FORTUNA:LIGA - Základní část - 4. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Slovácko - 18. srpna 2017   20:15

Sparta
60' Lafata (Ben Chaim)
1:0
(0:0)

Koubek – Zahustel, Mareček, Hovorka, Nhamoinesu – Mavuba (76. Mandjeck), Sáček – Biabiany, Josef Šural, Ben Chaim (72. M. Frýdek) – Lafata (C) (82. V. Kadlec).
Dúbravka – M. Frýdek, Janko, V. Kadlec, Karavajev, Mandjeck, Štetina.
Královec – Nádvorník, Hájek
Generali Arena, Praha-Bubeneč
11 696 diváků
Heča – Reinberk, S. Hofmann, Šimko, Divíšek – V. Daníček, Šumulikoski (C) (70. Jakub Rezek) – Navrátil, Machalík (62. Sadílek), Havlík – Zajíc (80. Kubala).
Daněk – Břečka, Petr, Kubala, Juroška, Jakub Rezek, Sadílek.

Červené karty: 0 – 0
Na Letné jsme viděli velmi pohledné utkání, ve kterém se jediným střelcem stal jubilant Lafata, jenž při svém čtyřstém utkání v české nejvyšší soutěži rozhodl trefou v 60. minutě, kdy jej ke skórování vyzval Tal Ben Chaim.

Sparťané měli nejvýraznější převahu v úvodní čtvrthodině, ovšem zahodili tři čisté gólové šance a do přestávky už pak hosté dokázali vyrovnat hru. Po přestávce se tempa ujala opět Sparta a na sklonku úvodní hodiny David Lafata.

I přes trvalou převahu Sparty si ale hosté dokázali vypracovat v závěru obrovské příležitosti na vyrovnání! V té největší z nich Stanislav Hofmann, jenž své obě dosavadní ligové branky vstřelil Baníku Ostrava, orazítkoval pouze tyč a protože se neujala ani další příležitost Slovácka, Sparta bere tři body za vítězství 1:0.
90+3'
90+2'
Sáček měl dva velmi dobré momenty během několika sekund. Nejdříve po zajímavém individuálním průniku nedokázal najít žádného ze spoluhráčů, o pár sekund později se ale znovu dokázal uvolnit na hranici pokutového území a připravil zajímavou střeleckou pozici pro Mandjecka, jehož ránu Heča vyráží mimo svoji svatyni.
90+1'
Sparťané od rohového praporku rozehráli nakrátko a okamžitě o míč přišli, ani Slovácko jej však neudrželo dlouho ve své moci.
90+1'
Biabiany vyhrál osobní souboj na útočné polovině, poté si vyměnil míč s Václavem Kadlecem, následný centr na nabíhajícího Šurala Šimko srazil za slováckou branku.
90'
Rozhodčí Královec k dnešním devadesáti přidává tři nastavené minuty.
88'
Sparťané mohli využít hostující ztráty míče k rychlému brejku, Daníček však stáhl Šurala k zemi a za své počínání vidí žlutou kartu.
87'
Dnešní předehrávku čtvrtého kola na Letné sleduje 11 696 fanoušků.
86'
Po jednom ze soubojů před Koubkem zůstal na trávníku sedět Hovorka, sparťanský brankář tak odehrál míč do zámezí.
85'
Žlutou kartu dostává Stanislav Hofmann (1.FC Slovácko).
85'
Sparťané po rychlém výpadu Kadlece s Biabianym vybojovali rohový kop, po něm je pískán útočný faul Josefu Šuralovi.
84'
Po následném rohovém kopu se hrdinou mohl stát sedmnáctiletý Filip Kubala, jenž si našel skvělou střeleckou pozici uvnitř pokutového území Sparty, ve vyložené šanci ale přestřelil!
84'
Po Sadílkově rohovém kopu si na prodloužený míč naběhl Hofmann a hostující stoper prudkým zakončením orazítkoval tyč sparťanské branky! Hosté ještě měli možnost k dorážce, tu ale už nedokázali procedit skrz klubko těl před ležícím sparťanským brankářem.
83'
Sparťané zcela opomněli na osamoceného Havlíka, jeho rána si ale neproklestila cestu až ke Koubkovi.
82'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Lafata, přichází Václav Kadlec.
80'
David Lafata ve středu pole fauloval Sadílka a poté jej začala trápit křeč, už je ovšem zpět na nohou.
80'
Střídání v týmu 1.FC Slovácko: ze hřiště odchází Tomáš Zajíc, přichází Filip Kubala.
79'
Reinberk si troufl na zajímavý individuální průnik před pokutovým územím, do střely mu ale stačil v poslední chvíli vletět bránící Mandjeck.
78'
Frýdek se uvolnil na levém křídle a připravil střeleckou pozici pro Mandjecka, jehož rána je sražena k brankáři Hečovi.
78'
Costa při pokusu o centr u rohového praporku promáchl míč, sparťané ale u míče zůstávají prostřednictvím autového vhazování.
76'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Rio Mavuba, přichází Georges Mandjeck.
75'
David Lafata podruhé dopravil míč za záda brankáře Hečy, poté, co přetažený centr Biabianyho před branku vracel Frýdek, ovšem tentokrát domácí radost zastavil zdvižený praporek pomezního rozhodčího Hájka.
74'
Po následném rohovém kopu Slovácka se odraženého míče snadno zmocnil brankář Koubek.
74'
Při Divíškově centru se v pokutovém území objevil zcela osamocený Havlík, před ním však stačil míč sklepnout za sparťanskou branku Lukáš Mareček.
72'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Tal Ben Chaim, přichází Martin Frýdek.
70'
Střídání v týmu 1.FC Slovácko: ze hřiště odchází Veliče Šumulikoski, přichází Jakub Rezek.
69'
Tentokrát se hosté usadili na soupeřově polovině, Reinberk udělal kličku Šuralovi, jenž slováckého obránce podrazil a sám faulovaný může rozehrávat z místa přestupku.
68'
Lafata se v pokutovém území pokusil sklepnout míč pro nabíhajícího Zahustela, míč však nabral rychlý odskok a krajní obránce domácího celku už neměl šanci jej doběhnout.
67'
Při sparťanské rozehrávce si Mareček dnes často mění místo s Mavubou, který se staví do stoperské dvojice k Hovorkovi a Mareček se posouvá do středu pole.
66'
S centrem Tala Ben Chaima si hostující defenziva poradila, míč už je však opět usazen na kopačkách rudých.
64'
Biabiany dokázal divoký míč zkrotit až u rohového praporku, tísněn Divíškem ale vybojoval rohový kop a dění se stěhuje před brankáře Heču.
62'
Střídání v týmu 1.FC Slovácko: ze hřiště odchází David Machalík, přichází Lukáš Sadílek.
62'
Sparťané už jsou znovu usazeni na hostující polovině a rádi by zvýraznili těžce nabyté vedení.
60'
Sparta právě vstřelila branku!
Bouře radosti na Letné! První centr Tala Ben Chaima hosté odvrátili zpět k izraelskému fotbalistovi, jenž si ze vzduchu perfektně míč zpracoval přímo na kopačku a poté skvělým centrem posadil míč na hlavu DAVIDA LAFATY a elitní sparťanský střelec otevírá svoji třetí stovku ligových gólů!
59'
Po hostující ztrátě míče se odraženého míče na hranici pokutového území zmocnil Biabiany, jeho rána ale mířila přímo do připraveného brankáře Hečy.
58'
Hromový pískot v publiku poté, co souboj Šumolikovského s Hovorkou rozhodčí Královec ponechal bez hvizdu.
56'
Navrátilův centr Hovorka odrazil pouze k Šumolikovskému, útočná snaha fotbalistů z Moravy nadále trvá.
54'
Na další Marečkův centr si naskočil Josef Šural a v nadějné pozici hlavou jen prodloužil míč za hostující branku.
53'
V úvodu druhého poločasu vidíme skutečně obrovské množství odpískaných faulů, tentokrát se provinil Divíšek v souboji s Biabianym.
52'
Rozhodčí Královec viděl Marečkův prohřešek proti pravidlům a poté se hostům omluvil, neboť brzkým hvizdem zamezil možné rychlé akci Slovácka při případné výhodě.
50'
První příležitost druhého poločasu měl Josef Šural! To když si na Marečkův nákop do pokutového území naběhl Ben Chaim, ten u vzdálenější tyče našel Šurala, jenž ale v těžké pozici nedokázal míč nasměrovat do prostoru ohraničeného třemi tyčemi.
49'
Neúspěšná kombinace Zahustela s Biabianym, který míč utekl za postranní čáru a vhazovat může Divíšek.
47'
Šural pronikl po pravém křídle, poté ale centroval přesně mezi Lafatu a Ben Chaima do míst, která hlídal pozorný Reinberk.
46'
Z útrob letenské arény oba celky vyběhly v zahajovacích sestavách, jde se znovu do boje.
Sparťané rozehráli dnešní zápas velmi útočně, už během první čtvrthodiny si připravili tři čisté gólové příležitosti, ovšem hosté je díky brankáři Hečovi i s trochou štěstí dokázali přežít a poté už s favorizovaným soupeřem hráli více než vyrovnanou partii.
Rozhodčí Královec k úvodním pětačtyřiceti minutám nepotřeboval žádné nastavení a posílá fotbalisty do šaten za bezbrankového stavu.
45'
45'
Hosté rozjeli další zprvu velmi povedenou útočnou kombinaci, Havlíkova kolmice ale směřovala Daníčkovi do protipohybu a míč doputoval do zámezí.
44'
David Lafata byl v souboji pozdě a nedovoleně atakoval jednoho ze soupeřů, avšak je to právě sparťanský kapitán, který je lehce otřesen, měl by ale být v pořádku.
43'
Tentokrát hořelo před domácí brankou, když si Reinberk našel obrovské množství volného prostoru na útočné polovině a povedeným centrem hledal Zajíce, ten však ve finální fázi zaváhal a na míč nedosáhl.
41'
Další zajímavý okamžik Jonathana Biabianyho. Ten si posunul míč do pokutového území a prudce pálil z úhlu, ale velmi nebezpečně a jen těsně přestřelil hostující branku. Nutno podotknout, že brankář Heča situaci kontroloval a byl na Francouzovu střelu připraven.
39'
Biabiany si na malém prostoru dokázal elegantně poradit s Divíškem a poté nasměroval výborný centr před hostující branku, Lafata ani Šural ale na míč nedosáhli!
39'
Na Navrátilův prudký centr si naskakoval Havlík, ovšem pár decimetrů mu k zasažení míče chybělo.
37'
Sparťané obklíčili soupeře v jeho pokutovém území, před Biabianym se objevilo obrovské množství prostoru ke střele, Francouz ale ještě hledal Costu a ten poté centroval pouze do území nikoho.
37'
Zahustelův příliš přetažený centr Reinberk trochu zbytečně zahrál za hostující branku a nabídl Spartě rohový kop.
36'
Po Ben Chaimově posunutí Costovi do křídla sparťanský obránce hledal před brankou Šurala, ten ale před odkrytou částí Hečovy branky na balón nedosáhl. To byla velmi nebezpečná akce!
34'
Sparťané propadli na pravé straně obrany, kde se objevil zcela osamocený Havlík, jeho centr ale nenašel nikoho v bílém.
34'
Divíšek ale o míč přišel a poté už musel podseknout Davida Lafatu, aby zamezil případnému rychlému kontru hbitých sparťanských křídel.
33'
Hosté už jsou znovu rozestaveni na útočné polovině a hledají skulinu v kompaktní sparťanské defenzivě.
31'
Havlík rozehrál velmi nadějně vyhlížející rychlou akci, Daníček s Navrátilem získali obrovské množství prostoru a prudkou ránu posledního jmenovaného brankář Koubek dokázal zlikvidovat!
31'
Znovu v akci Biabiany, tentokrát si ale na pravém křídle naložil příliš velké sousto a proti početní převaze se nedokázal prosadit.
30'
Biabiany se protáhl kolem Divíška, stopku mu ale včasným zákrokem vystavil Hofmann.
29'
Další momentka z dílny Ria Mavuby už měla podstatně kvalitnější parametry, když dlouholetý kapitán francouzského Lille přetaženým centrem nalezl Ben Chaima, ten ale nedokázal míč sklepnout žádnému ze spoluhráčů.
28'
Havlíkův velmi povedený centr padal do "kapsy" mezi obranou a brankářem, nabíhající Zajíc na něj ale špičkou kopačky nedosáhl.
27'
Po další individuální akci Ben Chaima se na levém křídle uvolnil Šural, s jeho centrem před branku si ale před nabíhajícím Lafatou poradil brankář Heča.
26'
Mavuba se do sparťanské sestavy vrátil poprvé od odvetného utkání s Crvenou Zvezdou Bělehrad, ovšem dnes se mu zatím nedaří a další nepřesnou přihrávkou nasměroval míč jen do zámezí.
25'
Následného centru se ujal právě Tal Ben Chaim, ovšem adresoval před branku příliš krátký pas, který nebyl doručen nikomu v rudém.
24'
Ben Chaim se na levém křídle protáhl kolem Reinberka, jenž musel soka podrazit a dívá se na žlutou kartu v ruce sudího Královce.
23'
Hovorka při zpracování míče podklouzl a ztratil kontrolu nad balónem, kterého se zmocnil Navrátil, jenž okamžitě pálil, ovšem s přízemní ranou si poradil Tomáš Koubek.
22'
Daníček elegantní lobovanou přihrávkou hledal Zajíce, před ním ale zasáhl Hovorka a nepřipustil úspěšné dokončení Daníčkova lobu.
21'
Po sparťanské ztrátě míče se útočnou polovinou rozběhl Reinberk, jeho nepovedený centr ale domácí defenzivě žádné významné starosti nenadělal.
20'
Sparťané znovu rozestaveni na útočné polovině a ochozy se rozléhá skandovaný potlesk.
19'
Na Daníčkovu kolmici si za sparťanskou obranu naběhl Navrátil, ovšem blíže k míči měl brankář Koubek, jenž vyběhl až za vlastní pokutové území, avšak nakonec zbytečně, neboť hostujícímu fotbalistovi byl odmáván ofsajd.
18'
Dlouhý nákop hostů na levé křídlo si před Marečkem pohlídal Machalík a před dotírajícím soupeřem nechal míč doskákat za brankovou čáru.
16'
Do odraženého balónu po Šumolikovského centru se z pořádné dálky opřel Šimko, sparťanskou branku ale výrazně minul.
16'
Mavuba ztratil rovnováhu a fauloval Havlíka, Slovácku se naskýtá možnost standardní situace v hloubi útočné poloviny.
15'
Poprvé v zápase se hosté s míčem na kopačkách podívali na sparťanskou polovinu, Zajíc vybojoval autové vhazování u rohového praporku.
14'
Machalík dostal nelehkou přihrávku před vlastní pokutové území, od míče jej odzbrojil Sáček a následně Ben Chaim se uvolnil povedenou individuální akcí, po niž donutil k dalšímu skvělému zákroku brankáře Heču!
13'
Jelikož Šuralova střela byla jemně tečována, sparťané rozehrávali od rohového praporku, ovšem jejich nápor útočným faulem přerušil Biabiany.
12'
Zahustel vnikl do pokutového území povedenou narážečkou se Sáčkem, poté připravil vyloženou šanci pro Josefa Šurala a ten prudkou ránou bez přípravy orazítkoval břevno!
11'
Rozehrávky se ujal Mareček, jeho centr ke vzdálenější tyči ale nedoputoval až k nabíhajícímu Costovi.
11'
Mareček potáhl míč středem hřiště k pokutovému území, po zatažení Zajíce padl k zemi a Sparta bude rozehrávat standardní situaci z nějakých sedmadvaceti metrů.
10'
Další centr před branku adresoval z pravé strany Zahustel, jeho pas ale byl příliš krátký.
10'
Po další souhře Ben Chaima s Costou centroval tentokrát sparťanský obránce, s vysokým centrem si ale snadno poradil slovácký brankář Heča.
9'
Ben Chaim si na levém křídle narazil míč s Costou a byť při zpětné přihrávce zimbabwského obránce se publikum dožadovalo odpískání ruky bránícího Navrátila, rozhodčí Královec zůstal ledově klidný.
8'
Sáček si ve středu hřiště vynutil faul Šumolikovského, Sparta rozehrává z místa přestupku.
7'
Další centr Ben Chaima už téměř měl gólové parametry, neboť Izraelec načechral skvělý pas na Davida Lafatu, tomu ve skórování ale fantastickým zákrokem zamezil brankář Heča!
6'
První rohový kop Sparty si na starost vzal Ben Chaim a byť jeho centr zprvu nevypadal beznadějně, tak pokutovým územím pouze proletěl bez zásahu nějakého z hráčů.
5'
Nepříliš povedeného výkopu brankáře Koubka se mohl zmocnit zcela osamocený Machalík, ovšem nedokázal si letící míč dobře zpracovat a ten mu utekl od těla k soupeři.
3'
Costa vybojoval míč ve středu pole, Ben Chaim se poté prohnal po levém křídle, ovšem u bližší tyče se zády k brance nedokázal prosadit Josef Šural.
2'
Neúspěšná souhra hostů, Šumolikovski nepřesně vracel míč vhazujícímu Divíškovi a balónu se zmocňují sparťané.
1'
S úvodním výkopem se sparťané pokusili o signál, když pětice fotbalistů okamžitě nasprintovala k pokutovému území soupeře, ovšem Marečkův nákop nenašel nikoho v rudém.
1'
Minutu ticha doprovodil hromadný potlesk a během několika desítek sekund bude utkání zahájeno.
Před úvodním výkopem ještě všichni přítomní minutou ticha uctí památku nedávno zesnulé legendy českého sportu Rudolfa Bati.
V rámci předzpasového protokolu je generálním ředitelem Adamem Kotalíkem oceněn kapitán Sparty David Lafata za již zmíněný 400. ligový start v domácí soutěži v kombinaci s 200 brankami, které vstřelil v české a rakouské lize.
Rozhodčí Královec se svými asistenty Nádvorníkem a Hájkem už přivedl hlavní aktéry dnešního zápasu na zdejší tradičně výborně připravený pažit.

Po sparťanské klubové hymně si poslechneme i oficiální znělku ligové soutěže.
Domácí klub na dnešní utkání očekával deset až dvanáct tisíc fanoušků a tato předpověď se určitě minimálně naplní, neboť Letná je opět velmi slušně zaplněná.
V Praze dnes panuje krásné letní počasí, ovšem předpověď na dnešní večer není zrovna příznivá. Ze západu Čech se žene silný déšť doprovázený bouřkami. V podobném počasí Sparta nezvládla závěr zápasu s Bohemians před třemi týdny, svůj jediný dosavadní ligový v domácím prostředí.
Zatímco Slovácko podle veškerého očekávání vstoupí do boje v sestavě zcela shodné s tou, kterou demolovalo Baník Ostrava, tak domácí trenér Stramaccioni udělal hned čtyři změny v základní jedenáctce.

Tou nejvynucenější je trest Ćiviće, kterého nahradí uzdravený Costa, svůj sparťanský debut si odbude stoper Hovorka a do úvodní jedenáctky se po nějaké době vrací i Rio Mavuba s Josefem Šuralem, ti nahrazují Mandjecka s Frýdkem. V brance zůstává Tomáš Koubek a kapitán David Lafata si připíše čtyřstý start v české nejvyšší soutěži.

AC Sparta Praha: Koubek – Zahustel, Mareček, Hovorka, Nhamoinesu – Mavuba, Sáček – Biabiany, Josef Šural, Ben Chaim – Lafata (C).
Náhradníci: Dúbravka – M. Frýdek, Janko, V. Kadlec, Karavajev, Mandjeck, Štetina.

1.FC Slovácko: Heča – Reinberk, S. Hofmann, Šimko, Divíšek – V. Daníček, Šumulikoski (C) – Navrátil, Machalík, Havlík – Zajíc.
Náhradníci: Daněk – Břečka, Petr, Kubala, Juroška, Jakub Rezek, Sadílek.

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek.
Hezký páteční večer z pražské Letné, kde čtvrté ligové kolo rozehraje domácí Sparta proti Slovácku a nečekaně z lepší tabulkové pozice vstupují do tohoto souboje hosté z Moravy.

Oba dnešní soupeři jsou v úvodu sezóny neporaženi, když ve třech zápasech shodně nasbírali jednu výhru a dvě remízy. A protože Slovácko před týdnem deklasovalo Baník Ostrava 5:2, tak díky lepšímu skóre je o dvě příčky před Spartou. A Slovácko je lepší nejen ve skóre, neboť Spartu v úvodu ročníku předčilo i ve střelách (30:28), což značí, že by mohlo přijet s ambicemi odehrát s vysokým favoritem otevřený zápas.

AC SPARTA PRAHA

Mohutné letní změny ve Spartě už jsou všeobecně velmi známé, podobně jako neúspěch na evropské scéně, kde Sparta už pro letošní sezónu dohrála a může se tak plnohodnotně soustředit na ligové boje.

Ty zahájila před téměř sedmnácti tisíci fanoušky domácí remízou s Bohemians, poté přivezla vítězství z Mladé Boleslavi a minulý týden nedokázala uspět v Liberci, ač vedla a zároveň hrála proti dvojnásobně oslabenému soupeři.

Sparťanský lodivod Stramaccioni se bude muset obejít bez Ćiviće, shodou okolností letní posily právě ze Slovácka, který byl v Liberci vyloučen a dnešní pikantní zápas musí nuceně vynechat.

Italský trenér ale může mít velkou radost z výrazně se zmenšující marodky, neboť v Liberci už do utkání naskočil Šural, za juniorku si zahrál Hovorka a v plném tréninku již jsou také Vácha, Vukadinović, Vatajelu a Michal Kadlec. Jeden z posledních dvou jmenovaných by měl v sestavě nahradit Ćiviće a dá se také očekávat nasazení Plavšiće místo jednoho z defenzivních záložníků.

Klubový kapitán David Lafata se v případě velmi pravděpodobného startu v dnešním utkání dočká čtyřstého utkání v české nejvyšší soutěži a stane se patnáctým hráčem, který prolomí tuto metu.

Nepříjemností pro Spartu je ztráta Tomáše Rosického, hrající legenda české kopané onemocněla a lékaři mu předepsali antibiotika, což jej vyřazuje ze hry, přičemž dnes byla šance na jeho první start v základní sestavě Sparty po sedmnácti letech.

1.FC SLOVÁCKO

Hosté mohou být nadmíru spokojeni se startem nového ročníku, neboť na dvě remízy ze zápasů s Jabloncem (1:1) a v Jihlavě (0:0) navázali skvělým výkonem proti Baníku Ostrava a moravsko-slezskou bitvu ovládli výhrou 5:2. Dvěma góly k ní přispěl Marek Havlík, účastník nedávného evropského šampionátu do 21 let.

Na Letné se ale Slovácku vůbec nedaří. Z dosavadních čtrnácti výletů na sparťanský stadión dokázalo bodovat pouze jednou a to už je třináct let starý úspěch ze sezóny 2004-05, kdy Slovácko začínalo soutěž s odečtenými body a z Letné přivezlo remízu po výsledku 1:1 (Homola – Pavlík).

V kalendářních letech 2005 a 2006 se pak Slovácku proti Spartě dařilo suverénně nejlépe, když si v tomto období připsalo tři výhry a jednu remízu, dohromady s jedinou inkasovanou brankou.

Trenéru Levému by měl chybět pouze dlouhodobě zraněný Tomáš Rada. Zkušený stoper si v dubnu zlomil nohu a ještě není moravskému týmu k dispozici.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.