Pro dnešek je to z hokejového mistrovství světa vše. Zítra budou samozřejmě připraveny online přenosy jak ze zápasu o bronz, tak z velkého finále. Přeji hezký zbytek večera.
Halou Globen zní švýcarská hymna. Právě hráči z alpské země totiž vyzvou v zítřejším finále světového šampionátu domácí Švédy a zabojují tak o svou první zlatou medaili. Přitom právě proti Švédsku začala před patnácti dny snová švýcarská cesta do finále, která byla dlážděna osmi výhrami v řadě.
Jsou vyhlášeni i tři nejlepší hráči turnaje z obou týmů. Třemi nejlepšími Američany jsou útočníci Paul Stastny, Graig Smith a obránce Justin Faulk. Ze Švýcarska byli nejlepšími hráči vyhlášeni brankář Martin Gerber a obránci Josi a Seger.
NEJLEPŠÍ HRÁČI ZÁPASU- SUI: Retto Bera (GK). USA: John Gibson (GK).
Švýcaři se radují, slaví totiž vůbec první postup do finále světového šampionátu v historii. A je nutno napsat, že Švýcaři si zahrají o zlato zcela zaslouženě. I dnes kráčeli k výhře svým poctivým stylem a týmovým výkonem, Američané si dokázali vytvořit jen pár šancí, žádnou z nich ale nevyužili. Švýcaři naopak udeřili hned třikrát.
60:00
59:53
Ještě jedno vhazování před Berrou.
59:41
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Je hotovo, Švýcaři postupují do finále mistrovství světa! RETO SURI získal puk ve středním pásmu a od tam jej dovezl až k brance, do které také kotouč s přehledem poslal. Asistence: Nino Niederreiter.
59:25
Američané si nedokáží vytvořit velký tlak.
58:57
Plüss mířil od modré čáry na prázdnou branku, Faulk ale skočil do rány a ještě drží naděje USA.
58:25
Američané se museli pro puk vrátit až do vlastní obranné třetiny.
58:15
Berra vyrazil Faulkovu střelu a následně si poradil i s bekhendovou dorážkou Stastneho.
57:48
Gibson opouští branku, Američané to zkusí v šesti.
57:30
Do konce třetí třetiny zbývají dvě a půl minuty, Američané stále neví, jak dát gól.
56:49
Butlerovu střelu od modré asi Berra příliš neviděl, puk jej však trefil při univerzálním rozkleku.
56:36
Reto Berra raději podržel v lapačce Hunwickovo nahození ze středního pásma.
55:51
Američané jsou v útočném pásmu vždy jen pár sekund, během kterých se nedokáží dostat k nějaké nebezpečné střele.
55:19
Kotouč se otřel o ochrannou síť za švýcarskou svatyní a hra se stěhuje do středního pásma.
54:37
Švýcaři drží kotouč na holích, hrají skutečně velmi koncentrovaně.
54:20
Puk se dostal na švýcarskou střídačku, týmu USA čas utíká rychlostí světla.
54:14
Giontovu ránu Berra jenom vyrazil, Stapleton ale nedokázal dorazit skákavý puk do branky.
54:02
Teď přeci jen Američané kombinují v útočné třetině.
53:31
Ve středním pásmu se pohybuje červená zeď, kterou Američané nedokáží zbourat.
52:56
Smith to vzal na sebe a zatáhl puk do útočného pásma, přihrávku před branku ale obrana Švýcarska přečetla.
52:06
Američany druhá branka silně zasáhla, nedokáží se dostat do útočné třetiny.
51:21
Švýcaři jsou stále při chuti a hrají s pukem v útočném pásmu.
50:11
Švýcarům se přibližuje sen o finále na dosah ruky. Americká obrana zapomněla na JULIANA WALKERA, který naskočil ze střídačky a dostal parádní pas od Mosera. Švýcarský útočník jel zcela sám na Gibsona a zvolil tvrdou ránu z mezikruží. Americký brankář se lapačkou natahoval marně. Asistence: Simon Moser, Philippe Furrer.
49:42
Američané hrají v plném počtu.
49:14
Moss jen tak nahodil kotouč na branku Berry, aby našetřil čas při oslabení, švýcarský brankář ale lapačkou minul kotouč a ten se nakonec otřel o břevno.
49:04
Suri byl nyní moc rychlý na modré čáře a je z toho ofsajd Švýcarů.
48:41
Američané se opět osvobozují.
48:25
Tato početní výhoda zatím Švýcarsku moc nevychází, ta předchozí vypadala určitě lépe.
47:50
Thompson se v oslabení snažil o rychlý útok, švýcarští obránci se ale stihli vrátit.
47:42
Petry nyní poslal Walkera přímo na vlastního brankáře. Nejen, že mohl svému gólmanovi způsobit zbytečně zranění, ale navíc dostává dvě minuty za nedovolené bránění. Ve čtyřech se přitom bude Americe usilovat o vyrovnání mnohem hůře.
47:03
Moss nyní dorážel vlastní střelu z levého křídla, ani nadvakrát ale nedokázal přehodit zatím bezchybného Berru.
46:50
Američané hrají v plném počtu, přečkali tak dlouhé oslabení.
46:36
Josi napřáhl na modré, jeho střelu ale Gibson viděl a vykopl do rohu.
46:09
Američanům se podařilo dostat puk až za branku Berry.
46:00
Gibson při přesouvání vykopl branku ze své pozice, sudí se ale nedomnívají, že šlo o úmyslné posunutí a v tomto případě se tedy vylučovat nebude.
45:47
Švýcarům se daří držet soupeře před jejich brankou, Gibson ale zasahovat nemusí.
45:21
Gibson přerušuje hru, když se natáhl po puku letícím vysoko nad jeho brankou.
44:58
Holennstein našel před brankou volného Bodenmanna, jehož jemná teč ale skončila jenom na betonech skvělého Gibsona.
44:50
Při mlýnici před Gibsonem vysadil Carter branku z jejího postavení a je vyloučen. Sedmnáct sekund budou Američané ve třech.
44:50
Nenápadná střela Mosera propadla brankovištěm k volnému Vauclarovi, který mohl puk zasunout do odkryté části branky. Gibson se ale skvěle přemístil a zastavil i další dorážku. Mladý gólman tak drží svůj tým ve hře.
44:12
Oshie našetřil pár cenných sekund s pukem v útočném pásmu.
43:42
Hunwick vyhodil puk až za branku Švýcarska.
43:32
Diazovu střelu ztečoval jeden z Američanů vysoko nad branku Gibsona až do ochranné sítě.
43:21
Švýcaři začínají přesilovku rozvážnou kombinací.
43:07
Jacob Trouba je potrestán dvěma minutami na trestné lavici za sekání do Hollensteina.
42:18
Niederreiter podnikl rychlou samostatnou akci, zakončil ji ale jen na prostředek branky, s čímž neměl Gibson problém.
42:08
Třetí útok USA se nyní drží v útočném pásmu, nedostává se ale ke střelbě.
41:29
Švýcaři v plném počtu.
41:15
Americká přesilovka je bezzubá, z této šance již asi nic nebude. Švýcaři v defenzivě skutečně prakticky nechybují.
40:57
Americe se nedaří usadit před Berrou.
40:35
Faulk svou ránou od modré rozpůlil hokejku Diaze, následně Švýcaři vyhazují.
40:06
Početní výhoda je pro Američaný dobrá šance k vyrovnání, zbývá jim víc než minuta.
40:01
Do třetí třetiny vstoupí Švýcaři pouze ve čtyřech, ještě minutu a půl bude trvat trest za příliš mnoho hráčů na ledě.
Zcela zaslouženě se ve druhé třetině dostal do vedení švýcarský tým. Ten opět nastoupil do třetiny velmi aktivně a dokázal Američany na dlouhé pasáže hry zamykat v jejich obranném pásmu. Z žádného tlaku ale Švýcaři branku nevstřelili. Ta totiž padla po Palushajově zaváhání v rozehrávce, po které se k puku dostal Plüss, který křížným pasem našel zakončujícího Niederreitera.
Američané po inkasované brance zvýšili tempo a podařilo se jim vyrovnat hru. Skóre však zatím ne. Ve druhé periodě ale už zámořský tým svého soka přestřílel, byť jen těsně 7:6.
Další třetina začne přibližně ve 20:31.
40:00
39:48
Švýcaři vyhazují, v této třetině již asi neinkasují.
39:29
Švýcaři špatně vystřídali a chvíli jich bylo na ledě šest. Následuje tedy pochopitelně dvouminutový trest.
39:04
Vauclair dostával puk do dobré pozice před prakticky prázdnou branku, obětavě se ale vrátil Stastny a skočil do pasu směřujícího na švýcarského obránce.
38:41
Švýcaři perfektně brání střední pásmo, ostatně o tom by mohli vyprávět čeští hokejisté.
38:11
Hra se trochu kouskuje, kotouč se opět ocitá mimo hrací plochu a následuje buly ve středním pásmu.
38:03
V tomto zápase zatím nepříliš nápadný Ambühl se ocitl v ofsajdu.
37:51
Johnson trefil od modré pouze nohy Hollensteina a puk se odrazil na střídačku zámořského týmu.
37:22
Aktivita Američanů pokračuje, zatím se ale hráči v bílém jen sporadicky dostávají do opravdu nebezpečných míst.
36:32
Niederreiter se položil do střely z plné rychlosti, trefil ale jen chrániče zadáka USA.
35:47
Moss napřáhl na pravém kruhu pomalu ke stropu Globenu, následně ale trefil puk velmi špatně a kotouč se jen odklouzal do rohu.
35:11
Američany zastavuje v další snaze o vyrovnání ofsajd.
35:04
První branka zápasu jednoznačně prospěla, tempo se výrazně zvýšilo.
34:14
Gionta s Galchenyukem mohli jít na jediného beka Švýcarů, nakonec se jim ale nepodařilo si správně přihrát.
33:54
Stapleton to zkusil z velké vzdálenosti, ani on ale nemířil přesně.
33:18
Moser vypálil svižně od levého hrazení, puk ale jenom proletěl kolem branky.
32:44
Faulk nyní tvrdě ale čistě sejmul u hrazení jednoho ze soupeřů. I tímto si chtějí Američané pomoci ke zlepšení výkonu.
32:24
Carterovu nenápadnou střelu vyrazil Berra pouze přímo před sebe a stejný hráč se tak ještě dostal k dorážce. Zblízka ale Carter nedokázal přehodit beton ležícího brankáře Calgary Flames a skóre se tedy nemění.
31:48
Tým USA přitápí pod kotlem, nedokáže se ale dostat skrz pozornou obranu Švýcarů.
31:14
Američany inkasovaná branka nabudila, a ofenzivě je ale zastavil ofsajd.
30:01
Sekundu po polovině základní hrací doby se Švýcaři dostávají do vedení. Plüss vystihl další ledabylou americkou rozehrávku a z levého křídla poslal puk před branku osamocenému NINOVI NIEDERREITEROVI, který nic neuspěchal a zamířil přesně pod horní tyč z velké části prázdné branky. Gibson již byl bezmocný, byť si na puk dokázal sáhnout. Asistence: Martin Plüss.
29:39
Hunwick vypálil od levého mantinelu, Berra vyráží kotouč vysoko do vzduchu.
28:58
Bodenmann dobře clonil před brankou při střele jednoho ze spoluhráčů z velkého úhlu, puk ale nakonec jen projel brankovištěm.
28:19
Oshiemu se nyní příliš nevydařila kombinace se Stapletonem, v obraně Švýcarů se přitom objevila skulinka, které bylo možné využít.
27:34
Aktuálně se hraje především u mantinelů, hráči se u nich přetahují o každý puk. Je jasné, že kdo dá první branku, získá velkou výhodu, nikdo tak nechce udělat chybu.
26:34
Švýcaři podruhé v krátké době zahráli zakázané uvolnění. Tým USA naznačuje další zlepšení, možná již trvalé.
26:27
Stastny šikovnou zadovkou zpoza branky našel Mosse, který podobně jako v závěru první třetiny vypálil z voleje. Berra byl ale u bližší tyče dobře natlačený a nenechal tam útočníkovi Phoenixu jediné volné místo.
26:04
Američané jsou v plném počtu, jejich soupeři navíc zahráli zakázané uvolnění.
26:02
Oshie vyváží puk do středního pásma, Amerika se už ubrání.
25:37
Švýcaři dlouze kombinují, měli by také někdy vyzkoušet pozornost Gibsona.
25:01
Šývaři se usazují v útočné třetině, nedostávají se ale s pukem do střeleckých pozic.
24:29
Petry mocně napřáhl a vyhodil puk přes všechny čáry.
24:08
Josi pálil hned po buly mimo branku Gibsona.
24:04
Rozhodčí Jeřábek vylučuje amerického útočníka Palushaje za vražení na hrazení. Je tu první přesilovka Švýcarska.
23:46
Kristo se zleva dostával před branku Švýcarů, střele z kruhu ale nebyla příliš nebezpečná.
23:22
Walker se těžce zvedá z ledu po střetu s jedním z Američanů, rozhodčí se ale vylučovat nechystají.
22:49
Třetí formace Švýcarů nyní točí soupeřům hlavy v jejich obranném pásmu, chybí však střelba.
22:02
Švýcaři jsou jasně aktivnější, Američané opět pouze vyhazují na icing.
21:34
Další chyba Ameriky v rozehrávce. Gardner po ní vypálil z otočky, neměl ale moc času na zamíření a to se na střele projevilo.
20:52
Moser vyjel zpoza branky a zblízka vypálil. Možná dokonce zazvonila tyž za zády Gibsona, každopádně skóre se stále nemění.
20:28
Stastny zkusil vyslat Mosse na zteč dlouhou kolmicí, nakonec je z toho ale pouze zakázané uvolnění.
20:14
I v samotném úvodu druhé třetiny se Švýcaři vrhají do útočného pásma.
20:01
V první třetině zápasu mezi Švýcarskem a USA jsme branku neviděli. Hned v první třetině napálil Walker tyč americké svatyně a naznačil tím, že hráči helvétského kříže chtějí hrát aktivně. To se jim dařilo a Američany v první periodě výrazně přestříleli 18:9. Další velkou šanci měl Nino Niederreiter, který se po chybě v rozehrávce Američanů řítil sám na Gibsona, při zakončení mu ale puk odklouzal do rohu kluziště.
Tým USA se probudil k větší aktivitě až v závěru úvodní dvacetiminutovky a Moss měl velmi dobrou šanci, z voleje ale nenašel skulinu mezi betony Berry.
Další třetina začne přibližně v 19:44.
20:00
19:52
V závěru úvodní dvacetiminutovky jsou aktivnější hráči zámořského celku.
19:08
Asi největší šance USA v první třetině. Stastny našel zpoza branky Mosse, který z voleje pořádně vyprášil betony brankáře Švýcarů.
18:33
Josi projel celým hřištěm a poslal puk do ohně před branku, nakonec si ale americká obrana se situací dokázala poradit.
17:51
Stapleton před Berrou šikovně tečoval nahození Oshieho, švýcarský brankář je ale zatím stejně jistý, jako jeho protivník na druhé straně kluziště.
17:39
Cunti to zkusil samostatně, dostal se ale mezi přesilu Američanů a o puk přišel.
17:11
Sledujeme poněkud klidnější pasáž hry, puk se pohybuje daleko od obou branek.
16:16
Zdá se, že švýcarský nástup do zápasu už pomalu uvadá, hra se začíná vyrovnávat.
15:45
Berra nepředvedl příliš jistý zákrok proti nahození Trouby, nakonec ale puk ale zkrotil a schoval do lapačky.
15:29
Američané po delší době drží puk na holích.
15:01
Oshie se nyní dostal s pukem až před branku Švýcarů, než ale stačil zakončit, obklíčili jej hned čtyři hráči v červeném a kotouč mu odebrali.
14:12
Gibson si nyní připsal jeden z lehčích zákroků proti Josiho střele ze střední vzdálenosti, která mířila jen na prostředek branky.
13:46
V tuto chvíli vedou Švýcaři 15:5 na střely. Skutečně se zatím mnohem lépe pohybují a dominují hře.
13:27
Americká rozehrávka je stále nejistá, dalšího zaváhání nedokázal využít Gardner, který pálil bekhendem nad branku USA.
12:44
Smith udělal z levého křídla kličku na střed a vypálil, střela ale postrádala razanci a Berra s ní neměl problém.
12:16
Petryho rozehrávka končí pouze zakázaným uvolněním, hra se stěhuje před americkou branku.
11:50
11:35
První přesilovka USA příliš nebezpečná není.
11:19
Američané si neporozuměli při přechodu středního pásma, je z toho ofsajd.
11:09
Švýcaři se i v oslabení vydali ve třech do útoku, nakonec pálil Seger a Gibson předvedl jistý zákrok lapačkou.
10:56
Američané hrají pouze v rozích útočného pásma.
10:33
Trouba elegantně projel útočným pásmem, jeho přihrávka před branku ale nikoho ze spoluhráčů nenašla.
10:17
Na úvod oslabení se Švýcaři dvakrát osvobozují.
09:50
Američané si jako první v zápase zahrají přesilovku. Furrer se u mantinelu opřel do Giontovi a je vyloučen za krosček.
09:07
Druhý švýcarský útok rozjel kolotoč v útočném pásmu, tentokrát se ale nikdo v červeném k nebezpečné ráně nedostal.
08:17
Bodenmann dorážel ránu Hollensteina, Gibson se ale skvěle přemístil a ránu dokázal vyrazit. Zámořský tým vděčí za vyrovnaný stav právě mladému brankáři.
07:24
Hunwickova střela od modré čáry postrádala přesnost, Američané zatím pálí z velkých vzdáleností.
06:49
Niederreiter ostře vypálil od pravého hrazení, Gibson musel rychle do rozkleku, kterým ránu zlikvidoval.
06:39
Tým USA opět chybuje v rozehrávce, tentokrát ale Plüss neměl tak dobrou pozici jako před chvílí Niederreiter a vystřelil pouze do ochranné sítě za brankou Gibsona.
06:18
Smith vypálil po přenechání Stastneho, střelu z pravého křídla ale Berra vyráží do rohu.
06:02
Američané se dostávají do zápasu, nyní Berra musel udržet puk ve výstroji před dotírajícím Smithem.
05:44
Nyní se Berra připsal poměrně snadný zákrok po střele od modré čáry.
05:12
Švýcarský brankář Berra se zatím na hru spíše dívá, než, že by se ji přímo účastnil.
04:24
Po chybě v americké rozehrávce se na Gibsona hnal zcela osamocený Niederreiter, kterému ale při kličce do forhendu sjel kotouč z hole a z velké šance tak nakonec nic nebylo.
03:52
Suri prověřil Gibsona z velké vzdálenosti, americký mladíček v pohodě vyrazil.
03:21
Švýcaří zatím svým soupeřům prakticky nepůjčují kotouč a potvrzují formu, se kterou na šampionát přijeli.
02:54
Na druhé straně zaútočil Smith, trefil však jen chrániče prvního bránícího hráče.
02:44
Před Gibsonem vytvořila první švýcarská formace obrovskou mlýnici, nakonec ale dokázal americký brankář schovat puk do výstroje.
02:33
Walker skutečně po svém průniku z první minuty napálil pouze tyč, na branku si tak stále musíme počkat.
02:33
Nyní Gibson přerušil hru po slabé střele Hollensteina a sudí Jeřábek se jede podívat na Walkerovu střelu.
01:53
Švýcaři jsou zatím aktivnějším týmem, Američané se možná rozkoukávají v nové aréně.
01:32
Stále se nepřerušuje, je možné, že hra se bude vracet takřka o minutu.
00:52
Walker pravděpodobně napálil tyč, sudí ale ukazují, že až bude přerušena hra, zkontrolují záznam hry. Jednalo se o ránu z pravého křídla.
00:16
Mossovo nahození z nulového úhlu nesměřovalo na švýcarskou branku, Berra jen pohledem kontroloval puk.
00:01
Oba celky již nastupují na led haly Globen, která nebyla vyprodána ani na první semifinále, ve kterém hrál domácí tým. Není tak překvapením, že tribuny nejsou zaplněny ani nyní.
Švýcaři si dnes jako oficiálně domácí tým zvolili červenou barvu dresů, kterou zatím neoblékli na šampionátu pouze v jediném zápase. Američané nastoupí v bílých dresech.

Švýcarsko: Berra (Gerber) – Vauclair, Seger (C), Blum, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Diaz, Josi – Niederreiter, Plüss, Moser – Ambühl, Suri, Gardner – Cunti, Bodenmann, Hollenstein – Trachsler, Bieber, Walker.
Trenér: Sean Simpson

USA: Gibson (Bishop) – Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Butler, McBain, Trouba – Smith, Moss, Stastny (C) – Stapleton, Galchenyuk, Oshie – S. Gionta, Carter, Thompson – Kristo, Bjugstad, Palushaj.
Trenér: Joe Sacco

Rozhodčí: Brueggeman (GER), Jeřábek (CZE) – Carlson (CAN), Suominen (FIN).
HLASY PŘED ZÁPASEM:

SEAN SIMPSON (TRENÉR ŠVÝCARSKA) – Už proti českému týmu jsme ukázali, že nechceme, aby pro nás turnaj skončil. Několikrát jsme v minulosti byli ve čtvrtfinále, ale nepodařilo se nám udělat další krok. Jsem hrdý, že to tento tým to dokázal. Nemůžeme být šťastnější. (zdroj: čtk)

DENNIS HOLLENSTEIN (ÚTOČNÍK ŠVÝCARSKA) – Neměli jsme moc času Američany vidět, ale jejich tým je plný hvězd z NHL. Musíme na ně být připraveni od první minuty. (zdroj: Simon Graf/Tagesanzeiger.ch)

JUSTIN FAULK (OBRÁNCE USA) – Naše pozornost je upřena na Stockholm. Všichni se těšíme na víkend a jsme připraveni splnit náš úkol. (zdroj: Tagesanzeiger.ch)
GERBER? NE! PROTI AMERIČANŮM BUDE CHYTAT BERRA – Kanadský kouč Švýcarů udělal před semifinále s USA nečekaný tah. Martin Gerber, který vychytal Švýcarům vítězství ve čtvrtfinále proti Čechům, totiž nepůjde do zápasu s Američany jako jednička. Přednost dostal šestadvacetiletý gólman Calgary Flames Reto Berra. Švýcaři se však na oba brankáře na turnaji mohli spolehnout. Oba se v základní skupině poctivě střídali a Švýcaři by tak i v semifinále měli mít v brankovišti jistotu.
DVĚ AMERICKÁ ZLATA Z MISTROVSTVÍ – Američané nejsou na světových šampionátech pravidelnými sběrači medailí, právě naopak. Celkově získali šestnáct cenných kovů. Zlato pak dvakrát a už je to pořádně dlouhá doba. První triumf slavily USA v Československu 1933, druhý pak v roce 1960, kdy byla počítána olympiáda i jako mistrovství světa. Vůbec poslední americká medaile z MS je pak také spojena s Českem. Američané ji totiž získali v roce 2004, kdy brali bronz v Praze.
DLOUHÉ ŠVÝCARSKÉ ČEKÁNÍ NA CENNÝ KOV – Dlouhých šedesát let čekají Švýcaři na medailovou radost z mistrovství světa. Poslední zisk cenného kovu se totiž datuje k domácímu mistrovství v roce 1953, kde brali Švýcaři bronzové medaile. Pak se dlouho k tomuto úspěchu byť jen nepřiblížili. Blízko bronzu byli V Československu 1992 a opět na domácím turnaji v roce 1998, ale pokaždé podlehli českému týmu.
PRVNÍ AMERICKO-ŠVÝCARSKÁ VZPOMÍNKA – Hádejte s kým Američané sehráli první mezinárodní utkání? Ano, bylo to se Švýcarskem. Helvetský kříž na tuto událost rozhodně nevzpomíná v dobrém. V belgických Antverpách v rámci OH 1920 totiž utržilo hrozivý debakl. Američané vyhráli 29:0.
VZÁJEMNÉ ZÁPASY – Švýcarsko se s USA střetlo na posledních dvou světových šampionátech. V minulém roce prohrálo 2:5, naopak v Bratislavě dokázalo nad Američany vyhrát 5:3. Oba týmy se spolu potkaly také na posledních zimních olympijských hrách ve Vancouveru, oba duely tehdy vyhrály USA. Z posledních deseti utkání vyhrálo Švýcarsko pětkrát a Američané také.
TÝM USA – Jednoznačnými lídry amerického týmu na šampionátu jsou Paul Stastny (6+7) a Craig Smith (3+9). Oba dirigovali i popravu ruského týmu ve čtvrtfinále. Z obránců je na tom bodově nejlépe Justin Faulk, který nasbíral šest gólových asistencí. V brance se oba gólmani střídali, po některých laciných gólech Bishopa ovšem důvěru pro čtvrtfinále dostal John Gibson. Mladý gólman se nejspíše postaví do brány i v semifinále.
TÝM ŠVÝCARSKO – Švýcarům se na turnaji daří a statistiky podle toho také vypadají. Helvetský kříž má výhodu, že na bodový přísun se může spolehnout hned od několika hráčů. Doposud na turnaji ze švýcarského týmu nebodovali pouze čtyři hráči. Týmovou produktivitu ovládá útočník Dennis Hollenstein (4+4) společně s obráncem Romanem Josim (3+5). Oba to jistě budou žhaví kandidáti do hvězdného výběru mistrovství. V bráně je potom jistotou duo Gerber – Berra.
CESTA USA DO SEMIFINÁLE – Američané nebyli před začátkem mistrovství považováni za hlavní favority a moc se s nimi do boje o medaile nepočítalo. USA sice nepřivezly na turnaj tým nabitý tolika hvězdami jako třeba Kanada, ale týmová hra zatím funguje skvěle. Zámořský tým to dokázal už ve skupině, kde si počíhal na domácí Finy, které dokázal porazit. Američané tak rázem bojovali o první příčku ve skupině a bylo zapomenuto úvodní trápení s Rakouskem. Nicméně svěřenci trenéra Joea Sacca pak podlehli Rusku a Slovensku, což je nakonec zařadilo na třetí místo skupiny B. Podruhé na turnaji se tak USA utkaly s Ruskem, tentokrát v boji ve čtvrtfinále. Favorit byl jasně daný, ale Američané obhájce titulu dokonale zaskočili a doslova ho rozdrtili.

ČTVRTFINÁLE: Rusko – USA 3:8 (1:2, 0:2, 2:4) – Branky a nahrávky: 16. Svitov (Soin, Tjutin), 42. Ovečkin (Varlamov), 44. Pěrežogin (Popov, Ovečkin) – 12. P. Stastny (C. Smith, Hunwick), 13. Oshie (Stapleton), 26. Thompson (Carter), 38. Galchenyuk (C. Smith, P. Stastny), 43. Carter, 49. Trouba (C. Smith, P. Stastny), 50. Moss (C. Smith), 51. P. Stastny (C. Smith, Ch. Butler).
CESTA ŠVÝCARSKA DO SEMIFINÁLE – Švýcarsko se stalo příjemným překvapením letošního šampionátu. Skupinou A totiž prošlo takřka suverénně a ovládlo ji. Jediný bod ztratilo s Kanadou, kterou porazilo na samostatné nájezdy. Na švýcarském štítě skončili Švédové i Češi. Helvetský kříž byl vůbec nejlepším týmem v součtu obou skupin, jako jediný totiž ani jednou neprohrál. A neporazitelnost se ve čtvrtfinále ještě natáhla. Švýcaři totiž i podruhé na turnaji dokázali zdolat český tým a dostali se mezi čtyři nejlepší. Krásná švýcarská pohádka tedy pokračuje a rozhodně ještě nemusí skončit.

ČTVRTFINÁLE: Česko – Švýcarsko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0) – Branky a nahrávky: 46. Kutlák (Plekanec, Voráček) – 6. Hollenstein (Blindenbacher, Suri), 34. Josi (Gardner, Diaz).
Pěkný sobotní den ze Stockholmu. Vítáme vás u on-line přenosu z druhého semifinálového utkání MS v ledním hokeji mezi Švýcarskem a USA. Utkání začíná v 19:00.