S konstatováním, že Švédsko porazilo na svém hřiště Černou Horu poměrem 3:1 a udělalo tak další krok ke druhému místu a přímému postupu na ME 2016, se s Vámi loučí a třeba zase napočtenou při zářijovém kvalifikačním pokračování se těší Tomáš Lysý.
Ve zbývajících dvou dnešních zápasech, které byly odehrány před duelem Švédsko – Černá Hora, se zrodily tyto výsledky:

Lichtenštejnsko – Moldavsko 1:1.
Rusko – Rakousko 0:1.

Pokud se podíváme na tabulku, tak Rakousko je téměř jednou nohou na šampionátu, má 16 bodů. Druhé je právě Švédsko, ztrácející na našeho jižního souseda tři body. Oba týmy mají odehráno šest zápasů. Třetí a čtvrté místo drží s pěti body Rusko a Černá Hora, jejichž březnový vzájemný zápas v černohorské Podgorici byl v 67. minutě kvůli řádění domácích "fans" přerušen. Páté místo patří Lichtenštejnsku také s pěti body, ale v šesti zápasech a poslední je se dvěma body Moldavsko.
Statistiky zápasu:
Góly: 3-1.
Střely: 11-13.
Střely na branku: 6-6 (ve druhém poločase Švédové nevystřelili na branku ani jednou).
Červené karty: 0-0.
Sledovali jsme utkání, ve které jsme do 37. minuty viděli vyrovnaný průběh a šance na obou stranách. Jenže v rozmezí 38. – 44. minuty nebudou Černohorci na Friends arenu rozhodně vzpomínat v přátelském duchu. Nejprve se hlavičkou prosadil ve vápně zcela volný Marcus Berg, a poté přidal dva góly Zlatan Ibrahimović. Poprvé se prosadil skrytou střelou zpoza vápna, při které se asi Poleksić bude červenat, poté využil parádní pas Larssona a tváří v tvář prostřelil gólmana.

Ve druhém poločase se hsoté dostali ke snížení, když v 64. minutě proměnil penaltu Dejan Damjanović. To byl spouštěcí moment ke zhruba sedmiminutovému černohorskému extratlaku, při kterém se několikrát vyznamenal Isaksson, zejména při střele Boljeviće, kterou zlikvidoval pravou rukou po roztažení všech částí těla jako chobotnice. Na další gól se čekalo marně, konečný výsledek je tak 3:1 pro domácí.
90+5
90+4
A tak ne, ještě jednou hosté zahrozili. Damjanović napřáhl kousek za vápnem ke střele, kterou však Alexander Milošević, vlastnící i srbské občanství, svému soupeři zblokoval.
90+3
Po navázání hry fauloval na polovině hřiště Boljević v souboji dvou střídajícíh hráčů a dvou záložníků Wernblooma, což asi znamená konec nadějí hostí na ohrožení Isakssona.
90+2
Ani tento útok hostí neskončí gólem, kterým by se Černohorci dostali na dostřel soupeři. Bećiraj si totiž nepohlídal náběh a byl přistižen v ofsajdu.
90+1
Friends arena jásá a není se čemu divit. Zlatan Ibrahimović, dnešní střelec druhého a třetího gólu svého týmu, přepouští místo na place osmadvacetiletému útočníku Stade Rennes Olu Toivonenovi.
90
Hlavní rozhodčí nastaví v druhém poločase čtyři minuty nad rámec základní hrací doby.
90
V další šanci byl Albin Ekdal, ale ani on netrefil branku. Naběhl si do vápna a na jeho levé straně dostal přihrávku, jenže mířil vysoko nad levý horní roh.
89
Zčistajasna se míče chopil zhruba pětatřicet metrů od vápna na středu hřiště Marcus Berg a Poleksić se zřejmě jenom díval, jak rána míří vedle. Pokud míč vytěsňoval očima, povedlo se.
88
Při výskoku si Nikola Vukčević pomohl loktem, který trefil do pravého ucha a jeho blízkého okolí Marcuse Berga. Úmysl bych v tom nehledal, ale žlutá karta přijít musí. Lokty dokáží být ve fotbale hodně nebezpečným nástrojem, to vím i já jako okresní sudí.
87
Boljevićův centr z pravé strany do vápna neznamenal žádné ohrožení Isakssona, což ještě nabralo na intenzitě skandování švédských fanoušků, kteří tuší, že tři body zůstanou doma.
86
Pierre Bengtsson svojí levou rukou výrazně strčil do Adama Marušiće, který toho lišácky využil a spadl k zemi. Nutno však říct, že faul to od pravého beka domácích byl.
84
Fotbalisté Černé Hory se možná nadechují k závěrečnému tlaku, jsou častěji na své útočné polovině. Žádné vážnější ohrožení branky Isakssona ale nepřichází.
83
Hlavní sudí Göçek nakázal Ibrahimovićovi, aby si šel vyměnit zřejmě roztržený dres. Vznikla tak nejen situace, kdy Zlatan ukázal své vypracované a potetované tělo, ale i věc, která se tolik nevidí. Náhradní dres totiž útočníkovi podával čtvrtý sudí Ok.
83
Vznikl z něj rychlý kontr hostí, při kterém Wendt takticky zastavil Damjanoviće na polovině hřiště. I zde mohla přijít kartička.
82
Hosté dlouho míč na kopačkách neudrželi, přichází tak kontr domácích a Ekdal si vykoledoval u levé lajny poblíž vápna přímý volný kop. Jenže Sebastian Larsson jej nerozehrál zrovna nejlépe.
81
Nevím, proč se nyní diví i Albin Ekdal, protože pokud jsou ve Friends areně začínající fotbalisté, mohli vidět, jak v praxi vypadá ukázkový šlapák. Jak vystřižený z učebnice, takže musí přijít žlutá karta.
80
Hra se opět přesunula na druhou stranu a opět vidíme útočný faul Ibrahimoviće, který si v souboji pomohl rukama. Zlatan se opět diví.
79
Na druhé straně vypálil z uctyhodné vzdálenosti Boljević a po své střele si asi řekl, že by nahrávka byla lepším řešením. Hodně hodně vedle.
78
Jenže po centru Seba Larssona do vápna hostí se nestane vůbec nic, protože Zlatan Ibrahimović si pomohl útočným faulem proti Poleksićovi. Samozřejmě se to útočníkovi domácích nelíbí, na to už jsme si jaksi zvykli.
78
Zákrok ve stylu mistra světa v sumó předvedl Saša Balić, který doslova obejmul Sebastiana Larssona a poslal jej k zemi.
77
Mnoho zajímavého nyní ve Friends areně nevidíme. Tlak Černé Hory po druhém gólu se vypařil jako pára nad hrncem a nyní se hraje spíše na polovině hostí.
75
Třetí a poslední střídání hostí. Beka Marko Simiće nahrazuje defenzivní záložník Marko Bakić.
74
Tentokrát sice Ibrahimović netrefil zeď a míč prošel, jenže naopak netrefil branku. Poleksić nemusel zasahovat.
73
Další výhoda přímého volného kopu pro Ibrahimoviće, jelikož Vukčević fauloval Ekdala. Opět je to něco kolem třiceti metrů.
72
Druhé střídání Švédska je již lehce taktické, směřující k uklidnění před několika minutami špatně se prezentující domácí hry. Pontus Wernbloom nahradí v záloze Kima Källströma.
71
Jako tank se k míči přihrnul Zlatan Ibrahimović, který zkusil odhadem dvaatřicet metrů od branky napřáhnout z přímého volného kopu. Jak by střela dopadla se už nedozvíme, neboť Zlatan trefil jen zeď.
70
Zřejmě až nyní se Švédové dostanou z černohorských kleští. Po delším čase se vymanili ze svojí šestnáctky a tak tomu na chvilku zůstane, protože při jejich útoku Simić nedovoleně zastavil Berga, a to ne zas tak daleko od branky.
69
Míč po dalším rohu Boljeviće propadl za vápno, kde poslal nadýchaný centr do vápna Marušić. Našel hlavu Dejana Damjanoviće, který druhý gól nepřidává, míří totiž nad svatyni Isakssona.
68
Boljević rozehrál roh přesně do míst, kde byl Marušić, jenže jeho pokus zblokovala švédská obrana na další roh. Nyní jsou Černohorci v obrovském tlaku.
68
Před rohovým kopem si ještě Kim Källstrom vykoledoval žlutou kartu.
66
Po krásném pasu Damjanoviće si na míč na značce penaltového puntíku naběhl střídající Vladimir Boljević, jenž však svojí tutovou šanci zazdil, neboť trefil pouze vybíhajícího a jako chobotnici se natahujícího Andrease Isakssona do jeho pravé ruky. Rázem to mohlo být jen o jeden gól!
65
Isaksson byl znovu v ohrožení, když vyrazil střelecký pokus Bećiraje, jenže se vůbec nerozpakoval a vystřelil na branku. Švédové si nyní koledují.
64
Střídání ve švédské sestavě, a to vůbec první v dnešním mači. Erkana Zengina nahrazuje další záložník Emil Forsberg.
64
Černá Hora právě vstřelila branku!
DEJAN DAMJANOVIĆ se rozběhl z levé strany na míč a poslal jej ze svého pohledu naprosto přesně k levé tyči branky Andrease Isakssona.
63
Byla nařízena penalta ve prospěch hostí. Ve vápně totiž Johansson nedovoleně zastavil zřejmě Fatose Bećiraje, který si zasekl míč a následně jej bek Švédska poslal k zemi.
62
Žarko Tomašević napřáhl z levé strany a utěšenou ránu směřoval k levé tyči Isakssona. Ten se však natáhl jak široký, tak dlouhý, a sráží ránu obránce hostí na roh. Krásný to zákrok.
62
Marušić vyslal krásný pad do vápna na Damjanoviće, který si ale míč nezpracoval a utíká mu od nohy.
61
Stefan Mugoša se oprávněně zlobí a rozhazuje ruce, u střídaček si jej podali hned dva protihráči a sudí rozhodl, že aktivnější ze švédských hráčů byl Erkan Zengin.
60
Tentokrát Švédové posílali dlouhý centr na Ibrahimoviće, ale i nyní byl pas dlouhý a u míče byl první gólman Černé Hory.
59
Ekdal si chtěl naběhnout na dlouhý míč, jenže Poleksić celou situaci velmi dobře přečetl, šel ven z branky a byl u míče dříve.
58
Druhé střídání hostující ekipy. Z placu míří obránce Elsad Zverotić, kterého nahrazuje též bek Esteban Saveljić.
57
Opravdu se mi zdá, že Černohorci začínají být lehce nervózní a faulují i v nikterak nebezpečných situacích. Stejně jako teď Marušić, který pořádně strčil do Ekdala, ač záložník domácích de facto nevěděl, co s míčem.
56
Proti Källströmově pokusu nemusel Poleksić zasahovat, střela šla vedle.
55
Ač se to Zlatanovi nemusí zrovna dvakrát líbit, při přebírání míče stál v ofsajdu. Jenže marná sláva, Källström přihrávku zpozdil i z toho důvodu, že byl držen Vladimirem Boljevićem. Sudí nechal výhodu, která nevyšla. Dopískl tedy faul a ještě ukázal Černohorci žlutou kartu – přesně podle pravidel.
54
V prvním poločase jsme neviděli ani jeden karetní trest, nyní během necelých deseti minut již dvě žluté. Nyní dostává napomenutí Žarko Tomašević, který nešetrně zajel do Marcuse Berga, který v poslední době schytal pěkných pár políček.
53
Fatos Bećiraj vystřelil ze zhruba třiceti metrů na branku, ale jeho pokus šel hodně hodně vedle pravé tyče.
52
Ani tento Källströmův rohový kop neznamenal pro obranu soupeře žádné nebezpečí. Tyto situace zahrává vedoucí tým ynní poněkud lajdácky.
51
Centr Zlatana Ibrahimoviće z pravé strany byl zblokován na roh.
50
Černá Hora táhla útok středem hřiště. K vápnu si následně s míčem sběhl Dejan Damjanović, který se dnes poprvé výrazněji ukázal. Vystřelil a proti jeho ráně k pravé tyči se musel vytáhnout Andreas Isaksson, který jí pravou rukou vyrazil do bezpečí.
49
Källströmův přímý volný kop nebyl nikterak nebezpečný, s centrem do vápna si hosté poradili.
48
Marko Simić vehementně ukazoval, že on určitě nefauloval Marcuse Berga u pravé lajny, jak signalizoval asistent sudího a hlavní rozhodčí správně viděl. Jenže poslal Berga k zemi hodně okatě a v součtu si vysloužil žlutou kartu, kvůli které bude v dalším zápase v září proti Lichtenštejnsku chybět.
47
Mugoša nebude moct pokračovat v útočném snažení, neboť byl načapán v ofsajdu.
46
Nechybělo moc a přišel čtvrtý zářez. Marcus Berg si stylem pojď sem – kam jdeš povodil Marko Simiće, jenže míč z úhlu z levé strany až příliš nadzvedl a mířil metr nad spojnici břevna a tyče.
46
Na tři góly během šesti minut zareagoval Branko Brnović střídáním. Z placu dle mého dobře hrající Mladen Kašćelan. Záložníka nahradí další středopolař Vladimir Boljević.
Žluté a červené karty: 0-0.
Sedmatřicet minut hrála Černá Hora se Švédskem vyrovnanou partii. V patnácté minutě sice zahrozil poprvé Zlatan, ale jeho pokus chytil Poleksić. Poté dvakrát zahrozili hosté, ve dvacáté minutě Tomašević hlavou těsně minul tyč a o osm minut později po chybě Bengtssona z levé strany nepropálil Mugoša tváří v tvář Isakssona. Ibrahimović se podruhé zastřelil ve třicátí minutě, kdy jej zblízka vychytal gólman hostí. Jenže mezi 38. a 44. minutou přišel naprostý kolaps Černohorců. Nejprve se prosadil hlavou Marcus Berg, poté střela Zlatana Ibrahimoviće propadla pod padajícím Poleksićem a nakonec si Zlatan Ibrahimović naběhl na krásný pas Larssona, postupoval sám na branku a trefil se přesně ke vzdálenější tyči. A je rázem po černohorských nadějích.
45+1
45
Sudí nastaví v prvním poločase minutu.
44
Švédsko právě vstřelilo branku!
Pátý gól ve čtyřech zápasech, 55 gól ve 105 zápasech za švédské "áčko". Toť aktuální vizitka ZLATANA IBRAHIMOVIĆE, který si naběhl na milimetrově přesný pas z hloubi vlastního pole od Sebastiana Larssona. Útočník se dostal s balonem až do vápna a zde střelou ke vzdálenější tyči posílá kulatý nesmysl kolem levé nohy Poleksiće. Asistence: Sebastian Larsson.
43
To se také stalo. Andreas Isaksson si připisuje dobrý zákrok proti střele Mugoši, která šla ke středu pravé tyče. Gólman Švédska se proti ní musel natáhnout.
42
Domácí se znovu dopustili faulu na své obranné polovině a dávají tak hostům šanci na ohrožení branky.
41
Po faulu Ekdala na Vukčeviće se staví k rozehrání přímého kopu zhruba pětatřicet metrů od branky Zverotić. Jeho centr si však pohlídala obrana Švédska.
41
Pro Černohorce se jedná o obrovsky studenou sprchu, po sedmatřicet minut zápasu nehráli se Švédskem špatnou partii. Tomu je teď prozatím konec.
40
Jestli se před malou chvíli mohl zlobit Poleksić na své stopery, tak teď to může být naopak. ZLATAN IBRAHIMOVIĆ převzal na levé hranici velkého vápna míč a vypálil na branku střelu, kterou gólman Černé Hory přes val těl neviděl. Pod jeho padajícím tělem však míč prošel do sítě. Takové střely by měl reprezentační gólman chytat, holt občas se nepodaří.
38
Stopeři Simić se Savićem hráli doposud poměrně dobře, jenže co teď dělali při přebírání MARCUSE BERGA, to se nedá vysvětlit. Švédové na pravé straně třemi doteky z první vyšachovali dva tři hráče soupeře a Albin Ekdal poslal centr před branku Poleksiće, kde dva zmiňovaný beci hostí dali Marcusi Bergovi míli prostoru a ten se trefil hlavou ke vzdálenější levé tyči. Asistence: Albin Ekdal.
36
Zdá se mi, že při jakémkoliv odpískaném faulu jsou Švédové hodně nervozní. Stejně jako nyní Albin Ekdal, který si ve výskoku pomohl rukama proti Marku Simićovi. Tohle vražení do zad by neprošlo snad ani v hokeji.
35
Alexander Milošević zkusil poslat podél pravé strany dlouhý míč na Zlatana, jenže kulatý nesmysl po jeho kopu již opustil hrací plochu, o kousek přešel lajnovou čáru.
34
Seb Larsson rozhazuje rukama ve smyslu: To já ne, to on sám. Abych to uvedl na přesnou míru, sám se Marko Simić k zemi rozhodně neskácel, švédský záložník mu hodně pomohl.
32
Drahnou chvíli kombinovali hosté na půli soupeře, jenže když se nikdo z Černohorců pořádně nenabídne s překvapivým náběhem, nelze dát kloudnou přečíslující přihrávku. Fatos Bećiraj proto poslal do vápna jakýs takýs znouzecentr, který prošel nikým netečován vedle.
31
Hosté si ještě lehce odpočinou, protože při jejich postupném útoku fauloval Ekdal Bećiraje.
30
Z rohu Källströma nezapršelo, obrana hostí se ubránila. Ono také není nic lehkého přehlavičkovat vysoké černohorské obranné stožáry.
30
Švédové odpověděli také velkou šancí. Ibrahimović si ve vápně udělal místo a naběhl si na centrovaný míč z kopačky Källströma, ale rozhodně jsme viděli během jeho 104 startů v reprezentaci lepší zakončení. Míč mu padl krásně na nohu, ale s jeho střelou si věděl Poleksić rady a reflexivně jí vyrazil na roh. Blíže k tyči a byl by to gól.
28
Obrovská chyba Bengtssona, který hlavičkový souboj poslal jen k nohám Stefana Mugoši. Ten se z levé strany řítil na branku Isakssona, prošel do vápna a ač byl atakován Erikem Johanssonem, stačil proti jeho skluzu vystřelit. Pokus mířil těsně vedle levé tyče Švédů.
27
Marcus Berg se snažil doběhnout dlouhý nákop, což se mu však nepodařilo a bude z toho pro domácí jen odkop od branky.
26
Hosté neudrželi míč na kopačkách nikterak dlouho a také potomci Keltů byli blízko ke gólu. Na pravé straně vápna si míč stáhl na prsa Sebastian Larsson, zbavil se beka a vystřelil. Krásná akce však neměla povedené zakončení, míč mířil po zemi doprostřed branky, kde byl připraven gólman Vukašin Poleksić, chytající za Pécs maďarskou ligu.
26
Källströmův roh přizvedával Ekdal u bližší tyče na spoluhráče, jenže jeho pas prolétl jen k obranným věžím hostí – Savićovi a Šimićovi. Po odvrácení míče za vápno navíc Bengtsson fauloval Bećiraje.
25
Hned se hraje na druhé straně. Příliš střeleckých pokusů opravdu nevidíme, ale hraje se nahoru – dolu a to se divákům musí líbit. Roh i na druhé straně, zahraje ho Kim Källström.
24
Co tímto rohem chtěl Elsad Zverotić vymyslet, to je mi záhadou, stejně jako jeho spoluhráčům ve vápně. Přes velký čtverec šla totiž ukázková svíce, putující na druhou stranu do zámezí.
23
Černohorci hrozí také z rychlých útoků, které dokáží být hodně nebezpečné. Švédsko jeden takový tentokrát znovu odvrátilo raději na roh.
22
Neúspěšný byl také centr Marcuse Berga z pravé strany. Tam sice útočník Švédska vybojoval míč, ale nebyl schopen poslat přesný pas před Poleksiće. Míč končí v zámezí za brankou.
22
Centrovaný míč do vápna se Ibrahimović snažil sklepnout k Bergovi a Källströmovi, leč bez úspěchu.
21
Stefan Mugoša se již chystal sprintovat směrem k brance Isakssona, nicméně v době přebrání míče stál v ofsajdu a druhý asistent sudího to moc dobře viděl. S kamennou tváří na obličeji zvedá praporek nahoru.
20
První opravdu velká šance přišla právě po tomto rohu,kdy Elsad Zverotić poslal krásný bochánek na hlavu Žarko Tomaševiće, který si naběhl na míč a těsně minul pravou tyčku. Toto byla velká šance záložníka Kortrijku.
19
Na druhé straně hřiště bude v permanenci Isaksson, bude se totiž kopat rohový kop Černé hory.
18
Zcela jasně nyní u pravého rohového praporku poblíž vápna hostí trefil Marko Simić do obličeje Albina Ekdala, ale tento nepříjemný moment neviděl sudí, asistent ani brankový rozhodčí.
18
Erkan Zengin přebral na útočné polovině míč a namířil si to lehce zpět ke středovému kruhu, když domácího muže v průhledné masce fauloval Kašćelan.
17
A na míč si sáhne po delším čase také gólman Kasimpasy a švédského týmu Andreas Isaksson, který bere ze vzduchu míč po nepřesném centru hostí.
17
Bengtsson raději odvrací míč před Tomaševićem do autu.
16
Marušić se snažil najít přihrávkou z levé strany na hraně vápna Mugošu, jenže ten si míč nezpracoval. Švédsko ukázalo znovu rychlý kontr, jenže pas na Ibrahimoviće byl o něco delší, než by bylo záhodno. Snadná to práce pro Poleksiće.
15
Poleksić asi své spoluhráče ve zdi nepochválí, protože Ibrahimovićovu střelu nechali projít, ale ta mířila jen do středu branky, kde byl připravený kapitán hostí a gólman v jedné osobě Vukašin Poleksić.
14
Vidíme fotbal nahoru dolu, i když bez větších šancí. Švédové se rychle přesunuli na půli soupeře a zase zhruba tak pětatřicet metrů od vápna, tentokrát na středu, budou mít výhodu přímého volného kopu po faulu Vukčeviće na Zengina.
13
Z levé strany mířil do vápna centr na Kašćelana, který k záložníku hostí také propadl, jenže Černohorec se celé akce zalekl a míč mu uskočil od kopaček.
12
Ale ani turecký Švéd Erkan Zengin, hrající v Trabzonsporu, nenašel za druhé straně žádného spoluhráče, který by se uvolnil. Domácí moc v pohybu nejsou a Zengin může být rád, že si vykoledoval faul na Zverotićovi.
12
Larssonovi se u pravé lajny na půlce nenabízel žádný z jeho spoluhráčů, takže jeho pas musel směřovat dozadu na Bengtssona.
11
Z celé akce černohorských fotbalistů vyplynul rohový kop z levé strany. Zverotićův centr sice odvrátila obranná čtveřice domácích trošku s problémy, ale povedlo se.
10
Centrovaný míč Sebastiana Larssona nenadělal žádnou práci pro Poleksiće a jeho spoluhráče, spíše naopak. Rychlý kontr hostí bude pokračovat, Erik Johansson totiž na půlce fauloval Mugošu.
9
Kamaráde, tohle na mě vůbec nezkoušej, jako byl říkal hlavní sudí Göçek směrem k Vukčevićovi, jenž zhruba třicet metrů od vápna na pravé straně projel kotníky Ibrahimoviće. Za tohle klidně mohla být karta.
8
Nic vážného se nestalo ani po Zverotićově faulo na Erkana Zengina, rozehraný míč následně jen proletěl do zámezí daleko od branky Polekšiće.
7
Hosté nelenili a po centrovaném míči se opřel do střely Dejan Damjanovič, jeho pokus však prolétl vedle levé tyče Isakssona.
7
Milošević krásně odzbrojil po levé straně pronikajícího Vukčeviće, jenže následnou přihrávkou na nohy protihráče svůj dobrý zákrok dokonale zazdil.
6
Švédové ale brzy vybojovali míč zpět do své moci a pokouší se prosadit se na levé lajnové čáře. Zengin s Wendtem si však na přesilu tří hráčů nepřišli.
5
Na půlící čáře se Berg dopustil faulu na Simiće a u míče tak zůstanou černohorští hráči.
4
Ibrahimović si naběhl na dlouhý pas od spoluhráče a už mířil vstříc vstřelení svého pětapadesátého gólu v reprezentaci, ale zastavil jej praporek pomezního Mustafy Eyisoye.
4
Mladen Kašćelan se krásně prosmýkl na pravé straně přes tři beky, ale následně pokazil přihrávku a do útoku jsou Švédové.
3
Oscar Wendt to příliš přehnal s napadáním a trefil Mladena Kašćelana kamsi do oblasti žeber. Zřejmě nechtíc, ale to na faulu švédského beka nic nemění.
2
Po rohovém kopu z pravé strany budou mít domácí možnost dalšího kopu od praporku, tentokrát z levé strany.
2
Nejlepší švédský hráč současnosti poslal do vápna dobrý centr, ale nejvýše na něj vyskočil Nikola Vukčević a posílá míč na roh.
1
Marko Simić fauloval u pravého rohu vápna Marcuse Berga a je z toho nebezpečný přímý volný kop, ke kterému se hrne Zlatan.
1
Švédsko hned po výkopu hostí získalo míč a hrne se do útoku.
1
Losování vybral Zlatan Ibrahimović a může si tak vybrat stranu, na kterou bude jeho ekipa v prvním poločase útočit. Černohorci naopak začnou zápas výkopem.
Oba týmy nastupují na plochu Friends Areny, za okamžik se budou hrát státní hymny obou zemí.
Ve dvou dnešních kvalifikačních zápasech skupiny G se urodily poměrně překvapivé výsledky. Rusko doma podlehlo Rakousku 0:1 gólem Marca Janky a s 16 body vede kvalifikační skupinu G. Tento výsledek se Švédům velmi hodí k zvýšení náskoku právě před třetím Ruskem, k tomu však nevede zas tak snadná cesta – porazit čtvrté Černohorce a získat tak body i na ně, jelikož Rusko a Černá Hora mají aktuálně pět bodů.

Ve druhém zápasu pak Lichtenštejnsko remízovalo s Moldavskem 1:1, i když ještě před koncem poločasu o gól vedlo. Lichtenštejnci tak mají také pět bodů, ale o dva zápasy víc než výše uvedené pětibodové týmy.

Švédsko: Isaksson – Bengtsson, E. Johansson, Milošević, Wendt – Larsson, Källström, Ekdal, Zengin – Ibrahimović (C), Berg.
Náhradníci: Olsen, Nordfeldt – Nilsson, Augustinsson, Tinnerholm, J. Olsson, Forsberg, Wernbloom, Rohdén, Durmaz, Toivonen.

Černá Hora: Poleksić (C) – Zverotić, Savić, Simić, Tomašević – N. Vukčević, M. Kašćelan – Marušić, Mugoša, Bećiraj – Damjanović.
Náhradníci: Janjušević, M. Božović – Saveljić, Balić, Grbić, Boljević, Nikolić, M. Vukčević, Bakić, Vujović.

Rozhodčí: H. Göçek – M. Eyisoy, O. Aktaş – S. Ok (vš. Turecko).
Poslední vzájemné zápasy:
Černá Hora – Švédsko 1:1 (15.11.2014 – kvalifikace ME 2016)
Černá Hora – Švédsko 1:2 (12.9.2007 – přátelský zápas)

Čtvrtý kvalifikační zápas ME 2016 skupiny G:
Černá Hora – Švédsko 1:1 (0:1).

Branky:
80. Jovetić (pen.) – 9. Ibrahimović (Durmaz)
Karty: 51. Bakić (CHO), 73. Baša (CHO) – 69. Ekdal (SWE), 86. Källström (SWE).

Držení míče: 49% : 51%.
Střely na branku: 5:2. Střely mimo: 5:6.

Černá Hora: Božovic – Savić, Baša, Tomašević (79. Jankovič), Volkov – Jovović, Zverotić, Vukčević, Božović (46. Bakić) – Damjanović (67. Bećiraj), Jovetić (C).
Náhradníci: Janjušević – Pavićević, Simić, Bakić, Boljević, Nikolić, Balić, Bećiraj, M. Kašćelan, Jankovič.

Švédsko: Isaksson – Lustig (46. Wendt), Granqvist, Antonsson, Bengtsson – Ekdal, Källström, Durmaz – Forsberg (63. Larsson), Ibrahimović (C), Zengin.
Náhradníci: Dahlin, Nordfeldt – Bahoui, Larsson, Wernbloom, Kačaniklić, Hrgota, Helander, P. Jansson, Wendt, Guidetti.
Zápasy Černé Hory v kvalifikaci:
Černá Hora – Rusko 0:0 – nedohráno, přerušeno v 67. minutě.
Černá Hora – Švédsko 1:1.
Rakousko – Černá Hora 1:0.
Lichtenštejnsko – Černá Hora 0.0.
Černá Hora – Moldavsko 2:0.
Černá hora:
Ostudou skončil poslední kvalifikační zápas Černohorců. Jak již bylo uvedeno, psal se 27. březen 2015 a na stadionu v Podgorici to vřelo od první minuty. Gólma Akinfejev byl trefen světlicí, o poločase se pak hráči zdrželi v kabinách a druhý poločas začal s notným zpožděním. Když pak v 67. minutě neproměnil Širokov pokutový kop, válkou odchovaní černohorci vnikli na hřiště a zápas byl předčasně ukončen. Jak Rusko tak Černá hora mají po čtyřech zápasech na kontě 5 bodů za výhru, dvě remízy a porážku.
Švédsko:
Severský stát se rozhodně nenachází v kvalifikaci na takové příčce, kde by chtěl být. Druhé místo je sice postupové, jenže na první Rakousko ztrácejí devítibodoví Švédové čtyři body a na záda jim dýchá pětibodové Rusko s Černou horou, jejichž vzájemný zápas z března letošního roku na place Černé hory byl ihned po neproměněné penaltě Širokova v 67. minutě přerušen za stavu 0:0 pro výtržnosti domácích fanoušků. O jeho osudu tak rozhodne UEFA. Švédové sice během pěti zápasů ještě neprohráli, ale také třikrát ztratili body za remízy.
Dobrý den, ještě jednou vítejte u kvalifikace mistrovství Evropy 2016 ve Francii. Kvalifikační klání vstupuje do své druhé poloviny a v šestém kole skupiny G proti sobě nastoupí dva týmy, které si dělají postupové ambice – domácí a v tabulce druhé Švédsko bude čelit Černé Hoře, nevyzpytatelnému soupeři, který je v tabulce na čtvrté pozici
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.