To je pro dnešní večer vše, gratulace vítěznému Švédsku a uznání poraženému Švýcarsku. Díky za pozornost, díky, že sledujete onlajny.cz. Pěknou noc a na počtenou.
All stars letošního mistrovství světa podle akreditovaných novinářů:

Jhonas Enroth (Švédsko) – Roman Josi, Julien Vauclair (oba Švýcarsko) – Petri Kontiola (Finsko), Paul Stastny (USA), Henrik Sedin (Švédsko).

Nejlepší hráči letošního mistrovství světa podle direktoriátu turnaje:

Nejlepší brankář: Jhonas Enroth (Švédsko)

Nejlepší obránce: Roman Josi (Švýcarsko)

Nejlepší útočník Petri Kontiola (Finsko)

Nejužitečnější hráč šampionátu: Roman Josi (Švýcarsko)
Pokud nepočítáme play-off NHL, je zde konec hokejové sezóny v rámci Evropy. Volno však uteče jako voda a opět se vám budeme moci přihlásit z hokejových zápolení. Přejme si, aby Česko předvedlo v příštím reprezentačním ročníku daleko lepší výkony, sedmé místo je letos bezpochyby neúspěchem. Bude mít k tomu možnost na olympiádě v Soči a také na mistrovství světa v Bělorusku. Držme palce a věřme v lepší příští.
V hale se slaví domácí triumf, Švédové zlomili prokletí pořádajících týmů a podeváté ve své historii mohou držet pohár pro mistry světa, tentokrát v roce 2013. Na druhém místě skončilo Švýcarsko, třetí USA. Především stříbrné mužstvo nemůže v žádně případně smutnit, odvedlo výtečný výkon a do budoucna je to velký příslib. Navíc konkurence pro české hokejisty, kteří právě Švýcarsko a rovněž Švédsko budou mít ve skupině na OH v Soči.

Co týče MS. Čeští hokejisté budou hrát v Bělorusku ve skupině "A" se Švédskem, Kanadou, Slovenskem, Norskem, Dánskem, Francií a Itálií.
Hráči zápasu:

Jhonas Enroth (Švédsko)

Luca Cunti (Švýcarsko)
Statistiky zápasu:

Střely na bránu: 27:27
Vyloučení: 4:3 (navíc Ambühl 10 minut osobní trest)
Využití: 0:1
V oslabení 0:1
Diváci: 12 500
Ačkoliv při pohledu na statistiky vidíme počet střel 27:27, výsledkový rozdíl je markantní. Švédové krom úvodu utkání a řekněme prvních deseti minut, opanovali jednozančně celý zápas. Zvládli hrát agresivně, dohrávat souboje, tlačit se před Gerbera. Podobnou hrou se prezentovali celé mistrovství právě Švýcaři, ale jejich recept si převzali domácí a touto hrou jim znechutili cestu za vysněným zlatem. To bere tým Švédska.
Mužstvo, kterému se nedařilo na EHT, které skončilo dokonce poslední, se dokázalo poskládat do toho nejlepšího kalibru. V Brně vyhrálo turnaj bez ztráty bodu a nyní vyhrálo celé mistrovství světa. Podařilo se jim porazit výborně hrající Švýcary, kteří překvapili celý svět svými výkony. Na zlato to však nestačilo a pohádka končí stříbrnou medailí. I tohle ale musí brát. Pro tuto zemi je obrovský úspěch.
60:00
59:41
Ještě Walker inkasuje menší trest za podražení.
59:17
Diváci bouří, ohlušující ovace pro domácí hokejisty, kteří po dlouhý sedmadvaceti letech dokáží vyhrát na domácím turnaji.
58:38
Gerber si zřejmě naposledy pohladí kotouč a bude za krátkou dobu přihlížet radujícím se domácím hráčům, kteří už stojí na střídačce a slaví.
58:00
Ohlášeny poslední dvě minuty a teď už zápasu. Švýcarsko dohrává svou přesilovku, ale na Enrotha toho mnoho nešlo.
56:38
Švédsko právě vstřelilo branku!
Teď už je skutěčně hotovo. HENRIK SEDIN dopravuje kotouč do prázdné brány. Švýcarsko dostalo možnost přesilovky po faulu Perssona a odvolalo brankáře. Ale ani tohle nevyšlo a nějaká poslední naděje je fuč. Švédský útočník si celou akci vychutnal a dotáhl ji do zdárného konce. O tohle už domácí nemohou přijít. Bez asistence.
55:37
Gól potvrzen a domácí jsou hodně blízko. Švédové mají i štěstí, když se k nim odráží puky. Tohle přesně chybělo celé utkání Švýcarsku. LOUI ERIKSSON je důkazem toho, že se štěstíčku musí chodit naproti. Zvyšuje již na 4:1, když od modré vypálil Henrik Sedin a ta již zmíněná nastavená brusle rozhoduje o tomto výsledku. Nebylo to kopnutí, ani úmysl. Jen a jen šikovnost a chytrost Erikssona. Videorozhodčí to potvrdil jasným verdiktem. Asistence: Henrik Sedin.
55:33
A na druhé straně je možná jasno. Švédové totiž dosáhli branky a sudí Jeřábek jde k videu. Loui Eriksson skóroval pravděpodobně bruslí. Teď jde jen o to, zda to nebylo úmyslné kopnutí.
55:25
Velká šance Švýcarska, které mohlo vykřesat naději, ale Moser z mezikruží trefil pouze boční síť. To byla akce prakticky z ničeho, červeným se nedařilo dostat do nějaké kloudné akce, přesto málem přišlo snížení. Znovu nebyl Enroth vůbec jistý, ovšem i tento těžký moment Švédové zvládají.
55:00
Sedmadvacet let čeká pořadatelská země na to, aby mohla slavit před svým domácím publikem. Dnes je to hodně blízko, už jen pět minut.
54:16
Nikdo ale nic nereklamoval, Švédové si stále dělají co chtějí a bezpečně kontrolují výsledek. Hrají ve velké pohodě a jdou si za svým cílem.
53:48
No, tohle se dalo pískat. Hjalmarsson byl přidržen za dres. Sudí byli benevolentní.
52:45
Nějaký šťastný odraz by Švýcarsku mohl pomoci. Prostě i kus pořádné kliky, dnes to však vypadá, že štěstí přeje výborně připraveným domácím borcům. Těm zároveň poprvé v play-off fandí vyprodané hlediště. Utkání sleduje 12 500 diváků.
52:41
Moser v ofsajdu a čase zase výrazně posunul. Do konce chybí něco málo přes sedm minut.
51:32
Švédové jsou všude hned, pokud má soupeř puk, už jsou u něj dva hráči a nedávájí mu vůbec žádný prostor.
51:07
Domácí vyhazují přes všechny čáry, ale tak šikovně, že Gerber musel hrát.
50:17
Čas nekompromisně letí a Švýcarsko si nedokáže vynutit nějaký soustavnější tlak. Střela Cuntiho nemohla Enrotha překvapit.
49:30
Hraje se u Gerberovy svatyně, zkušený brankář by však uvítal hru na opačné straně hřiště.
49:17
...vyhrál ho Daniel Sedin a jen takticky poslal puk do středního pásma. Celá formace jde střídat.
49:10
Buly před domácí bránou...
48:38
Švédové hrají s naprostým přehledem. Perfektně brání a pro Švýcary už je hodně složité najít recept, kudy se dostat k Enrothovi.
47:13
Obrovská chyba a nedůraz Vauclaira, který pustil před Gerbera nebezpečného Landeskoga. Strážce švýcarské klece si už myslel, že má kotouč ve své moci, jenže neměl. Vypadl mu z výstroje a SIMON HJALMARSSON to dobře viděl. Projevil dostatečný důraz a procedil puk do sítě. Původně se zdálo, že z toho nic nebude, ale bylo! Švýcarsko tak prohrává o dvě branky a sen o titulu se začíná komplikovat. Asistence: Gabriel Landeskog.
45:40
Na druhé straně neprošla před Gerbera střela Landeskoga.
44:50
Lunqvist ujížděl ve dvojici s Petterssonem a zakončoval z bezprostřední blískosti před Gerberem. Avšak přestřelil, pochválit je třeba Segera, který do té střely skočil a pomohl svému brankáři.
44:26
Švédové jsou kompletní, přežili i druhé oslabení. Snadné to však znovu neměli.
43:17
Trachslerova střela byla už z kategorie nebezpečných. Enroth trochu podcenil jeho ránu a jen škrtl lapačkou. Od ní se puk odrazil mimo tři tyče. To si teď švédský brankář musel hodně oddechnout, protože nezapůsobil vůbec jistě.
42:57
Teprvé druhá přesilovka Švýcarů nabídla zajímavou možnost. Diaz v dobré pozici pálil pouze do připraveného Enrotha. Vzápětí přišla další pumelice od modré čáry, kterou vyslal Blindenbacher, ani tohle nepotěšilo hostující fanoušky.
42:25
Bude se vylučovat a tohle by mohla být šance pro Švýcarsko, Fransson vyloučen za nedovolené bránění.
41:49
Živelní Švédové jsou stále u všeho podstatného. Tallinder prověřil Gerbera, jenž vyrazil puk před sebe a poté mu už pomohla obrana.
40:51
Jenže to není vůbec snadné. Švédové hrají velice dobře, po tak dlouhém turnaji jen těžko hádat, kde berou tolik sil. U Švýcarů chybí ta potřebná lehkost, která je provázala celé mistrovství.
40:26
Kotouč u Gerbera, který s pomocí obrany posílá puk co nejdál od své brány. Jako by gestem naznačil, pojďme, šlápnem do toho.
40:01
Třetí třetina se pozvolna připravuje, nemusí být rozhodně poslední. V případě nerozhodného výsledku se bude prodlužovat dvacet minut a poté přijdou na řadu nájezdy. To je však ještě hudba budoucnosti, jdeme na třetí třetinu.
Sumář druhé třetiny:

Střely na bránu: 17:17
Vyloučení: 3:1 (navíc Ambühl 10 minut osobní trest)
Branku jsme tedy neviděli a do třetí části půjdeme stále za stavu 2:1 pro pořádající zemi. Začátek třetí dvacetiminutovky je naplánován přibližně na 22:08. Švýcarsko musí být více živější, pokud chce na tomto turnaji tu svou senzační pohádku dotáhnout do šťastného konce.
V této třetině jsme znovu viděli kvalitní hokej, jen těch šancí už tolik nebylo. V první třetině to byl pořádný kolotoč, kde padly i tři góly, v této pasáži nemusel ani Enroth a ani Gerber lovit puk ze své sítě. Švédové však hýřili daleko větší aktivitou a především Sedinovci neustále hrozili. Švýcaři byli nebezpeční především ve své početní výhodě, kdy se ocitl sám před bránou Suri, ale neměl dostatečný klid v koncovce.
40:00
39:13
Je to tak a právě vyloučený hráč prchal obráncům, znovu však žádné zakončení nepřišlo.
38:52
Vypadá to, že Švýcarsko oslabení přežije a Hollestein se bude moci vrátit na led.
37:50
Na ledě opět formace Henrika Sedina, která se ale v útočném pásmu dlouho nezdržela. Soupeř dobře brání.
37:10
Hollenstein cpal kotouč před bránu, toho však zastavil Hjalmarsson a následně přišla zbytečná odplata a háček švýcarského hráče. Sudí Olenin tohle dobře viděl a posílá Hollensteina za katr.
36:17
Tak ani teď z toho nic nebude. Suriho formace nic moc nevymyslela a stále je to v útoku takové kostrbaté.
35:36
Tallinderova přihrávka končí zakázaným uvolněním. Ani jeden ze Sedinů kotouč nezachytil.
34:57
Švýcarsko stále vede na střely, momentálně 16:14, ale protivník je v útočném snažení daleko nebezpečnější.
34:17
Enroth chytá střelu Suriho, ale nebylo to nic složitého co by ho vyvedlo z míry.
33:51
Loui Eriksson dostal ideální přihrávku od Henrika Sedina, ihned puk napálil na švýcarskou branku, kde byl ale Gerber dostatečně ve střehu. Bratrská dvojice je dle očekávání hodně vidět. Na ledě jsou skoro pořád a snaží se vymýšlet jednu akci za druhou. Skvělé představení od těchto švédských hokejistů.
33:35
Buly u brankáře Gerbera.
33:17
Skóre se stále nepohnulo, ani po střele Thörnberga, který napálil pouze Gerberovy betony.
32:16
Už se hraje v pěti, ale Švýcarsko tato přesilovka očividně nastartovala k lepšímu výkonu.
31:41
Švýcarsko domácím pořádně zatopilo, těsně před Enrothem ještě operoval Suri, ale neměl potřebný klid pro ideální zakončení. Následně Švédové vyhodili a málem šli do brejku, zastavil je ofsajd. A nutno říci, že Švýcaři měli štěstí, Ericsson by jinak byl sám před bránou.
30:50
Dobrá akce Furrera, který pálil jednu střelu za druhou. Enroth dělá co může, aby teď svému týmu uchoval těsné vedení.
30:27
Lundqvist vyhazuje přes všechny čáry a soupeř musí začít od vlastní brány.
30:00
Polovina zápasu za námi a první přesilovku si zahrají také Švýcaři. Daniel Sedin inkasuje menší trest za podražení, když poslal k zemi Mosera.
29:02
Kronwall nepustil Niederreitera, který si najížděl z pravé strany. Poté se ale z ničeho nic přesunul na druhou stranu a naslepo vypálil na Enrotha. Domácí brankář uklidňuje celou situaci přerušením hry.
27:56
Málem přišla třetí, ale Hollenstein trefil pouze obránce Gustafssona, jenž se vrhl do jeho rány.
26:58
Tentokrát ofsajd Švédů, kteří od desáté minuty zápasu opravdu dominují ve všech aspektech. Agresivita, bruslení, tlak na bránu, osobní souboje. Pouhé dvě střely Švýcarska v této třetině je proklatě málo.
26:16
Protože je zde krátká komerční pauza, kterou Švýcaři mohou kvitovat.
26:07
Několik tutových šancí Švédska, které mohlo jít do výraznějšího vedení. Krásnou přihrávku poslal Henrik Sedin na Erikssona, ten to vyzkoušel z první a Gerber se v poslední moment stihl přesunout ke vzdálenější tyči. Následně celá tato formace obléhala švýcarskou klec a brankář původem z městečka Ementál měl plné ruce a nohy práce. Odolal a může si jít odpočinout.
25:58
Martin Gerber přišel o masku, hra musí být znovu přerušena. Švédský útočník Danielsson do něj s přispěním obránce nechtěně narazil. Poté se hned omluvil a vše je v pořádku.
25:47
V hledišti běží mexická vlna, dnes konečně by mělo být v Globenu vyprodáno.
25:26
Kotouč vypadl do hlediště, vhazovat se bude po pravici Martina Gerbera.
24:58
Ačkoliv se Švýcaři vymanili ze sevření, jejich postupný útok byl kostrbatý a končí postavením mimo hru.
24:21
Landeskog se pere u mantinelu, na tvrzené sklo postupně nacpal Diaze a Segera.
23:28
Švédové dobře postavili hráz na modré čáře a nepustili Bodenmanna do brejku. Švýcarsko se stále hledá, neví kudy by se dostalo před pevnou domácí obranu. Jestli vám to něco připomíná, tak přesně tohle jsme sledovali u Švýcarů celý turnaj, teď je to přesně v opačném provedení.
22:23
I Enroth si zachytá, jeho pozornost prověřil nenápadnou střelou Walker. Dlouho ale aktivita červených nevydržela a kotouč je ve středním pásmu.
21:37
Jak skončila první třetina, tak pokračuje druhá prakticky ve stejném trendu. Švýcarsko se pouze brání a čelí velkému tlaku. Nyní přišla další tvrdá bomba Hjalmarssona, kterou Gerber nadvakrát kryje. Poté kouč Marts vystřídal a přišla do akce opět dvojice Sedinů.
20:50
Opět kombinace těchto dvou, Henrik přihrál zadovkou na modrou, kde pálil z první Persson a Gerber jeho ránu škrtl betony.
20:37
Ten dlouho nevydržel a bratři Sedinové se vrhli do útoku. Gerber zatím zasahovat nemusel.
20:26
Vhazování pro Švýcarsko, které začalo prvním útokem.
20:01
Vše je připraveno na druhou třetinu. Martin Gerber a Jhonas Enroth jsou již ve svém pracovišti. První formace na ledě, jdeme na to.
Sumář první třetiny:

Střely na bránu: 10:7
Vyloučení: 2:0 (navíc Ambühl 10 osobní trest)
Prvních deset minut pro Švýcarsko, druhá polovina jasně pro Švédsko, které především v samotném závěru přitopilo pod kotlem. A najednou si houževnatí Švýcaři nevěděli rady. Takovou situaci ještě na turnaji nezažili, aby někdo vymazal jejich hru. Nic není hotovo, skvělý hokej bude pokračovat zase za pár minut, konkrétně v 21:20.
První třetina skončila. Sledovali jsme výborný hokej, výborný úvod Švýcarska, které šlo do vedení díky Josimu. Jednu chvíli to bylo dokonce 7:0 na střely. Jenže domácí celek po úvodním spánku v deváté minutě vyrovnal Gustafssonem. To nebylo vše, faul Ambühla potrestal přesilovkovým gólem Henrik Sedin. Nicméně je nutno říci, že s vydatnou pomocí Romana Josiho. Ten sice dnes jednu branku dal, bohužel pro něj si pak smolně dal i druhou, leč do své sítě.
20:00
19:47
Těsně před koncem třetiny ještě taková pošťuchovaná, opět to byl jen důkaz toho, co jsem psal níže. Švédové se rvou, bojují o každý metr. To se teď Švýcarům nedaří.
19:16
Skvělý úvod Švýcarska, které dokonce vedlo po Josiho střele, jenže protivník se po matném začátku zlepšil, otočil výsledek a důsledek můžeme hledat i ve vyhrávání osobních soubojů. Žlutí pořádně přitvrdili a možná tak nalezli recept, jak na houževnatého soupeře, který udivoval svými výkony na šampionátu.
18:48
Plüssova svižná střela končí vedle a pomalu se nám blíží ke konci první třetina.
18:37
Enroth pro jistotu přerušuje hru, když Moser nahazoval puk na jeho bránu.
18:15
Což dokazuje opět Gabriel Landeskog, který střelou přes obránce trefil beton Gerbera.
17:07
Oslabení hodně zmrazilo útočnou aktivitu Švýcarska. To se teď poměrně dost hledá a domácí tým je pánem ledu.
15:28
Už se hraje v pěti. Druhou přesilovku už Švýcaři přežili, ale ani v tomto případě to nebylo snadné. Gerber si mohl oddechnout především po střele Franssona a dorážce mladého Landeskoga.
14:37
Gerber musel vytáhnout důležitý zákrok. Od modré vystřelil Fransson a nebezpečně dorážel Landeskog. Třetí branku ale do švýcarské svatyně nepřidává.
14:05
Postavení mimo hru Švédska, které se teď do pásma nedostalo. Ještě minutu však bude pokračovat početní výhoda.
13:45
Máme zde druhou přesilovku Švédska. Soupeř hrál v šesti a musí jít za katr. Je tam konkrétně Niederreiter.
12:58
Hollenstein mohl vzápětí vyrovnat. Najel si z pravé strany před Enrotha a bekhendem po ledě zakončoval těsně vedle. Utkání má fantastické tempo a nasazení. Kdo viděl souboj o třetí místo, kde diváci většinou mohli spát, tak tento boj musí probudit i notorické spáče.
11:38
První přesilovka duelu je využitá. Bratrská spolupráce vyšla na jedničku, ovšem i s menší pomocí obránce Josiho, jenž si pravděpodobně nešťastně srazil kotouč bruslí do brány. HENRIK SEDIN dostal přihrávku na pravý kruh, vypálil a výsledek je překlopen na stranu pořádající země. Nicméně je potřeba zopakovat, že obránce Josi tomu smolně pomohl. I takové góly však padají. Bez asistence.
11:05
Loui Eriksson se snažil tečovat střelu Daniela Sedina, těsně mimo. Každopádně Švédové zůstávají v pásmu.
10:20
Antonín Jeřábek bude poprvé v zápase vylučovat. Anders Ambühl inkasuje 2+10 za faul na Erikssona. Byl to úder do hlavy, takže český rozhodčí usoudil, že dá větší trest.
09:42
Teď byli hokejisté Švýcarska sevření ve svém obranném pásmu a přichází vyrovnání. ERIK GUSTAFSSON využil nahození Petterssona a poté dorazil šikovnou tečí puk do brány. Gerber byl ve velké tísni a nikdo z beků mu nepomohl protihráče odblokovat. Domácí se dokázali z toho protivníkova tlaku dostat a poté dvakrát nebezpečně zahrozili. V této chvíli už i gólově. Asistence: Fredrik Pettersson, Joel Lundqvist.
08:05
Vůbec poprvé v šanci Loui Eriksson, který byl sám před Gerberem, ten ale vystrčil včas svou hokejku a poté už mu pomohli obránci.
07:07
Po komerční pauze se vhazovalo u domácí brány. Tallinder vyhodil pouze do středního pásma.
06:37
7:0 střely na bránu. Fantastická bilance týmu, který vede. A stále pokračuje v tlaku.
05:45
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Máme zde první gól finálového zápasu. Ten tlak Švýcarska byl obrovský a Enroth už neměl vůbec žádnou šanci. Odolával dlouho, ale proti ROMANU JOSIMU už nenalezl páku na to, aby zabránil gólu. Hlavně mu vůbec nepomohla obrana, která stála na místě a nechala autora branky projít hodně jednoduše. Konkrétně přes tři hráče, to se nemůže domácím stávat. Zakončení Josiho už bylo snadné, sám před bránou zasunul kotouč do sítě a pod betony Enrotha. Asistence: Julian Walker.
04:26
A nepovedlo se to ani teď. Švýcaři hrají fantasticky hned od začátku. Nátlaková hra a agresivita, to je jejich největší síla.
03:57
Velká šance mužů v červených dresech a hned dvojnásobná. To byl neuvěřitelný tlak na bránu. Hollestein měl obrovský prostor před švédskou bránou. Enroth puk vyrazil pouze před sebe, kde byl ještě Ambühl a ten bekhendem chtěl pokořit domácího brankáře. Nepovedlo se.
03:28
Moser nahazuje do útočného pásma, ale Kronwall u mantinelu uspěl a posílá kotouč ven z třetiny.
02:38
Na druhé straně přišla střela Lunqvista, ale nedoletěla před Gerbera, který dostal přednost před Berrou. Možná i díky větším zkušenostem, které tento gólman má. Obránci k němu zatím nic nepustili.
02:07
Furrerova střela byla znovu velice nebezpečná. Z levé kruhu vypálil a Enroth se jen ohlédl za sebe. Teď měl velké štěstí.
01:19
Švýcarsko je zatím aktivnější, opět se prezentuje tím svým buldočím a nepříjemným stylem. Agresivně napadá rozehrávku soupeře a pokud je možnost, ihned se hrne do útoku.
00:59
Další střela Švýcarska. Walker nahodil od modré a Enroth toho moc neviděl. Puk má však ve své výstroji.
00:38
Začalo se pořádně od podlahy. Hraje se o hodně, žádná nuda to určitě nebude.
00:06
Začínáme, jdeme na to. A hned první šance. Loui Ericsson se projoval až před Gerbera, ten zasahovat nemusel. Na druhé straně však Enroth musel vytáhnout zákrok po ráně Plüsse.
00:01
Začátek finále se blíží, hráči jsou nažhavení na ledě. Poslední zápas tohoto mistrovství je připraven. Kdo bude mistrem světa?
Enroth (Markström) – Tallinder, Fälth, Fransson, Gustafsson, Kronwall (C), Granberg – Eriksson, Daniel Sedin, Henrik Sedin – Hjalmarsson, Persson (A), Landeskog – Pettersson, Lundqvist (A), Danielsson – Lindberg, Järnkrok, Ericsson – Axelsson, Thörnberg, Danielsson, Landeskog. Trenér: Pär Marts.
Sestava Švýcarska: Gerber (Berra) – Vauclair (A), Seger (C), Blum, Von Gunten, Diaz, Josi, Blindenbacher, Furrer – Niederreiter, Plüss (A), Moser – Ambühl, Suri, Gardner – Cunti, Bodenmann, Hollenstein – Trachsler, Bieber, Walker. Trenér: Sean Simpson.
Rozhodčí:

Finále bude mít i české zastoupení. Hlavní rozhodčím bude Antonín Jeřábek, který se stejně jako před rokem představí ve finálovém zápase hokejového mistrovství světa. Každopádně je to velká pocta pro rodáka z Velkého Meziříčí a v současné době arbitra žijícího v Brně. Krom něj ještě pískal velké finále Vladimír Šindler. Určitě si vzpomenete na MS 2003 ve Finsku, kde o osudu mistrovství rozhodoval jeho slavný telefonát s Pavlem Halasem.

Dnešní rozhodcovská čtveřice:

Konstantin Olenin (RUS), Antonín Jeřábek (CZE) – Ivan Dědulja (BLR), Jesse Wilmot (CAN).
Jedno prokletí bude dnes prolomeno:

Domácí hokejisté mohou zlomit dlouhé čekání na titul pořádajících zemí a zároveň přidat do sbírky historicky deváté zlato. Poslední titul Švédů se datuje k roku 2006, kdy porazili ve finále Česko. Švédové mohou být po 27 letech prvním domácím týmem, který získá zlato. Naposledy se to povedlo sovětské sborné v roce 1986 v Moskvě. Hráči Tří korunek měli stejnou šanci v roce 1995, ale ve finálovém klání v hale Globen tehdy prohráli s Finskem.

Švýcaři se ve finále představí vůbec poprvé od zavedení play off a budou v něm útočit na svůj první titul. Bez ohledu na výsledek mají nicméně jistotu, že získají první medaili od roku 1953, kdy byli třetí. Stříbro vybojovali poprvé a naposledy v roce 1935, kdy se ale nehrálo systémem play off.
A jak je to s lístky na finále?

Návštěvnost na tomto mistrovství světa je zatím hodně bizarní, Švédy hokej příliš neláká. Na boj o zlato by pochopitelně vyprodáno být mělo, ke všemu hraje domácí Švédsko. Avšak s největší pravděpodobností uvidíme v překrásné hale Globen volná místa. Řadu vstupenek mají mezi sebou skupinky překupníků, kterým se ne vždy podaří všechny nabízené lístky udat. Černý trh tak nedělá dobré jméno pouze šampionátu, nýbrž i atmosféře utkání.