penalty, není vyslyšen.
25'
Škoda si v soubojích hodně pomáhá lokty, v tlačenici s Panákem mu to prošlo.
24'
Protiútok Jihomoravanů táhl Polák, jemným centrem hledal před brankou Škodu, ale ten byl tentokrát dobře pokrytý.
23'
Letić se dokázal zbavit protihráče na zádech, za což si vysloužil potlesk publika. Rozehrál na Hoška, od něj se míč dostal k Budínskému, který si vyběhl z pravé strany až na půlkruh, ale jeho přízemní ránu zablokoval první hráč Brna před ním.
22'
Domácí jsou nadále při chuti a stále se tlačí do útoku.
20'
Je vyrovnáno, Slezané využívají rohový kop! Centr z levačky Letiće propadl na malém vápně až na zem, kde míč zasáhl ERIC RAMÍREZ, se štěstím ho protlačil za padajícího Melichárka a běžel slavit k lavičce první trefu v české nejvyšší soutěži! Asistence: Bojan Letić.
20'
Třetí roh Karviné.
19'
Škoda se hnal za nakopnutým míčem, ale byl příliš důrazný a fauloval Čoliće.
18'
Tempo hry lehce upadlo. Karviná zatím nedokáže najít recept na obranu Zbrojovky.
17'
Budínský se dvakrát snažil probít do vápna soupeře, ale ani jednou to nedokázal.
16'
Centr do nabíhajícího chumlu hráčů, kde se míč odrazil od Janečky a doskotačil za brankovou čáru, čemuž domácí záložník nedokázal zabránit.
15'
Z dalšího nákopu dopředu mají domácí druhý roh.
14'
Ofsajd i na straně Karviné, byl v něm Ramírez.
13'
Lutonský opět úřadoval na levém křídle, přízemní přihrávku poslal rozběhnutému Fortesovi, který si udělal prostor ke střele a levačkou po zemi donutil Berkovce pokleknout.
12'
Hošek dlouhým nákopem chtěl vybídnout Ramíreze, ale míč na kraji pokutového území pohlídal Melichárek a jakmile mohl, vzal ho do rukou.
11'
Karviná se nadále tlačí dopředu, ale zatím nedokáže dobýt šestnáctku soupeře.
9'
Z protiútoku po výkopu napřáhl z 25 metrů Janečka, ale namířil pouze na hlavu stojícího Melichárka, který tento projektil bezpečně ztlumil v rukavicích.
8'
Brno právě vstřelilo branku!
Na rozdíl od domácích Zbrojovka první střelou na branku dává gól a dává zapomenout na dosud mizernou produktivitu! Trestný kop u středového kruhu rozehrál Pilík, dlouhý padáček na penaltu prodloužil před branku Pavlík a MICHAL ŠKODA poprvé v sezóně ukázal, proč je v Brně stále ceněným střelcem! Asistence: Petr Pavlík.
7'
Dva útoky Brna v řadě. První zastavil ofsajd, v tom druhém centroval Lutonský z levého křídla a Škoda nepochopitelně oběma rukama povalil ve vápně stopera, což rozhodčímu uniknout nemohlo.
6'
K rohovému praporku se sešli hned dva hráči Karviné. Nakonec centroval Budínský, před malým vápnem se k hlavičce dostal téměř nehlídaný Lischka, ale slabým koníčkem nenadělal Melichárkovi problémy.
5'
Ramírez se zbavil Gáče a následným centrem získává pro svůj tým rohový kop.
5'
Moravec opouští hřiště, evidentně jde o krvácení z nosu.
4'
Moravec se stále nezvedá. domácí kapitán Eismann debatuje s rozhodčím a nechává si vysvětlit, proč nešlo o faul.
3'
Po jednom ze soubojů zůstává ležet na trávě Moravec a musí být ošetřován.
2'
Lutonský si nabíhal za obranu, ale bylo to s ofsajdem.
2'
Podobně si vedl na druhé straně Jablonský, který udržel na zádech Moravce.
1'
Eismann pohlídal míč poskakující za brankovou čáru. Brno v prvním útoku nic nevymyslelo.
1'
Výkop do prvního poločasu provede Brno.
V sektoru hostů se nachází skupinka necelých 20 hlav s jednou vlajkou, domácí kotel je zaplněn tak, jak je v posledních zápasech běžné. Tj. něco kolem 70 – 80 lidí. Celkově nebudou na stadionu ani tři tisíce lidí.
Hráči i rozhodčí vstupují na trávník. Domácí v tradičních bílých dresech, hosté také ve své obvyklé, tj. červené, barvě.
Tento víkend se v českém profesionálním fotbalu nese v duchu projektu Víkend otců, nejinak tomu je také v Karviné. Před výkopem v rámci projektu proběhne společné focení všech aktérů utkání.
Po sobotní celodenní vytrvalé sprše se počaí ve Slezsku uklidnilo. Neprší a trochu se oteplilo. Trávník není v úplně nejlepší kondici a bude určitě klouzat, což bude nahrávat střelcům. Otázkou je, jak toho využijí.
No vida, jako bych to zakřikl. Trenér Weber se odhodlal k větším změnám v sestavě Karviné. Košťál není vůbec nominován, jeho místo ve stoperské dvojici zaujme mladý Lischka. Na pravém kraji obrany nastoupí od začátku Čolić a Moravec se posune do zálohy. Jen na lavici začíná Šisler, na jeho místě ve středu zálohy bude hrát Panák. A na hrotu bude dynamický Ramírez.
Také Brno má zajímavosti v sestavě. Poprvé v základu nastupuje junior Gáč, do startovní jedenáctky se vrací Fortes a Michal Škoda. Po zranění je připraven k utkání Kratochvíl, ale začne zatím ještě na lavičce.

MFK Karviná: Berkovec – Čolić, Hošek, Lischka, Eismann (C) – Janečka, Panák – Jan Moravec, Budínský, Letić – Ramírez.
Náhradníci: Le Giang – Šisler, Puchel, Smrž, Lingr, Štepanovský, Weber.

FC Zbrojovka Brno: Melichárek (C) – Vraštil, Pavlík, Gáč, T. Jablonský – Polák, Sedlák – Fortes, T. Pilík, Lutonský – Michal Škoda.
Náhradníci: Halouska – Kijanskas, Kratochvíl, Přichystal, Koné, Jovanović, Juhar.

Rozhodčí: Pechanec – J. Paták, Wilczek.
Vzájemné zápasy

MFK Karviná a Zbrojovka Brno se dosud potkaly celkem v 9 utkáních. Zpočátku šlo pouze o duely v poháru, případně o přípravné souboje v zimní lize. Až během jednoroční anabáze Brna ve druhé lize v sezóně 11/12 se hrálo o mistrovské body. Další ligová střetnutí přišly až po postupu Karviné mezi elitu. Celkem tak dosud tyto kluby odehrály 4 zápasy o mistrovské body a zajímavostí je, že Karviná v nich ani jednou nedokázala zvítězit. Před 6 lety ve druhé lize Brno vyhrálo obě utkání, doma 4:1, v Karviné 1:0. V minulém ročníku, premiérovém karvinském v nejvyšší soutěži, došlo na dvě remízy 1:1. Dokáží Slezané prolomit brněnské prokletí a porazit tohoto soupeře v zápase, ve kterém jde o body do tabulky?
FC Zbrojovka Brno

Brno již dlouhou dobu hraje v lize hlavně o záchranu. Sezóny, ve kterých tomu tak nebylo, je za posledních 10 let minimum. Před 7 lety to dokonce nezvládlo a muselo si odkroutit jeden rok o patro níž. Zatím to vypadá, že letos bude mít velké problémy nedopadnout stejně. Na vině jsou ty nejzákladnější problémy. Tým se dlouhodobě potýká se střelbou, kterou navíc často obstrarává úzká skupina hráčů. Tento ročník není výjimkou, zatím pouze 5 branek a z toho hned 2 si dali soupeři sami. Takže brněnský tým jako takový se dosud prosadil v 7 zápasech pouze 3x. Druhým základním problémem je dlouhodobě špatná obranná fáze. Zbrojovka sice dokázala v sezóně 2x udržet čisté konto, ale ve všech dalších zápasech inkasovala minimálně 2 góly. S takovou bilancí se i při dobré produktivitě vyhrává těžko. Tým navíc, na rozdíl od Karviné, ani nehraje zrovna dobře v poli, projev je neatraktivní a dost nudný. Vedení klubu již na problémy reagovalo a ještě v srpnu odvolalo neoblíbeného trenéra Stanislava Habance, jehož nahradili bývalí hráči v čele s Richardem Dostálkem. Navíc to zatím vypadá, že aby Brno v této sezóně bodovalo, musí hrát proti pražskému soupeři a na svém hřišti. Ani jednu podmínku nadcházející utkání nesplňuje. Podaří se to Zbrojovce prolomit?

Brnu se navíc ani nedaří najít ideální skladbu týmu na hřišti. Na něm se ukázalo již 22 různých hráčů. 7 jich nastoupilo do všech zápasů, z nich ale pouze 2 mají na svém kontě plný počet minut. Jsou jimi brankář Dušan Melichárek a onránce Petr Pavlík. Nejlepším střelcem týmu jsou zatím jeho soupeři, kteří si dali již 2 vlastní góly. O 3 trefy, které vyprodukoval brněnský kádr, se postarali 3 různí muži. Stejná situace je i v gólových nahrávkách. Dosud nikdo neasistoval více než jednou. Nejtrestanějšími hráči jsou záložníci Jan Polák a Tomáš Pilík se 3 žlutými kartami. Oba tak hrají pod hrozbou jednozápasové stopky při dalším napomenutí. Celkem tým dosud obdržel 14 žlutých karet. Navíc ale také jednu červenou, zápas se Spartou nedohrál obránce Lukáš Vraštil.

Aktuální bilance Brna:
7 zápasů, 1 vítězství, 1 remíza, 5 porážek, skóre 5:13, 4 body a 15. místo v tabulce.

MFK Karviná

Karviná poznává na vlastní kůži, že rčení o druhé sezóně těžší než první je pravdivé. Zatímco jako nováček se úspěšně vyhnula boji o záchranu a pohybovala se v polovině tabulky, nyní je v tom namočená až po uši, ačkoliv je odehraných pouze 8 kol. Přitom hraje v podstatě stále stejný fotbal, tak co je jinak? Klíčovým rozdílem jsou otřesná produktivita a ještě více chyb v rozehrávce. Zatímco v minulém ročníku byli schopni Slezané své soupeře v nekterých zápasech vyloženě přestřílet a vítězit divokými výsledky, nyní je pro ně obrovským problémem dát gól. Když už se do jedné kovbojky dostali, tak ji před týdnem s Olomoucí nezvládli. Když k tomu připočítáme stejně děravou obranu a ještě více hrubých chyb v rozehrávce na vlastní polovině, vyplývá z toho, že Karvinou čekají velké problémy. Dosud zvládla vyhrát pouze jeden ligový zápas, hned ten první s Jihlavou. Od té doby jen remíza s tehdy se trápící Boleslaví a jinak pouze porážky. Ty jsou aktuálně dokonce 4 za sebou. V týdnu si tým aspoň trochu zvedl sebevědomí hladkým postupem do osmifinále poháru po vítězství 4:0 v třetiligové Kroměříži. Nyní ho čeká soused v tabulce Brno, což je ideální šancí k odrazu ode dna. Podaří se?

Trenér Jozef Weber zatím nepanikaří. Sice v osmi kolech poslal na hřiště 20 různých hráčů, sestavu netočí jak v ruletě a v základu dělá jen malé změny, ať již vynucené, nebo chtěné. Důkazen je skutečnost, že hned 9 hráčů nastoupilo ve všech utkáních a dalšímu, záložníku Janu Šislerovi, v tom zabránil jen trest za žluté karty. 4 z těchto hráčů mají na svém kontě dokonce plný počet minut. Nejlepším střelcem týmu je záložník Lukáš Budínský se 2 góly. Tento hráč byl nejlepším střelcem i v minulém ročníku. Dalších 5 mužů se prosadilo jednou. Co se týče gólových nahrávek, tak zatím nikdo z týmu nezvládl více než jednu. Nejtrestanějším hráčem je již zmíněný záložník Jan Šisler se 4 žlutými kartami, tým jako celek jich dosud obdržel 13. Všechna ligová utkání této sezóny dohráli Slezané v plném počtu.

Aktuální bilance Karviné:

Karviná – Olomouc 3:5
Sparta – Karviná 2:0
Karviná – Liberec 0:1
Zlín – Karviná 1:0
Karviná – Mladá Boleslav 1:1
HET liga vstupuje do své druhé čtvrtiny 8. kolem, v jehož rámci uvidí přímý souboj o minimálně dočasný únik ze sestupových pozic. MFK Karviná hraje druhý domácí zápas v řadě a na svém útulném stadionu přivítá taktéž se trápícího soupeře FC Zbrojovka Brno. Ač je teprve druhá polovina září, již nyní můžeme říct, že se jedná o důležitý záchranářský duel, jehož výsledek může hrát za několik měsíců velmi důležitou roli. Kdo si v něm pomůže?
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.