Z haly Čižovka v běloruském Minsku je to z mé strany pro dnešní den vše, přeji hezký nedělní večer.
Důležitým faktorem tohoto zápasu byly přesilovky. Norsko využilo hned tři, Dánsko dvě. Navíc se z trestného střílení prosadil útočník Skröder. Opravdu pěkný a dramatický hokej, teď už jen doufejme, že se ho dočkáme i v posledním dnešním zápase. Česko od 19:45 bude bojovat proti Švédsku. Držte palce, budeme u toho.
Je dobojováno, sledovali jsme parádní zápas, který měl náboj, nasazení, k vidění bylo velké množství šancí a také gólů. Divákům se rozhodně musel líbit i samotný závěr zápasu, který byl hektický a Dánové sahali po vyrovnání. Soupeř však hubený náskok dokázal udržet a s vypětím všech sil si připisuje tři důležité body. Norové jsou na turnaji stoprocetní, mají již šest bodů, zatímco Dánové zůstávají bez jediného bodu.
Střely na bránu celkem:

27:18 (11:5, 9:4, 7:9)
Nejlepší hráči zápasu:

Ken Andre Olimb (Norsko) – Morten Green (Dánsko)
60:00
59:25
Dobrou ránou se prezentoval Hansen, puk prosvištěl těsně kolem levé Haugenovy brány.
59:05
Dánsko je stále ve velkém tlaku, protivník pouze odpaluje na zakázané uvolnění.
58:59
Minutu a jednu vteřinu před koncem základní hrací doby odpaluje kotouč přes všechny čáry obránce Sörvik.
58:19
Nielsen je venku z brány, Dánsko to zkusí v šesti hráčích.
58:00
Už se hrají poslední dvě minuty poslední třetiny a Dánové jsou v tlaku.
56:27
Dánsko právě vstřelilo branku!
Tak přeci jen se Dánové dočkali snížení a v klasické přesilovce vykřesali jiskričku naděje. Od modré vystřelil Nicklas Jensen a k dorážce se dostal pohotový JANNIK HANSEN. Pro něj už to nebyl problém, brána byla téměř prázdná. Asistence: Nicklas Jensen.
55:56
Norská trojice hraje výborně a vyhazuje kotouč do bezpečí. Dánsko se nemůže usadit v pásmu.
54:51
Norský trenér potřebuje své mužstvo nechat oddechnout a vzal si oddechovy čas.
54:51
Dánsko bude dvojnásobnou přesilovku, což je velká šance na potřebný dánský gól.
54:51
Obrovská šance Poulsena, který si najel před Haugena, ale ani nadvakrát jej nedokázal překonat. Možná by se to i povedlo, kdyby ho nekrosčekoval Ödegaard. Budou z toho další dvě minuty pro norský tým.
54:23
Ještě je tu šance na návrat do zápasu. Na trestné sedí Andreas Martinsen – dvě minuty vysoká hůl.
53:49
Dánové se snaží s výsledkem něco udělat, ale mnoho času jim nezbývá.
52:49
A s Dány mohlo být klidně ještě hůře. Na levém křídle se do samostatného úniku dostal Röymark, jeho střela příklepem ale končí v náruči povyjetého Nielsena.
52:15
Norsko právě vstřelilo branku!
Norsko je hodně blízko ke třem bodů. Již třetí přesilovku v tomto zápase využívá MATS TRYGG, který napřáhl od modré čáry a propálil vše co mu stálo v cestě. Početní výhody Norska, to je tedy pořádně silný kalibr. Dnes tři góly v početních výhodách a jeden gól z nájezdu. Asistence: Mathis Olimb, Jonas Holös.
51:12
Dánsko hrálo v šesti, soupeř bude mít k dispozici početní výhodu.
50:37
Dnešnímu utkání v hale Čižovka příhlíží 4837 diváků.
49:51
Dánsko se už radovalo, ale předčasně. Nahození Kristensena brankář Haugen vůbec neviděl, nakonec zasáhl reflexivně a kotouč zalehl před brankovou čárou. To byla velká šance na vyrovnání.
49:20
Dánové přidali na aktivitě a momentálně jsou častěji usazení ve své útočné třetině.
48:45
Haugen nevěří vlastním očím, Lauridsen nahazoval do pásma a díky takovému podivnému odrazu o zadní mantinel se kotouč vyklubal před prázdným brankovištěm. Naštěstí se zkušený norský brankář vrátil do svého stanoviště v pravý moment.
48:27
Tohle už bylo mnohem zajímavější, Haugen musel zasahovat po střeleckém pokusu Mortena Madsena.
48:12
O pevnosti norské obrany se nyní přesvědčil Stene, který se marně tlačil do zakončení. Na modré čáře narazil do Trygga a bylo po nadějích.
47:16
Norové vůbec nikam nepospíchají, hrají v klidu a přesně to co potřebují.
46:27
Útočných akcí je v této periodě poskrovnu, Dánové se sice snaží s výsledkem něco udělat, ale soupeř dobře brání.
45:16
Konečně nějaká šance, Sondre Olden prověřil z pravého křídla pevnost Nielsenových betonů.
44:58
Série nepřesností pokračuje norským zakázaným uvolněním. Hra se stěhuje před Haugena.
44:47
Další přestupek proti pravidlům, v ofsajdu byl tentokrát Hansen. Dánové to musí zkusit znovu ze středního pásma.
43:05
Hra je poněkud neurovnaná. Na obou stranách vázne rozehrávka, bohužel je k vidění mnoho nepřesností.
42:33
Vhazování ve středním pásmu, Dánsko se dopustilo postavení mimo hru.
42:05
Norové jsou kompletní, žádné větší starosti ve svém oslabení neměli.
41:28
Zpětná přihrávka Madsena nebyla dobrá, kotouč je až u gólmana Dánska.
40:50
Kim Staal dostal dobrou nabídku na pravý kruh a z voleje napřáhl velmi nebezpečně. Haugen se stihl přesunout a zachránil svůj tým od vyrovnání.
40:11
Norové po buly ihned vyhazují puk a snaží se šetřit čas.
40:01
K dispozici budou mít přesilovku po faulu brankáře Haugena.
Blíží se začátek třetí třetiny, nyní jsou na tahu Dánové, kteří musí dohánět jednogólové manko.
Druhá třetina je u konce a sledovali jsme velký obrat Norska. To dokázalo vyrovnat již ve třiadvacáté minutě Kenem – Andre Olimbem. Jak jinak, než z přesilovky. Norové byli lepším týmem a nakonec se dočkali zasloužené odměny. Z trestného střílení překonal Nielsena útočník Per-Age Skröder. Utkání má stále náboj a v rukavičkách se rozhodně nehraje. Bojovný duel se dá očekávat i ve třetí části hry, budeme samozřejmě u toho.
Střely na bránu po druhé třetině:

20:9 (11:5, 9:4)
Třetí třetina začne přibližně v 17:30.
40:00
39:59
Tak nakonec je z toho jeden trest, konkrétně pro brankáře Larse Haugena. Ten inkasuje dvě minuty za sekání.
39:59
V samotném závěru střílel od modré čáry Lauridsen a Haugen uklidil kotouč do lapačky. Poté se u jeho brány strhla pořádná mela a ještě se budou rozdávat menší tresty.
39:46
Dánové jsou konečně kompletní a čtrnáct vteřin před koncem periody se bude vhazovat ve středním pásmu.
39:06
Už běží poslední minuta druhé třetiny, ve které jsme sledovali velký obrat norského týmu.
38:37
Prudkou ránu vyslal od modré Mats Trygg, Nielsen však dobře viděl a vytáhl puk lapačkou.
37:39
Jesper B. Jensen sedí na trestné, inkasuje menší trest za hru vysokou holí.
36:48
Autor třetího dnešního gólu Per-Age Skröder hraje výborný zápas. Na Nielsena poslal tvrdý projektil, který musel dánský brankář s obtížemi vyrazit. Poté se znovu dostal ke kotouči a vybojoval faul pro svůj celek.
35:30
Norský útočník Mathis Olimb je vyloučen na deset minut za nesportovní chování.
35:30
Haugen si po delší době sáhl na kotouč po střele Jannika Hansena. Vhazovat se bude po jeho pravici.
35:11
Zajímavostí zápasu je určitě fakt, že Norsko nedalo ani jeden gól ze hry. Dva vstřelilo v přesilovce a jeden z trestného střílení.
34:31
Do dobré střelecké pozice si najel Sörvik, lapačka dánského brankáře musela být ve střehu. Pozvolna končí norská početní výhoda.
33:26
Tvrdou bombou vyslal od modré čáry Jonas Holös, Nielsen tentokrát zasahovat nemusel.
32:54
Norsko bude hrát další přesilovku, vyloučen je Madsen za hákování.
31:29
Norové otáčí výsledek. Trestné střílení proměnil PER-AGE SKRÖDER, který si sice najel do poměrně těžkého úhlu, ale nakonec dostal puk pod ležícího Nielsena. Dánský gólman dělal co mohl, ale i kus smůly jej připravil o úspěšný zákrok.
31:16
Výtečný zákrok Nielsena, který zasahuje proti nájezdu Skrödera. Jenže ten byl v klíčový moment faulován Lauridsenem a bude z toho dokonce trestné střílení! Norský útočník si tak celou akci může zopakovat.
30:50
Na trestné sedí Mads Christensen, který vyfasoval menší trest za hrubost. Je tu další přesilovka pro Norsko, kterému se v těchto standardních situacích velmi daří.
30:44
Mads Hansen vypálil od modré čáry a před Nielsenovou bránu se strhle mela, kterou musela vyřešit až dvojice čárových rozhodčích. Každopádně se bude vylučovat.
30:05
Na druhé straně se řítil do rychlého kontru Roest, který vypálil z dobré pozice, ale i Nielsen dnes chytá dobrý zápas.
29:41
Důkazem je střela Kima Staala, který poslal puk z mezikruží na Haugenovu bránu a mnoho nechybělo. Rána dánského forvarda šla těsně kolem pravé tyče.
29:06
Dánsko se vyrovnávací brance hodně rychle probralo a v posledních minutách je daleko aktivnější.
28:26
Hraje se důrazný hokej plný osobních soubojů, utkání má prozatím velké tempo a náboj.
27:41
Norsko přežilo oslabení a nyní si při komerční přestávce může na chvíli odpočinout.
27:10
Mezi kruhy si rovnal kotouč Poulsen, ale trvalo mu to příliš dlouho a do zakončení se nedostal. Ihned k němu přistoupil obránce Holös a vyhodil puk do bezpečí.
26:41
Zatím nehraje vůbec špatně, dobrou minutu je usazeno před norským brankářem.
26:16
Teď je to zase na Dánsku, aby ukázalo své kvality při přesilovkách.
25:35
Ze slibného tlaku využilo vyloučení Matse Trygga, který zahákoval pronikajícího Greena.
24:38
Rozhodčí signaluzují výhodu pro Dánsko, které po delší době zaměstnalo Larse Haugena.
23:39
Norsko tak vyrovnalo zápas a ještě mělo další dobrou šanci, těsně vedle pálil Martinsen.
22:39
Norsko dnes podruhé využívá přesilovku. Z pravého kruhu našel Ask mezi kruhy dobře postaveného KENA ANDREHO OLIMBA, který si přehodil puk na bekhend a poslal ho do dánské šibenice. Asistence: Morten Ask.
21:48
Norové mají početní výhodu, ale dlouho se s puk v pásmu nezdrželi. Soupeř vyhazuje co nejdál od svého brankáře.
21:16
Bude se vylučovat, rozhodčí Rantaala ukazuje podražení, kterého se dopustil dánský bek Jesper B. Jensen.
21:00
Další přerušení, kotouč opět vypadl z hrací plochy.
20:59
Dánsko se ihned nastěhovalo před Haugena a tvrdou ránu vyslal Lauridsen. Trefil se však přesně do výstroje norského brankáře.
20:38
Puk se dotkl dánské střídačky, bude vhazovat ve středním pásmu.
20:17
Dánsko vyhrálo vhazování a ihned nahazuje kotouč do útočného pásma.
20:01
Hráči se pozvolna vrací na svá místa, za pár okamžiků odstartuje druhá třetina.
Střely na bránu po první třetině:

11:5
Úvodních dvacet minut je již minulostí. Sledovali jsme pěkný útočný hokej plný šancí a také gólů. Dánové šli do vedení v čase 2:35, kdy se trefil důrazný Poulsen. Za dvacet vteřin bylo norskému týmu ještě hůř, Storm vypálil z pravého kruhu přesně nad pravý Haugenův beton. Norsko se však dokázalo oklepat a v sedmé minutě se dostalo do hry přesilovkovým gólem obránce Holöse.
Druhá třetina začne přibližně v 16:34.
20:00
19:17
Třetina se pouze dohrává, Norové krouží s pukem ve středním pásmu a nikam se zbytečně neženou.
18:53
Zhruba minutu před koncem první třetině se Norové dopustili postavení mimo hru.
18:06
Ken Andre Olimb měl na hokejce vyrovnání. Z pravého mantinelu si nabruslil až před Nielsenovu klec, kterou však dánský brankář pro tuto chvíli uzavřel.
17:33
Haugen přerušil hru po nahození obránce Lauridesena. Vhazování bude provedeno po jeho pravici.
16:44
Morten Madsen vyslal na Haugena další nebezpečný pokus, a že jich dnes bylo. Stav zůstává stejný.
15:36
Olden oklamal obránce a chtěl zakončit z mezikruží, zakončení nebylo vůbec dobré.
14:37
Obrovská šance Dánska na zvýšení skóre. Jesper Jensen byl úplně volný na pravém kruhu a ihned si vypravil před Haugenovu bránu, norský fantom však nadvakrát dokázal úspěšně zasáhnout. V jednom případě měl i pořádný kus štěstí, puk se plazil kolem jeho levé tyče, nakonec zmizel těsně mimo brankoviště.
13:52
Dánsko je v plném počtu a může se zase po nějaké době pokusit ohrozit Haugenovu bránu.
12:23
První přesilovku Norsko využilo, nyní má k dispozici druhou. Ihned se usadilo v útočném pásmu a tvrdou ránu vyslal Mathis Olimb, který však orazítkoval plexisklo za bránou. To pokus Skrödera byl daleko nebezpečnější a Nielsen musel zakročit.
11:46
Teď se asi nebude nudit brankář Nielsen, neboť Norsko bude hrát přesilovku. Za katrem už sedí Jesper B. Jensen – menší trest nedovolené bránění.
11:26
Svižný hokej pokračuje prakticky bez přerušení a nějakých hluchých míst. Rozhodně mají diváci v Čižovce o zábavu postaráno.
10:26
Deset minut za námi a další střelecký pokus vyslal Röymark, tentokrát vytáhl Nielsen zákrok vyrážečkou. Utkání je to stále hodně zajímavé a plné šancí.
09:16
Z pravého kruhu se tlačil do šance Frederik Storm, sice vystřelil, do jeho rány se však vložil obránce Trygg a pomohl svému brankáři.
08:17
Norsko je rázem živějším týmem a vytváří si šance. Ken Andre Olimb se šikovně natlačil před Nielsena, který měl co dělat, aby puk udržel ve své výstroji. Následovala strkanice v jeho brankovišti, vylučovat se ale nebude.
07:16
Žádná nuda v Brně, v tomto případě v Minsku, protože sledujeme výborný ofenzivní hokej a hlavně padají branky. Duel se musí divákům líbit.
06:30
Norsko je zpátky ve hře, když využilo přesilovou hru. JONAS HOLÖS napřáhl od modré čáry a trefil se naprosto přesně. Nielsel měl zakrytý výhled a neměl šanci zasáhnout. Asistence: Mathis Olimb.
05:49
Mads Christensen je vyloučen za napadaní, tentokrát si přesilovku zahrají hráči Norska.
04:26
Norsko může litovat velké šance Forsberga, který za stavu 0:0 jel ve dvojici s Röymarkem sám na bránu, pochvalu však zaslouží brankář Nielsen. Pak už přišly dva direkty do sítě Larse Haugena.
03:26
Tak to je nástup, Dánsko během krátké chvíle dvakrát dokázalo pokořit Haugena a nemuselo to být úplně vše. Další obrovskou šanci měl Kristensen, který byl sám před norským brankářem, ale trefil jen boční tyč.
02:55
Dánové vzápětí přidávají druhou přesnou trefu. Po pravém křídle akceleroval FREDERIK STORM a přesně umístěnou střelou švihem prostřelil Haugena. Druhá branka Dánska jde částečně na jeho vrub, oproti první trefě mohl s touhle od pravého mantinelu něco udělat. Asistence: Patrick Bjorkstrand, Emil Kristensen.
02:35
Norsko už bylo kompletní, ale tlak Dánska pokračoval a MORTEN POULSEN byl nejdůraznější na brankovišti. Před Haugenem se výborně zorientoval a poslal puk bezpečně za jeho záda. Asistence: Morten Green.
01:57
Obrovská šance ve vlastním oslabení. Forsberg vypálil z levého kruhu a Nielsen musel vytáhnout perfektní zákrok. Měl navíc docela štěští, protože se k dorážce chystal Röymark, kousek mu chyběl.
01:20
Posléze ten stejný hráč zkoušel své štěstí, jeho zakončení nebylo nikterak úspěšné. Pro tak kvalitního gólmana žádný problem.
01:05
Dánsko tak má první přesilovku zápasu a hned to zkoušel z pravého kruhu Green, ale Lars Haugen dokázal jeho střelu vyrazit.
00:39
Bude se poprvé vylučovat. Za držení hole putuje na trestnou norský hokejista Ödegaard.
00:06
Úvodní buly vyhrálo Dánsko, ovšem puk velice rychle vypadl ze hřiště, bude se vhazovat znovu ve středovém kruhu.
00:01
Hráči nastupují na ledovou plochu zdejší krásné a moderní haly Čižovka. Rozhodčí jsou již na svých místech a za pár chvil zahájí tento zápas.
Hlediště se pozvolna zaplňuje norským a dánským hloučkem diváků. V útrobách stadionu jsou k vidění také čeští fanoušci, kteří ladí formu a hlasivky na večerní zápas se Švédskem. Zřejmě si nenechají ujít i tento duel, který by mohl být takovým předkrmem před hlavním chodem.
V hale Čižovka právě skončilo rozbruslení obou celků, za zhruba dvacet minut začínáme.

Norsko: Haugen (Söberg) – Holös, Ödegaard, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Espeland – Hansen, Röymark, Forsberg – Bastiansen (C), K. Olim, M. Olimb – Olden, Skröder, Ask – Stene, Lovlie, Martinsen – Roest, Dahlström. (náhradník: Lars Volden). Trenér: Roy Johansen.

Dánsko: Nielsen (Galbraith) – P. Larsen, S. Larsen, Lauridsen, Jesper B. Jensen, Lauridsen, Kristensen, Bruggisser – Madsen, Hansen, Boedker – Green (C), Poulsen, Christensen – Storm, Bjorkstrand, Jesper Jensen – N. Jensen, Staal, Jakobsen. Trenér: Jan Karlsson.

Rozhodčí: Dremelj (SLO), Rantaala (FIN) – Carnathan (USA), Puolakka (FIN).
Dánsko mimo jiné disponuje čtveřicí hráčů z NHL a také si přivezlo jednoho borce z KHL. V zámoří působí obránce Philip Larsen (Edmonton) a útočníci Jannik Hansen, Nicklas Jensen (Vancouver Canucks) a Mikkel Boedker (Phoenix Coyotes). V kontinentální lize je to Patrick Bjorkstrand (Medveščak Záhreb).
Norsko v úvodním mači na turnaji potvrdilo papírové předpoklady. Skóre v souboji proti Itálii otevřel již v šesté minutě Roest. I když se Itálie ve druhé třetině dostala k řadě příležitostí, nejlepšího hráče zápasu Larse Haugena nebyla schopna překonat. Nejblíže byl Rocco, jenž trefil tyč. Větší produktivitu tak prokázali hokejisté z Norska, kteří ještě zvýšili Askem a šest minut před koncem Bastiansenem.

Itálie – Norsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Roest (Stene), 32. Ask (Olden, Skröder), 54. Bastiansen (M. Olimb).
Dánsko nevstoupilo do základní skupiny příliš dobře, ale asi jen těžko mohlo očekávat, že porazí silného švédského soupeře. Přesto dlouho vzdorovalo a mělo několik dobrých šancí, jenže Nilsson uhájil čisté konto a jeho spoluhráči hned třikrát skórovali. Dvakrát se prosadil Mikael Backlund a jednu skvělou individuální akcíi předvedl Gustav Nyquist.

Švédsko – Dánsko 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Backlund (Ekholm), 20. Backlund (Lindström), 49. Nyquist.
Sportu zdar a hokeji zvlášť. Hezké odpoledne přeji z haly Čižovka v běloruském Minsku. Dnes nás v tamní hale čeká druhý nedělní duel ve skupině "A". Norsko bude bojovat o další body proti Dánsku. Po skončení tohoto zápasu přijde na řadu hlavní hřeb nedělního večera, souboj Česka se Švédskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.