Švýcaři se po první tříbodové výhře, ale zároveň čtvrtém obodovaném zápase posunuli v tabulce skupiny A na druhé místo za Česko. To Lotyšům zůstávají dva body a poslední pozice. Budou mít opět po roce starosti se záchranou. Díky za sledování tohoto online přenosu a u dalšího nashledanou.
Nejlepšími hráči jsou na lotyšské straně Mikelis Redlihs, který ze hry odstoupil, takže za něj cenu přebírá kapitán Daugavinš. Za Švýcary byl vybrán střelec čtvrtého zásahu Sven Andrighetto.
Švýcaři si pro výhru došli i díky střelecké převaze, na branku vyslali 31 střel, Lotyši 17.
Anders Ambühl už přes celé hřiště pálil do prázdné pozdě, i tak ale mají Švýcaři na kontě své první tříbodové vítězství. Lotyšům naopak ani další srdnatý výkon na body nestačil.
59:44
Daugavinš pálil vedle.
59:14
Lotyši jsou v šesti a v útočném pásmu drží puk.
59:07
Lotyši si berou time. Masalskis zřejmě půjde z branky, při buly u útočné modré čáry stojí na hranici svých kruhů.
58:31
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Švýcaři se přece jen po urputné snaze procpali ke gólu. Ujala se schovaná střela od modré z hokejky ERIKA BLUMA, tedy stejného hráče, který rozštípl i včerejší prodloužení.
Bez asistence.
56:22
Po těžce vybojované švýcarské střele se před zasahujícím Masalskisem strhla menší mela. Nikdo už ale nechce svůj tým zbytečně oslabit, emoce brzy utichly.
54:15
Zatímco na začátku zápasu rozhodčí vylučovali za sebemenší prohřešek, teď už poněkolikáté nechali hru běžet i po hraničních zákrocích. Poslední dva byly ze švýcarské strany, což se nelíbí lotyšské části publika.
52:54
Pečlivá obrana už je zase to hlavní, co na ledě v posledních okamžicích vládne.
51:22
Girgensonsův pokus končí po obranné teči v ochranné síti.
51:10
Po lehkém švýcarském tlaku se zase do hry dostali Lotyši. Ti mimochodem dali za 13 produktivních minut tohoto duelu stejně gólů jako v dosavadních třech utkáních dohromady.
47:54
Lotyši koušou dál. Nadějně pálil Sotněks.
46:22
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Tak ony ty góly budou padat dál... Hned další akce Lotyšů skončila střelou Galvinše od modré, která se otřela o brusli clonícího ALEKSEJSE ŠIROKOVSE. Je opět srovnáno.
Asistence: Guntis Galvinš, Kaspars Daugavinš.
45:56
Opatrnou pasáž uťal SVEN ANDRIGHETTO vskutku rázně. Když to dlouho nešlo před branku, tak vyšvihnul povedenou ránu od mantinelu přes clonícího protihráče.
Asistence: Patrick Geering.
43:30
Šest gólů za druhou třetinu asi stačilo oběma trenérům. Na začátku třetího dějství se jede na poctivou defenzivu na obou stranách hřiště.
41:50
Nadějnou souhrou před Berrovou brankou zahrozili i Lotyši, ale nebezpečná střela z toho nebyla.
40:42
První střela míří na Masalskise.
40:01
Pryč je zdánlivá nuda první dvacetiminutovky. Dvě pohotově využité přesilovky v podání Nina Niederreitera a Hofmanova placírka poslaly Švýcarsko do náskoku, který se vzhledem k upracované lotyšské hře zdál zlomový. Jenže druhá půlka tohoto dějství patřila jednoznačně druhé straně. Dva přesilovkové zásahy po ose Sotněks – Redlihs a necelou minutu po jeho druhém gólu i šťastnou tečí zakončený protiútok Keninse rázem srovnaly skóre. Dvouminutových trestů už bylo pět na obou stranáchm, na střely mají jednoznačně navrch Švýcaři, a sice 26:15. Třetí třetina, doufejme plná dalších gólů, začne přibližně v 16.56.
40:00
39:55
V závěru třetiny ještě švýcarská formace s nebezpečným Niederreiterem zahrozila, ale skóre zůstává před druhou přestávkou vyrovnané.
38:36
Wow. Upracovaný švýcarský útok zakončený slabou střelou poslal do kontru lotyšskou bránící formaci a nabídka RONALDSE KENINSE na najíždějícího spoluhráče byla sražena do horního růžku Berrovy klece. Bez asistence.
37:23
Ukázkový přesilovkový gól v provedení stejné trojice jako v předchozím případě. Podařená Sotněksova pecka se odrazila na hokejku MIKELISE REDLIHSE, který dorážku poslal mimo Berrův dosah.
Asistence: Kristaps Sotněks, Oskars Cibulskis.
36:31
Ani Švýcaři si s disciplínou dnes příliš netykají. Při lotyšském přechodu do útoku přidržel Patrick Geering hokejku soupeře.
36:01
Vyhrané vhazování v útočném pásmu vedlo ke Geeringově svižné střele od modré. Masalskis byl na místě.
35:23
Guntiš Galvinš dostal díky práci svých útočníků čas na připravenou střelu od modré. Vyslal solidní švestku, kterou ale Berra odrazil mimo dosah dorážejících protivníků.
33:24
Ale už to neplatí. Golfák Sotněkse od modré čáry lehce přesměrovala hokejka MIKELISE REDLIHSE a Berra nestačil zareagovat. I Lotyši tak využili přesilovku.
32:45
Když už Lotyši vystřelí dobře, je před nimi švýcarský blok. Vedoucí tým brání svůj náskok obětavě a přesně.
32:02
Lotyši se nepřesnou střelou sami vyhnali z pásma. Trachsler z protiútoku poslal puk na Masalskise a ubral vydatnou porci vteřin z Martiho trestu.
31:31
Ojedinělý lotyšský výpad do útočného pásma donutil Christiana Martiho k sražení soupeřova útočníka. Lotyši hrají přesilovku.
29:15
Lotyšský přechod do útoku je kostrbatý, Švýcaři uklidnění třígólovým vedením si pohodlně sbírají puky a míří s nimi na opačnou stranu hřiště, aniž by někam spěchali.
28:30
Bylo to sice s telefonátem hlavního rozhodčího, ale je tu třetí gól. Rychlý přechod do útoku po pravém mantinelu skončil přihrávkou Andrighetta na GREGORY HOFMANNA, který za Masalskise usměrnil puk bruslí. Nešlo ale o úmyslné kopnutí.
Asistence: Sven Andrighetto, Reto Schappi.
28:10
Švýcaři se bez potíží ubránili a jsou v pěti.
27:47
Když už se Lotyši dostanou k puku, míří vedle. Jejich přesilovka je bezzubá.
26:30
Galvinš poslal puk jen do hrudi gólmana Berry.
26:10
Přesilovku budou hrát i Lotyši, za podražení sedí za katrem Reto Schappi.
26:06
Už to jede. NINO NIEDERREITER ze své kanceláře před brankou opět úspěšný. Střelu beka du Boise sice ještě blokující Lotyš zkrotil, ale puk přece jen prošel k zakončujícímu útočníkovi NY Islanders a ten dokázal pohotově Masalksise prostřelit.
Asistence: Felicien du Bois, Raphael Diaz.
25:00
Lotyši dál mašírují na trestnou. Aleksejs Širokovs fauloval loktem.
23:33
Zámořská klika ve švýcarské sestavě přece jen ukázala gólovou akci. Andrighetto poslal perfektní střílenou přihrávku na hokejku před brankou usazeného NINO NIDERREITERA a ten kotouč přesměroval pod horní tyčku.
Asistence: Sven Andrighetto, Raphael Diaz.
22:30
Puk mají na svých hokejkách Švýcaři usazení před Masalakisem, vybojovali si alespoň faul Freibergse, který hodil hokejku ve snaze zastavit soupeřovu rodící se šanci.
20:50
Ani jeden z týmů se zatím nedostal ke střele, útoky končí na mantinelech a po rozích.
20:01
Ani tři přesilovky zatím Švýcarům nepomohly ke gólu, který by je v tomto zápase poslal do náskoku. I když byl ve druhé početní výhodě Niederreiter blízko a jeho pokus odrazila tyčka, Lotyši se zatím brání spolehlivě. Sami naopak občas podniknou nebezpečný výpad. Se svojí přesilovou hru pěti proti třem ovšem naložili bídně. Na střely vedou Švýcaři 14:6. Druhá třetina začne přibližně v 16.00.
20:00
19:58
Na závěr třetiny ještě Lotyši zavřeli soupeře v jeho pásmu, ale nedokázali se dostat ke střele.
18:59
Lotyši se ubránili.
18:31
Lotyši opět nepouštějí soupeře k nebezpečným střelám. Opětovný pokus o proniknutí do pásma přerušil Švýcarům ofsajd.
16:54
Po švýcarské akci narazil protivníka Zemgus Girgensons. Švýcaři hrají přesilovku.
16:49
Nepřesná lotyšská přihrávka v útočném pásmu poslala do úniku po pravé straně Niederreitera, jeho svižný pokus mimo branku dorážel Moser.
15:48
Do šance se ze středního pásma přes obranu probil Alexejs Širokovs, Berra obstál.
15:19
Bukarts dostal šikovnou přihrávku na levou stranu útočného pásma, střelu po ruce ale z úhlu nedokázal vecpat mezi tyčky.
14:43
Švýcaři se špatnou přihrávkou sami dostali z pásma a Lotyši už jsou v pěti.
13:31
Rychlá otočka Niederreitra u levé tyčky zmátla i obsluhu bodového světla, které se rozsvěcuje po každém gólu. Puk se ale nakonec od brankové konstrukce odrazil zpátky do hry.
12:40
Do šance se probíjel Ambühl a za Siksnovo hákování přichází trest. Opět se upravoval led a Švýcaři jdou na svoji druhou přesilovku v zápase.
11:40
Švýcaři se drží v útočném pásmu, ale jejich občasné pokusy nejsou nebezpečné, Lotyši protivníky dobře drží u mantinelu. Po tečovaném pokusu se vhazuje venku z pásma.
09:48
Sotva se vrátil vyloučený Diaz, vedle branky pálil Meija. Lotyši toho v přesilovce moc nepředvedli.
08:50
Lotyšské šance neohrozily švýcarskou branku nijak vážně, Švýcaři už jsou ve čtyřech a drží se daleko od své branky.
08:10
Po první vážné lotyšské střele – pokusu Cibulskise od modré, zastavil Raphael Diaz v rohu Robertse Bukartse. Lotyši hrají v pěti proti třem, i když se to Švýcarům vůbec nelíbilo.
06:39
Samuel Walser v rohu obranného pásma přidržel soupeře a první přesilovku budou mít Lotyši. Po úpravě ledu už se staví na vhazování.
05:50
Dvě povedené střely Lotyšů, při té druhé odražený puk nebezpečně napálil Abols.
05:31
Další švýcarský pokus. Hollenstein napřáhl na levé straně. Masalksis našel puk ve své výstroji.
04:47
Nidererreiter vyslal povedenou pecku s mezikruží po přihrávce zpoza branky, Masalskis sklapnul betony včas.
04:29
Zakázané uvlonění Lotyšů, buly před Masalskisem se bude opakovat.
04:20
Do protiútoku vyrazil zadák Diaz, u své levé tyčky byl ale Masalksis včas.
02:48
Lotyši v plném počtu. Ještě před vypršením trestu měl nadějnou dorážku Scahppi.
02:29
Lotyši se zatím úspěšně brání, střela Bičevskise z pritiútoku byla zblokovaná do horní sítě.
00:53
Andris Džerinš narazil švýcarského soupeře zezadu a dostal za to trest na 2 + 10 minut. Švýcaři rozjíždějí první přesilovku.
00:48
Po úvodní akci Švýcarů vystřelil z protiútoku Girgensons.
00:01
Oba centři, Girgensons i Walker už se staví na úvodní buly.

Švýcarsko: Berra (Mayer) – Geering, du Bois, Blum, Diaz, Marti, Weber, Grossmann, Schneeberger – Hollenstein, Walser, Ambühl – Moser, Trachsler, Niederreiter – Hofmann, Schappi, Andrighetto – D. Weiser, Walker, M. Weiser. Trenér Fischer.

Lotyšsko: Masalskis (Merzlikins) – Širokovs, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Jerofejevs, Cibulskis, Freibergs – Daugavinš, Girgensons, Keninš – Indrašis, Bukarts, Džerinš – Pavlovs, M. Redlihs, Meija – Širokovs, Abols, Bičevskis – Kulda. Trenér Beresnevs.

Rozhodčí: Mayer (USA), Sidorenko (BLR) – Lederer (ČR), Nieminen (FIN).
Jak si průběžně vedou ve skupině A

Lotyšsko – 8. místo, skóre 4:10, 2 prohry po prodloužení, respektive po nájezdech, 1 prohra po řádné hrací době, 2 získané body

Švýcarsko – 5. místo, skóre 8:9, 1 výhra po prodloužení, 2 prohry po prodloužení, respektive po nájezdech, 4 získané body

Lotyši se navzdory sympatickým výkonům a skvělým zákrokům brankáře Elvise Merzlikinše nacházejí na samém chvostu, tedy na osmém místě, tabulky skupiny A. Na kontě mají dva body a horší skóre než sedmý Kazachstán. Pokud se tak Lotyšsko bude chtít v elitní skupině mistrovství světa udržet, bude muset Kazachy předskočit.

Švýcaři jsou ve skupině A pátí těsně pod hranicí postupu do play-off. Na čtvrtou postupovou příčku, kde aktuálně figuruje Norsko, ztrácí výběr kouče Fischera jediný bod. Ty zatím, jak již bylo zmíněno, nasbíralo Švýcarsko čtyři.

15 Švýcarsko

Týmové statistiky v kostce

Nejproduktivnější hráč: Raphael Diaz – 3 zápasy, 4 asistence.
Nejproduktivnější útočníci: Simon Moser – 3 zápasy, 1 gól a 2 asistence; Nino Niederreiter – 3 zápasy, 1 gól a 2 asistence.
Nejproduktivnější obránce: Raphael Diaz – 3 zápasy, 4 asistence.
Statistiky brankářů:
Reto Berra – 2 zápasy, 2.33 inkasovaných gólů na zápas, úspěšnost zákroků: 90.9%.
Robert Mayer – 2 zápasy, 3.85 inkasovaných gólů na zápas, úspěšnost zákroků: 84.6%.

Švýcaři mají navzdory své pověsti zatím na mistrovství docela potíže s disciplínou. Brzdí je zbytečné fauly nebo prohřešky proti pravidlům, jako byly třeba dva tresty za příliš mnoho hráčů na ledě v zápase s Dány.

Švýcaři se prvními dvěma zápasy na šampionátu protrápili. Duely s Kazachstánem i s Norskem dotáhli do prodloužení, s Kazachy si to pak navíc rozdali v nájezdech. V obou případech ale parta kolem kapitána Ambühla prohrála a vysloužila si „jen" jeden bod. Proti Norsku jej dokonce Švýcaři urvali až téměř doslova za pět minut dvanáct, vyrovnávací trefa přišla deset sekund před koncem základní hrací doby.

Pocit vítězství poznalo Švýcarsko až v utkání s Dánskem. Prohrávalo sice 0:2, v poslední periodě ale skóre dorovnalo a v prodloužení mu bod navíc vystřelil nekompromisní pumelicí ihned po buly obránce Blum.

Momentálně tedy švýcarské bodové konto ve skupině A čítá čtyři body.

15 Lotyšsko

Nejproduktivnější hráč: Mikelis Redlihs – 3 zápasy, 1 gól a 2 asistence.
Nejproduktivnější útočník: Mikelis Redlihs – 3 zápasy, 1 gól a 2 asistence.
Nejproduktivnější obránce: Kristaps Sotnieks – 3 zápasy, 1 gól.
Elvis Merzlikinš – 2 zápasy, 2.95 inkasovaných gólů na zápas, úspěšnost zákroků: 92.6%.
Edgars Masalskis – 1 zápas, 3.69 inkasovaných gólů na zápas, úspěšnost zákroků: 89.7%.
15 Lotyšsko

Nyní Lotyše čekají papírově srovnatelní soupeři. Prvním z nich bude Švýcarsko, které by se leckdo mohl považovat za favorita vzájemného zápasu. Podle dosavadních výsledků země helvétského kříže na turnaji to ale před zahajovacím buly bude na papírové předpoklady fifty-fifty.

15 Lotyšsko

Lotyšsko se na úvod turnaje ve skupině A střetlo se třemi papírově nejtěžšími protivníky, Švédskem, Českou republikou a domácím Ruskem. Bilanci z těchto tří náročných soubojů si Lotyši nevydobyli vůbec špatnou. Švédy trápili natolik, že utkání za stavu 1:1 dospělo do prodloužení. V něm se lotyšský tým bohužel dopustil školácké chyby a prohrál.

Podobný scénář měl i duel s českým mužstvem. Opět skončil po základní hrací době remízou, Češi ovšem dost brzy vedli 2:0. Lotyšsko to ale nepoložilo a chvíli před koncem třetí třetiny výsledek dokázalo otočit ve svůj prospěch na 3:2. Čechy v poslední minutě zachránila chytrá Řepíkova teč a opět přišlo na řadu prodloužení. To nerozhodlo, a tak muselo dojít na nájezdy. Ty lépe zvládla česká reprezentace, pro Lotyše to však znamenalo zisk druhého cenného bodu, se kterým více méně nikdo moc nepočítal.

Ve vzájemném měření sil s Rusy už to ovšem byla jiná káva. Sborná Lotyšsku vůbec nedovolila skórovat, a i když svěřenci trenéra Beresněvse nehráli špatně, padli 0:4.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.