Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera. Na Onlajnech můžete přeladit do Kolína, kde vrcholí drama mezi Německem a Lotyšskem. Na počtenou!
Nejlepší hráči utkání:

Mitch Marner – CAN (2+1)
Oskar Osala – FIN (0+1)
Utkání končí vítězstvím Kanady, která potvrdila vítězství ve skupině. Finové se ve čtvrtfinále střetnou v Kolíně s USA. Ve třetí části vstřelil pátou kanadskou branku po samostatném úniku Duchene. Vzápětí trefili Kanaďané tyčku. Na druhé straně sice dostal puk do sítě Filppula, ale až po přerušení, a tak nemohl gól platit. V předposlední minutě pobavil diváky v kanadském oslabení brankář Pickard, který vystartoval za odražený pukem a rybičkou jej odehrál mimo dosah Finů.
59:29
J. Lajunen pronikl po levé straně a vypálil. Pickard vytěsnil puk vyrážečkou. Pyörälä se za chvilku vrátí na led.
59:03
Kemppainen zablokoval střelu Morrisseyho od modré čáry a Finům se povedlo vyhodit. Začala poslední minuta utkání.
58:13
Za odraženým pukem spěchal J. Lajunen, ale Pickard vystartoval z branky a rybičkou píchl kotouč do středního pásma.
58:03
Duchenova rána byla tak razantní, že se puk od Säteriho betonů odrazila až za modrou čáru. Kanaďané musí vyklidit útočnou třetinu.
57:46
Ještě jedna přesilovka pro Kanadu. Mika Pyörälä (FIN) je vyloučen na dvě minuty za sekání.
57:14
Ohtamaa se po přihrávce od Aha na pravé straně dostal do zakončení, ale bekhendem trefil jen Pickardův beton.
56:51
Scheifele si za brankou Finska našel Hietanena a dovoleným způsobem ho poslal na mantinel. Kanada pokračuje v útočné třetině.
Dnešní utkání sleduje 10 202 diváků.
56:29
Filppula přihrál zpět na modrou čáru Lehtonenovi, který už to ale nestihl. Po ofsajdu je tady poslední komerční pauza.
55:34
Couturier pronikl po pravé straně a vystřelil na lapačku Säteriho. Finský brankář zasáhl, a stihl dokonce rozehrát.
54:46
Pyörälä nahodil kotouč od mantinelu a Morrissey jej pro Pickarda nepříjemně tečoval. Puk ale zamířil mimo branku.
53:51
Simmonds zastavil přihrávku Rantanena a vyhodil puk do středního pásma. Finové jsou teď o něco aktivnější.
52:38
Skinner objel branku a přihrál de Haanovi. Kanadský obránce střílel jen do bránících hráčů, možná zasáhl i Säteri.
52:14
Osala přihrál na modrou čáru Kukkonenovi, který nahodil kotouč na bránu. Pickard tentokrát zasahovat nemusel.
51:34
Pickard vytěsnil ramenem Honkovu střelu, která nejspíš i tak mířila vedle. Kanaďané už jsou v plném počtu.
51:22
Po Hietanenově střele se puk odrazil vysoko nad bránu a rozhodčí přerušili hru. Po dopadu na led jej dorazil do prázdné branky Filppula, jenže to už bylo dávno po přerušení. Gól neplatí.
50:54
Finové pokračují v přesilovce pět na čtyři, ale zatím nedokázali ohrozit branku. Kanaďané hrají výborně pozičně.
50:16
Také další akci vedli Finové přes Aha, který mířil na první tyčku. Pickard chytil kotouč a přerušil hru. Za osmnáct sekund se vrátí Vlasic.
50:03
Aho si nabruslil před branku a nahodil puk na Pickarda. Ten si ve skrumáži poradil, ale O'Reillymu se nepovedlo vyhodit.
49:32
Minutu a dvě sekundy bude hrát Finsko v pěti proti třem. Calvin de Haan (CAN) usedá na trestnou lavici na dvě minuty za sekání.
49:03
Parayko zastavil přihrávku, která mířila na Aha, ale vyhodit se mu nepodařilo. Finové usilují o gól na 3:5.
48:34
Marc-Edouard Vlasic (CAN) je dalším potrestaným hráčem. Zkušený obránce San Jose si odsedí dvě minuty za krosček.
48:08
Po dalším přerušení je tady komerční přestávka. Kanada kontroluje zápas a vede nad Finskem o tři branky.
47:53
Kanaďané jsou v plném počtu, Hännikäinen se nedostal po Osalově přihrávce ve střele.
47:24
Střela M. Aaltonena se odrazila od tvrzeného skla, ale Honkovi se podařilo zachytit puk na modré čáře. Finové mohou do kombinace.
46:53
Honka narazil po přechodu modré čáry na Couturiera, který ho o puk obral. Kanadský útočník pak vyrazil na zteč.
46:24
V. Lajunen si vůbec nevšiml napadajícího Pointa, který mu lehce sebral puk. Kanaďané šetří v oslabení čas.
45:41
Jeff Skinner (CAN) nedotáhl svůj únik po pravém křídle do gólového konce a později u mantinelu fauloval. Odpyká si dvě minuty za faul loktem.
45:13
Finové zachytili rozehrávku Scheifeleho a po Filppulově přihrávce zakončoval Aho. Jeho rána těsně minula vzdálenější tyč.
44:15
Filppula přihrál na modré čáře Järvinenovi a Pickard jeho ránu vytěsnil. Také Kanaďan použil k zákroku vyrážečku.
43:56
Killorn se proháčkoval do útočného pásma a přenechal kotouč Duchenovi. Säteri si se zakončením autora poslední branky poradil vyrážečkou.
43:25
Hännikäinen zapomněl puk při přechodu modré čáry za sebou. Do útoku tak může vyrazit Couturier.
42:25
Po kanadské střele zazvonila tyčka za Säterim!
41:45
Pyörälä se natlačil před kanadskou branku, Pickard už ležel na ledě, ale přesto se Finům nepodařilo skórovat. Na druhé straně zakončoval zprava Scheifele.
40:35
Kanada právě vstřelila branku!
Kanada však takový plán hned v první minutě zavrhuje! Couturier našel najeté MATTA DUCHENA, který ujel dvojici finských obránců. V. Lajunen se po něm natahoval marně, Duchene si naznačením položil Säteriho a forhendem zasunul puk za jeho beton – 5:2! Asistence: Sean Couturier.
40:25
Začala třetí třetina a Finové musí co nejrychleji skórovat, pokud chtějí se zápasem něco udělat. O puk bojuje Hännikäinen.
40:01
Je za námi druhá třetina, ve které ze začátku diktovala tempo Kanada. Po ubráněném oslabení zatlačila Finy ve vlastní přesilovce, ale skórovat ještě nedokázala. Na konci přesilovky měli obrovské šance O'Reilly a dorážející Scheifele. Gól přišel o chvilku později. Kanaďané vystupňovali tlak, Mathesonova odražená střela vyplavala před Pointem, a ten šťastně překonal Säteriho.

Finové se za stavu 1:4 dlouho nemohli dostat do hry a nevyužili ani přesilovku po vyloučení de Haana. V sedmatřicáté minutě se však usadili v útočné třetině, Honka si udělal kolečko okolo celého pásma a Ohtamaa po jeho přihrávce propálil vše, co mu stálo v cestě. Vzápětí mohl snížit Aho, jenže akci okolo branky nedotáhl do gólového konce. Kanada drží před poslední částí stále bezpečný náskok.
Střely na branku: 22 – 14
Vyhraná vhazování: 14/24 – 10/24
Trestné minuty: 2 – 18
Další třetina začne přibližně v 21:47.
40:00
39:52
Druhá třetina končí a Kanaďané mají znovu kotouč ve své moci. Z tribun, obsypaných zejména finskými fanoušky, se opět ozývá pískot.
39:25
Matheson narazil v útočné třetině na finský strom, ale pokračuje ve hře. Skinner nemůže hrát kvůli vysoké holi.
38:45
Osala vybídl svou prostrkávačkou k úniku J. Lajunena, ale tomu už nezbývalo mnoho sil. Kanaďané ho zastavili.
38:09
Teď už se zase hraje u Säteriho, který přerušil hru. Němci v Kolíně vedou nad Lotyši 2:0. Kdyby skončila obě utkání stávajícími výsledky, zahrají si Češi ve čtvrtfinále v Paříži proti Rusům.
37:25
Finové po vstřeleném gólu okamžitě ožili a probudili i diváky. Aho objel branku, ale nepodařilo se mu zasunout puk za tyč! Neprosadil se ani dorážející M. Aaltonen.
36:51
Finsko právě vstřelilo branku!
Nakonec končí Honkova individuální akce přeci jen gólem! Obránce Dallasu dokončil svůj slalom a přihrál na modrou čáru. ATTE OHTAMAA prostřelil skrumáž před Pickardem a kotouč se zastavil až v síti – 4:2! Asistence: Julius Honka, Joonas Kemppainen.
36:35
Honka si pohrál s Marnerem a Mathesonem, objel v útočné třetině celé kolečko a pobavil diváky. Jenže zatím nevystřelil.
35:47
Scheifele střílel z pravé strany těsně vedle. Rantanenovi pak v souboji s Morrisseym praskla hůl, a tak musí vystřídat.
35:28
Až teď se Finové po dlouhé době protlačili dopředu. Ale střela Hietanena se zastavila o urostlou postavu Parayka.
34:26
Rantanen přitlačil Duchena na zadní mantinel a rozehrál po mantinelu. Jenže v útoku jsou Finové opravdu bezzubí.
33:56
De Haanova střela byla sražena, ale O'Reilly se k dorážce nedostal. Finové jsou však rádi jen za vyhození z pásma.
33:20
Po kanadském postavení mimo hru je tu druhá komerční přestávka. Do konce druhé části zbývá necelých sedm minut.
32:57
Scheifele zavezl puk k modré čáře a nahodil po hrazení. Kanada nemusí hrát naplno, spíše se bude v dalších minutách šetřit.
32:05
Kanada zvládla oslabení a může znovu rejdit v útočné třetině. MacKinnon neměl komu přihrát, a tak poslal puk po mantinelu.
31:27
Po nepřesné přihrávce Finů to vypadalo na únik de Haana, ale nakonec se k puku dostal Aho. Jeho střela byla sražena mimo.
30:46
Hietanenovu střelu zablokoval Demers a Kanaďané opět vyhodili. Finové vždy vystřelí, ale pak nedokáží puk zachytit.
30:16
M. Aaltonen přihrál na modrou čáru Honkovi, jehož ránu zpacifikoval Pickard vyrážečkou. Kanaďané vyhodili.
29:43
O'Reilly vybojoval puk u mantinelu a vyšťouchal jej do středního pásma. Finové musejí začínat od znovu.
29:21
Finové se mohou dostat do hry až po zbytečném faulu Calvina de Haana (CAN). Obránce New Yorku Islander podrazil Rantanena a odsedí si dvě minuty. Komerční přestávka.
28:53
Kanada Finy naprosto jednoznačně přehrává. Po nevyužité přesilovce zůstala v pásmu a vůbec nepouští soupeře ven.
28:09
Kanada přidává šťastnou, ale zaslouženou branku a navyšuje náskok! Mathesonova střela prolétla okolo Konecného a odrazila se od zadního mantinelu poněkud atypicky. Säteri se přesouval na druhou stranu, volný puk našel nejrychleji BRAYDEN POINT a poslal jej do sítě – 4:1! Asistence: Mike Matheson, Colton Parayko.
27:43
Finové už jsou skoro minutu v plném počtu, ale Kanada zůstává v útočné třetině. Konecny na Säteriho nevyzrál.
26:47
Finové přečkali v závěru oslabení obrovské šance Kanady! O'Reilly protlačil puk za Säteriho, ale tomu na brankové čáře pomohl Hietanen. Dorážka Scheifeleho šla do boční sítě!
26:14
Parayko řídí hru v přesilovce od modré čáry a dokázal zachytit i nepřesnou přihrávku od Marnera. Kanaďané svírají kleště.
25:48
Giroux zůstal osamocen na levém křídle, ale těsně netrefil pravou tyčku. Finům se pak povedlo vyhodit a vystřídat.
25:24
Skinner si připravil puk na pravém kruhu a příklepem napálil Kukkonena. O kotouč se bojuje u mantinelu.
24:49
Kanada je v plném počtu a vylučuje se pro změnu na druhé straně. Antti Pihlström (FIN) obdržel dvě minuty za podražení.
24:23
Honkova rána z pravého kruhu zaduněla o Pickardův beton. Odražený puk vyhodil Couturier z pásma a odjel střídat.
23:57
Kanaďané si dovolí riskantní věci také v obranné třetině a díky tomu v pohodě vyhazují. Oblouček na Säteriho vyslal Simmonds.
23:21
Couturier se hnal za odraženým pukem a ujížděl po levé straně. Přechod modré čáry byl však v rozporu s pravidly. Po ofsajdu se vhazuje před Pickardem.
22:54
Parayko se po souboji v rohu kluziště poroučel k ledu, ale později si našel odražený puk a dokázal vyhodit.
22:30
Sallinen se pustil do akce proti kanadské přesile, ale vykoledoval si faul. Josh Morrissey (CAN) je vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl. Finové si poprvé zahrají v početní výhodě.
21:48
Skinner si nedokázal v rozhodujícím momentu před brankou zpracovat puk. Hietanen přihrává dopředu na Pyöräläho.
21:24
V. Lajunen už byl na ledě dlouho, proto pouze nahodil a odjel střídat. Kanaďané mají dost času na rozehrávku.
20:45
Duchenovi možná pomohlo přistrčení od V. Lajunena, aby se dostal do zakončení. Z úhlu ale Säteriho branku minul.
20:25
Druhá třetina odstartovala a Finové uspěli na vhazování. Honkovo nahození do útočného pásma zachytil Demers a rozehrává na de Haana.
20:01
Máme za sebou poměrně divokou první třetinu mezi Kanadou a Finskem. Kanaďané začali zostra a už ve třetí minutě šli po pěkné akci Pointa s Marnerem do vedení. Finové ale za dvaadvacet sekund přispěchali s odpovědí. Osalovy práce na brankovišti využil J. Lajunen a zblízka se trefil do odkryté branky. Následně byl vyloučen Järvinen a Kanada přesilovku bleskově využila.

Autorem třetího gólu během jediné minuty a dvaadvaceti sekund se stal Parayko, jehož rána prošla Säterimu nad betonem. Další oslabení Finové přečkali a Säteriho nepřekonal v dobré příležitosti ani de Haan. Ale po vyloučení Aha bylo se Skandinávci znovu zle. Kanadě tentokrát stačilo deset sekund na to, aby se po přihrávce od Scheifeleho trefil přesně Marner. Marner se podílel na všech třech gólech svého mužstva.
Střely na branku: 15 – 6
Vyhraná vhazování: 8/14 – 6/14
Trestné minuty: 0 – 16
Další třetina začne přibližně v 21:02.
20:00
19:58
Giroux vypálil z pravého křídla těsně vedle. Kanaďané dohrávají první třetinu ve vlastním pásmu, nikam se neženou a sklízejí za to pískot z ochozů.
19:24
O'Reilly okradl o puk Kemppainena, ale nedokázal přihrát přesně. Přesto se Kanada dostala k odraženému kotouči.
18:57
Hra nabrala ke konci třetiny slušné tempo a skoro se nepřerušuje. Finové rozehrávají v obranném pásmu.
18:24
Demers vystihl Ahovu přihrávku, a tak mohl Pickard zůstat na chvilku v klidu. Už se ale pokračuje okolo jeho branky.
17:54
Vlasic si pohlídal odražený puk a nepustil do hry Sallinena. Vinou nepřesné rozehrávky ale Parayko později inkasoval hit od Pihlströma.
17:07
J. Lajunen ztratil puk těsně za útočnou modrou čárou a Kanaďané vyrazili do brejku. Säterimu vypadla Duchenova střela mimo branku.
16:16
M. Aaltonen přihrál na modrou čáru Jaakolovi a zkušený obránce o fous netrefil branku. Finové pak ale puk neudrželi.
15:46
Vlasic si nabruslil na levé křídlo a tvrdou střelou jen těsně minul cíl. Kanada se znovu usazuje v útočné třetině.
15:21
Na druhé straně zasáhl Säteri betonem proti ráně Morrisseyho od modré čáry. Hra se teď přesouvá velmi rychle.
14:53
Finští hokejisté přešli do rychlého protiútoku, který zakončoval Sallinen ranou zprava. Pickard kotouč vyrazil.
14:24
Po technických úpravách brankové konstrukce za Säterim už se pokračuje ve hře. Vhazování u finské branky.
13:45
Kanada proměňuje druhou přesilovku ze tří a nemilosrdně trestá! Stačilo jí na to deset sekund. Scheifele se otočkou dostal zpoza brány a přihrál dozadu MITCHI MARNEROVI. Útočník Toronta prostřelil Säteriho a zaznamenal druhý gól – 3:1! Asistence: Mark Scheifele, Nathan MacKinnon.
13:35
Oba hráči se pak ještě kočkovali na ledě a Sebastian Aho (FIN) za to zaplatil dvěma minutami za hrubost. Finům se to bude zřejmě zdát nespravedlivé, ale po komerční pauze začne přesilovka Kanady. Lasse Kukkonen (FIN) dostal navíc kvůli protestům desetiminutový trest za nesportovní chování.
13:35
13:24
Aho nahodil kotouč po mantinelu a následně tvrdě odrazil hit od Pointa. Na ledě nakonec skončil kanadský útočník.
12:56
Konečně se evropskému celku podařilo uklidnit hru. Obě mužstva střídají, puk je za brankou od Säteriho.
12:14
De Haan se po pravé straně protáhl až před branku a střílel. Säteri vykopl puk betonem a Finové dostali hru do středního pásma.
11:46
Scheifele přihrál na středovou osu, jehož ránu zablokoval Lehtonen. Kanada ale získala puk a pokračuje v tlaku.
11:24
Pyörälä přenechal puk V. Lajunenovi, jehož dělovku Pickard vytěsnil. Na druhé straně ukryl Säteri v lapačce lehké nahození.
10:34
Ohtamaa se šikovně protáhl mezi trojicí Kanaďanů, ale do zakončení už se nedostal. Filppula si pak nezpracoval přihrávku od Aha.
10:11
A další vyhození přes všechny čáry. Na vhazování po levé ruce Pickarda zkříží hole Filppula a Couturier.
09:52
Kanaďanům neprošla ani poslední přesilovková akce, přihrávka Konecného na Pointa neprošla. Později rozehráli Kanaďané na zakázané uvolnění.
09:23
Giroux, Skinner a Simmonds se marně snažili prokombinovat před bránu. Finové uzmuli odražený puk a osvobodili se.
08:32
Lee nabil na levou stranu MacKinnonovi, ale ten pouze vyprášil Säteriho beton. Pak přišlo další vyhození od Finů.
08:03
Finské čtyřce se začátek oslabení podařil. Dvakrát v krátkém čase vyhodila z pásma a teď může vystřídat.
07:33
Finové budou hrát znovu ve čtyřech. Miro Aaltonen (FIN) je potrestán dvěma minutami za vysokou hůl v obličeji Leeho. Přesilovka Kanady začne po komerční pauze.
07:24
Simmonds se uvolnil od hrazení a přihrál nalevo Mathesonovi. Jeho střela z úhlu prosvištěla těsně nad branku.
06:56
Matheson zatáhl puk do útočné třetiny a v obležení dvou Finů nahodil po mantinelu. O kotouč se nadále bojuje.
06:24
Větší podporu v hledišti mají pochopitelně Finové. Ti teď sledovali, jak Rantanen marně nahání rozehrávajícího Parayka.
05:56
Duchene a Killorn drželi hru v rohu kluziště za Säteriho brankou. Finové jim později vzali puk a posunuli jej do středního pásma.
05:39
Konecny přihrál zpoza branky Schennovi, a ten střílel z pravé strany. Säteri si připsal snad vůbec první zákrok a udržel puk.
04:52
Kanada musela zanechat napadání finské rozehrávky kvůli signalizovanému ofsajdu. Ani Finové se ale ve třetině neudrželi.
04:08
V Paříži se strhla neuvěřitelná přestřelka od prvních minut! Kanaďané využili přesilovku po osmi vteřinách a dokázali, že tato herní činnost je jejich obrovskou zbraní. Marner přenechal na vrcholu kruhu puk COLTONU PARAYKOVI a mladý obránce přidal tvrdou ranou třetí gól ve třetím zápase – 2:1! Asistence: Mitch Marner.
03:58
O'Reilly vyslal do akce po křídle Simmondse, který byl při pokusu natlačit se před branku faulován. Joonas Järvinen (FIN) je potrestán dvěma minutami za hákování.
03:08
Tak to je úvod! Za dvaadvacet sekund se Finům podařilo vyrovnat. Reprezentanti Suomi vybojovali puk na pravém kruhu a dostali jej před branku. Zásluhou Hännikäinena a Osaly se kotouč odrazil k JANIMU LAJUNENOVI, a ten už dorážel do prázdné branky – 1:1! Asistence: Oskar Osala.
02:46
Nádherná akce kanadských mladíků znamená vedení pro mistry světa! Ohtamaa zůstal jediný proti dvěma Kanaďanům a Point přihrál MITCHI MARNEROVI. Ten si stáhl puk na střed, položil si finského obránce a zavěsil přesně pod horní tyčku – 1:0! Asistence: Brayden Point, Mike Matheson.
01:56
M. Aaltonen se prodral k puku na levém kruhu a natlačil se před branku. Pickard byl připraven a poté mu pomohli obránci.
01:32
Demers nahodil puk v útočném pásmu po mantinelu, ale Skinner o něj poté v pádu přišel. O faul Finů se nejednalo.
00:58
Rantanen pronikl po pravé straně, ale v rohu kluziště byl zastaven de Haanem. Tomu přijíždí na pomoc další obránce Demers.
00:18
Utkání začalo a J. Lajunen na úvodním vhazování přehrál Couturiera. Kanada ale brzy získala puk a vyráží dopředu.
00:01
Obě mužstva jsou na ledě. Finové budou hrát v bílých dresech, Kanaďané v červeném.
Do začátku utkání zbývá zhruba deset minut. Diváci si teď užijí show s video-mappingem na ledové ploše a potom už odstartuje poslední utkání skupinové fáze.
Karty jsou před posledními dvěma duely rozdány jasně. Kanada půjde do čtvrtfinále z prvního místa a narazí na vítěze utkání mezi Lotyšskem a Německem. V případě Lotyšska zůstane v Paříži, v případě úspěchu Němců bude cestovat do Kolína. Už jistou dvojici tvoří Švýcarsko se Švédskem. Toto utkání se bude hrát určitě v Paříži.

Finové bojují ještě o případný posun na třetí místo. Pokud Kanadu porazí za tři body, skončí třetí a zahrají si s Ruskem. Na výsledek obou večerních duelů budou čekat také čeští hokejisté, kteří se mohou ve čtvrtek střetnout s USA, nebo Ruskem. Ale dosud se neví kde.
Také Finové vystřídali brankáře a v zápase s Kanadou dostane šanci Harri Säteri z Viťazu Podolsk. Joonas Korpisalo zůstává na střídačce, dost možná odpočívá před rozhodujícím čtvrtečním bojem. Osmička obránců zůstává bez jediné změny stejně jako dvanáctka útočníků. Stejně jako proti Švýcarsku do hry nezasáhnout útočníci Jesse Puljujärvi a Juhamatti Aaltonen.
Kanaďané udělali v sestavě oproti včerejšímu utkání s Norskem několik změn. V brance nastoupí Calvin Pickard, který tak vystřídá Chada Johnsona. První dvě obranné dvojice ponechal trenér Cooper ve stejném složení, akorát Morrissey si dnes zahraje s Mathesonem a na pozici sedmého obránce je napsán Lee. V útočných formacích nenajdeme jedinou změnu. Kanada je zřejmě spokojená a chystá se na čtvrtfinále, do kterého půjde z prvního místa.

Kanada: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.
Trenér: Jon Cooper.

Finsko: Säteri (Korpisalo) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala.
Trenér: Lauri Marjamäki.

Rozhodčí: Mark Lemelin (AUT), Stephen Reneau (USA) – Brian Oliver (USA), Alexander Otmachov (RUS).
VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

Finové a Kanaďané jsou tradičními soupeři na velkých hokejových akcích. Za posledních pět let se potkali celkem pětkrát. Na domácím mistrovství světa v roce 2012 prohráli Finové s Kanadou ve skupině 3:5. Ve skupině na olympiádě v Soči se radovali také Kanaďané, a sice z výhry 2:1 po prodloužení.

Velká chvíle Finů přišla ve čtvrtfinále MS 2014 v Minsku, kde zdolali Kanadu 3:2, přičemž po dvou třetinách prohrávali 1:2. Finové uspěli proti Kanadě také ve skupině loňského MS, tehdy vyhráli jasně 4:0. Jenže pak na sebe obě mužstva narazila ve finále, které už si Kanaďané pohlídali. Vyhráli 2:0 a slavili titul mistrů světa podruhé v řadě.

FINSKO

Finové patří stabilně mezi špičkové týmy, což v posledních letech na světových šampionátech dokazovali. Po zisku titulu na Slovensku v roce 2011 byli dvakrát čtvrtí a v Minsku 2014 získali stříbro. Pouze v Praze vypadli ve čtvrtfinále, ale před rokem v Moskvě došli znovu až do závěrečného utkání. Tam podlehli Kanadě a brali další stříbro. Po Jalonenovi převzal mužstvo trenér Lauri Marjamäki a začal neúspěchem na Světovém poháru. Na mistrovství si chce spravit reputaci, což se mu ale zatím nedaří. Finové se probili do čtvrtfinále ne zrovna přesvědčivými výkony.

Turnaj sice začali vítězstvím 3:2 nad Běloruskem, ale museli se o ně strachovat do poslední chvíle. Ve druhém utkání pak Finové ostudně podlehli domácí Francii 1:5 a začalo se spekulovat o odvolání Marjamäkiho přímo z turnaje. Nic takového se nestalo, každopádně ztráta vedení 3:0 a porážka 3:4 na nájezdy proti Čechům kouči rozhodně nepřidala. Po útrapách zdolali Finové Slovince 5:2 a Nory 3:2 po prodloužení. Čtvrtfinále se výrazně přiblížili až po obratu se Švýcary a další výhře 3:2 po prodloužení. Nyní už mají účast mezi nejlepší osmičkou jistou.

Skupina B, neděle 14. května, 20:15, Paříž:
Švýcarsko – Finsko 2:3 pp (2:1, 0:0, 0:1 – 0:1)
Branky a asistence: 5. Herzog (Richard, Untersander), 11. Genazzi (Loeffel) – 20. Hietanen (Savinainen, Aho), 48. Rantanen (V. Lajunen, Aho), 63. Filppula (Savinainen, Hietanen).
Diváci: 10 860 (80 % celkové kapacity).

Sestava Finska: Korpisalo (Säteri) – Ohtamaa, Honka, Jaakola (A), V. Lajunen, Lehtonen, Hietanen, Kukkonen (C), Järvinen – Aho, Filppula (A), Rantanen – M. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä – Savinainen, Sallinen, Pihlström – J. Lajunen, Hännikäinen, Osala. Trenér: Marjamäki.

Nejproduktivnější hráči Finska:
Sebastian Aho (2+6)
Mikko Rantanen (2+5)
Veli-Matti Savinainen (2+3)

Brankáři:
Joonas Korpisalo (5 utkání, 87,27 %, 3,3, 0 SO)
Harri Säteri (2 utkání, 94,29 %, 1,07, 0 SO)

KANADA

Kanadští hokejisté v posledních letech naprosto změnili dříve spíše zdrženlivý přístup ke světovým šampionátům a drží hokejový svět pod svou nadvládou. Javorové listy ovládly poslední dvě mistrovství světa suverénním způsobem. V Praze vyhrála Kanada všech deset utkání, v Rusku prohrála před rokem jen jednou ve skupině. Letos dostal mužstvo pro MS na starosti trenér Jon Cooper a útočí s ním na jedinečný zlatý hattrick. Ve skupině se dá říct, že šlo všechno podle plánu.

Kanada na úvod zdolala Čechy 4:1 a po celou dobu měla zápas pevně pod kontrolou. Následovala dvě drtivá vítězství 7:2 nad Slovinskem a 6:0 nad Běloruskem. Kvůli kurióznímu zranění musel po třech zápasech odcestovat obránce Barrie, kterého nahradil při debutu v reprezentaci šestatřicetiletý Lee z Magnitogorsku. Už s ním udolali Kanaďané v dramatickém duelu Francii 3:2. Proti Švýcarům už si zahrála další posila obranných řad Parayko, ale byla z toho porážka 2:3 po prodloužení. To byly dosud jediné body, které Kanada ve skupině odevzdala. Naposled smetla Nory 5:0.

Skupina B, pondělí 15. května, 16:15, Paříž:
Kanada – Norsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky a asistence: 18. B. Schenn (Simmonds), 19. Parayko (MacKinnon, R. O'Reilly), 35. Scheifele (Matheson), 39. Parayko (MacKinnon, Marner), 58. R. O'Reilly (Scheifele, MacKinnon).
Diváci: 5 093 (38 % celkové kapacity).

Sestava Kanady: Ch. Johnson (Pickard) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene (A), Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn. Trenér: Cooper.

Nejproduktivnější hráči Kanady:
Nathan MacKinnon (5+6)
Jeff Skinner (3+5)
Mitch Marner (2+5)

Brankáři:
Calvin Pickard (3 utkání, 94,12 %, 1,31, 1 SO)
Chad Johnson (3 utkání, 91,67 %, 1,33, 1 SO)
MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI 2017

Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se bude na konci turnaje hrát už jen v Německu.

Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě a Petrohradu (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.

Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.

Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Sportu zdar a lednímu hokeji zvlášť! Z Paříže zdravím všechny hokejové fanynky a fanoušky. Vítejte při sledování textového online přenosu z utkání Mistrovství světa 2017 v ledním hokeji. Dnešním dnem končí program v základních skupinách a definitivně se rozhodne o dvojicích pro čtvrtfinále. V tomto přenosu se budeme podrobně věnovat utkání mezi týmy Kanady a Finska, jež uzavře program skupiny B.

Toto utkání bylo před turnajem považováno za vrcholné, co se skupin týče, nicméně Finové nepodávají takové výkony, jak by asi hokejová veřejnost čekala. S potížemi se zajistili čtvrtfinále, ale svůj nejlepší hokej ještě nepředvedli. To Kanada s přehledem ovládla skupinu a plán zlatého hattricku zatím plní. Poslední utkání ve skupině začne ve 20:15. Přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.