Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne. Z Paříže se vám znovu přihlásíme při večerním utkání Francie proti Slovinsku. Na počtenou!
Nejlepší hráči utkání:

Colton Parayko – CAN (2+0)
Henrik Ödegaard – NOR (0+0)
Utkání je u konce, Kanada jednoznačně vítězí a potvrzuje první místo ve skupině. Norům se čtvrtfinále vyhne, naopak Češi mají účast ve vyřazovacích bojích po tomto utkání jistou. Ve třetí třetině ubrala na aktivitě i Kanada, ale přesto dokázala ještě jednou skórovat. Čtvrtou přesilovku ze čtyř využil přesnou střelou O'Reilly.
59:32
Reichenberg vnikl do útočné třetiny, obstřelil Demerse, ale branku netrefil. Kanada zahajuje jeden z posledních útoků.
59:04
Couturierova přihrávka na Duchena neprošla, kotouč srazil Martinsen. Norové jej pak prostrčili do středního pásma.
58:24
Parayko nahodil puk po mantinelu, ale Kanaďané se v útočném pásmu neudrželi. Norové jim však puk rychle vrátili.
57:20
Kanada právě vstřelila branku!
Tohle je opravdu neuvěřitelné! Kanaďané rozebrali Nory a proměnili čtvrtou přesilovku ze čtyř. Scheifele si přibrzdil s pukem v rohu kluziště, přihrál na levý kruh RYANU O'REILLYMU, a ten se z první trefil přesně k pravé tyčce – 5:0! Asistence: Mark Scheifele, Nathan MacKinnon.
56:55
Niklas Roest (NOR) odjíždí na trestnou lavici na dvě minuty za sekání. Kanada si zahraje čtvrtou přesilovku v zápase. Předchozí tři využila.
55:54
Lee vyskočil z trestné lavice a přihrál do jízdy Girouxovi. Ten objel Johannesena a vystřelil, Haukeland byl připraven.
55:14
Johnsona překvapil odraz o mantinelu, ale nakonec pro něj všechno dobře dopadlo. O chvilku později střílel vedle Johannesen.
54:45
Kanaďané zastavili křižnou přihrávku od M. Olimba a Couturier vyhodil puk z pásma. Javorové listy střídají.
54:15
Kanada vyhodila a v klidu střídá. Norové se snaží vrátit do útočné třetiny a pokusit se o vstřelení čestného gólu.
53:40
Roest pronikl po levém křídle a nakonec si vykoledoval faul. Chris Lee (CAN) je vyloučen na dvě minuty za podražení.
52:54
Marner si u střídačky odstavil Karteruda a získal puk pro Couturiera. Ten teď čeká na dostřídání spoluhráčů.
52:10
Nörstebö dostal puk alespoň do středního pásma, k založení útočné akce se ale Norové nedostali.
51:32
První Vlasicova střela od modré čáry neprošla na branku, podruhé už mířil hodně nepřesně.
50:52
Valkvae Olsen nedokázal vyhodit, a tak mohl Demers od modré čáry znovu vypálit. Haukeland chytil ránu obránce Floridy do lapačky.
50:16
Kanaďané rozjeli před Haukelandem kolotoč. Po střele Demerse přihrál MacKinnon Skinnerovi, a ten z mezikruží jen těsně minul!
49:43
Kanadské nahození po mantinelu končí zakázaným uvolněním. Na vhazování před Johnsonem jdou Roest a Scheifele.
48:12
Během komerční přestávky Norové znovu vystřídali brankáře. Henrik Haukeland už má beton v pořádku a vrací se do branky místo Steffena Söberga.
48:12
Po dalším přerušení je tady komerční přestávka. Utkání Kanady s Norskem sleduje v Paříži 5 093 diváků.
47:54
Rozjetý Thoresen byl rychlejší než bránící Kanaďané, a tak se po přihrávce Sörvika přes všechny čáry nepřerušuje.
47:24
MacKinnon nahodil puk po mantinelu a Kanada se usazuje před Söbergem. Také Kanaďané už ale ubrali na aktivitě.
45:45
Henrik Haukeland měl nějaký problém s připevněním pravého betonu a nakonec musel vystřídat. Zaskakuje za něj Steffen Söberg.
45:32
MacKinnon zablokoval Röymarkovu střelu, a tak mohl Johnson zůstat v klidu. Brankář Calgary nemá skoro žádnou práci.
44:56
Tempo zápasu postupně uvadá. Kanada má téměř jisté vítězství a Norové ví, že už se zápasem mnoho nezmůžou.
44:26
Duchene se krásně uvolnil u mantinelu a přihrál přesně na hůl Killornovi. Tomu ale v prostoru před brankou zakončení znovu nevyšlo.
43:18
Dělovku Morrisseyho vyrazil Haukeland před sebe a Marnera při pokusu o dorážku zablokovali obránci.
42:43
Lee pronikl do útočného pásma a přihrál pod sebe Simmondsovi. Jeho tvrdou ránu nepustil na branku Holös.
42:17
Kanaďanům nevyšel přechod do útočného pásma, Simmonds nemohl po přihrávce od Mathesona kvůli ofsajdu pokračovat ve hře.
41:48
Karterud se u pravé tyčky marně pokoušel o zakončení. O chvilku později ale vybojoval puk a udržel své mužstvo v pásmu.
41:15
Skinner se zprava natlačil před branku a nadvakrát se snažil překonat Haukelanda. Ten udržel puk i proti dorážejícímu Couturierovi.
40:50
Bratři Olimbové dostali puk do útočného pásma, kde se ale Norsko dlouho neudrželo. Dopředu jde Kanada.
40:21
Třetí třetina začíná typicky, a sice vyhozením Norů na zakázané uvolnění. Vhazuje se po pravici Haukelanda.
40:01
Je za námi druhá část, ve které byl rozdíl mezi oběma mužstvy opravdu rapidní. Kanada od začátku zavřela Nory před Haukelandem a ven je pouštěla jen zřídka. Norský brankář vychytal Killorna, měl štěstí při zakončení Schenna a s propadlou střelou Girouxe mu pomohl Sörvik. Pět minut před sirénou ale potřetí inkasoval. Mathesonovo nahození se odrazilo k Scheifelemu, který zasunul kotouč do branky.

Následně hrála Kanada třetí přesilovku v zápase a potřetí se v této situaci prosadila. Nejprve sice Norové přežili šance Skinnera a Leeho, ale po nápřahu Parayka na modré čáře obdrželi čtvrtý gól. Obránce St. Louisu zaznamenal při svém druhém startu na MS v kariéře druhou branku. V poslední minutě ještě orazítkoval tyčku Konecny. Kanada kráčí za prvním místem ve skupině, Norové si čtvrtfinále nezahrají.
Střely na branku: 40 – 10
Vyhraná vhazování: 26/38 – 12/38
Trestné minuty: 6 – 8
Další třetina začne přibližně v 17:58.
40:00
39:36
Po střele Konecného z mezikruží zacinkala za Haukelandem levá tyčka! O něco později mířil od modré čáry nepřesně de Haan.
39:21
Rosseli Olsen si nezpracoval skákavou přihrávku od Sörvika a místo norského přečíslení se píská zakázané uvolnění.
38:55
Vedení Kanady je naprosto zasloužené, Norové se skoro nedostávají z pásma. Naposled zablokovali střelu Demerse.
38:14
Kanaďané zůstávají v přesilovkách dnešního utkání stoprocentní! Po několika přihrávkách se puk dostal na modrou čáru ke COLTONU PARAYKOVI, a ten podruhé v zápase prostřelil Haukelanda – 4:0! Asistence: Nathan MacKinnon, Mitch Marner.
37:42
Norové zablokovali střelu Girouxe a Rosseli Olsen vyrazil do protiútoku. Vrátil se s ním ale Lee a nedovolil mu vystřelit.
36:56
Skinner u pravé tyčky dorážel nahozený puk, ten ale jen proklouzal okolo čáry! Lee později pálil těsně vedle.
36:32
Niklas Roest (NOR) je potrestán dvěma minutami za zdržování hry – vystřelení puku mimo hrací plochu. Využije Kanada také třetí přesilovku?
35:56
Vlasic pronikl po levé straně až před branku, ale pak těsně minul horní růžek. Odražený puk odjel z útočné třetiny Kanady.
34:57
Z další akce už Kanada udeřila a vede o tři branky! Matheson v tísni nahodil puk na bránu a kotouč se od bránícího Trettenese odrazil k volnému MARKU SCHEIFELEMU. Útočník Winnipegu překonal zmateného Haukelanda a zasunul puk do branky – 3:0! Asistence: Mike Matheson.
34:47
Simmonds přihrál mezi kruhy Girouxovi, jehož střela Haukelandovi propadla. Puk klouzal za čáru, ale na poslední chvíli jej odpálil Sörvik!
34:00
První norskou střelu ve druhé třetině vyslal po čtrnácti minutách Bonsaksen. Johnson jeho pokus od modré čáry ukryl ve výstroji. Komerční přestávka.
33:23
Duchene se na pravém křídle elegantně zbavil M. Olimba a vedl kanadské přečíslení. Přihrávka na de Haana ale neprošla.
32:17
Holös zavezl puk do středního pásma a nahodil po mantinelu. Norové se ale vepředu moc dlouho nezdrželi.
31:43
Obě mužstva už hrají v plném počtu. Kanada nadále montuje norský tým v útočném pásmu. Zatím ale bez gólového účinku.
31:15
Parayko pronikl po levém křídle a přihrával před prázdnou branku Schennovi. Ten ale nedokázal skákavý puk zasunout!
30:56
MacKinnon nestihl přijet před branku, aby zastínil Vlasicovu střelu. Haukeland proto bez větších potíží kotouč chytil.
30:32
Norové mají obrovský problém s přechodem do útočné třetiny. Vůbec se tam nemohou dostat. Ani po nahození od Holöse.
29:14
Daniel Sörvik (NOR) z Litvínova je vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl, ale trest přichází také pro Kanadu. Alex Killorn (CAN) si odsedí menší trest za sekání. Hraje se ve čtyřech.
29:14
28:43
Marner zrychlil hru přihrávkou z jedné a našel před bránou úplně volného Killorna. Ten naštěstí pro Nory netrefil puk dobře a Haukeland zasáhl.
28:31
Konecny si navedl puk na levou stranu a velmi dlouho mířil. Před Haukelandem se ale vytvořila skrumáž, kterou neprostřelil.
28:05
Mathesonovo nahození od modré čáry norského brankáře neohrozilo. Průnik Morrisseyho zastavili obránci.
27:35
Ve druhé třetině se hraje pouze na jednu branku, Norové ještě nemají ani jednu střelu. Po komerční pauze se bude pokračovat před Haukelandem.
27:14
MacKinnon, Skinner a Demers se krátkými přihrávkami dostali až před branku, ale Haukeland pak jejich tlaku odolal.
26:24
MacKinnon po levé straně ujela Nörstebövi a zakončoval bekhendem. Puk prolétl těsně kolem pravé tyčky.
25:57
Simmonds nastartoval ve středním pásmu Girouxe, který ujel po levé straně a přenechal puk za sebou. Javorové listy se znovu usazují v pásmu.
25:31
Simmonds tečoval Vlasicovu střelu od modré čáry a Haukeland zasahoval nadvakrát. Podařilo se mu zakrýt puk a přerušit.
24:52
Haukeland vytěsnil také střelu Parayka z pravého křídla. Kanaďané jsou aktivnější a nepouštějí Norsko do hry.
24:11
Konecny si s kotoučem vybruslil na pravý kruh a po otočce zakončoval bekhendem. Brankář Haukeland byl připraven.
23:57
Marner se s pukem točil na pravém křídle, Norové pak jeho přihrávku na Morrisseyho zablokovali. Přesto pokračuje ve hře Kanada.
23:24
Matheson si zpracoval křižnou přihrávku a krátkým švihem vypálil zleva na branku. Haukeland udržel puk ve výstroji.
22:34
MacKinnon se natlačil mezi dva norské hráče, do zakončení už ho ale Ödegaard nepustil. Kotouč skončil na zadním mantinelu.
21:57
Sveumovu střelu od modré čáry zablokoval Simmonds. Kanaďané pak posunuli puk dopředu a odjeli střídat.
21:32
Kanaďané jsou v plném počtu, Norové ve druhé části ještě nevystřelili na branku. Nyní se hraje okolo Haukelanda.
20:46
Vlasic se blýskl individuální po pravé straně, ale do zakončení se nedostal. Norům se zatím v přesilovce vůbec nedaří.
20:08
Kanaďané se hned po vhazování natlačili dopředu. Pointova střela byla sice sražena, ale aspoň ušetřil v oslabení čas.
20:01
Kanada nastoupila na Nory velmi aktivně a už na konci druhé minuty jel O'Reilly po faulu od Johannesena trestné střílení. Jenže minul branku. O chvilku později střílel o fous vedle i Duchene. V páté minutě dopravil puk do prázdné branky Simmonds, ale ještě předtím došlo k posunutí brány, a tak rozhodčí po poradě s kolegou u videa rozpažil. Norové si pak zahráli přesilovku, v níž měla ale největší šanci Kanada. Duchene obral o puk Bonsaksena, ve velké příležitosti ovšem znovu přestřelil.

Kanada hrála první přesilovku od sedmnácté minuty a postupně stupňovala tlak. Haukeland vytěsnil nepříjemnou střelu od Marnera, ale později mu vypadl pokus od Leeho a proti dorážejícímu Schennovi už byl bezmocný. M. Olimb se nechal za malou chvíli vyloučit podruhé a Norové znovu inkasovali. Tentokrát byl Haukeland krátký na střelu Parayka. Do druhé části vstoupí v početní výhodě mužstvo Norska, kterému se rozplývají čtvrtfinálové naděje.
Střely na branku: 21 – 8
Vyhraná vhazování: 11/18 – 7/18
Trestné minuty: 4 – 4
Další třetina začne přibližně v 17:10.
20:00
19:28
Haukeland už měl puk pod kontrolou, když Wayne Simmonds (CAN) vlétl před norskou branku. Útočník Philadelphie si vysloužil dvě minuty za hrubost.
18:42
A skutečně se tak děje! Kanaďané proměňují i druhou přesilovku v zápase. COLTON PARAYKO nahodil puk před bránu, Haukeland nic neviděl přes dvojici hráčů, a tak skončil kotouč přesně za pravou tyčkou – 2:0! Asistence: Nathan MacKinnon, Ryan O'Reilly.
18:12
Podruhé v krátké době je vyloučen Mathis Olimb (NOR). Obdržel dvě minuty za držení protihráče a Kanada může náskok navýšit.
17:48
Kanada se prosazuje v přesilovce a tentokrát už gól platí! Lee napřáhl na modré čáře a Haukeland nedokázal jeho střelu udržet. Od Simmondse a bránícího Sveuma se puk odrazil k BRAYDENU SCHENNOVI, a ten jej zblízka bekhendem doklepl do prázdné branky – 1:0! Asistence: Wayne Simmonds.
17:24
Skinnerovu střelu zablokoval Bonsaksen, ale Kanada pokračuje dále na puku. Dokonce se jí daří průběžně střídat.
16:33
O'Reilly vrátil puk zpoza brány na Marnera, který střílel z pravého kruhu. Haukeland pohotově zasáhl a vyrazil puk!
16:05
Konecny byl v rohu kluziště faulován Mathisem Olimbem (NOR), který si odsedí dvě minuty za krosček. První přesilovka pro Kanadu.
15:34
Johannesen protlačil puk napravo na Martinsena, který přihrál před branku Reichenbergovi. Kanaďané byli ale u kotouče dříve.
15:13
Brankář Haukeland přikryl kotouč a přerušil hru, načež se ještě strhla potyčka mezi Sveumem a Killornem. Vylučovat se ale nebude.
14:51
Norové se na chviličku podívali do útočného pásma, ale nyní už se brání. Kanaďané se hodně snaží vstřelit první branku.
14:17
Nörstebö povalil Girouxa, ale o kotouč ho nepřipravil. Kanadský útočník přihrál Morrisseymu, proti jehož ráně z první zasáhl Haukeland betonem.
13:38
Po dalším přerušení v kanadském útočném pásmu je tu druhá komerční přestávka. Kanada vede na střely na branku 9:8.
13:15
MacKinnon zamíchal na levé straně s pukem a křížem přihrál Paraykovi. Do jeho střely obětavě padl K. A. Olimb.
12:54
Martinsen s Reichenbergem vyvezli puk do středního pásma, nahodili a odjeli vystřídat.
12:27
Konecného střelu zablokoval Forsberg, ale kanadský mladík udržel puk v útočné třetině. Kanaďané svírají Nory.
11:15
Valkvae Olsen získal odražený puk v útočné třetině a z kruhu nebezpečně vypálil. Johnson střelu se štěstím vytěsnil.
10:52
Parayko si z pozice obránce nabruslil na pravé křídlo a střílel do horní poloviny branky. Haukeland udržel puk ve výstroji zvláštním způsobem.
10:16
Demersovo nahození od modré čáry bylo sraženo mimo branku. Haukeland už ale musel zasahovat proti střele aktivního O'Reillyho.
10:06
Po dalším zákroku Haukelanda pozdržela hru komerční přestávka. Načež Norové rozehráli nepřesně a znovu se přerušuje.
09:46
O'Reilly se protáhl po levé straně a vypálil na Haukelanda. Norský brankář tvrdou ránu vyrazil.
09:20
Norové jsou po odehrané přesilovce docela aktivní a tlačí se fo útočného pásma. Holös si ale nezpracoval pas od Thoresena.
08:31
Sveum s Ödegaardem se nedokázali prokombinovat ke střele. Kanaďané sebrali kotouč a v klidu rozehrávají.
07:46
Kanada hraje v plném počtu a oslabení bez problémů přečkala. Naopak sama měla největší příležitost.
07:15
Bonsaksen chyboval při rozehrávce a u vlastní branky přišel o puk. Duchene si nabruslil do střelecké pozice, ale těsně minul!
06:43
M. Olimb nahodil puk na brankoviště, kde se důrazně pokoušeli o dorážku Thoresen s Martinsenem. Kanaďané odolali a vyhodili.
06:14
Norsko se usadilo v útočné třetině a Johannesen prozkoušel Johnsonovu pozornost střelou od mantinelu. Kanadský brankář přerušil hru.
05:34
Norové si zahrají přesilovou hru. Kanaďané hráli v šesti, dvouminutový trest za příliš mnoho hráčů na ledě odpyká Travis Konecny (CAN).
04:39
Tak dlouho Kanaďané tlačili Nory v jejich obranném pásmu, až se jim podařilo skórovat. Do prázdné branky zakončil puk Simmonds. Branka byla ale posunuta a rozhodčí po poradě s kolegou u videa gól neuznal.
03:50
Velká šance Duchena, který se objevil sám před norským brankářem. Zvolil bekhendovou kličku, puk ale poslal příliš vysoko.
03:18
Duchene se tlačil do branky soupeře tak vehementně, že ji posunul a hra je vykázána do středního pásma.
01:52
O'Reilly se rozjel proti Haukelandovi, který ale vůbec nemusel zasahovat, protože puk proletěl vedle branky.
01:52
Johannes Johannesen (NOR) fauloval O'Reillyho, kterému překazil na poslední chvíli zakončení, a rozhodčí píská trestné střílení.
01:14
Odegaard dlouho držel puk za brankou soupeře, nakonec se rozhodl s ním vyjet, z modré čáry ale netrefil kotouč čistě a ten se doklouzal až k Johnsonovi.
00:25
Duchene se tlačil před Haukelanda, ten ale nemusel zasahovat.
00:06
Buly sice vyhráli Norové, ihned ale poslali puk na zakázané uvolnění.
00:01
Elitní pětky obou týmu se staví k úvodnímu buly.
Na ledě jsou už také rozhodčí a všichni hráči.
Asterix s Obelixem už přivítali v hale Bercy publikum.

Kanada: Ch. Johnson (Pickard) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene (A), Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.

Norsko: Haukeland (Söberg) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Trettenes, Roest, Valkvae Olsen – Karterud.

Rozhodčí: Roman Gofman (RUS), Marcus Linde (SWE) – Roman Kaderli (SUI), Libor Suchanek (CZE).
CHRIS LEE, COLTON PARAYKO

Jednou z největších hvězd kanadského výběru byl obránce Tyson Barrie z Colorada, který nasbíral ve třech zápasech sedm bodů za dva góly a pět asistencí. Ale tím pro něj turnaj skončil. Při zápasnickém dovádění se spoluhráčem na hotelu utržil tržnou ránu a musel odcestovat domů.

Už do zápasu s Francií proto zasáhl Chris Lee a v šestatřiceti letech si odbyl premiéru v kanadské reprezentaci i na MS. Obránce Magnitogorsku, který nikdy nehrál v NHL, je jediným hráčem kanadského výběru s působištěm v Evropě. Ve dvou zápasech proti Francii a Švýcarsku zaznamenal dvě asistence.

Po vypadnutí St. Louis ve druhém kole Stanley Cupu dorazil do Paříže stejně jako Sobotka obránce Colton Parayko. Po náročném cestování si trochu odpočinul, ale naskočil už do zápasů proti Švýcarům. Pro Parayka to byla také premiéra v kanadské reprezentaci a na MS, byť na Světovém poháru hrál ve výběru Severní Ameriky do 23 let.

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

Kanada a Norsko jsou na světových šampionátech tradičními soupeři a los jim vzájemné zápasy dlouhodobě dopřává. Od roku 1999 se obě mužstva potkala na MS dvanáctkrát a na ZOH dvakrát. Norové zvítězili jen na MS 2000 v Rusku. V základní skupině zdolali Kanadu 4:3.

Ve zbylých třinácti duelech ale kralovala Kanada a nikdy neztratila proti Norsku ani bod. V roce 2010 v Německu prohrálo Norsko v osmifinále ostudně 1:12, ale dokázalo s Kanadou sehrát i vyrovnanější zápasy. Jako například ten poslední před třemi lety v Minsku. Norům tehdy v posledním utkání ve skupině už o nic nešlo, vedli 1:0, ale nakonec prohráli 2:3.

NORSKO

Norové se před rokem loučili s trenérem Royem Johansenem, kultovní postavou norského hokeje, která odešla od reprezentace po dlouhých patnácti letech. Novým koučem se stal Petter Thoresen a s odhodlanými Nory chce po pěti letech znovu proklouznout do čtvrtfinále. Norové se mezi nejlepší osmičku probojovali celkem třikrát, ale v posledních letech končili, byť pohodlně zachránění, jen ve skupině. Letos předvádí Norsko relativně vyrovnané výkony, ale ztracené body z prodloužení proti Česku a Finsku mu na konci mohou chybět.

Norové zahajovali turnaj až druhý den večer, a to soubojem proti domácí Francii. S nástrahami úvodního duelu si poradili výborně a získali důležité tři body za výhru 3:2. Druhé utkání už jim tak dobře nevyšlo, s dalším srovnatelným soupeřem ze Švýcarska prohráli 0:3. Ve třetím duelu následovalo zatím poslední vítězství 5:1 nad Slovinskem. Zápasy s Českem a Finskem dovedli Norové do prodloužení, ale tam oba ztratili. S Čechy prohráli 0:1 po prodloužení a s Finskem 2:3 po prodloužení, když si nechali ujet hráče z trestné lavice.

Skupina B, sobota 13. května, 12:15, Paříž:
Norsko – Finsko 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)
Branky a asistence: 19. Bastiansen (Nörstebö), 60. Martinsen – 26. Hietanen (Aho, V. Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa), 62. Hännikäinen (Pyörälä).
Diváci: 8 808 (65 % celkové kapacity).

Sestava Norska: Haugen (Haukeland) – Holös (C), Nörstebö, Sveum, Ödegaard, Johannesen, Bonsaksen, Sörvik – K. A. Olimb, Thoresen (A), M. Olimb (A) – Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen – Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg – Olden, Roest, Karterud – Trettenes. Trenér: Thoresen.

Nejproduktivnější hráči Norska:
Patrick Thoresen (3+3)
Ken André Olimb (2+3)
Mathis Olimb (1+2)

Brankáři:
Lars Haugen (4 utkání, 93 %, 1,74, 0 SO)
Henrik Haukeland (1 utkání, 92,11 %, 3, 0 SO)

KANADA

Kanadští hokejisté v posledních letech naprosto změnili dříve spíše zdrženlivý přístup ke světovým šampionátům a drží hokejový svět pod svou nadvládou. Javorové listy ovládly poslední dvě mistrovství světa suverénním způsobem. V Praze vyhrála Kanada všech deset utkání, v Rusku prohrála před rokem jen jednou ve skupině. Letos dostal mužstvo pro MS na starosti trenér Jon Cooper a útočí s ním na jedinečný zlatý hattrick. Ve skupině jde zatím všechno podle plánu.

Kanaďané zahájili pouť turnajem v zápase proti Česku a s přehledem zvítězili 4:1. V dalších utkáních nadělovali ve velkém v soubojích s dvěma týmy, které se později utkaly o záchranu. Slovince rozprášili 7:2, od Bělorusů neinkasovali a vyhráli 6:0. Po jasných vítězstvích přišel první zádrhel. Na výhru nad nadšeně bojující Francií se Kanada pořádně nadřela, otáčela z 1:2 a v závěru hájila vítězství 3:2 v tuhé defenzivě. První dva body ztratili Kanaďané až proti Švýcarům. V zápase vedli už 2:0, ale nakonec prohráli 2:3 po prodloužení.

Skupina B, sobota 13. května, 20:15, Paříž:
Kanada – Švýcarsko 2:3 pp (2:0, 0:0, 0:2 – 0:1)
Branky a asistence: 5. R. O'Reilly (Marner, Parayko), 7. Marner (Lee, Konecny) – 47. Herzog (Praplan, Richard), 50. Praplan (Hollenstein), 64. Herzog (Untersander, Ambühl).
Diváci: 12 932 (96 % celkové kapacity).

Sestava Kanady: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Matheson, Lee, Morrissey – MacKinnon, Scheifele, R. O'Reilly – Simmonds, Giroux (C), Killorn – Duchene (A), Couturier, Skinner – Konecny, Marner, Point. Trenér: Cooper.

Nejproduktivnější hráči Kanady:
Nathan MacKinnon (5+3)
Jeff Skinner (3+4)
Travis Konecny (0+7)

Brankáři:
Calvin Pickard (3 utkání, 94,12 %, 1,31, 1 SO)
Chad Johnson (2 utkání, 89,47 %, 2, 0 SO)
MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI 2017

Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se bude na konci turnaje hrát už jen v Německu.

Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě a Petrohradu (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.

Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.

Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Krásné pondělní odpoledne z Paříže přeji všem hokejovým fanynkám a fanouškům! Vítejte při sledování textového online přenosu z Mistrovství světa 2017 v ledním hokeji. Skupinová fáze turnaje jde do finále a každé utkání je teď pro postupovou matematiku velmi důležité. V tomto přenosu se detailně zaměříme na střetnutí mezi Kanadou a Norskem.

Kanada bojuje v pařížské skupině B o první příčku, která by ji zajistila papírově nejlehčího soupeře do čtvrtfinále, nejspíš v podobě Lotyšska nebo Německa. Norové se pokoušejí o první čtvrtfinále po pěti letech a zatím to vypadá na boj o čtvrté místo, na dálku s Finskem a Francií. Kanaďané naposled překvapivě podlehli Švýcarsku, ačkoliv vedli o dvě branky, ale i tak budou proti Norsku velkým favoritem. Zápas začíná v 16:15 a přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.