Díky za pozornost a v sobotu se z Běloruska opět přihlásíme. Hezký večer a na počtenou.
Dnešní utkání sledovalo 8671 diváků.
Za štáb serveru onlajny.com se loučím z haly Čižovka, která dnes ukončila svůj provoz v rámci MS v Bělorusku a celé semifinále se přesunuje do vzdálenější Minsk Areny, která je odtud asi hodinu cesty.
Poslední třetina odstartovala fatální chybou brankáře Scrivense, který podcenil střelu Hietanena a rázem bylo vyrovnáno. Přesně v čase 56:52 si najel mezi kruhy Pakarinen a kanadská pohroma byla dokonána. Na výsledku nic nezměnilo ani závěrečné power-play.
Soupeř trefil během zápasu třikrát tyč a vytvořil si i výraznou střeleckou převahu, Kanadě to však není vůbec nic platné. Zámořský klub tak balí kufry ve čtvrtfinále a po Americe a Francii končí. Čeká se na to, kdo vyzve Rusko ve druhém souboji.
A teď už státní hymna Finska, které postupuje do semifinále. Ve své skupině se sice trápilo, ale dnes předvedlo bojovný výkon a mělo i kus štěstí.
Nejlepší hráči Kanady na turnaji:

Kevin Bieksa, Joel Ward, Cody Hodgson.
Hráči zápasu:

Mark Scheifele (Kanada) – Iiro Pakarinen (Finsko)
Střely na bránu celkem:

38:26 (12:9, 14:7, 12:10)
Zámořské celky mají pro dnešní den a vlastně pro celý turnaj dohráno. Česko vyřadilo Ameriku, Finsko pro změnu Kanadu. A právě celek Suomi bude soupeřem České republiky!
60:00
59:48
Finové to zvládnou, drží kotouč ve své moci a Kanada se nemůže usadit v pásmu.
59:36
Vítěz naší "A" skupiny je na pokraji vyřazení. Nyní se dopustil ofsajdu a bude se hrát ve středním pásmu.
58:57
Každopádně Kanada hraje vabank. Zkouší to v šesti a bez brankáře.
58:00
Už se hrají poslední dvě minuty a nejen, že vedou Finové, ale větší hluk přinesla zpráva o běloruském vedení. Dnes se tady fandí prostě všem týmům.
56:52
Finsko právě vstřelilo branku!
Kdepak, prodloužení se prozatím odkládá. IIRO PAKARINEN přibližuje Finsko do semifinále. Tři minuty před koncem si najel mezi kruhy a prostřelil Scrivense přesně mezi jeho betony. Asistence: Jori Lehterä.
56:24
Český tým stále čeká na svého soupeře, tři minuty před koncem o něm není rozhodnuto. Možná nás čeká prodloužení.
56:17
Finská druhá formace několikrát překvapila kanadskou obranu, ale všechny střely tlumí Scrivense. Jakous takous možnost měl Immonen, ale proti byl levý beton gólmana.
55:19
Střela Jokinena byla sražena do ochranné sítě, posléze se bude vhazovat po pravici Scrivense.
54:46
Palola to zkusil spíš na náhodu, jeho pokus končí vysoko nad.
54:11
Kanada si v poslední minutě vytvořila územní převahu, ale je to taková vyčkávaná. Není mnoho prostoru na nějaké zakončení.
53:42
Finská brána vypadla ze svého standardního postavení, probíhá její úprava a zároveň čištění ledové plochy.
53:15
Jokinen zakončoval bekhendem, leč z velmi těžkého úhlu. Na druhé straně střílel Kadri a Rinne odráží kotouč svou vyrážečkou.
52:59
Kanada si bere oddechový čas, konkrétně její trenér Dave Tippett. Poté se bude vhazovat u Scrivensovy brány.
52:23
Tradiční záležitost v Minsku, na každém stadionu proudí mexické vlny. Nejinak je tomu i teď. Diváci se neskutečně baví.
51:01
Zakázané uvolnění Finska. Po něm místní hlasatel oznámil, že Bělorusko vyrovnalo v duelu se Švédskem na 1:1. V publiku je samozřejmě ihned veselo.
50:45
Platí to i v případě Mackinonna, který střílel ze stejného místa a opět do lapačky finského brankáře.
50:36
Kyle Turris zkusil své štěstí střelou přes obránce, Pekka Rinne byl na svém místě.
50:11
Nahození Karalahtiho v klidu kontroluje brankář Scrivens. Puk je v rohu kluziště a Kanada vyváží kotouč.
49:30
Stále je to stejný obrázek, nikdo nikam nepospíchá a čeká s pukem ve středním pásmu.
49:07
Posléze je tu komerční přestávka a takový menší čas na poradu pro oba trenéry.
48:47
Ellis musel hasit požár před pronikajícím Tomi Sallinenem, který by se jinak řítil sám na Scrivensovu svatyni. Jen včasný pád zabránil finské šanci.
47:33
Nyní může rozhodnout jediná chyba, na hráčích je vidět, že s rozehrávkou dlouho otálejí.
46:27
Finové jsou v posledních minutách na dobré vlně a operují u kanadské brány.
45:57
Individuálně to zkoušel Huhtala, ale přes obránce Coburna neměl šanci projít.
45:33
Chybná rozehrávka Lajunena končí zakázaným uvolněním.
44:59
Kanaďané se nevzdávají a chtějí svého soupeře znovu přitlačit, finská obrana odolává.
44:37
Finové se však osvobodili a podnikli zajímavý výpad, střela Pakarinena však končí hodně vedle.
44:05
Opět se bude vhazovat v útočném pásmu Kanady.
44:00
Kanada se usadila v útočném pásmu a prověřila Gudbransonem pozornost Rinneho. Ten zasahuje lapačkou.
43:17
Turris vypálil z levého křídla a Rinne musel zasahovat svými betony.
42:50
Finové jsou rázem živější a žene je plná hala v běloruském Minsku.
41:26
Tak to je šok pro Kanadu, která do poslední části nevstoupila vůbec dobře. Ale i takové góly někdy padají.
Je opět vyrovnáno. Drama pokračuje...
40:28
Obrovská hrubice kanadského gólmana Scrivense, který se musí červenat. Na modrou čáru si najel JUUSO HIETANEN a jeho střela neměla nikterak dramatické parametry. Ovšem kanadský brankář ji neudržel ve výstroji a nakonec se puk došoural těsně za brankovou čáru. Asistence: Jori Lehterä, Petri Kontiola.
40:01
40:00
Vše připraveno na třetí třetinu, jdeme na to.
Střely na bránu po druhé třetině:

26:16 (12:9, 14:7)
Druhá perioda patřila jednoznačně kanadským hokejistům, kteří zvýšili důraz a aktivitu, k tomu všemu se jim povedlo otočit výsledek. Nejprve vyrovnal tvrdou střelou Turris, aby o sedm minut později překlopil výsledek na stranu Kanady Scheifele. Tým kouče Tippetta trefil v duelu již tři tyčky a další šance nedokázal využít. Vede zaslouženě, Finové v této pasáži utkání mnoho možností neměli.
Třetí třetina začne přibližně ve 20:36.
40:00
39:41
Obrovská šance Kanady v samotném závěru druhé třetiny. Myersova bomba se odrazila od mantinelu a přímo před bránu, kde byl všudybyl Jason Chimera. Jenže ten měl doslova pech, jeho střela skončila nejprve na pravé tyči a poté se doklouzala i na tu druhou. Rinne jen příhližel, co se to kolem něj děje. To už byla třetí tyč Kanady v tomto zápase.
39:15
Už se hraje poslední minuta druhé třetiny, kterou zvládla lépe Kanada. Za svou aktivitu byla po právu odměněna.
38:49
Rinne chtěl rozehrát od své brány, ale rychle si to při nájezdu Kadriho rozmyslel.
38:18
Buly ve středním pásmu, do konce druhé třetině kolem dvou minut. Výsledek je stále stejný, Kanada vede 2:1.
37:16
Karalahtiho nepřesná střela končí vedle Scrivensovy brány. Ná druhé straně pálil z mezikruží Read a jeho pokus končí těsně nad. Pochvalu však zaslouží jeden z finských obránců, který předvedl dobré obranné bloky.
36:45
Kanada drží kotouč a velice pozvolna rozehrává. Nechce se dopustit nějaké chybičky.
36:00
I Finové hrají v plné sestavě. Každopádně se musí bránit tlaku soupeře.
35:27
Javorový list je kompletní a hned pálil od modré kapitán Bieksa, Rinne tentokrát předvedl výborný zákrok.
34:26
Hraje se 4/4, Finové v poslední době zlobí a byl to Jormakka, který lehce poškádlil nervovou soustavou kanadských fanoušků. Scrivens si po jeho pokusu nebyl vůbec jistý.
33:56
Finská přesilovka je fuč. Na trestnou usedá Mäntylä za nedovolené bránění.
33:39
Mäntylä vypálil od modré čáry a mnoho nechybělo, Scrivens se vůbec nestačil přesunout, měl ale štěstí.
33:17
Finové si krátce zkusí hru 4/3. Garrison je vyloučen za podražení.
33:15
Kanada vede na střely 25:13, v této třetině ja také daleko aktivnější. Finsko vypálilo pouze čtyřikrát.
32:59
Následuje komerční přestávka, po ní vhazování u Rinneho klece.
32:08
Kanada právě vstřelila branku!
Kanada otáčí výsledek na svou stranu. MARK SCHEIFELE využil volnějšího prostoru ve finské obraně a trefil se parádně. Kanadský útočník si najel na pravý kruh a jeho nádherná rána vymetla všechny pavučiny v Rinneho síti. Finové doplácí na svou pasivitu, která je provází v této části utkání. Bez asistence.
31:52
Karalahti a Turris už okupují trestnou lavici – oba hrubost.
31:52
Rinne má puk pod kontrolou po střele Gudbransona. Poté se před finskou bránou strhla pořádná mela, což ocenili především diváci, kteří by rádi viděli nějakou rvačku. Ta se nekoná, ale rozhodčí budou stejně vylučovat.
31:42
Důležitý zákrok si připisuje Scrivens, který se nenechal nachytat střelou Jokinena. Ten byl v útočném pásmu sám, tak to zkusil.
31:01
Nebezpečné nahození Brouwera jen tak prosvištělo kolem Rinneho brány, tady mnoho nechybělo. A následovala solidní střelecká pozice pro Kadriho, který však před finskou klecí netrefil poskakující puk.
30:33
Finové se v druhé třetině takřka k ničemu nedostali, opět vyhazují přes všechny čáry.
30:08
Coburnova špatná rozehrávka před červenou čárou, což znamená další přestupek proti pravidlům a vhazování u Scrivensovy brány.
29:26
Stav je stále vyrovnaný, už se pozvolna přehupujeme do poloviny zápasu. Kanada si teď vytvořila solidní zámek, finská pětice byla pod tlakem a pro jistotu vyhazuje na icing.
28:42
Scrivens si po delší době připisuje ostřejší zákrok. Jarkko Immonen posílal svůj pokus do horních pater brány, ale kanadský gólman zasahuje ramenem.
27:57
Garrisonova rána od modré trefila jen padajícího Haulu, který s bolestivým výrazem v obličeji odjíždí na střídačku.
26:48
Kanada pokračuje v útočné aktivitě, tentokrát pálil Hodgson a betony Rinneho byly připraveny.
25:41
Je vyrovnáno. Kanada předvedla takovou nenápadnou, ovšem velice rychlou akci. Read zavezl kotouč na modrou, kde se ho chopil KYLE TURRIS a jeho střela z dálky překvapila Rinneho. Ten na ni reagoval pozdě a finský gólman asi nebude mít čisté svědomí. S tím se dalo něco dělat. Asistence: Matt Read.
25:21
Dlouho se hrající pasáž bez přerušení je ukončena střelou Ohtamaa, kterou Scrivens vůbec neviděl a reagoval na poslední chvíli.
24:49
Kontiola vyslal střelu zápěstím, za Scrivensem zaduněl pouze mantinel.
23:11
Finové brání střední pásmo a prozatím se do nějakých protiakcí nedostávají. To samé platí i pro Kanadu, která se těžko dostává přes finskou obranu.
22:39
Kadriho nepříjemná střela od pravého mantinelu, Rinne vůbec nic neviděl a nakonec měl štěstí, puk proletěl těsně vedle jeho brány.
21:49
Od modré to zkusil Karalahti, nic složitého pro Scrivense. To na druhé straně měl plné ruce práce Rinne, který ramenem vyráží pokus Myerse.
21:16
Finové jsou v pěti a mohou jít do útočné akce.
20:49
Další vyhození, Pakarinen posílá puk co nejdál od svého brankáře.
20:27
Puk u kanadského brankáře, Finové první vteřiny druhé třetiny zvládají.
20:01
Na trestné bude ještě minutu sedět Kivistö.
Zpátky do boje, oba týmy se trousí zpátky na led a jedno je jisté, Kanada začne druhou třetinu přesilovkou.
První třetina je již minulostí. Sledovali jsme pohledný hokej plný šancí, šarvátek, osobních soubojů a dobré práce brankářů. Kanada během první třetiny dvakrát orazítkovala tyč Rinneho brány a nevyužila i další příležitosti. Finsko však nehrálo vůbec špatně a především v úvodu měl Scrivens plné ruce práce.

V jednom případě byl bezmocný. Ve finské přesilovce napřáhl z levého kruhu Palola a jeho tvrdá bomba propadla do sítě. Svěřenci trenéra Westerlunda tak po první části hry vedou těsně 1:0.
Střely na bránu po první třetině:

12:9
Druhá třetina začne přibližně v 19:48.
20:00
19:36
Finové jsou alespoň ve čtyřech, přesto inkasovat čtyři menší tresty v první třetině není příliš dobrou vizitkou.
19:31
Právě faulovaný Mackinnon střílel od modré, Rinne však dobře viděl a kotouč ukryl mezi své betony.
19:03
Bude se znovu vylučovat a Finové půjdou v závěru třetiny do tří. Kivistö fauloval v brankovišti Mackinnona a opět je tento přestupek vyhodnocen jako krosček.
18:16
Finové vyhazují přes všechny čáry, navíc se do brejku řítil Komarov, ale raději držel puk, než aby se cpal do nějakého zakončení.
17:59
Ellis se natahoval po puku zbytečně, hra přerušena pro postavení útočícího hráče v brankovišti.
17:09
Po střele kanadského hráče vznikla v brankovišti strkanice a Karalahti si počínal příliš tvrdě. Zbytečný faul a díky krosčeku zkušeného finského hráče je tu již třetí přesilovka Kanady v duelu.
17:09
Zatímco střílel od modré Mohahan, Čižovkou obíhá mexická vlna.
16:27
Stále se hraje svižný hokej, divákům se tento duel musí líbit. Hala je zaplněná takřka do posledního místa. Na český tým 8200 diváků, nyní to vypadá na podobný počet.
16:00
Naopak na druhé straně se protáhl mezi dvěma obránci Leo Komarov, sjel si mezi kruhy a chtěl Scrivense překvapit ranou mezi betony. Neuspěl.
14:59
Opět zvoní u Rinneho tyč. Tvrdou střelu vyslal kanadský útočník Kadri a dnes již podruhé měli hokejisté Suomi pořádnou kliku.
14:40
Finové výtečně brání a Lajunen dokonce vyhazuje přes všechny čáry.
14:05
Kanada dobře bruslí a hledá si prostory, kudy by ohrozila Rinneho, ale zatím se to příliš nedaří.
13:33
Je to celkově druhá, ta první přinesla obrovskou šanci Schenna, který orazítkoval tyč.
13:21
Bude se vylučovat. Na trestné sedí finský útočník Haula (hra vysokou holí) a Kanada má k dispozici další přesilovku.
13:15
Na střely prozatím 6:6, nyní přišla sedmá v podání Brouwera, kterou Rinne v pohodě vyráží mimo bránu.
12:50
V Čižovce probíhá úklid ledu. Sedm minut před koncem třetiny je stav stále lepší pro Finsko, které vede 1:0.
12:50
Hraje se pohledný hokej, který má náboj a vysoké tempo. Akce střídá akci a nyní si musel dávat pozor Rinne, na kterého dorážel Jason Chimera. Finský mág má puk ve své moci.
11:22
Obrovská šance pro Finsko a hned dvojitá. Nejprve střílel z pravého křídla Hietanen, Scrivens zasáhl lapačku, ale ne zrovna jistě a o dorážku se následně postaral Pakarinen. To už bylo z pohledu kanadského brankáře lepší.
10:28
Kanada zvyšuje aktivitu a poslední dobou je mnohem častěji nastěhovaná u finské klece.
09:49
Tak teď měli Finové štěstí, nahození Schenna se odrazilo od mantinelu, což totálně zmátlo vyjetého Rinneho. Nakonec mu pomohla obrana a puk z nebezpečného území odklidila do bezpečí.
09:01
Kanadská odpověď mohla přijít vzápětí. Po chybné rozehrávce Karalahtiho se dostal k puku Chimera a jeho rána z otočky pořádně vystrašila finského brankáře Rinneho.
08:36
Další dobrou šanci měl Kontiola, který střílel z pravého kruhu, měl to ale složité. Už byl tísněn obráncem Garrisonen a jeho slabý pokus nemohl Scrivense překvapit.
07:26
Finové jsou stále živější a létají po ledě jako polití živou vodou.
06:14
Tak se na to podívejme. OLLI PALOLA dostal přesnou přihrávku na levý kruh, s ničím se dlouho nepáral a napřáhl nechytatelnou dělovku na Scrivensovu klec. Kotouč propadl do jeho sítě a finská přesilovka je tak rázem zhodnocena vedoucím gólem zápasu. I když nevypadala příliš dobře, skóre se přeci jen mění. Asistence: Juuso Hietanen, Jori Lehterä.
05:50
Finům to vůbec nejde, stále se nemohou usadit v útočné třetině a vyvinou nějaký přesilovkový kolotoč.
05:43
Technický přestupek Jokinena, který se dostal do postavení mimo hru. Vhazování ve středním pásmu.
05:21
Kanada zatím nemusí řešit nic složitého, Bieksa vyhazuje přes všechny čáry.
04:31
Za hrubost vyloučen Myers a je to pro změnu přesilovka pro finský tým.
04:26
Každopádně se hraje v pěti, Finové přežili velice krušné chvíle. Kanada mohla jít do vedení, ale stav zůstává stejný.
03:17
Teď už to bylo vážnější a znovu u toho byl Schenn. Kanadský útočník byl sám před Rinnem a pálil do levého horního růžku. Finský brankář ovšem v poslední chvíli vytáhl puk nad svou bránu. Pomohla mu i horní tyč, o kterou se kotouč otřel.
02:58
Také se tak děje. Schennova nepříjemná střela z levé kruhu končí těsně vedle.
02:30
Velká škoda pro Finsko, které mělo tlak, ale místo toho musí bojovat v oslabení. To by mohlo Kanadu nakopnout.
02:13
Jenže zbytečný faul v útočném pásmu předvedl Lehtera a odchází na trestnou. Dvě minuty za nedovolené bránění.
02:07
První velká šance zápasu a v ní Tomi Sallinen, který si najel z pravého kruhu před bránu a ranou švihem trefuje výstroj hodně vyjetého Scrivense. Kanada je pod tlakem a zatím si neví rady.
01:26
A hned je tu další střelecký pokus, vyslal jej Leo Komarov. Scrivens kotouč viděl a odráží do rohu mantinelu.
01:06
Následuje zakázané uvolnění Kanady, která je od úvodu zápasu poněkud pasivnější.
00:58
Od modré napřáhl finský obránce Ohtamaa a brankář Scrivens si připisuje první dnešní zákrok.
00:42
Také Kanada se dostávala před Rinneho bránu, ale žádná střela se nekoná.
00:09
U kotouče Finové, kteří založili první útok. Nahození Hietenana končí v lapačce brankáře Scrivense.
00:01
Začátek se blíží, hráči jsou na ledě a třetí dnešní semifinále může začít.
Je před námi poslední zápas v hale Čižovka v rámci tohoto šampionátu. V tomto krásném stánku jsme sledovali do této chvíle devětadvacet zápasů a za pár chvil nás čeká ten úplně poslední, tedy třicátý. Ten rozhodne o tom, kdo půjde do semifinále a narazí na český tým. Sobotní a nedělní program se už bude hrát ve velké Minsk Areně.

Kanada: Scrivens (Reimer) – Bieksa (C), Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly – Schenn, Burrows, Mackinnon – Turris, Read, Chimera – Hodgson, Brouwer, Kadri – Huberdeau, Monahan, Ward – Scheifele. Trenér: Dave Tippett.

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehtera, Kontiola, Pakarinen – Jokinen (C), Haula, Komarov – Jormakka, Immonen, Palola – Solomaki, T. Sallinen, J. Sallinen – Huhtala. Trenér: Erkka Westerlund.

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Olenin (RUS) – Carnathan (USA), Schrader (GER).
Rozhodčí zápasu:

Brueggemann (GER), Olenin (RUS) – Carnathan (USA), Schrader (GER).