To je pro dnešní večer vše, díky za pozornost a pěkný zbytek víkendu.
Je dobojováno. Liberec odehrál první poločas velice dobře, i přesto, že prohrával po gólu Holka. Do druhé části však Sparta nastoupila impozantně a její útočnou mašinu nezastavil snížením ani střídající Sackey. Domácí stříleli jeden gól za druhým a to ještě ve dvou případech zazvonila i Kováře tyč. Výsledek je tak pro Slovan možná krutý, ale takový je fotbal. Sparta se tak rázně přiblížila titulu.
90
Nastavovat se zřejmě nebude a rozhodčí každým momentem ukončí tento duel.
89
Už běží poslední minuta zápasu a druhý poločas jednoznačně patřil Spartě, která mohla přidat i více gólů než "jen" čtyři. Pro Liberec hovoří pouze první poločas, ten nebyl vůbec špatný.
88
A právě Roman Bednář si naběhl na rohový kop a byla z tohoto tutovka jako hrom. Sice byl útočník Sparty v tísni a v takové krkolomné pozici, ale Kovářova tyč zvoní dnes celkově podruhé.
88
Novotný se zapojil do defenzivní práce a odvrácí míč před Bednářem na rohový kop.
87
Do zakončení Dočkala se vrhnul Rajnoch a výrazně tak pomohl svému brankáři, který má míč v rukavicích.
86
Liberec sice prohrává 4:1, ale šancí měl plný kopec. K tomu všemu neuznaná branka. Sparta však ukázala velkou sílu a efektivitu ve své útočné produkci.
85
Sparta v pohodě dohrává tento duel, výsledek vypadá opticky jasně, ale cesta ke třem bodům nebyla tak jednoduchá, jak se to na první pohled může zdát.
84
Žlutou kartu dostává Jan Rajnoch (FC Slovan Liberec).
83
Roman Bednář se ocitl za obranou soupeře, ale byl mu odpískán ofsajd.
82
Stadionem Sparty obíhá mexická vlna, atmosféra je velice dobrá a přispěli k tomu oba dnešní aktéři. Na fotbal se koukat rozhodně dalo.
81
Po delší době si sáhl na míč i Tomáš Vaclík, ale nějakou složitější práci neměl.
80
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází David Pavelka, přichází Vojtěch Novotný.
80
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Josef Hušbauer, přichází Kamil Vacek.
79
Hlavička Bednáře také nevypadala špatně. Útočník Sparty vpadl do liberecké obrany úplně bez problémů a jeho hlavička před osamoceným Kovářem končí těsně vedle.
78
Střelecký festival pokračuje, Hušbauer chtěl dotáhnout v tabulce střelců svého parťáka Lafatu, po jeho pumelici mu chyběl zhruba metr ke střeleckému zápisu.
77
Sparta se baví dobrým fotbalem, Liberec už vyklidil bojiště a duel pouze dohrává.
76
Střídající Mareček hledal před bránou volného Krejčího, před ním však výtečně zasáhl brankář Kovář, který byl v poloze ležmo, ale zasáhl proti střele, respektive dorážce úspěšně.
75
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Lafata, přichází Roman Bednář.
74
Pražané pokračují dál v tlaku a už to bylo málem za bůra. Dočkal má výbornou formu a chyběl mu kousek, aby zvýšil už na hrozivých 5:1. Trefuje však levou tyč Kovářovy svatyně.
72
Sparta právě vstřelila branku!
To už je pro Liberec hodně krutý výsledek. Parádní centr Krejčího z levé strany propadl na malé vápno, kde byl všudybyl DAVID LAFATA a jeho přesná rána z voleje končí v hostující síti počtvrté. Asistence: Ladislav Krejčí.
71
Dnešní utkání sleduje 12 332 diváků. Rozhodně výborná návštěva.
70
To bylo vše, co dnes Rybalka předvedl a putuje do kabin. Nahradil ho Kolár.
68
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Sergii Rybalka, přichází Luboš Kolár.
68
Jenže Rybalka poslal parádní přihrávku na Pavelku, který si dělal se dvěma obránci co chtěl, jen ta koncovka. Z jasné střelecké pozice posílá míč pánu bohu do oken. Snížení a kontaktní branka se nekoná.
68
Pimpara znovu v akci, tentokrát narušil slibnou akci Krejčího. Sparta svého soupeře v posledních minutách přehrává.
67
Lafata se nemůže prosadit ač dělá co může. Nyní jen vytloukl bloky Pimparovi.
66
I kouč Vavruška bude chtít střídat, už se u postranní čáry připravuje jeden z liberevckých borců.
65
Pražané hrají co potřebují, neustále jsou nastěhovaní před Kovářovou bránou.
64
David Lafata rozehrával standardku těsně před pokutovým územím a nemyslel to vůbec špatně. Pálil do pravého horního rohu Kovářovy brány, ale těsně ji minul.
63
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Marek Matějovský, přichází Lukáš Mareček.
61
Marek Matějovský půjde ze hry, vypadá to na zdravotní komplikace.
60
Po hodině hry si připisuje další dobrý zákrok Přemysl Kovář, kterého zaměstnal z hranice vápna Krejčí. A šance to nebyla vůbec špatná.
59
Obrovská satisfakce pro ONDŘEJE ŠVEJDÍKA, který v krátké době dokázal odčinit svou chybu. Liberecká obrana na něj úplně zapomněla při bránění rohu a domácí fotbalista v podstatě jen došťouchl míč za bezmocného Kováře. Před ním bylo mnoho místa a nebylo co řešit. Asistence: Bořek Dočkal.
57
Ve druhém poločase i Sparta hraje ofenzivně a Kovář si musí neustále dávat pozor. Jako v případě hlavičkujícího Dočkala, bude z toho roh.
56
Pro fotbal jen dobře, máme tu pořádnou zápletku. Liberec dnes hraje velice dobře a ještě zřejmě neřekl poslední slovo.
54
Liberec právě vstřelil branku!
Fotbal je hrou chyb a tu nyní předvedl při zpracování obránce Švejdík. Tomu utekl míč z dohledu a ihned toho využil dotírající ISAAC SACKEY. Následně pádil sám na Vaclíka, zvolil přízemní střelu a zakončení bylo naprosto přesné.
53
Dlouho to nevydrželo, Kadeřábek nastartoval chodidla a dostal se až před vápno, ale žádnou střelu potažmo šanci si nevytvořil.
52
Slovan se s tímto výsledek nebude chtít spokojit a ihned se usadil na polovině soupeře.
50
Rázem jsou liberecké šance okolo bodu mrazu. Špatný vstup do druhého poločasu Sparta nemilosrdně potrestala.
49
Krásná akce domácích na jeden dotek končí tentokrát už zaslouženým gólem. LADISLAV KREJČÍ byl ve správný čas na správném místě, konkrétně na zadní tyči a z poměrně ostrého úhlu procedil míč za Kováře. Pochvalu zaslouží Hušbauer, jehož centr měl oči. Asistence: Josef Hušbauer.
49
Pěkná kombinační akce Sparty končí střelou Hušbauera a Kovář měl plné ruce práce, aby uchoval libereckou naději na zvrat v tomto zápase.
48
Ale kouč to bere s úsměvem, jako většina aktérů a už se zase můžeme věnovat kopané.
47
David Vavruška by se jako podavač míčů neosvědčil. Snažil se u svého stanovišti zpracovat míč, což se mu i povedlo, ale trávník je mokrý a to je někdy prevít. Pozadí trenéra Liberce dostalo co proto.
46
Hráči jsou zpátky na hřišti, vše se připravuje na začátek druhého poločasu. Už vidíme i Jana Rajnocha, který má zašité obočí a bude pokračovat.
Druhý poločas začne přibližně ve 21:18.
Statistiky prvního poločasu:

Střely na bránu: 4:2
Držení míče v %: 50:50
Rohy: 1:3
Fauly 3:11
Sledujeme také ostrý fotbal s velkým množstvím faulů, sudí Paták rozdal už pět žlutých karet a bohužel se o tomto zápasu bude mluvit i v tom smyslu, že Liberci byla odepřena branka ze šesté minuty, kdy se trefil Rajnoch. Tentýž hráč těsně před poločasem odcestoval na ošetřovnu a nějaký ten štych od lékařů nafasuje.
Žádná nuda v Praze se rozhodně nekoná. Sledujeme pohledný fotbal s šancemi na obou stranách. Liberec pod novým trenérem předvedl dobrý první poločas, jenže své šance nedokázal využít. Jednou chyboval a byl za to potrestán brněnským rodákem Mario Holkem, jehož rána z otočky propadla Kovářovi pod rukavicemi do brány.
45+3
45+3
Sparta mohla v závěru poločasu udeřit. Trestný kop Sparty smolně tečoval Pimpara a brankář Kovář zachoval ledový klid a míč výtečným zákrokem vytáhl těsně před brankovou čárou.
45+2
Žlutou kartu dostává David Pavelka (FC Slovan Liberec).
45+1
Dnes možná žena Jana Rajnocha nepozná svého muže po příchodu domů. Právě opustil hřiště s krvavým šrámem a nějaký ten steh to rozhodně hodí.
45
Nad rámec prvního poločasu se budou nastavovat tři minuty. Střídání a různé prodlevy, není se co divit.
44
Vaclík šel před Rybalku, který se chystal k hlavičce, míč však pohotově vyboxoval do bezpečných míst.
43
Žlutou kartu dostává Isaac Sackey (FC Slovan Liberec).
43
Už se postupně blíží konec prvního poločasu a Sackey po krátkém pobytu na hřišti přibrousil Švejdíka. Za žlutou, pro libereckého hráče dokonce osmou. Dva víkendy má volné.
42
Rajnoch vyřešil komplikace před svou bránou rázným odkopem.
40
Kdepak, Dočkal dělal co mohl, ale jeho neobratná pirueta nemohla Kováře ohrozit. Spíš se ohrozil domácí fotbalista sám pádem na hřiště.
39
I tato šance dokumentuje, že Liberec podává solidní výkon. Sparta však ukazuje, že je daleko produktivnější.
38
Dobrá práce Pavelky, který se z levé strany vápna dostal až před Vaclíka, který jeho slabou střelu musel nadvakrát chytit do náruče. Na mokrém terénu je každá rána nebezpečná, byť tato bylo z kategorie slabších.
37
Střídání v týmu FC Slovan Liberec: ze hřiště odchází Kevin Luckassen, přichází Isaac Sackey.
35
Liberec bude střídat, Luckassen nebude moci pokračovat pravděpodobně díky svalovému zranění.
34
Centr Krejčího sice prošel před Kováře, ale nikoho si ho nevšímal. Liberecký brankář tak může v poklidu rozehrát od svého pracoviště.
33
A to tak, že Sparta bude zahrávat trestný kop z velice dobrá vzdálenosti.
32
Hráči si na chvíli oddechli, doplnili tekutiny, fanoušci si možná stačili zajít pro pivo a párek a pokračujeme ve hře.
31
Na hřišti nyní není žádná komerční přestávka, žádný oddechový čas některého z týmů, ale rozhodčí přerušuje hru za to, o čem se poslední dobou hovoří celkem často. Slyšíme pár ostřejších výrazů, no a sudí Paták neváhal.
30
Z následného rohu bylo zase před Vaclíkem horko, ale další zákrok si brankář lídra tabulky připisovat nemusel. A platí to i v případě centru Jarolíma, pro který si v poklidu došel.
29
Skvělý zákrok Vaclíka, na kterého poslal navštívenku útočník Luckassen. Jeho hlavička byla dobře mířená pod břevno, kam se však domácí brankář dokázal v poslední moment vyšroubovat. Spartě teď hodně pomohl tento mladý brankář.
28
Pokorného výborný centr na zadní tyč, kde byl naběhnutý Luckassen, kousek mu chyběl, aby se dostal do zakončení.
27
Tak i Martin Frýdek inkasuje žlutou za nesportovní gesto, nikoliv za faul.
27
Žlutou kartu dostává Martin Frýdek (FC Slovan Liberec).
25
Matějovský si pustil ústa na špacír a rozhodčí Paták mu ihned udělil žlutou.
24
Žlutou kartu dostává Marek Matějovský (AC Sparta Praha).
23
Rybalka zatím není vůbec vidět. Teď byl snad poprvé v zápase u míče, ale rychle ho o něj okradl David Lafata.
22
Standardka pro Liberec, který hrál velice dobře, ale náhodná branka jej musí hodně mrzet. A když k tomu připočteme šanci ze šesté minuty, kde se trefil zřejmě regulérně Rajnoch, musí to svěřence kouče Vavrušky velmi mrzet.
21
Vzápětí si dal Kovář pozor, aby nefauloval Krejčího, který pelášil po pravé straně hřiště. Nakonec mu míč utekl do zámezí.
20
Prakticky první šance pro domácí hráče je využita. MARIO HOLEK se dostal k odraženému míči, rovnou to zkusil z otočky a povedlo se. I když s velkým přispěním brankáře Kováře, který nebyl schopen zachytit mokrý míč do své náruče. Velká chyba hostujícího gólmana. Ačkoliv nejsou podmínky na hřišti zcela ideální, tohle by se chytat mělo.
19
Bořek Dočkal dvakrát centroval před Kovářovu bránu, bude z toho alespoň roh.
18
Frýdek špatně hodil aut, bude se hrát směrem na Kovářovu bránu. Velká škoda pro hosty, kteří mohli pokračovat v útočné akci.
17
Zase to nevypadalo vůbec zle. Frýdkův nebezpečný centr plachtil do pokutového území a před Vaclíkem musel hasit požár obránce Hybš.
16
Poslední minuty patří domácím, ale nesmí zapomínat i na liberecké brejky. Jeden z nich zakončil hlavičkou Lukáš Pokorný. Nebyla to vůbec špatné pro hráče, který hraje teprve třetí ligový mač.
15
Posléze to zkoušel Matějovský, ale dopadl se svým pokusem daleko hůř. Míč končí zhruba v patnácté řadě na tribuně za libereckou brankou.
14
Prudká střela Dočkala nadělala Kovářovi poměrně velké problémy, ale míč letěl přesně doprostřed jeho svatyně a tak si zkušený brankář připisuje úspěšný zákrok.
13
Kdo čekal nějaký ofenzivní festival Sparty, tak se zatím nekoná. Liberec předvádí bojovný výkon a je častěji usazen na své útočné polovině.
12
Před Vaclíkem zasáhl David Lafata, který si plní úkoly nejen v útočné fázi, ale také ty defenzivní.
11
Na opačném konci zeleného pažitu bude Jarolím zahrávat rohový kop.
11
Bořek Dočkal rozehrál trestný kop a Kadeřábek si dokázal najít padající míč. Jeho hlavička však nemohla Kováře překvapit, každopádně si připisuje zákrok. Takový spíš protahovací.
10
Obročník zastavil nedovoleně Hušbauera a inkasuje za to kartu. Navíc bude Sparta rozehrávat standardku.
9
Žlutou kartu dostává Michal Obročník (FC Slovan Liberec).
8
Liberec je třeba pochválit za sympatický výkon, zatím to není vůbec špatné.
7
Na hřišti zůstal ležet Kadeřábek a nevypadá to s ním zrovna nejlépe. Už je v péči lékařů.
6
Obrovská šance Liberce, který mohl jít do vedení. Míč propadl na zadní tyč, kde byl Pokorný, jemuž střela vůbec nesedla. Čert to vem, protože do prázdné svatyně dorazil míč Rajnoch. Sudí však píská ofsajd a nutno říct, že by se liberecký tým mohl klidně hádat. Na přestupek proti pravidlům to vůbec nevypadalo.
5
A hned z toho byla solidní šance. Obročnikův centr prošel na Martina Frýdka, který šel do ostrého souboje s Vaclíkem. Nakonec z toho bude rohový kop.
4
Sparta se dostává do tempa postupně, Liberec se naopak tlačí před Vaclíka.
3
Pikantní duel to je jistě i pro Martina Frýdka mladšího, jehož táta odehrál v dresu Sparty nějaký ten pátek. Nyní pravděpodobně fandí libereckému týmu, ale kdo ví...
2
Vaclík si došel v poklidu pro centrovaný míč Jarolíma, který to nemyslel vůbec špatně.
1
Souboj prvního se čtvrtým týmem tabulky začal. Liberec má také rozhodně o co hrát. Evropské poháry jsou silnou motivací. Třetí i čtvrté místo by mohlo být vstupenkou. Tak uvidíme.
1
V Praze lehce pršelo, trávník je proto pokropem přírodní cestou. Místní funkcionáři tak nemuseli hnout brvou.
Hráči nastupují na hrací plochu, kde za pár okamžiků zahájí rozhodčí Paták tento jistě zajímavý duel. Sparta je velice blízko k titulu a body ještě rozhodně potřebuje, Liberec však bude chtít pod novým trenérem Vavruškou ukázat, že fotbal hrát umí. A případně z Letné něco uloupit.

AC Sparta Praha: Vaclík – Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš – Dočkal, Hušbauer, Vácha, Matějovský, Krejčí – Lafata (C).
Náhradníci: Švenger – Brabec, Přikryl, Mareček, Vacek, Konaté, Bednář.

FC Slovan Liberec: Kovář – Rajnoch, Pimpara, Coufal, Pokorný – Obročník, Rybalka, Pavelka, M. Jarolím (C), Frýdek – Luckassen.
Náhradníci: Hroššo – Novotný, Fleišman, Sackey, Bouška, Douglas, Kolár.

Rozhodčí: Paták – Nádvorník, Štěrba.
Příjemný sobotní večer z pražské Letné, kde fotbalisté pražské Sparty přivítají Liberec a oběma týmům jde o hodně.

Domácí vstupují do utkání ze samotného čela ligového pelotonu se sedmibodovým náskokem na Plzeň a případnou výhrou by si již příští kolo mohli sami v Teplicích zajistit po čtyřech letech mistrovský titul.

Oproti tomu Severočeši si případným bodovým ziskem mohou upevnit čtvrtou pozici v tabulce, resp. se třeba i přiblížit třetí Mladé Boleslavi, na kterou pět kol před koncem ztrácí pět bodů.

AC SPARTA PRAHA

Plzeň včera nezaváhala v domácím prostředí proti Teplicím a nepovolila tak Spartě oslavit mistrovský titul již dnes. Přesto budou svěřenci trenéra Vítězslava Lavičky favority tohoto utkání, neboť v dosavadních 25 kolech ještě nenašli přemožitele a hned jedenadvacetkrát získali plný počet bodů. Tady na Letné navíc Sparta ještě neztratila ani bod a dvanáct zápasů tu odehrála s impozantním skóre 36:5, což dává v průměru tři vstřelené branky na zápas. Přesně tolik jich tady v posledním zápase schytala v pražském derby i Slavie.

Trenér Lavička se dnes pravděpodobně bude muset ještě obejít bez zimbabwského obránce Costy, kterého trápí zdravotní potíže s ramenem a šanci by na postu levého beka měl znovu dostat Matěj Hybš. Dá se tedy očekávat zcela stejná sestava, jaká zvítězila na Dukle 3:1, tedy i s nejlepšími ligovými střelci Hušbauerem a Lafatou a také rekordmanem ve statistice asistencí Bořkem Dočkalem.

FC SLOVAN LIBEREC

Severočeši nepřijíždí na Letnou v ideální rozpoložení. Naposledy sice v domácím prostředí zdolali díky Jarolímově penaltě Slovácko 2:1 (Liberec tříbodovým ziskem překročil tisícovku získaných bodů v historii Gambrinus ligy, nyní jich má 1 001), na hřištích soupeřů ale prohráli všechny tři poslední zápasy a to s velmi nekomfortním skóre 1:10 (Bohemians 0:1, Plzeň 0:6, Příbram 1:3). Z lavičky bude tým opět koučovat David Vavruška, jenž před minulým zápasem nahradil Jaroslava Šilhavého, s nímž se vedení klubu domluvilo na ukončení spolupráce poté, co vyšlo najevo Šilhavého podepsání nového kontraktu od léta v konkurenčním Jablonci.

Vavruška nejspíše nebude moci počítat se zraněným kvartetem Fleišman, Karišik, Delarge a Kováč, poslední jmenovaný již během jarní části sezóny podepsal novou smlouvu od 1. července právě se Spartou. Nejistý je i start Šurala. Naopak v hostující sestavě by se měli představit sparťanští odchovanci Pavelka s Frýdkem.

VZÁJEMNÉ ZÁPASY

Liberec zůstává jedním z pouhých čtyř týmů, kteří Spartě díky nerozhodnému výsledku dokázaly vzít po dvou bodech. Kromě Severočechů se to podařilo i Olomouci, Plzni a na jaře zatím pouze Ostravě. O dělbě bodů na státní svátek 28. října loňského roku při výsledku 1:1 rozhodli svými dalekonosnými trefami Fleišman s Lafatou. Ten zachránil sparťanskou neporazitelnost až v 88. minutě utkání.

Oba celky proti sobě svedly již 41 vzájemých bitev, přičemž úspěšnější v nich byla Sparta s 21 výhrami, Liberec se radoval 12x a v osmi případech vítěz nebyl určen. Celkové skóre hovoří ve prospěch Sparty poměrem 68:47.

ZELENÉ KOLO

Aktuální šestadvacáté kolo tohoto ročníku Gambrinus ligy bylo nazváno tzv. "Zeleným kolem". Ke všem prvoligovým zápasům tohoto víkendu nastoupí hráči se zelenými šálami a realizační týmy budou mít na sobě zelené stužky. Rovněž se u stadiónů budou prodávat náramky Zeleného života a přispět může i fotbalová veřejnost pomocí účtu Nadačního fondu Zeleného života 533353335/0300.

Společně s dalšími aktivitami to vše má pomoci fungování reprezentačního týmu nevidomých fotbalistů.

ROZHODČÍ

Do pozice hlavního rozhodčího dnešního zápasu byl delegován Michal Paták, kterému budou na čarách pomáhat Ivo Nádvorník a Václav Štěrba. Čtvtým sudím bude Karel Hrubeš a na regulérnost zápasu budou dohlížet svazoví delegáti Luboš Martinec a Jiří Veltruský.

Pro Patáka bude dnešní duel již osmnáctým v rámci letošního ligového ročníku, přičemž v těch dosavadních sedmnácti udělil 69 žlutých karet a vyloučil pouze dva fotbalisty, Tomáše Radu ze Slovácka a mladoboleslavského Pavla Šultese právě v Liberci.

Osmatřicetiletý arbitr bude zároveň rozhodovat utkání Sparty letos potřetí, když oba předchozí se uskutečnily rovněž zde na Letné (Sparta – Bohemians 2:1, Sparta – Teplice 2:0), liberecké fotbalisty Paták letos potkal pouze ve zmíněném utkání s Mladou Boleslaví (2:2).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.