Tolik pro tuto chvíli z pařížské arény, přeji pěkné odpoledne a opět u dalšího zápasu tohoto šampionátu se někdy těším na počtenou. Již za hodinu a půl odsud nabídneme přenos zápasu České republiky.
Utkání sledovalo 4 922 diváků.
Nejlepší hráči zápasu
Mitja Robar (SLO)
Denis Hollenstein (SUI)

Na počest vítězů ještě zazní státní hymna Švýcarska.
Utkání je u konce, závěr nakonec vyzněl trochu lépe pro Švýcarsko, které zvládlo samostatné nájezdy. Klobouk ale dolů pro to, jak nováček elitní divize MS v hokeji zvládl vyrovnat čtyřgólové manko.
V samostatných nájezdech zvítězil tým Švýcarsko.
DAMIEN BRUNNER byl v tomto utkání velice aktivní, jenže ke gólu mu mnohokrát trochu scházelo. V nájezdech už mu ale štěstí přálo a nakonec se tedy přeci jen prosadil. Navíc tím vystřelil Švýcarům bonusový bod.
Jan Muršak přestřelil branku, vítězí tedy Švýcarsko.
Tanner Richard zakončil do brankáře.
Rok Tičar nic moc nevymyslel, trefil brankáře někam do výstroje.
Denis Hollenstein trefil brankářův beton.
Robert Sabolič chtěl prostřelit brankáře mezi betony, jenže to se mu nepodařilo.
Damien Brunner těsně před gólmanem udělal jednoduchou kličku a pohotově zakončil.
Samostatné nájezdy začínají.
Nájezdy začne Švýcarsko, konkrétně Damien Brunner.
Ve třetí třetině strávil nejvíce času na ledě Žiga Jeglič, jedná se o velice slušných téměř devět minut (8:40). Obránce Švýcarska byl však ve stejné dvacetiminutovce dohromady na ledě ještě víc – 9:12. Připomeňme, že Slovinsko prohrávalo již 0:4, jenže se po první nepovedené třetině zlepšilo a dokázalo vyrovnat. Vliv na to měla zejména velká nedisciplinovanost Švýcarska.
První prodloužení části francouzského mistrovství světa v hokeji branku nepřineslo, ani přesto, že Švýcaři měli přesilovou hru. Diváci tedy v Paříži po úpravě ledu uvidí samostatné nájezdy.
65:00
Prodloužení skončilo.
64:32
V závěru přesilové hry měli Švýcaři obrovskou šanci, když z blízka vystřelil jeden z hráčů, ale trefil gólmana Pintariče.
64:30
Slovinsko hraje v plném počtu.
63:46
Švýcaři dlouho kroužili kolem branky svého soupeře, ale ke vstřelení branky nakonec nedošlo.
62:59
Slovinsku se podařilo osvobodit a dostat kotouč daleko od vlastní branky.
62:30
Ramon Untersander jel k brance, měl šanci, když z mezikruží chtěl pálil, ale byl hákovaný. Na dvě minuty musel tedy na trestnou lavici Luka Vidmar (SLO). Bude se hrát čtyři na tři.
62:18
Slovinci mají stále velký tlak a drží se před vlastní bránou.
62:05
Při velkém slovinském tlaku upadl jeden ze švýcarských hráčů před branku, která se tím dostala ze svého obvyklého místa. Hra byla přerušena.
61:52
V mezikruží se ocitl Žiga Jeglič, který od pravé tyče vypálil. Ani tentokrát se o gól nejednalo.
60:57
Výborně hraje Jan Muršak, v prodloužení objel dvě kolečka kolem branky naprosto individuálně a bez problémů. Jenže zakončení mu už tolik nevyšlo, protože trefil jen nějaké hráče.
60:18
Kotouč mají na svých holích slovinští hráči, kteří zakládají za vlastní brankou útok.
60:01
Málokdy vídané utkání. Postoupivší celek z nižší divize dokázal v Paříži v sobotu po obědě pořádně překvapit. Po první třetině prohrávalo Slovinsko již 0:4, jenže jedním gólem ve druhé a třemi ve třetí svěřenci Nika Županice vyrovnali a je jisté, že získají alespoň jeden bod. Švýcarsko naopak promrhalo poměrně pohodlný náskok. Kdo si připíše bonusový bod? To zjistíme za moment. Hrát se bude ve třech hráčích na obou stranách.
60:00
59:43
Švýcarsko hraje v plném počtu.
59:42
Slovinci ostřelují švýcarskou bránu ze všech možných pozic, ale nejspíš se bude hrát prodloužení.
59:01
Jeden ze slovinských hráčů pálil od modré čáry, jenže Jonas Hiller ukázal parádní semafor, kterým zneškodnil letící puk.
58:45
Švýcaři dostali kotouč alespoň na chvíli do středního pásma.
58:16
V přesilové hře vypálil Rok Tičar a puk poskakoval před brankovou čárou, jenže nikdo z jeho spoluhráčů jej nedostal za Jonase Hillera.
57:43
Švýcaři byli znovu nedisciplinovaní a to je může stát bodový zisk. Za podražení dostal menší trest Philippe Furrer (SUI).
57:12
Švýcaři ukazují, že jim není vyrovnání lhostejné a drží Slovince pod zámkem v jejich obranném pásmu.
55:35
V AccorHotels aréně je velice překvapivě vyrovnáno. Přitom po první třetině prohrávali Slovinci již 0:4. Nyní dokazují, že je pravděpodobné to, že zde nebudou jen do počtu.
55:23
Slovinsko právě vstřelilo branku!
ROBERT SABOLIČ vypálil z hranice kruhu na branku, tuto střelu ještě brankář vyrazil, jenže kotouč tam nakonec srazil Ramon Untersander, jedná se tedy částečně o vlastní branku. Asistence: Rok Tičar.
54:54
Vhazuje se ve středním pásmu.
54:52
Slovinští hokejisté si několikrát přihráli a byla z toho trefená tyč švýcarské brány.
54:48
Pokračuje slovinská přesilovka pět na čtyři, v níž mají Slovinci pořád velký tlak.
54:02
Oddechový čas pro Švýcarsko.
54:02
JAN URBAS pohotově vypálil z kruhu a překonal Jonase Hillera, na jehož šlo skutečně hodně střel. Slovinci hráli totiž dvojnásobnou přesilovku velice dobře, drželi soupeře pod tlakem a velice často stříleli. Asistence: Ken Ograjenešek, Klement Pretnar.
53:24
Hra pět na tři jen tak neskončí. Za krosček dostal menší trest Philippe Furrer (SUI), který poslal k zemi zakončujícího Tičara.
53:10
Rok Tičar pálil z blízkosti, jenže nepřesně.
52:29
Švýcarsko bude hrát 72 sekund ve třech. To může být pořádná komplikace v cestě za třemi body. Za hru vysokou holí dostal dvě Cody Almond (SUI).
51:58
Chvíli po vhazování zvládli poslat Švýcaři puk přes všechny čáry.
51:41
Nejspíš jedna z posledních příležitostí pro Slovinsko. Za hru vysokou holí byl na dvě minuty vyloužen Romain Loeffel (SUI).
50:04
Po vypršení oslabení se Švýcaři usadili před slovinskou brankou, jenže hráči v zelenobílých dresech dobře napadají a nepouštějí hokejisty ze Švýcarska do nebezpečného prostoru, z nějž by mohli inkasovat.
49:26
48:44
Slovinští hokejisté zatím nejsou v početní výhodě moc důrazní a nedaří se jim výrazněji ohrožovat brankáře Jonase Hillera. Nyní se navíc vhazuje ve středním pásmu.
47:57
Slovinci si najeli s pukem do pásma, jenže si nerozuměli v přihrávce, a tak se musejí vracet až za vlastní bránu.
47:26
Dvě minuty za sekání dostal Thomas Rufenacht (SUI). Dokáže přidat Slovinsko třetí branku?
46:00
Probíhá komerční přestávka.
45:50
Slovinci se radují z dalšího snižovacího gólu. ŽIGA JEGLIČ vystřelil z blízka a kotouč prošel Jonasu Hillerovy mezi betony. Asistence: Aleš Krajnc, Robert Sabolič.
44:24
43:50
A znovu Damien Brunner. Na modré čáře byl úplně sám a mohl střílet, jenže špatně zpracoval kotouč a nic z toho nebylo.
43:27
Obrovská šance na straně Švýcarska. Damien Brunner si najel přímo před branku, jenže i tentokrát mu chyběl kousek k tomu, aby překonal gólmana. Brunnerovi v tomto duelu zatím moc štěstí nepřeje.
42:24
Za podražení se budou muset Slovinci dvě minuty bránit. Na trestné lavici sedí Matič Podlipnik (SLO).
40:33
Švýcaři se usadili na chvíli v útočném pásmu, to však k nějaké větší šanci nevedlo.
40:01
Ve druhé třetině strávil nejvíce času na ledě ze švýcarského támu Philippe Furrer (7:19). Na straně soupeře to byl s velice slušný časem 7:33 Rok Tičar.
Druhá třetina již nebyla až tak v dominanci Švýcarska. Mohlo to být způsobené třeba velice komfortním náskokem Švýcarů z první třetiny nebo mohli poněkud polevit. Šance si vytvořili i Slovinci, ti se dokonce radovali na konci druhé dvacetiminutovky z první branky na šampionátu po postupu z nižší divize. Dočkáme se závěrečného dramatu nebo Švýcarsko získá bez problémů tři body? Buďte s námi, o podrobnosti přímo z místa nepřijdete.
Další třetina začne přibližně ve 13:50.
40:00
39:56
Třetina se dohrává ve středním pásmu.
39:21
Thomas Rufenacht dostal skvělou přihrávku na střed, jenže švýcarský útočník trefil smolně tyč.
38:31
Minutu a půl před koncem druhé třetiny se radují slovinští fanoušci z úvodní branky Slovinska na tomto šampionátu po návratu z nižší divize. Nejprve nevyužil svou velkou šanci Jan Muršak, který jen těsně netrefil branku, jenže tlak Slovinska pokračoval a JAN MURŠAK nakonec přeci jen dostal kotouč do branky Švýcarska. Asistence: Andrej Tavlžej.
37:46
Damien Brunner je v tomto utkání prozatím velice aktivní, branku však ještě nevstřelil. Přitom před malou chvílí od ní nebyl vůbec daleko. V mezikruží se ocitl nikým nehlídaný a navíc měl kotouč na holi, jenže gólmana neprostřelil.
37:31
Hráči v červených dresech mají hned zkraje přesilovky pořádný tlak a ostřelují Pintaričovu branku.
37:08
37:00
Počet hráčů na ledě se na 8 sekund vyrovná. Dvě minuty za hákování obdržel Sabahudin Kovačevič (SLO). Nakonec tedy bude hrát početní výhodu ještě Švýcarsko.
36:57
Slovinsko mělo snad největší příležitost ke vstřelení první branky. Jenže jeden ze Slovinců trefil tyč.
35:33
Slovinsku se zatím nedaří udržet útočné pásmo, jejich přesilovka působí nesehraně.
35:08
Ke kotouči se nakonec dostali Švýcaři. Ti budou hrát dvě minuty v oslabení. Menší trest za nedovolené bránění obdržel Reto Schappi (SUI). Dočká se Slovinsko první branky?
34:46
Slovinci již hrají v šesti a kombinují jako při přesilovce. Na chvíli jim však utekl kotouč, a tak musejí začínat od vlastní branky.
34:30
Výhoda na straně Slovinska.
34:15
Klemen Pretnar vyslal puk od pravého mantinelu a mohl jej tečovat ještě jeden z jeho spoluhráčů. Tomu se to ale nepodařilo, protože byl u puku dříve Jonas Hiller. Hra byla přerušena.
33:16
Další třetina už se pomalu chýlí ke konci a aktivnější jsou stále o něco mírně Švýcaři, jenže ti se samozřejmě nemají důvod nikam moc hrnout, protože mají velice pohodlný čtyřbrankový náskok na svého soupeře.
32:26
Po levé straně ujel Jan Muršak a vypálil z velkého úhlu, takže nakonec trefil pouze gólmana Jonase Hillera. Ten přerušil hru a následuje komerční přestávka.
30:55
Slovinsko hraje v plném počtu, Švýcarům se početní výhoda nedařila.
29:56
Švýcaři se na moment zdrželi před slovinskou bránou, jenže jedna ze střel šla na mantinel.
29:30
Slovinci však v oslabení zatím dobře brání a nepouští protihráče blízko k Matiju Pintaričovi.
29:07
Švýcarsko je usazeno před slovinskou brankou a popoháněno skupinou svých fanoušků.
28:55
Další vyloučení na straně Slovinska. Menší trest za hrubost dostal Robert Sabolič (SLO).
25:41
25:11
Mitja Robar se napřáhl na modré čáře, pokus to nebyl rozhodně špatný, jenže ke smůle někdejšího beka extraligové Mladé Boleslavi puk zblokoval jeden z jeho spoluhráčů.
24:05
Slovinsko se muselo pro puk vracet až k vlastní bráně, kde následně hráči v červených dresech i drží puk. Hráčům v zelenobílých dresech se prozatím tolik nedaří.
23:41
Slovinsko si zahraje přesilovou hru. Za příliš mnoho hráčů na ledě odjel pykat Vincent Praplan (SUI).
23:41
Následně zahrozili i Švýcaři, jenže ani oni se z menší skrumáže neprosadili.
23:24
Rok Tičar byl aktivní v levém kruhu a z blízka chtěl překonat Jonase Hillera, avšak puk nešel úplně přímo mezi tři tyče.
22:58
Slovinci si moc nerozumí v rozehrávce, a tak se jim ani tentokrát nedaří usadit před švýcarskou bránou.
21:52
Následně zazněl další hvizd, tentokrát čárový rozhodčí přerušil hru kvůli ofsajdu.
20:53
Po přerušení se vhazuje ve středovém kruhu.
20:01
Do druhé třetiny vystřídalo Slovinsko brankáře. Gaspera Krošelja vystřídat Matija Pintarič.
20:01
Za malou chvíli začne druhé dějství, aktéři jsou na něj připravení. Ze švýcarského celku strávil v první třetině nejvíc času na ledě Ramon Untersander, konkrétně 7:48. Na druhé straně to byl s časem 7:08 Rok Tičar.
První třetina prvního sobotního klání tady v AccorHotels aréně patřila Švýcarsku. Jeho hráči byli lepší a především důraznější, Slovince téměř do ničeho nepustili. Po dvaceti minutách tedy vedou Švýcaři poměrně jasným poměrem.
Další třetina začne přibližně ve 13:06.
20:00
19:17
Po další střele od jednoho ze švýcarských hráčů přerušil Gasper Kroselj hru.
18:14
Švýcaři jsou stále při chuti a drží se před slovinskou brankou. Staronový účastník elitní skupiny MS rozhodně neprožívá povedený vstup do šampionátu.
17:47
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
To už začíná vypadat na debakl. Švýcaři totiž krátce před skončením prvního dějství přidávají již čtvrtý gól. Odražený kotouč sklepl nad beton gólmana Simon Bodenmann. Asistence: Damien Brunner.
16:59
Slovinci udělali chybu v rozehrávce, toho využili hokejisté v červených dresech. Z oblasti kolem pravého kruhu vypálil puk do branky ROMAIN LOEFFEL. Asistence: Denis Hollenstein, Vincent Praplan.
16:35
Švýcarští hokejisté jsou znovu nasměrovaní před slovinskou brankou, zatím se však do výraznější příležitosti nedostali.
15:02
Miha Verlič dostal slušnou přihrávku, jenže už byl v moc velkém úhlu a tak alespoň nasměroval puk před brankovou čáru. Tam se však žádný z jeho spoluhráčů k teči nedostal.
14:28
Joel Genazzi se napřáhl na modré čáře, odkud vypálil. Jeho střelecký pokus byl ale zblokovaný.
13:39
Aleš Mušič tečoval puk z blízkosti, jenže na poslední chvíli změnil jeho směr jeden ze švýcarských beků.
12:24
Po komerční přestávce pokračuje hra dál. Zatímco se blíží konec první třetiny, Slovinci stále neustali ve svém snažení dostat se co nejblíž k Jonasu Hillerovi. Stále však platí, že švýcarští obránci chodí často do osobních soubojů a nedají hráčům v zelenobílých dresech nic zadarmo.
11:59
Hra plyne dál, tentokrát už se hraje víc defenzivně. Slovinci se snaží dostat do pásma, ale důrazní Švýcaři jsou prozatím proti.
11:01
12 sekund stačilo Švýcarům na to, aby se znovu prosadili. GAETAN HAAS dostal před gólmanem poměrně dost prostoru a z blízkosti se nemýlil. To je pro Slovince nepříjemná sprcha. Asistence: Vincent Praplan, Joel Genazzi.
10:49
Necelá půl minuta stačila Švýcarsku na využití první početní výhody v tomto zápase. ANDRES AMBÜHL si stáhl puk v mezikruží a behkendem překonal brankáře. Asistence: Pius Suter.
10:20
Za hákování byl vyloučen na dvě minuty Jan Urbas (SLO). Promění Švýcarsko první přesilovku?
09:39
Richard Tanner jel sám proti Gasperu Kroseljovi, najel si do levého kruhu a nasměroval puk mezi brankářovy betony, jenže Kroselj byl i tentokrát pozorný.
09:06
Krátce po buly Švýcarsko zahrozilo znovu, jednalo se o další střelu. Švýcaři začínají potvrzovat roli favorita a drží soupeře pod tlakem.
08:58
Po nepříjemné střele z levého kruhu, jejíž autorem byl Denis Hollenstein, si připsal brankář Slovinska povedený zákrok.
08:36
Tentokrát už byli Švýcaři mnohem důraznější, tlačili se za každou cenu do branky, protože někde kolem brankové čáry byl i kotouč. Jenže ten nakonec svěřenci Patricka Fischera mezi tři tyče nedostali. Následně byla přerušena hra a proběhla komerční přestávka.
07:48
Silná chvilka Švýcarů před Gasperem Kroseljem pokračovala, hráčům v rudých dresech však chyběly důraz a přesnost.
07:15
Damien Brunner se na modré čáře opřel do kotouče s pořádnou razancí, avšak ten nešel přímo mezi tři tyče.
06:40
Kotouč je před brankou Švýcarska, Slovinci srdnatě bojují a snaží se střílet, jenže to jim hokejisté soupeře nedovolují.
06:20
Švýcaři jsou častěji na kotouči, jenže ani jim se nedaří zatím dostat do vyložených šancí.
05:29
05:10
Slovinci stále kombinují před švýcarskou brankou, ale do gólových šancí je soupeř nepouští.
04:35
Robert Sabolič, který má zkušenosti mimo jiné z pražské Sparty, střílel z téhož místa, přičemž Jonas Hiller vyškrábl puk jen špičkou svého betonu.
04:20
S prudkou střelou z pravého kruhu si švýcarský gólman poradil.
03:47
Švýcarsku se podařilo na několik sekund dostat puk daleko od vlastní brány.
03:29
První vyloučení zápasu. Menší trest za hákování dostal Raphael Diaz (SUI).
02:32
Hráči ze Švýcarska jsou stále usazeni před soupeřovou brankou, ale do výraznější šance se prozatím nedostali.
02:03
Slovinského brankáře prověřil prudkou střelou jeden ze švýcarských hráčů. Gasper Kroselj si poradil, přerušil hru a vhazuje se před ním.
01:24
Ken Ogranejnsek vypálil z levého kruhu, ale Jonase Hillera nepřekvapil.
00:30
Hra byla přerušena, po chvíli však pokračuje dál. Poprvé se do útočného pásma dostali i Slovinci.
00:06
Švýcaři vyhráli vhazování a jejich fanoušci je hned povzbuzují směrem dopředu.
00:01
Na ledě jsou maskoti a přicházejí i hokejisté. Těšme se na povedený zápas.
Jen několik málo tisíc diváků zatím čeká v téměř prázdné aréně na příchod hráčů na led. Do začátku duelu zbývá již jen několik minut.
Utkání bude řídit mimo jiné hlavní rozhodčí z České republiky. Jedná se o zkušeného arbitra Jana Hribika.
Paříž se probudila do deštivého rána, přesto však samozřejmě pokračuje MS v hokeji dál. Sobotní duel zahájí utkání mezi Slovinskem a Švýcarskem. Oba celky před několika minutami nastoupily do rozbruslení. V hledišti zatím nejvíc převažují švýcarští a paradoxně čeští fanoušci, kteří čekají na odpolední střetnutí České republiky s Běloruskem.

Švýcarsko: Hiller (Genoni) – Diaz (C), Furrer (A), Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti – Praplan, Hollenstein, Haas – Bodenmann, Richard, Brunner – Ambühl (A), Suter, Malgin – Rüfenacht, Schäppi, Herzog – Almond.

Slovinsko: Krošelj (Pintarič) – Robar, Kovačević (A), Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik – Jeglič, Tičar, Sabolič – Urbas (A), Muršak (C), Verlič – Rodman, Ograjenšek, Goličič – Mušič, Pem, Kuralt.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Linde (SWE) – Ritter (USA), Ševčík (SVK).
Slovinsko postoupilo z nižší divize do elitní skupiny mistrovství světa. Tu naposledy Slovinci hráli před dvěma roky v Ostravě, kde sestoupili. Proti Švýcarsku jsou slovinští hokejisté outsidery a rozhodně je nečeká lehký úkol.
Nízká návštěvnost a nezájem Francouzů
Není žádným překvapením, že hokej ve Francii netáhne. Na tomto hokejovém šampionátu se to však začíná výrazně demonstrovat. Ochozy obrovské arény zely například při pátečním souboji Finska s Běloruskem prázdnotou a v aréně bylo trapné ticho narušované zoufalými snahami moderátorů, kteří se však nenamáhali výrazně komunikovat v jiném než francouzském jazyce. Večer však zaplnili arénu čeští fanoušci, kteří přijeli fandit hned několika autobusy.
81. mistrovství světa v ledním hokeji pokračuje náročným víkendovým programem. O víkendech se totiž tradičně hrají v každé z arén hned tři zápasy denně. Sobotní program v hlavním francouzském městě zahájí duel mezi Švýcarskem a Slovinskem. Přímý přenos nabídneme přímo z AccorHotels arény v Paříži.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:15.