Francouzi vstoupili do třetí části skvěle a hned v úvodu Bellemare snížil ztrátu. Další šance, které hosté v Helsinkách měli, však nevyužili a ještě jednou inkasovali. Těsně po střídání brankářů. V závěru navíc trenérskou chybou přišli o závěrečný nápor. Finové se tak po vítězství výrazně přiblížili čtvrtfinálové účasti, Francouzi musí ještě zabojovat proti USA.
60:00
59:24
Francouzi otřesně sehráli pokus o power-play. Nejprve si nestihli vzít oddechový čas, pak hlavní kouč Henderson nejednoznačně gestikuloval na Hardyho, který odjížděl na střídačku a zase zpět. Nakonec hrála Francie v šesti a dostala trest.
58:10
Teddy Da Costa hladce projel až před branku, obránce před ním padl a odjel mimo, a stačilo mu bekhendem přehodit gólmana. Útočník však netrefil branku.
57:10
Francouzi mohutně útočí. Pálil Besch a pak Fleury. Ortio dvakrát zakročil, nic jistého ještě Finsko nemá.
56:12
Viitaluoma si nabruslil po levém křídle a poslal puk na Hardyho. Vybojoval tak vhazování a odjel si odpočinout na střídačku.
54:33
Ortio se ohlížel, jestli mu náhodou nepropadl puk střele Bellemarea. Francie má dobré šance, zápas ještě neztratila.
54:20
Obránce Hecquefeuille, který stojí před brankou, dorážel volný puk, ale minul cíl.
53:04
Finové vyhodili puk. Francouzi musí rozjet útok od začátku.
52:12
Ještě jedna šance pro Francii. Petri Kontiola odjíždí na trestnou lavici za nedovolené bránění.
51:45
Dnešní utkání sleduje 12 158 diváků.
51:05
Do chumlu hráčů nastřeloval puk Hecquefeuille, kotouč prošel až k brankáři, a Ortio ho srazil pod sebe.
49:36
Tentokrát už Hardy zasáhl. Do rozhozené obrany se řítil rozjetý Pesonen, Hardy si povyjel a střelu vykryl.
48:36
Finsko právě vstřelilo branku!
To je těžký start pro brankáře Hardyho. Po půlminutě hry hned inkasuje, ale těžko mu takový gól vyčítat. VILLE VIITALUOMA mu z těsné blízkosti sklepl střelu od modré čáry mezi betony. Asistence: Osi Väänänen.
48:06
Francouzi vystřídali brankáře. Těžko říct, z jakého důvodu. Lhenryho vystřídal Florian Hardy.
47:23
Koskiranta se sklouzl kolem branky a zavezl puk na tyčku, tam se ale stačil vymršti výborný Lhenry, který se roztáhl v brankovišti a zakončení zabrzdil.
46:21
Kontiola dvakrát střílel těsně na kruhy z přihrávky bez přípravy. Jednou zasáhl Lhenryho, podruhé minul branku.
44:32
Francouzi kontrolují puk a hledají cestu skrz finskou obranu. Role se obrátili. Dravcem je outsider.
43:27
Finové se ubránili, už jsou v plném počtu. Francie ale útočí, cítí šanci na vyrovnání.
42:24
Po dorážce se natáhl Desrosiers, jenže to měl na dlouhou hůl, a tak pokus do poloodkryté branky spadl na Ortia.
41:27
A navíc přesilovka pro Francii! Finové naskočili do hry v šesti, trest odpyká Aaltonen.
40:43
Francie právě vstřelila branku!
Parádní francouzský začátek! Sacha Treille se vydal za nahozeným pukem a překvapivou zadovkou našel před brankou nekrytého PIERRE-EDOUARDA BELLEMAREA, který umístil kotouč k protější tyči. Krásná souhra přinesla Francii naději na body. Asistence: Sacha Treille, Damien Fleury.
40:01
Finští hokejisté ve 35: minutě prolomili bezgólový stav, když Pesonen využil přesilovku. Od té chvíle nepustili soupeře z vlastní třetiny a přidali ještě jeden gól, o nějž se postaral Aaltonen. Budou-li pokračovat ve stejném rytmu, dokráčí k pohodlnému vítězství. Další třetina začne přibližně ve 20:49 SEČ.
40:00
39:21
Francouzská trojka dobře brání a zachytává finskou kombinaci. Teč po střele od modré čáry Aaltonena zase zvedla puk příliš vysoko, až nad horní tyč.
38:15
Francouzi budou hrát ve třech. Sacha Treille vyhodil puk mimo hřiště a schytal dvě minuty za zdržování hry.
37:51
Nejlepší finský střelec na turnaji Petri Kontiola mířil na prázdnou branku, ale minul!
37:35
Francouzi nestíhají, Nicolas Besch hákoval a půjde na trestnou lavici.
35:19
Rozhození Francouzi hned další střídání inkasují druhý gól. Obránce Janil sice nejprve zachránil puk z brankové čáry, pak ale Finové rozehráli další kolečko přihrávek, které zakončil střelou do odkryté branky JUHAMATTI AALTONEN. Asistence: Petri Kontiola, Juuso Hietanen.
34:31
A Finové vylepšenou početní výhodu využívají. JANNE PESONEN si vyjel mezi kruhy a vypálil puk přesně pod víko. Lhenry zůstal na brankové čáře a puk mu prolétl kolem hlavy. Asistence: Juhamatti Aaltonen a Petri Kontiola.
34:20
Vincent Bachet dostal trest za vražení na hrazení. Finové si několik sekund zahrají ve čtyřech proti třem.
34:19
Francouzi mohli opět skórovat! Bellemare se rozjel proti dvou obráncům, kteří byli příliš pasivní, a z rychlého nápřahu trefil protilehlou tyčku.
32:37
Da Costa a Hietenan byli potrestáni za vzájemnou šarvátku dvěma minutami za hrubost. Bude se hrát ve čtyřech.
32:25
Finové přečkali oslabení, už jsou v plném počtu.
32:01
To byla šance! Fleury zůstal úplně sám před finskou brankou, prostřelil Ortia, jenže puk vypadl z brankářovy výstroje směrem od branky.
31:45
Francouzi si dlouho hledali pozici, z níž by mohli vystřelit. Až se puk dostal k Auvituovi, jenž napálil padajícího Hagmana před sebou.
30:25
Další Fin odchází na trestnou lavici. Tentokrát je to Savinainen, verdikt zní: dvě minuty za vražení na hrazení.
29:34
Francouzi trochu zbrkle střídali a Finové toho využili. Zatlačili soupeře k brance, načež od modré čáry střílel k tyčce Hietanen. Lhenry s potížemi puk vytěsnil.
28:23
Drsňáci Haataja s Hagmanem se prali o puk na francouzském brankovišti. Lhenry však měl puk včas pod lapačkou, a tak přijeli obránci už jen naložit pár ran příliš důrazným FInům.
27:41
Raux chtěl puk nahodit, ale pak se zasekl a raději poslal do přečíslení dvojici spoluhráčů. Přihrávka všechny zaskočila, Finové zůstali jako opaření. Sudí ale odpískali sporný ofsajd.
26:45
Z dobrého místa ke střele minul branku Aaltonen. První finská formace je jediná, která umí přehrát francouzskou obranu a najít dobrou pozici k zakončení.
26:05
Finsko je v plném počtu, Francii se přesilovka nepovedla.
25:43
Francouzská přesilovka zatím nepřinesla ani jednu střelu na bránu. Finové brání pečlivě a s dostatečným důrazem.
24:05
Trochu sporné vyloučení. Väänänen dvakrát praštil s protihráčem na mantinel, ale nezdálo se, že by ho přidržel, jak viděli rozhodčí. Každopádně budou mít Francouzi druhou přesilovku.
23:23
Mladík Bozon se drze tlačil přes finskou obranu, ale nakonec ho soupeři obrali o puk. Finové mají převahu, ale ta vůbec nepřináší výsledky. Před brankou jsou domácí nuloví.
21:34
Teď si smlsl na pokusu Koskiranty. Finové opět začínají třetinu ofenzivně, uvidíme, jestli jim to vydrží až do konce.
20:43
Aaltonen se prosmýkl k brance, ale v ní zase stojí Lhenry, takže z toho nic nebylo. Francouzský brankář je zatím největší překážkou finských hokejistů.
20:01
První třetina začala velkým finským náporem, během něhož však vynikl především francouzský brankář Lhenry. Francouzi se v polovině třetiny vzpamatovali a vyrovnali hru, gólové šance si ale nevypracovaly. Finsko je lepším týmem, stav je ovšem bezbrankový. Další třetina začne zhruba ve 20:01 SEČ.
20:00
19:23
Francii se přesilovka moc nedaří. Teď navíc našlápl do brejku Pihlström a Lhenry proti němu musel zakročit a pak přerušit hru.
18:15
Brankář Ortio si sáhl pro vysokou střelu Besche. Na brankovišti mu nepřjemně vadil francouzský útočník, přesto situaci zvládl.
18:08
Přesilovou hru bude mít i Francie. Na trestné lavici sedí Tuukka Mantyla, provinil se hákováním.
17:56
Potížím se nevyhnul na opačné straně ani Lhenry. Vyjel za branku, aby pomohl spoluhráčům, jenže mu Finové puk vzali a Pesonen se už chystal střílet do prázdné branky. Obránci ho zablokovali v poslední chvíli.
17:14
V obecenstvu to zahučelo, Ortiovi propadl puk a plížil se kolem tyčky. Gólová šance to nebyla, spíš zaváhání gólmana.
16:23
Francouzi zlepšil pohyb po hřišti a teď diktují tempo. Finové jenom stínují, žádné šance ale ještě hosté neměli.
15:23
Dva slovenské výpady. Nejprve tvrdou ránou netrefil branku Yorick Treille, poté se do puku opřel Bellemare, který hraje s krytem na čelisti, a nastřelil Ortia.
13:32
Francouzi zoufale brání vlastní pásmo, většina zápasu se odehrává právě tam. Teď střílel Viitaluoma, ale barikádu před s sebou nepropálil.
12:13
Francouzi se v oslabení ubránili. Puk ale stále kontrolují Finové.
10:59
Pesonen tečoval prudkou střelu těsně před gólman, puk změnil střel a narazil do brankové konstrukce.
10:13
Francouzský obránce Antonin Manavian putuje na trestnou lavici za hákování. Finové si zahrají přesilovku.
9:45
Další zákrok francouzského gólmana, který si zatím neodpočine. Z dobré pozice pálil příklepem obránce Laakso, Lhenry posunul k růžku branky lapačku a puk do ní zapadl.
8:21
Hietanen se protáhl mezi pomalými francouzskými beky a střílel při ledě na branku. Lhenry spadl do rozkleku a puk vyrazil.
7:10
Úvodní nápor "Suomi" opadl, stejně tak jako nadšení plné Hartwall arény. Francouzi už dokáží rozehrát a přejít červenou čáru.
6:12
Haataja pálil na Lhenryho z velkého úhlu. Střela se otřela o francouzského gólmana skončila v rohu.
5:01
Francouzi vystřelili na branku až po pěti minutách. Hned vzápětí ale zase útočil Saviainen a Lhenry musel být v pozoru.
3:23
Francouzi se zatím nevymanili z finského sevření, Lhenry lapil do rukavice další pokus Aaltonena. Zaplněné hlediště bouří, Finové zatím dominují zápasu.
2:10
Další ránu poslal na francouzskou branku Hagman. Lhenry natáhl lapačku a kotouč vyrazil. Francouzi jsou pod těžkým tlakem.
00:45
Finové začali důrazným útokem. Táhl ho Viitaluoma, jehož prudký pas hledal hokejku spoluhráče. Ten ale na puk nedosáhl a pak zbořil branku.
00:01
Oba týmy jsou nastoupeny na modré čáře. Čeká se na státní hymny.

Finsko: Ortio (Raanta) – Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen (C), Melart – Aaltonen, Kontiola (A), Pesonen – Salminen, Viitaluoma, Korpikoski – Pihlström, Koskiranta, Savinainen – Haataja, Hytönen, Hagman (A).

Francie: Lhenry (Hardy) – Manavian, Auvitu (A), Bachet (C), Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand – Treillee Y., Desroisers, Guttig – Fleury, Bellemare (A), Treille S. – Henderrson, Roussel, Da Costa – Bozon, Ritz, Raux, Bertrand

Rozhodčí: Krik (CAN), Zalaski (CAN) – Kilian (NOR), Wilmot (CAN).
Francie dosud prožila na turnaji dva odlišné zápasy. V tom prvním nestačila na Slováky a i přes sympatický výkon prohrála jednoznačně 2:6, včera se v jednom z klíčových duelů postavila Rakousku. Rakušané coby papírový outsider měli většinu duelu více ze hry, v zakončení ale totálně vyhořeli a Francouzi mohli slavit vítězství 3:1. Proti Finsku je však čeká soupeř jiného kalibru.
Finsko zatím ve své domácí skupině postupuje šampionátem velmi rozvážně. V úvodním souboji s Němci byli svěřenci kouče Jukky Jalonena blízko porážce, nakonec ale zvítězili 4:3 v prodloužení, v sobotním duelu proti Slovensku pak trpělivým výkonem podpořeným vynikajícím brankářem Antti Raantou vybojovali vítězství 2:0. Tým bez velkých hvězd tak zatím splnil očekávání a favoritem bude také v tomto duelu.
Pěkný den z Helsinek! Po včerejším oddechu se domácí reprezentace dnes večer znovu představí před zaplněnými tribunami Hartwall Areeny, a to v souboji proti Francii.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.