USA – 18 (7, 5, 6)
Nejlepší hráči obou týmů:

FINSKO – Antti Pihlström
USA – Connor Murphy
Američané dokázali ve třetí třetině zásluhou Connora Murphyho poměrně rychle vyrovnat, Leo Komarov ale při přesilové hře vrátil svému týmu vedení a to už Finové uhájili až do závěrečné sirény. Zůstávají tak na mistrovství i nadále stoprocentní, to USA už nezvládlo po prohře s Kanadou druhý zápas se silnějším soupeřem.
59:49
Matthews se dostal ke střele po vyhraném vhazování, finskou branku ale těsně přestřelil!
59:46
První útok USA jej ale rychle zavezl zpět a nahodil na Koskinena. Ten opět přerušuje.
59:36
Koivu se dostal ke kotouči a posílá jej do středního pásma.
59:25
Američané si ještě vyžádali oddechový čas.
57:55
Finům se dlouho nedařilo dostat z vlastního pásma, stále ale hrají s kotoučem u hokejek, takže jim to nemusí příliš vadit.
56:51
Skjei pálil z levého křídla, Jaakola ale jeho střelu ke Koskinenovi nepustil.
55:16
Finové zachytili Američany při střídání a Koskiranta se dostal do samostatného úniku. Condon ale dobrým zákrokem udržel naději svého týmu na zisk z dnešního utkání.
54:42
Američané teď na chvilku zamkli soupeře kolem vlastní branky, nějakou větší šanci ze svého tlaku ale nevytěžili.
53:55
Tvrdá střela Hietanena končí ve výstroji dobře postaveného Condona.
53:24
Matthews se dostal ke kotouč na útočné modré a Američané se rázem ocitli v přečíslení 2 na 1. Schroeder mu ale přihrávku přes výborně bránícího Kukkonena nedokázal vrátit.
53:11
Ohtamaa vyhazuje na zakázané uvolnění.
52:06
Maroon střílel jen do zakleknutého obránce. Finové posouvají hru do svého útočného pásma.
51:24
Teď už ale Koskinen musel zasáhnout. Finský brankář přerušuje hru.
51:13
Fasching teď prováhal moment pro střelu, přihrávku zpoza branky se snažil ještě zpracovat a o kotouč přišel, než vůbec stihl vypálit.
50:34
Teď Koskinen vůbec nic neviděl, dokázal ale zasáhnout proti střele od modré čáry. Důležitý zákrok pro finského gólmana.
50:07
Laine hledal Jokinena ve střelecké pozici, jeho přihrávku ale na poslední chvíli jeden z obránců dokázal tečovat.
49:18
Foligno si teď na chvíli sice stoupl v brankovišti dokonce až za Koskinena, rozhodčí to ale zřejmě přehlídli a nechávají pokračovat ve hře.
47:56
Widemanova střela Koskinenovu branku vůbec neohrozila.
47:06
Hráči si teď po odpískání ještě něco trošku ostřeji vysvětlují za Condovou brankou. Trestat by se ale nemělo.
45:28
Záhy po vstřelení třetí branky Finska měl Barkov další obrovskou šanci. S pukem se dostal za obranu USA a pokusil se Condona vytáhnout a obstřelit. To se mu ale nepodařilo.
44:16
Finsko právě vstřelilo branku!
Tak to bylo rychlé. Výborně sehraná akce finské přesilovkové formace. Jokinenovu střelu vyrazil Condon jen před sebe, kde se puku ujal Barkov a posunul jej do strany na úplně volného LEA KOMAROVA – 3:2. Asistence: Aleksander Barkov a Jussi Jokinen.
43:56
Patrick Maroon (USA) dostává menší trest za podražení.
43:41
Finové si zahrají přesilovou hru.
42:39
Střelu zpoza modré čáry Koskinen bez větších potíží vyráží k vlastním obráncům.
40:53
USA právě vstřelilo branku!
Je vyrovnáno! Maroon se protáhl s kotoučem za Koskinenovou branou a vyndal jej nahoru sjíždějícímu CONNORU MURPHYMU. Ten vypálil z první přesně na vzdálenější tyčku finské branky a Koskinen už nedokázal zasáhnout – 2:2. Asistence: Patrick Maroon a Dylan Larkin.
40:24
Vysoké nahození za vlastní branku dokázal Condon zachytit a rychle rozehrává.
40:01
Dlouho očekáváná bitva dvou nejžhavějších kandidátů na post letošní jedničky draftu zatím vyznívá co do osobních statistik pro Matthewse, který zaznamenal asistenci, jeho tým ale na Finsko stále jednu branku ztrácí.

Statistiky obou hráčů po dvou třetinách:

Auston Matthews – 0+1, 2 střely na branku, +1, čas na ledě: 11:39
Patrik Laine – 0+0, 2 střely na branku, -1, čas na ledě: 9:34

Matthews má sice negativní bilanci na vhazování, kdy z devíti pokusů vyhrál jen třikrát, Laine byl zase ve druhé třetině vyloučený za zbytečný zákrok v útočném pásmu.
Střely po druhé třetině:

FINSKO – 15 (9, 6)
USA – 12 (7, 5)
Ve druhé třetině se stav utkání neměnil, přestože měly oba týmy k dispozici dost času v početní převaze. Největší šanci měl zřejmě v samém závěru Frank Vatrano, jeho střelu do odkryté branky ale výborným obranným zákrokem zastavil Topi Jaakola.

Třetí třetina začne přibližně v 20:50.
40:00
39:53
Laine teď dvakrát namazal Jaakolovi, ten ale napoprvé trefil jen Motteho, který mu podobně obětavě padl do rány, napodruhé zase finský bek přestřelil. Tlak v závěru třetiny tak Finové nedokázali přetavit ve třetí branku.
38:10
Finsko hraje v plném počtu.
38:03
Frank Vatrano teď pálil proti prázdné brance po dobrém zákroku Koskinena, proti jeho střele se ale vrhl Jaakola a obětavým zákrokem kotouč vlastním tělem zastavil!
36:57
Larkinovu střelu Koskinen vyrazil a chvíli na to jeho spoluhráči vyhazují kotouč z obranné třetiny.
36:10
Dochází na avizovaný trest. Patrik Laine (FIN) – 2 minuty – hákování.
35:47
Lainemu to dnes moc nejde. Za brankou nezpracoval zdánlivě jednoduchou přihrávku a ještě fauloval. Výhoda pro USA.
34:46
Maroonovi nesedla střela a Finové posouvají hru do středního pásma.
33:45
Teď dával před odkrytou branku dobrou přihrávku Pihlström, tam ale chyběl některý z jeho spoluhráčů.
33:03
Koskiranta teď výborně nahrával před brankoviště na dojízdějícího spoluhráče, ten byl ale v souboji s obráncem a nedokázal zakončit.
32:42
Finové ale vyhráli vhazování a vyhazují.
32:35
Poté co puk vylétl mezi diváky se bude vhazovat před Koskinenem. 11 sekund před koncem americké přesilovky.
32:06
Tým USA hraje v plném počtu, začíná jeho zkrácená přesilová hra.
31:04
Šanci měl ale Mikko Koivu, který naskočil z trestné lavice hned do protiútoku. Jeho střelu z levého křídla ale Condon vyráží.
30:45
Jak se hrálo doposud celé utkání poměrně disciplinovaně, tak teď se s tresty roztrhl pytel. Anssi Salmela (FIN) dostává menší trest za hrubost.
30:06
Právě Frank Vatrano (USA) se navíc provinil proti pravidlům, a přesilová hra jeho týmu tak zase rychle končí. 2 minuty za nedovolené bránění.
30:01
Finové získávají kotouč a vyhazují.
29:20
Vatrano si nedokázal dobře zpracovat křižnou přihrávku, následně přestřelil a puk po mantinelu vylétl až do středního pásma.
28:50
Mikko Koivu (FIN) dostává dvouminutový trest za podražení. Následuje tedy první přesilová hra v utkání pro tým USA.
27:40
Hendricks byl při práci na brankovišti příliš aktivní a rozhodčí kvůli němu vykazují hru do středního pásma.
27:14
Warsofsky si teď dobře počkal na clonu před Koskinenem a zajímavě nahazoval, finský gólman ale někde našel skulinku, kotouč zřejmě viděl a bez větších potíží i zachytil.
26:37
Do úniku se teď dostal Jussi Jokinen. Z pravého křídla se pokoušel prostřelit Condona na dlouhou tyč, americký brankář ale jeho pokus vykopl.
26:14
Finský gólman našel opuštěný puk vedle vlastní branky a pro jistotu jej schoval pod rukavicí.
25:53
Icing finského týmu. Bude se vhazovat u Koskinena.
25:07
Do Kukkonenovy střely vložil masku a kotouč vyhlavičkoval do ochranné sítě nad vlastní brankou.
24:50
Komarov trefil za brankou Cophera a fanoušci to jednoznačně kvitují.
24:01
Po zákroku Condona se bude vhazovat v útočném pásmu Suomi.
23:39
Skjei pálil od modré, Koskinen je ale pozorný a udržel finské vedení.
22:24
Dlouhá přihrávka našla rozjetého Foligna, ten ale střelou zápěstím přes obránce nedokázal ohrozit finskou branku.
21:14
Aho teď velmi zajímavě tečoval Hietanenovu střelu o modré, kotouč ale proskákal těsně vedle levé tyče Condovy branky.
21:05
Stejně si poradil i Condon se střelou Jaakoly.
20:43
Kotouč po Hendricksově nahození zmizel v Koskinenově lapačce.
20:09
Tým USA je v plném počtu.
20:01
Střely po první třetině:

FINSKO – 9
USA – 7
Máme za sebou zajímavou úvodní třetinu dlouho očekávaného souboje mezi Finskem a USA. Finové začali lépe, do utkání vstoupili aktivněji a brzy se dočkali i gólové odměny. Mikko Koivu využil zaváhání americké obrany a přesnou tvrdou střelou z mezikruží v desáté minutě otevřel skóre utkání. Hned o tři minuty později na něj navíc navázal využítím protiútokem Antti Pihlström, Američané ale dokázali vstřelit brzkou kontaktní branku. Frank Vatrano už o minutu později unikl po levém křídle a tvrdou střelou zapsal do statistik i svůj tým.

Druhá třetina začne přibližně v 20:04.
20:00
19:50
Ihned po vhazování Američané ještě jednou vyhazují.
19:45
Jokinen přihrával Lainemu na střelu z první. Finský supertalent ale tentokrát přestřeluje.
18:40
Pulkkinen zavezl kotouč do pásma, ale špatnou přihrávkou z něj svůj tým zase vyhnal.
18:21
Američané vyhazují a mohou vystřídat.
18:07
Bude se poprvé vylučovat. Nick Foligno (USA) dostává menší trest za sekání, a Finové si zahrají tak zahrají přesilovku.
18:04
Sallinenovo nahození vyráží Condon mimo.
17:53
Aho pálil po přechou přes modrou, Condon pozorný.
17:30
Američané se aktuálně zdají být trochu rychlejší a u většiny puků jsou dříve. To se ale může rychle změnit.
16:53
Po dalším zákroku finského gólmana se bude vhazovat v útočné třetině USA.
16:32
Další dobrá střelecké pozice pro Vatrana, tomu ale nyní rána příliš nesedla, nedokázal kotouč zvednout a napálil jen betony přesouvajícího se Koskinena.
15:52
Finové trochu přitvrdili, sudí s tím zatím problém nemají.
14:58
Aho se teď díky povedené kličce uvolnil v rohu kluziště, nabruslil si do brankoviště a z bezprostřední blízkosti se pokusil procedit kotouč za Condona. Ten nyní odolal.
13:45
Američané zničehonic snižují na rozdíl jediné branky. FRANK VATRANO ujel po levém křídle, nad ničím moc nepřemýšlel, tvrdě vypálil a puk se zastavil až v síti za Koskinenem – 2:1. Asistence: Auston Matthews.
13:17
Pokus Warsofského od modré čáry si svoji cestu ke Koskinenovi nenašel.
12:49
Další zajímavá šance pro výběr trenéra Jalonena. Condon neměl situaci po střele z pravého kruhu úplně pod kontrolou, nakonec ale kotouč našel a přerušuje hru.
12:04
Už je to o dvě branky! Rychlý protiútok končí dalším finským gólem. Teemu Pulkkinen zasekl pohyb v útočné třetině a výbornou přihrávkou jej posunul k ANTTI PIHLSTRÖMOVI. Ten trefil z mezikruží přesně do pravého horního růžku. Asistence: Teemu Pulkkinen a Tomi Sallinen.
10:55
Finové potřebovali vystřídat, Kukkonen tedy o hrazení jen nahodil kotouč do útočného pásma.
09:16
Tlak Finska vyústil v úvodní branku utkání. Američané chybovali za vlastní brankou, Hanifin odevzdal kotouč na hůl Mikaela Granlunda, který jej okamžitě posunul mezi kruhy, odkud jej MIKKO KOIVU ranou bez přípravy napálil za amerického brankáře – 1:0. Asistence: Mikael Granlund a Sebastian Aho.
08:46
Sallinen nahazoval od modré, soupeřovu branku ale minul.
08:08
Hendricks před napadajícím Lainem vyhodil kotouč jen na střídačku. Bude se vhazovat před brankářem Montrealu.
07:21
Pyörälä teď při přechodu přes střední třetinu přišel o kotouč a Američané mohli vyrazit do protiútoku, finská obrana byla ale pozorná.
06:35
Další zajímavé nahození Hanifina. Tentokrát se snažil o dorážku Foligno, skákající puk ale nedokázal včas zkrotit a Koskinen se stačil přesunout.
06:01
Ještě za sebou nemáme ani polovinu první třetiny, arénou už teď ale obíhají mexické vlny.
06:01
Pihlströmovu střelu Condon kryje a přerušuje hru. Následuje komerční pauza.
05:43
Motte nahazoval od modré, jeho pokus ale někdo mezi kruhy ztečoval do rohu hrací plochy.
05:20
Jeden z finských hráčů se dostal do brejku, nedokázal ale pořádně zakončit a následně ještě v plné rychlosti najel do brankáře Condona. Ten ale bude v pořádku.
05:02
Lindellovi utekl kotouč na útočné modré. Finové pro něj musejí zpět až za Koskinena.
03:55
Hanifin teď netrefil finskou branku, puk se ale od zadního mantinelu vrátil zpět do brankoviště, kde zůstal volný Maroon! Tísněn obráncem ale zakončoval nepřesně.
03:42
Foligno protečoval kotouč do útočného pásma.
03:28
Vyhrané vhazování – rána od modré – zákrok Condona.
03:21
Teď už ale Condon přerušuje a bude se vhazovat.
02:53
Opět v akci Pulkkinen. Nahazoval na Condona ve snaze vybojovat vhazování, americký gólman ale kotouč vytřepal z lapačky a rozehrává.
02:32
Pulkkinen byl za brankou USA odzbrojen.
01:53
Matthews se dral do první šance, Lindell si ale jeho pokus o prohození mezi nohama pohlídal a nebezpečí uhasil.
01:21
Hanifin přiťukl mezi kruhy Maroonovi, ten ale neměl ke střele dost času a nedokázal Koskinena pořádně prověřit.
00:49
Po zákroku amerického brankáře se ale hra přesouvá na druhou stranu kluziště.
00:25
Komarov nahozením na Condona získává pásmo pro Finsko.
00:01
Aréna Jubilejnyj se na dnešní večerní duel oblékla do bílého. Finští fanoušci připravili svému týmu v podstatě domácí atmosféru.

Finsko: Koskinen (Saros) – Jaakola, Hietanen, Lindell, Pokka, Kukkonen (A), Ohtamaa, Salmela – Granlund, Koivu (C), Aho – Jokinen (A), Barkov, Laine – Pyörälä, Koskiranta, Komarov – Pihlström, Sallinen, Pulkkinen.

USA: Condon (Kinkaid) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), Skjei, Santini, Warsofsky – Foligno (A), Larkin, Maroon – Schroeder, Matthews, Vatrano – Motte, Compher, Hendricks (C) – Fasching, Hinostroza, Wood.

Rozhodčí: Björk (SWE), Fraňo (CZE) – Lazarev (RUS), Malmqvist (SWE).
Vítám vás u našeho textového online přenosu přímo z místa dění v ruském Petrohradu! Dnes pro vás máme opravdový tahák, který může konkurovat i souběžně hranému utkání České republiky se Švédskem. Ve Sportovním paláci Jubilejnyj totiž změří síly Finsko a USA, což znamená mimo jiné ostře sledovaný souboj osmnáctiletých mladíků Patrika Laineho a Austona Matthewse. Právě mezi nimi se totiž zřejmě rozhodne Toronto, které bude v letošním draftu NHL volit jako první. Buďte u toho s námi, úvodní buly bude vhozeno v 19:15!

FINSKO
Stejně jako Kanada i Finové zatím procházejí turnajem hladce jako nůž máslem. V prvním duelu jasně předčili Bělorusy, když vyhráli 6:2 a zvedli si sebevědomí. I druhý zápas vyhráli rozdílem třídy o čtyři góly, pětibrankovou nadílku odneslo Německo – 5:1. Proti USA to svěřenci Kariho Jalonena tak lehké mít zdaleka nebudou. Velkým tématem letošního šampionátu je už po dvou odehraných utkáních mladíček Patrik Laine. Ten je na špici bodování mistrovství a už v minulém utkání zlomil Jágrův rekord. Stal se totiž nejlépe bodující 18letým hráčem seniorského šampionátu, když s šesti body za dvou zápasů (4+2) překonal českou legendu již nyní.

USA
Amerika má na šampionátu velice mladý výběr, což možná hrálo roli v úvodním utkání s Kanadou, které nestačila v poměru 1:5. Spravit chuť si musela zápasem proti Bělorusku, jež neoplývá takovou kvalitou a inkasovalo od bruslivých hokejistů Spojených států amerických hned šestkrát – 6:3. I Amerika hodně spoléhá na zázračného mladíka, kterým je Auston Matthews. Ten má podle většiny skautů být jedničkou nadcházejícího draftu do NHL, kvůli nadpozemským výkonům svého konkurenta Laineho ale musí zůstat na pozoru. Bilanci dvou gólů a jedné asistence sice v prvním zápase dokázal po vzoru Laineho napodobit, svou váhu však bude mít jistě právě vzájemný duel dvou budoucích hvězd světového hokeje.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.