Za USA je nejlepším hokejistou zápasu vyhlášen Chris Wideman, za Kanadu podle očekávání asistent kapitána a autor dvou bodů Matt Duchene.
Tak už ne. Skončila 60. minuta utkání, ve které po zásluze zvítězilo dominantní mužstvo Kanady. Země javorového listu sice od 5. minuty prohrávala, od té doby však jednoznačně předčila svého soupeře. Nyní se budou vyhlašovat nejlepší hráči utkání.
59:40
Kanada ještě může zahrozit, stále se hosté drží v útočné třetině.
59:10
Kanada hraje s neuvěřitelnou lehkostí a užívá si přesilovou hru i v poslední minutě rozhodnutého zápasu.
58:30
Tak přece jen z toho ještě bude vyloučení. Obránce USA Chris Wideman dostává dvě minuty za hrubost.
58:29
Pěknou šanci naopak ještě mohli mít Kanaďané, kdyby jeden z hráčů hostí trefil před brankou vysoký kotouč. Poté se schylovalo k potyčce, ale nakonec rozhodčí oba soky včas odtrhli.
57:30
Utkání už se spíše dohrává. Američané jsou sice při forčekingu stále důrazní, zřejmě jim to už ale k ničemu nebude.
56:12
Američané měli šanci, ale sudí vzápětí píská průjezd brankovištěm.
55:49
Pokus Morgana Reillyho od modré čáry byl zblokovaný a puk skončil mezi diváky.
53:56
Hendricks je zpátky na ledě, USA přežilo oslabení.
52:51
Kanada tlačí, ale už dávat góly ani nemusí. Amerika už stěží hledá motivaci, zvláště v oslabení.
51:56
Naprosto zbytečný zákrok kapitána USA, který fauloval rukou v obličeji Matta Dumbu. Rozhodčí zákrok dobře viděli a neváhali Matta Hendickse vyloučit.
51:16
Kanada právě vstřelila branku!
Kanadský výběr chce dnes zkrátka dokázat, že rozhodně není slabší než ten loňský. Další geniální gól, o který se zasloužil především útočník Duchene. Ten sklepl vysoký puk, jenž stačil navíc ještě nasměrovat do jízdy BRADU MARCHANDOVI. Ten se řítil sám na Kinkaida a s přehledem proměnil. Asistence: Matt Duchene.
49:43
Mladíček Dylan Larkin z Detroitu se snažil překonat Talbota nečekanou střelou z úhlu, ale gólman Edmontonu byl pozorný a vykryl pokus.
49:20
Ryan O'Reilly (CAN) oslabí Kanadu na dvě minuty, protože vyhodil kotouč nedovoleně z vlastního pásma mimo hřiště.
48:20
Connor McDavid ukazuje na ledě svou velikost. Nyní výborně napadal a díky jeho aktivitě zůstala Kanada v útočném pásmu déle.
47:01
Kanada je aktivnější a je možné, že se dočkáme i páté branky v síti Spojených států.
45:54
Kanada už má bezpečný náskok a ukazuje, že si dnes vyhrát skutečně zaslouží. O'Reillyho přihrávka našla na pravém kruhu BOONEA JENNERA z Columbus Blue Jackets, a ten ranou propálil Keitha Kinkaida. Asistence: Ryan O'Reilly.
45:03
Morgan Reilly byl až příliš drzý s pukem na modré čáře a kvůli jeho nerozvážnosti hosté přichází o třetinu.
44:22
Druhý útok Kanady je tuze nebezpečný. Duchene a spol dlouho drželi puk v pásmu, nakonec z toho ale bude jen vhazování po boku Kinkaida. Na ledě se teď s Duchenem a McDavidem objevuje Max Domi.
43:03
Obránce Brady Skjei nastřelil boční tyčku svatyně střežené Camem Talbotem. Kanada jde do útoku.
42:45
Do velmi dobré palebné pozice dostal kotouč Sam Reinhart. Talent Buffala vypálil tvrdě a v pravý čas, ale Kinkaid neměl zakrytý výhled a dokázal puku vzdorovat.
40:50
Úvod druhé periody je zatím bez větších příležitostí. USA začalo trochu zostra, není divu, musí dotahovat dvoubrankovou ztrátu.
40:01
V Petrohradu právě skončila druhá perioda a opět je ve vedení hostující mužstvo Kanady. Javorové listy trochu polevili ze svého tlaku, ale přesto své vedení ještě upevnili. Jediným střelcem druhé části byl coloradský Matt Duchene, který stanovil průběžné skóre 1:3.

STŘELY NA BRANKU PO 2. TŘETINĚ: 22 – 27
40:00
39:17
Běží poslední minuta druhé části a USA se zoufale snaží i snížení kanadského vedení. Mladíci v bílém dresu ale na Talbota znovu recept najít nemohou.
37:31
Tak to byla opravdu neskutečná šance, kterou teď neproměnil Corey Perry! Ten nejprve zatáhl puk do třetiny, přihrál jej Brassardovi a jeho nepovedený pokus se opět dostal k překvapenému Perrymu. Na toho v tu chvíli vyloženě zívala odkrytá branka, ale držitel Maurice Richards Trophy pro nejlepšího kanonýra NHL se přesto neprosadil.
37:03
K zakončení se dostal obránce USA Brady Skeji, ale jeho pokus z levé strany byl spíše takovým nahozením.
36:07
Do pěkných příležitostí se během krátké chvíle dostali Morgan Reilly a Boone Jenner, ale ani jeden z nich si na Kinkaida nepřišel.
34:59
Nyní převzali na chvíli iniciativu domácí, kteří zahrozili střelou z větší vzdálenosti. Talbot měl zakrytý výhled, ale puk byl nakonec zblokován nad branku.
34:02
Velikánská příležitost Marka Scheifeleho, který nejprve nahazoval na Kinkaida z levé strany, poté si dojel pro vyražený kotouč a dezorientovaný gólman USA snad ani nemohl vědět, jak střelu chytil. Následoval drtivý tlak Kanady, který zbrzdilo až písknutí rozhodčího.
33:10
Opět střela obránce Noaha Hanifina od modré čáry, Talbot i nyní puk zastavuje.
31:37
Tak to byla opravdová paráda. Kanaďané se s neuvěřitelnou lehkostí dostali do útočného pásma. Na pravém kruhu si puk vzala hvězda Colorada Avalanche MATT DUCHENE, který si počkal na výhodnou pozici a zamířil přesně do horního růžku nad vyrážečku. Asistence: Ryan Murray, Cody Ceci.
30:44
Spojené státy pomalu dorovnávají Kanadu na střely. Aktuální stav je 16 – 18.
30:29
USA svou první početní výhodu nevyužilo, i když se drželo téměř celou dobu v útočné třetině. Kanada měla i kus štěstí.
29:40
Mladíček Noah Hanifin vypálil od modré čáry a Talbot měl zakrytý výhled. Naštěstí pro Kanadu ale puk zastavil.
28:29
Trest tentokrát pro Kanadu. Obránce Matt Dumba se provinil sekáním.
28:07
Matt Duchene se protlačil přes brankoviště po pravé straně a vybídl k zakončení Brada Marchanda. Ten se snažil překvapit rychlým zakončením, ale obránce USA mu nedal šanci vystřelit.
27:03
V tlaku jsou nyní Američané, střela Bradyho Skjeie od modré čáry byla šikovná, ale Talbot na ni dobře viděl.
26:19
Kanada vstřelila gól, který byl ovšem odvolán kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti.
25:28
Hra se přelévá ze strany na stranu, hraje s opravdu svižně.
24:24
Domácí byli chvíli v pásmu a vypadalo to, že si vytvoří pěknou šanci. Tato vize ale vzápětí vzala za své.
23:23
Obránce USA vyhodil kotouč do hlediště za pomoci teče Kanaďana, vylučovat se nebude.
22:50
Hraje se opravdu velice rychle, oba brankáři mají hodně práce. Zřejmě se dnes dočkáme většího množství gólů.
21:42
Kanada se dostávali do další šance, konkrétně to byl Brad Marchand, který vystartoval do rychlého protiútoku. Obránci USA ale včas zakročili a zamezili ohrožení brány.
21:14
Amerika hraje v plném počtu.
20:41
Tvrdá rána Matta Dumby od modré čáry v přesilové hře se odrazila od betony Kinkaida.
20:01
Divoká první třetina je za námi a šťastnější nakonec může být tým Kanady. Do vedení sice dostalo USA, javorové listy však dvěma brankami v rozmezí tří minut vývoj utkání otočily. Ve zbytku třetiny to byl právě hostující celek, kdo byl o něco aktivnější.

Střely na branku po 1. třetině: 8 – 16
20:00
19:47
Ještě před přestávkou spíše jen tak lehce ozkoušel Kinkaida Taylor Hall. Střelec Kanady je v první třetině hodně vidět.
19:14
Patrick Maroon (USA) to zbytečně přehnal s napadáním. Pomohl si velmi okatě hákováním a půjde za to pykat.
18:29
Mark Stone netrefil z levé strany branku Ameriky a puk vyletěl z pásma.
17:43
Taylor Hall pálil z mezikruží, ale vyrážečka gólmana USA zabránila cestě puku do brány.
17:04
Kanada je o něco aktivnější a znovu se snaží o další gól. Američané už ale do konce třetiny nehodlají inkasovat.
16:12
K bráně si na střelu sjel Max Domi, který vypálil z první na Kinkaida, ale ten vyrazil puk mimo hřiště.
15:30
Nick Foligno hezky přenechal kotouč Davidu Warsofskymu, který ho napálil tvrdě na branku. Rána to byla pěkná, ale Talbot na ni dobře viděl.
13:55
Obrovskou příležitost na skórování nyní pro změnu nevyužila Kanada. Brad Marchand chytře přihrál před branku nikým nekrytému Mattu Ducheneovi, ale jeho pohotovou střelu Kinkaid vychytal.
13:05
Velká šance USA! Rychlonový Dylan Larkin se dostal ke střele, která Camu Talbotovi vypadla do brankoviště. Za pukem se jako sup vrhnul Frank Vatrano, ale i tak to nebylo dost rychle na to, aby dostal puk do brány.
12:42
Z levé strany vyzkoušel pozornost Kinkaida Derick Brassard, ale neuspěl.
11:49
Hraje se sice úvodní utkání šampionátu, ale hráči se na ledě příliš nešetří. Hraje se rychlý a tvrdý hokej.
10:43
USA se po inkasované brance snaží o odpověď, ale příliš to zatím nejde. Talbot v bráně hostů je pozorný.
08:48
Kanaďané se dostávají do vedení po nádherné střele BRENDANA GALLAGHERA! Ten dostal přihrávkou na levý kruh a zamířil milimetrově přesně nad rameno brankáře. Asistence: Ryan O'Reilly.
08:29
Hráči domácího týmu si nepřihráli přesně a puk jde na zakázané uvolnění.
07:44
Amerika znovu přečkala oslabení, hraje se pět na pět.
07:25
Javorové listy jsou nyní v útočné třetině, ale Kinkaid přesto nemá moc práce.
05:44
Na dvě minuty si půjde odpočinout další hráč USA. Vince Hinostroza dostává menší trest a Kanada má další přesilovku.
05:25
Tak to byla rychlost! Kanaďané bleskově srovnávají z hole TAYLORA HALLA. Ten dostal mazáckou přihrávku zpoza branky na pravou tyč a pohotovou střelou kolem tyče se nemýlil. Asistence: Derick Brassard, Corey Perry.
04:54
USA právě vstřelilo branku!
Domácí celek pro dnešní utkání se ujímá vedení gólem v početní výhodě. Američané měli na brankovišti obrovský tlak, Talbot puk nedržel a obránci jej nedokázali dostat z pásma. Před branku se nahrnulo najednou několik hráčů USA a nejlépe se zorientoval PATRICK MAROON. Asistence: Kyle Connor, David Warsofsky.
04:08
Obránce Chris Wideman dostal nabito na ránu z nápřahu a Talbot stačil puk jen vyrazit před sebe. Z nebezpečné zóny ho rychle odklidili obránci Kanady.
03:41
Vyloučení v týmu Kanada (Jenner – 2 min., vysoká hůl).
03:34
Patrick Maroon už opustil trestnou lavici, a to znamená, že USA přečkalo oslabení.
02:58
Spojené státy zatím důsledně brání a Kanada se nemůže dostat do tlaku. Zatím se ani neusadila v pásmu.
01:50
Šanci měli při vlastním oslabení Američané, ale kotouč se za záda Talbota nedostal.
01:34
Prvním vyloučením hráčem zápasu je Patrick Maroon (USA), který je vyloučen za hrubost.
01:05
Cody Ceci se dostal do pásma USA a vybruslil si do dobré pozice. Kinkaid mu vyjetím zmenšil úhel a zastavil puk.
00:35
Jako první se dostala do útočného pásma svého soupeře Kanada, ale nepovedlo se jí ohrozit Kinkaida.
00:01

USA: Kinkaid (Condon) – Wideman, Hanifin, McCabe, Skjei, Murphy, Warsofsky, Santini – Larkin, Hinostroza, Foligno – Schroeder, Matthews, Maroon – Hendricks, Fashing, Wood – Motte, Connor, Vatrano – Compher

Kanada: Talbot (Pickard) – Tanev, Reilly, Ceci, Murray, Hutton, Dumba, Matheson – Perry, Brassard, Hall – Duchene, McDavid, Marchand – Gallagher, Jenner, O'Reilly – Stone, Scheifele, Reinhart

Rozhodčí: Bjork (SWE), Wiegand (SUI) – Lazarev (RUS), Lhotský (CZE).
Oba týmy právě vstupují na ledovou plochu Ledového palácu v Petrohradu. Za pár desítek sekund začne duel, který zahájí souboje ve skupině B!

Kanada: Talbot (Pickard) – Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Hutton, Dumba, Matheson – Hall, Brassard, Perry (C) – Duchene (A), Marchand, McDavid – Gallagher, Jenner, O´Reilly (A) – Reinhart, Scheifele, Stone – Domi

Rozhodčí: Bjork, Wiegand – Lazarev, Lhotský.
Hned na úvod letošního šampionátu se chystá opravdová lahůdka. Jak jinak nazvat střetnutí dvou zámořských celků, které zároveň patří mezi největší favority turnaje. Sledujte náš textový online přenos mezi celky Kanady a USA, a to přímo z místa dění. První duel v rámci skupiny B startuje v 15:15.

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ
Američané jako už tradičně přivezli do Petrohradu velmi mladé mužstvo s věkovým průměrem jen lehce nad 23 let. Místo na soupisce se našlo hned pro sedm hráčů univerzitní NCAA, které s velkou pravděpodobností čeká budoucnost v NHL. Kapitánem týmu je, stejně jako loni, 34letý útočník kanadského Edmontonu Matt Hendricks, jenž je o propastných šest let nejstarším hráčem výběru. K ruce bude mít asistenty Nicka Foligna (28 let) a obránce Connora Murphyho (23 let). USA povede jako hlavní trenér John Hynes, který je jinak koučem New Jersey Devils. Asistenti trenéra jsou Todd Richards a David Quinn.

Soupiska USA:

Brankáři: Mike Condon (Montreal/NHL), Keith Kinkaid (New Jersey/NHL), Thatcher Demko (Boston College/NCAA)

Obránci: Noah Hanifin (Carolina/NHL), Jake McCabe (Buffalo/NHL), Connor Murphy (Arizona/NHL), Steven Santini (Boston College/NCAA), Chris Wideman (Ottawa/NHL), David Warsofsky (New Jersey/NHL), Brady Skjei (NY Rangers/NHL)

Útočnici: J. T. Compher, Kyle Connor, Tyler Motte (všichni University of Michigan/NCAA), Luke Glendening, Dylan Larkin (oba Detroit/NHL), Nick Foligno (Columbus/NHL), Matt Hendricks (Edmonton/NHL), Patrick Maroon (Edmonton/NHL), Hudson Fasching (Buffalo/NHL), Jordan Schroeder (Minnesota/NHL), Miles Wood (Boston College/NCAA), Frank Vatrano (Boston/NHL), Vincent Hinostroza (Chicago/NHL), Auston Matthews (Curych/Švýcarsko)

KANADA
Země javorového listu nepřivezla výběr o mnoho starší, průměrný hráč na soupisce Kanady má téměř 24 let. S výjimkou jediného hokejisty strávili všichni borci z největší hokejové země sezonu v NHL, což samo o sobě svědčí o obrovské síle kádru. Kanada sice nemá až tak silný mančaft jako na loňském šampionátu v Praze, přesto může spoléhat na několik opravdových hvězd. Tou největší je beze sporu kapitán týmu Corey Perry. Třicetiletý vítěz Stanleyova poháru s Anaheimem z roku 2007 by měl střílet hodně gólů. Áčko budou mít na své hrudi další dva hráči světové extra třídy. Matt Duchene a Ryan O’Reilly znají tajemství úspěchu moc dobře, protože byli členy vítězného týmu v Praze. Hlavním koučem jednoho z největších favoritů Mistrovství světa v Rusku je Bill Peters, kterému pomůže hned trio asistentů – Dave Cameron, Misha Donskov a Mike Yeo.