Rohové kopy:: 7 – 6
Přihrávky: 260/327 – 411/460
Ofsajdy: 1 – 1
Fauly: 11 – 9
Po výhře nad Bilbaem 2:1 se na čele tabulky skupiny H drží Porto s dvoubodovým náskokem před druhým Doněckem, se třemi body i přes katastrofální skóre 2:14 je třetí BATE Borisov a poslední je zatím Athletic Bilbao s jediným získaným bodem.
Devítinásobný ukrajinský šampion Šachtar Doněck byl dnes v Borisově favoritem, nicméně to co se dnes v Bělorusku dělo, nečekal asi ani ten jejich nejoptimističtější fanoušek.

Když vedl Šachtar v 27. minutě zápasu 1:0, ještě nic nenasvědčovalo takovému vstupu do historie. Pěti brankami v závěrečných osmnácti minutách úvodního dějství se celek z Doněcku, momentálně ale sídlící ve více než tisíc kilometrů vzdáleném Lvově, stal prvním týmem v historii Ligy mistrů, který vstřelil šest branek za první poločas a také Luiz Adriano jako první fotbalista dokázal za toto herní období skórovat čtyřikrát.

Po změně stran Luiz Adriano přidal ještě jednu branku z pokutového kopu, završil tím skóre zápasu na konečných 7:0 a připojil se po bok Lionela Messiho jako jediných fotbalistů, kteří v rámci jednoho zápasu Ligy mistrů dokázali skórovat pětkrát.
90+3
90+3
Hosté již pouze dohrávají zápas s míčem na svých kopačkách okolo středové čáry.
90+2
Další zajímavou střeleckou příležitost měl na kopačce Marlos, tomu ale rána nesedla a brankář Černik s její likvidací neměl vážnější potíže.
90+1
Rozhodčí Bebek k dnešním devadesáti přidává tři nastavené minuty.
90
Chaguš si na hranici pokutového území proklestil cestu ke střeleckému pokusu, ten ale nasměroval zhruba metr vedle horního rohu hostující branky.
88
Luiz Adriano podkopl Jablonského, jenž se chystal rozjet rychlejší brejk a k pěti vstřeleným brankám se do statistik zápasu zapisuje také žlutou kartou.
87
V další obrovské příležitosti Černik vychytal Bernarda!
87
Fotbalisté Šachtaru si s domácími neberou nejmenší slitování a neustále se ženou do útočení.
85
Pořadatele museli pacifikovat jednoho z fanoušků na hrací ploše a tak se po vstřelené brance dobré tři minuty nehrálo.
83
Luiz Adriano se zařadil po bok Messiho jako jediný fotbalista s pěti vstřelenými brankami v rámci jednoho zápasu hlavní fáze Ligy mistrů. V kvalifikačních bojích se pak takovýto kousek podařil Miholapsovi ze Skonto Riga v roce 1999 a letos také Davidu Lafatovi.
82
Šachtar Doněck právě vstřelil branku!
LUIZ ADRIANO pokračuje ve svém gólovém tažení, když si předchozí penaltu musel po prvním úspěšném pokusu zopakovat kvůli předčasnému vběhnutí spoluhráčů do pokutového území, druhý pokus ale nasměroval ke stejné tyči a opět pokočil Černika.
80
Luiz Adriano po kontaktu s Mladenovićem velmi ochotně padl k zemi a byť přísně, tak je proti domácím podruhé nařízena penalta! Mladenović je navíc potrestán žlutou kartou.
80
Penalta pro Šachtar!
79
Bernardův centr ze standardní situace odvrátil Hajdučyk na rohový kop.
77
Fred proběhl pokutovým územím jako nůž máslem, už se ocitl před Černikem takřka osamocen, nakonec ale v obrovské příležitosti neuspěl, stejně jako Alex Teixeira dorážející pouze do boční sítě.
76
Nově příchozí Baga se dral mezi soupeřovými stopery do zajímavé střelecké pozice, v tísni ale střílel nedůrazně a nenadělal Pjatovovi vážnější potíže.
75
Hardzejčuk byl při svém útočném snažení příliš osamocen a z rohu pokutového území v těžké pozici Pjatovovu svatyni přestřelil.
74
Poslední střídání v tomto utkání, Signeviče na hrotu domácí sestavy nahrazuje Dimitrij Baga.
74
Byť jsme po změně stran ještě branku neviděli, tak hosté soupeře nijak nešetří a nadále se snaží útočit.
73
Do střelecké pozice si připravil míč Marlos, jeho ráně zpoza pokutového území ale vystavil stopku blokující Alexijevič.
71
Ševčuka tentokrát při defenzivních úkolech umotal v kličkách Anri Chaguš a ruský obránce se posléze pokusil překvapit brankáře Pjatova ránou z úhlu, svůj projektil ale namířil jen do boční sítě.
70
Ševčuk hledal přízemním pasem k bližší tyči Adriana, ten se ale, tísněn Hajdučykem, ke střele neprobil.
67
Další zakončení měl na kopačce Srna, do jeho rány se ale stačil vložit Hajdučyk.
66
Bernard posadil na hlavu Luize Adriana natolik přesný centr, že brazilský útočník hlavičkoval zcela osamocen a míč nasměroval pouze do tyče hostující branky!
65
Hosté se opět snažili v pokutovém území exhibičně prokombinovat do zakončení do odkryté branky, tentokrát se jejich rychlá souhra nesetkala s pochopením domácí obrany a Luiz Adriano s Bernardem zakončit nedokázali.
63
Nepřesnou souhru Marlose s Alexem Teixeirou vystihl brankář Černik a zmocnil se míče dříve než druhý jmenovaný.
61
Další zakončení domácích měl na svědomí Karnicki, jeho rána se ale mezi tři tyče nevešla.
61
Následně Pjatova vystrašil střeleckým pokusem přímo od rohového praporku Volodko, ukrajinský brankář ale balón stačil vytěsnit nad břevno.
60
Po Chagušově centru střílel akrobaticky přes hlavu Signevič, a byť nemířil špatně, tak si Pjatov s jeho ránou poradil.
59
Rakyckyj si pomohl nedovoleným způsobem v souboji se Signevičem, ve středu pole budou rozehrávat hosté.
57
Hosté opět dobývají pokutové území soupeře, centry Srny i Bernarda se ale neujaly.
56
Mladenović se prohnal po levém křídle kolem Kučera, ten mu ale stačil akci pořádně ztížit a nakonec vybojovat odkop od vlastní branky.
53
Po Ševčukově centru Paljakow nepřesvědčivě sklepl míč hrudí pro brankáře Černika a ten měl plno práce, aby se stačil balónu zmocnit před dotírajícím Luizem Adrianem.
52
Srna měl na kopačce sedmou branku hostů, prudkou ránu chorvatského kapitána hostů ale perfektním zákrokem vytáhl brankář Černik.
50
Ve vůbec prvním postavení mimo hru dnešního zápasu byl přistižen hostující Alex Teixeira.
49
Dva zákroky během malé chvíle si připsal hostující brankář Pjatov, nejdříve skvěle zasáhl proti téměř gólové ráně Karnického a poté kryl i následný pokus Jablonského.
46
Domácí měnili svoji jedenáctku dvakrát a také v poločase se téměř píše historie, neboť pět střídání v poločasové přestávce soutěžního zápasu na takové úrovni skutečně nepamatuji. Ze hry jsou staženi Lichtarovič s Tubićem, místo nich vběhli do hry Alexijevič a Hajdučyk.
46
46
Hosté do druhého poločasu výrazně mění svoji sestavu, brazilskou trojici Douglas Costa, Fernando a Taison nahrazují jejich krajané Marlos, Fred a Bernard.

Fauly: 6 – 4
Rozhodčí Bebek vysvobodil domácí fotbalisty, kteří inkasují jednu branku za druhou a po naprosto neuvěřitelném průběhu prvního poločasu prohrávají se Šachťarem Doněck 0:6! Luiz Adriano navíc skóroval čtyřikrát a stal dvanáctým fotbalistou v historii soutěže, který vstřelil alespoň čtyři branky v jednom zápase a prvním v celé historii, kdo je vsítil již v prvním poločasu!
45+1
44
Šachtar bojuje o vstup do fotbalových dějin a brankář Černik nevěřícně skrývá tvář ve vlastním dresu! Fotbalisté Šachtaru opět naprosto rozebrali obranu Borisovu, Ševčuk naprosto přesným centrem připravil LUIZI ADRIANOVI doklepnutí do prázdné branky a brazilský šutér skóruje již počtvrté!
43
Hattrick Luize Adriana ve třinácti minutách je třetím nejrychlejším v historii Ligy mistrů!
41
Zajímavou příležitost na zkorigování stavu měl Chaguš, jeho ráně ale chyběla přesnost.
40
Tak i Šachtar skóruje popáté během prvního poločasu! LUIZ ADRIANO završil svůj dnešní hattrick poté, co hosté další nádhernou kombinací rozebrali domácí obranu, Ševčukův přízemní centr Nemanja Tubić patičkou pouze připravil Adrianovi k zakončení a ten neměl s Černikem nejmenší problém!
39
Po Volodkově centru zakončoval právě Karnicki, autor branky proti Bilbau v minulém kole i hattricku v posledním ligovém utkání BATE v Soligorsku ale nemířil přesně.
38
Teď se ale hosté budou muset bránit, neboť Karnicki vybojoval rohový kop.
37
Bayern už v Římě vstřelil pět branek, Šachtar tak stále o jednu zaostává.
36
Fotbalisté Šachtaru nejspíše chtějí místo Borisova soupeřit na dálku s mnichovským Bayernem! Po další parádní souhře Ševčuk uvolnil na brankovišti LUIZE ADRIANA a ten ze tří metrů snadno pokořil bezmocného Černika!
35
Penalta se sice nekopala, přesto na třetí branku hosté dlouho nečekají a zápas se pomalu stává exhibicí! Domácí opět přišli o míč v útoku, Alex Texieira bravurně zvládl brejkovou akci tří proti dvěma, když přesným pasem uvolnil za hostujícími obránci Taisona s Douglasem Costou, první jmenovaný připravil míč DOUGLASI COSTOVI před prázdnou branku a Šachtar potřetí slaví!
34
Po dlouhém nákopu Rakyckého Luiz Adriano vyhrál hlavičkový souboj pro Alexe Teixeiru, jenž dnes již potřetí běžel osamocen proti Černikovi, tentokrát ale měl míč na dlouhou nohu, přesto si jej stačil posunout kolem domácího brankáře a po kontaktu s ním padl k zemi.

K velkému štěstí pro BATE se ale tentokrát penalta nekope!
33
Volodkův centr Ševčuk zpracoval hrudí pro brankáře Černika.
32
Po Taisonově centru ze standardní situace hlavičkoval Fernando vysoko nad domácí branku, vykopávat tak bude Sjarhej Černik.
31
Nádhernou individuální akcí se blýskl Douglas Costa, jenž si potáhl míč od postranní čáry ke středu hřiště a následně parádní ránou levačkou, směřující pod břevno, pořádně protáhl Černika, jenž ale zvládl konečky prstů vytáhnout míč nad břevno!
30
Ve druhém utkání skupiny H mezi Portem a Bilbaem se zatím na branku čeká, v čele průběžné tabulky tak jsou Porto a Šachtar s pěti body, BATE disponuje třemi body a dva má na svém kontě Bilbao.
28
Černik sice vystihl směr rány LUIZE ADRIANA, brazilský kanonýr ukrajinského celku ale svoji ránu nasměroval prudce k tyči a nezaváhal!
27
Podobná souhra jako před první brankou hostů, Taison vysunul do sóla Alexe Teixeiru, ten se opět pokusil obejít Černika, domácí brankář jej však podrazil a kromě žluté karty jsou domácí potrestáni pokutovým kopem!
27
25
Dalším centrem Signeviče hledal Volodko a tentokrát už se domácí útočník probil k zakončení, hlavou ale mířil vysoko nad Pjatovovu svatyni.
24
Z levé strany centroval srbský obránce Mladenović, jeho pas ale před Signevičem odvrací Kučer.
22
Téměř jako přes kopírák na druhé straně, jen pálil Douglas Costa a jeho pokus do středu branky bezpečně kryl Černik.
22
Z dobrých pětadvaceti metrů se do míče opřel Karnicki, jeho přízemní rána ale Pjatovovi nenadělala žádné potíže.
21
Volodko se u levé postranní čáry nádherně uvolnil kolem několika protihráčů, poté už ale svoji akci zakončil příliš naivním průnikem do pokutového území, kde proti další početní převaze neuspěl.
19
Na obrovské příležitosti je vyrovnáno, ovšem hosté jsou zatím výrazně efektivnější a díky Alexi Teixeirovi i v devatenácté minutě vedou nejtěsnějším možným rozdílem.
17
Velkého kiksu se na druhé straně dopustil také Taison, jenž z útočné poloviny nepřesně přihrával dozadu Kučerovi, míč vystihl Volodko a z úhlu spěchal vstříc Pjatovovi, kterého také prostřelil, ale neuvěřitelný obranný zákrok předvedl Darijo Srna, jenž ve skluzu stačil zabránit míči v cestě do sítě!
16
Nakonec o míč přišli a po hostujícím kontru pálil z velké dálky Taison, jeho rána je sražena na roh.
15
Bělorusové se usadili s míčem na útočné polovině, zatím jsou ale velmi vzdáleni ohrožení Pjatova.
13
Hosté po vstřelené brance zůstávají v náporu, z úhlu nebezpečně pálil Luiz Adriano, nicméně brankář Černik byl u své tyče včas a míč lapil do rukavic.
12
Hosté trestají naprosto fatální hrubku Jablonského při rozehrávce! Domácímu záložníkovi, v té chvíli působícím v roli posledního, na středové čáře snadno sebral míč Taison, vysunul ALEXE TEIXEIRU zcela osamoceného vstříc brankáři Černikovi, brazilský míčový kouzelník domácího gólmana obešel a snadno zasunul míč do prázdné branky!
11
Volodko si první nepříliš povedený centr od rohového praporku mohl zopakovat, nicméně ani druhý pokus se nezdařil.
10
Následný centr Volodka ale nenašel žádného z domácích fotbalistů, přesto fotbalisté běloruského celku hrají s míčem na útočné polovině a získali také rohový kop.
9
Fernando podťal Karnického, domácí budou rozehrávat v hloubi útočné poloviny.
8
Na nebezpečný centr Hardzejčuka jen těsně nedosáhl Signevič, jenž by býval zakončoval do takřka odkryté branky.
7
Hosté podnikli rychlý přechod do útoku, v jehož závěru vyrobili obrovský závar v pokutovém území BATE, k zakončení se ale nikdo v bílém probít nedokázal.
6
Hardzejčukův centr ze vzduchu zachytil brankář Pjatov, navíc míč již po cestě opustil hrací plochu a hostující gólman tak bude rozehrávat z klidu.
5
Lichtarovičův centr srazil Ševčuk na rohový kop ve prospěch domácích.
4
Souboj ve středu pole Lichtaroviče s Taisonem sudí Bebek posoudil jako zákrok nad rámec pravidel v podání domácího fotbalisty, rozehrávají hosté.
2
Srnovi ale rána vůbec nevyšla a byť mířila mezi tři tyče, Černik si s ní snadno poradil.
1
První komplikace pro BATE přichází již po deseti sekundách hry, kdy dlouhý nákop Rakyckého k pokutovému území sice odhlavičkoval Tubić, ovšem pomohl si nedovoleným zákrokem proti Luizi Adrianovi a Šachťar má k dispozici přímý volný kop z nějakých dvaceti metrů.
1
Domácí nastoupí celí v modrém, hosté dnes netradičně oblékli bílé dresy.
Mimochodem tři dny před tím utkáním se právě zde hrál zápas Bělorusko – Ukrajina, tedy souboj národních týmů dnešních soupeřů, hosté v něm díky povedenému závěru zvítězili 2:0.
Chorvatští sudí přivádí hlavní aktéry zápasu na hrací plochu stadiónu, který je zaplněn nepoměrně více než při utkání kvalifikace o ME mezi Běloruskem a Slovenskem.

BATE Borisov: Černik – Chaguš, Paljakow, Tubić, Mladenović – Lichtarovič (C), Jablonski – Hardzejčuk, Karnicki, M. Volodko – Signevič.
Náhradníci: Saroka – Hajdučyk, Alexijevič, Pawlow, Aljachnovič, Baga, Jakovlev.

FK Šachtar Doněck: Pjatov – Srna (C), Kučer, Rakyckyj, Ševčuk – Stěpaněnko, Fernando – Costa, Teixeira, Taison – Adriano.
Náhradníci: Kanibolockij – Ordec, Azevedo, Fred, Marlos, Bernard, Gladkyj.

Rozhodčí: Bebek – Petrović, Grgić (vš. Chorvatsko).
Příjemný večer při sledování přenosu důležitého utkání skupiny H Evropské ligy, ve kterém se v atraktivním východoevropském derby střetne BATE Borisov se Šachťarem Doněck.

Ačkoliv fotbalisté BATE vstoupili do Ligy mistrů velmi zle, prohrou 0:6 v Portu, po výhře nad Bilbaem se dokonce vyhoupli po druhém kole na postupovou pozici. Naprostý suverén běloruské kopané míří letos za devátým mistrovským titulem v řadě a rád by uspěl i na evropské scéně. Domácí trenér Jermakovič se musí obejít bez Filipenka (stehno) a Rodionova (blíže nespecifikované svalové potíže), velký otazník visí i nad startem Mladenoviće.

Fotbalisté Šachťaru ve svém náhradním domácím prostředí nezvládli koncovku předchozího zápasu s Portem, v jehož 87. minutě ještě vedli 2:0, přesto nakonec získali pouze bod a po následné prohře v ukrajinském superšlágru na hřišti Dynama Kyjev berou dnešní utkání velmi vážně. Trenéru Lucescovi navíc chybí pouze zraněný obránce Kryvcov, jinak má k dispozici kompletní kádr.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.