To je z dnešního onlajn přenosu vše, u toho dalšího se s vámi těším na shledanou.
V ostravské ČEZ areně zní americká hymna na počest dnešních vítězů, sledovali jsme parádní hokej, Američané se dnes prezentovali velmi sympatickým výkonem, nezbývá než doufat, že podobných zápasů bude na "českém" mistrovství více!
Nejlepšími hráči byli vyhlášeni:

Joonas KEMPPAINEN
(FIN)

Steve MOSES (USA)
Je konec! Američané slaví famózní vstup do šampionátu, když v úvodním zápase poráží Finsko vysoko 5:1. Je jasné, že Finům styl tohoto zámořského soupeře vůbec nesvědčí. Z posledních čtyř vzájemných soubojů je skóre 15:5 pro USA!
60:00
59:08
Po střele Hietanena od modré se puk odráží před branku, tam ale nikdo nebyl, kdo by dorazil.
58:39
Pesonen zkusil z pravé strany překvapit Hellebuycka, ale od něho se puk pouze odráží.
58:05
Probíhají poslední dvě minuty a oběma mužstvům je jasné, jak toto utkání dopadne.
57:22
USA právě vstřelilo branku!
Je rozhodnuto, MATT HENDRICKS dostal puk ve středním pásmu, odkud trefuje prázdnou branku soupeře. Asistence: Dylan Larkin.
56:38
Američané jsou již kompletní.
56:31
Trevor Lewis míjí prázdnou branku soupeře.
56:20
Již se hraje, Finové útočí s pěti útočníky a s pouze jedním obráncem.
56:04
Lavička Finska si bere oddechový čas.
56:04
Hellebuyck chytá puk a přerušuje hru.
55:48
Finové to zkouší v šesti proti čtyřem, Rinne na střídačce, branka prázdná.
55:35
A pozor, Rinne sprintuje na střídačku!
55:22
Finové stále v útočném pásmu, Američané nemohou vyhodit.
55:02
Esa Lindell se dokázal natlačit před Hellebuycka, ale nikoliv ho již překonat.
54:50
Pokud by se Finům podařilo ještě využít tuto přesilovku, dalo by se přemýšlet o zdramatizování zápasu.
54:38
Vylučuje se, na trestnou lavici odchází Matt Hendricks za nedovolené bránění Rinneho v brankovišti, přesilová hra Finska.
53:54
Moses to vzal na sebe, byť na pravém křídle čekal na přihrávku Bonino, střela z bezprostřední blízkosti ale letí mimo branku.
53:40
Salmela pálí od modré, ale branku netrefuje a pozor, Američané jdou do brejku.
53:16
Jussi Jokinen byl v dobré pozici na levé straně, měl čas na střelu, ale Hellebuycka nepřekonal.
52:50
Puk za brankou Finska, Ohtamaa ho vybojoval a Finové mohou zaútočit.
52:05
Pekka Rinne chytá střelu z pravé strany a přerušuje hru, následuje komerční přestávka.
51:35
Finům se čas na zdramatizování zápasu povážlivě krátí, navíc jim už i odskakuje puk od hokejek, neklamné znamení toho, že se prostě nedaří.
50:50
Finové jsou v plném počtu.
50:20
Za více, než deset minut třetí třetiny, ohrozili Finové branku Hellebuycka pouze jednou, to je tragická bilance (soupeř vystřelil 5x)!
49:50
Ještě minuta zbývá z přesilové hry Američanů, ti ale nikam příliš nespěchají.
49:05
USA po vyhraném vhazování od úvodních vteřin v útočném pásmu.
48:50
Bude se opět vylučovat, za faul loktem půjde na trestnou lavici Fin Anssi Salmela, přesilová hra pro USA.
48:35
Barkov nepřešel přes bránícího Kruga, který rozehrává.
47:55
Až díky nepřesnému pasu Sextona ztrácí USA útočné pásmo.
47:35
A Finové se nyní opět pouze urputně brání před vlastní brankou.
46:19
Toto už je tragické z pohledu Finů! Pekka Rinne nyní může zpytovat svědomí, Steve Moses pálí z mezikruží, finský gólman měl parádní výhled, střelu viděl, ovšem i tak mu puk propadl pod pravou rukou a za jeho zády ještě puk do branky "dotlačil" NICK BONINO. Asistence: Steve Moses a Brock Nelson.
45:35
Hrozilo další přečíslení v podání amerického výběru, nakonec to ale končí nepřesnou přihrávkou ve třetině Finů.
45:05
To navnadilo i diváky, mezi nimiž je převážná většina finských fans.
44:33
Donskoi se na levém křídle, ve třetině USA, nedostal ke střele, ale Finové drží útočné pásmo.
43:55
Lepistö prohrál souboj o puk ve vlastním pásmu, a to v souboji s útočícím Eichelem.
43:25
Američané se drží v útočném pásmu, na konci celé akce je střela od modré, z pravé strany, Reillyho pokus Rinne lapil.
42:55
Rinne zasahuje a přerušuje hru.
42:50
Finové ztrácí puk před brankou soupeře, Krug jde do brejku.
41:59
Další rychlý útok Američanů, Morin pálí z pravé strany, ale puk končí mimo branku Finů.
Dnešní utkání sleduje 8812 diváků.
40:55
Finové hrají v plném počtu, v úvodu třetí části neměli problém s ubráněním vlastního oslabení.
40:29
Američané v úvodu třetí třetiny ještě dohrávají přesilovou hru.
40:01
Další třetina začne přibližně v 17:54.
STATISTIKA STŘEL NA BRANKU – 2. třetina:

USA: 9

FINSKO: 8
Druhá třetina končí také vítězstvím amerického výběru, který tentokrát ovládl tuto část poměrem 2:1. Celkově vedou Američané již 3:1 a opět dokazují, že se jim na tohoto soupeře nebývale daří. Finové zatím "hoří" v obraně, kde se jim nedaří eliminovat bleskově brejky soupeře.
40:00
39:35
Eichelovi přeskočil puk hůl, to je trochu štěstí pro Finy, jinak by tento hráč zakončoval z levé strany.
39:22
Američané v útočném pásmu, Finové se pozorně brání.
39:00
Poslední minuta druhé třetiny.
38:56
Atte Ohtamaa dostává dvouminutový trest za sekání, první přesilová hra USA.
38:41
Hra přerušena ve středním pásmu, je pískán ofsajd.
38:20
A Finové se museli bleskově přemístit před vlastní branku, Američané útočí.
37:51
Upracovaný přechod do útočného pásma v podání Finů, nakonec Jokinen měl šanci, obtáčel se kolem branky Hellebuycka, ale nic z toho není.
37:11
Bleskový přechod Američanů do útoku, Finové odpalují puk ze třetiny.
36:05
Tentokrát Finové v útočném pásmu, ale kombinace se jim vůbec nedaří, puk míří ze třetiny.
35:05
Neskutečně efektivní jsou hokejisté USA, kteří produkují velmi moderní hokej, což zatím na soupeře platí.
34:47
A je to další gól Američanů! Matt Hendricks stínil Rinnemu, nikdo z obránců ho neodstavil a při střele DANA SEXTONA z levé strany, od mantinelu, nemohl gólman Finů zakročit podle představ, puk končí v levém horním růžku. Asistence: Torey Krug a Matt Hendricks.
34:28
Krug zavezl puk do útočného pásma, Američané se drží v útočném pásmu.
34:04
Znovu jsou Američané v útočném pásmu, Murphy v pádu ještě dokázal nahodit puk na branku, Rinne v pohodě chytá.
33:16
A další šance Američanů, Finové nyní vůbec nestíhají tempu mladého výběru soupeře, Trevor Lewis pálil a Rinne neskutečným zákrokem vyrazil puk!
32:43
Další chyba Finů, tentokrát ve středním pásmu chyboval Salmela a Reilly se dostal do zakončení, bylo to při přečíslení dva na jednoho, Rinne zachránil!
31:57
Velká chyba Finů na útočné modré, do brejku se dostal Dan Sexton, který byl sám před Rinnem, kterého ještě sice nepřekonal, ale dorážka MATTA HENDRICKSE již v brance Finů skončila. Asistence: Dan Sexton.
31:42
A Jokipakka se dostal do zakončení, jenž puk mu sjel z hole.
31:20
Finové opět v útočném pásmu, Pesonen vybojoval puk v rohu.
30:39
Američané v plném počtu.
30:19
Jsme již ve druhé polovině zápasu, Finové v útočném pásmu, to vše v závěru přesilové hry Finů.
29:50
Američané se zatím spolehlivě brání, puk ve středním pásmu.
29:05
Alexander Barkov nastřelil horní tyčku americké brány!
28:39
Třetí finská přesilovka! Nebezpečná hra vysokou holí, dvě minuty pro Jacka Eichela.
28:18
Až bránící Larkin dostává puk ze třetiny a čtvrtá americká formace střídá.
27:57
Pesonen pálí z mezikruží, ale puk se odráží do rohu, přesto Finové zůstanou ve třetině soupeře.
27:32
Jarkko Immonen postupuje po pravém křídle a zaváží puk do útočného pásma.
26:35
Na druhé straně se do zakončení dostává Nelson, ale puk končí pouze nad brankou Finů.
25:40
Finsko právě vstřelilo branku!
Finové vybojovali puk za brankou soupeře, ten se dostal na modrou, odkud pálí JYRKI JOKIPAKKA a puk propadl Hellebuyckovi do branky, první zápas na MS, první gól pro Jokipakku! Asistence: Janne Pesonen a Joonas Kemppainen.
25:17
Finové nahazují puk a bojují o něho za brankou USA.
24:20
Teemu Hartikainen měl čas na střelu z levé strany, ale pouze vyprášil betony Hellebuycka.
23:23
Tuomo Ruutu se dostal k dorážce odraženého puku před Hellebuyckem, ten ale dokázal parádně vyrazit!
22:53
Puk končí v lapačce Hellebuycka, který raději přerušuje hru, soupeř si dokázal vytvořit tlak.
22:29
A Finové opět zahrozili, nyní při přečíslení čtyři na dva, ale celé to pokazili, přesto zůstávají v útočném pásmu.
22:11
Průnik Hartikainena po levém křídle, jeho střelu Hellebuyck chytá.
21:28
Hraje se ve středním pásmu, Moore zaváží puk do třetiny soupeře, ale tam nepřesně přihrává.
20:31
Finové získávají puk ve středím pásmu, Ruutu postupuje do třetiny soupeře.
20:01
Další třetina začne přibližně v 17:07.
STATISTIKA STŘEL NA BRANKU – 1. třetina:

USA: 11

FINSKO: 14
Finové inkasovali "gól do šatny", to je hodně nepříjemné! Američané opět ukazují, v čem je jejich síla – přímočarost, jednoduchost, tlak do branky, aktivita na brankovišti, to vše zdobí hru i tohoto reprezentačního výběru. Finové nehráli v této části špatně, dokonce si i vytvořili nějaké gólové šance, ale gólmana Hellebuycka nepřekonali ani jednou.
20:00
19:36
Parádní přihrávka Brocka Nelsona na STEVE MOSESE, který si z levé strany nabruslil ve velké rychlosti před Rinneho, jehož překonal parádním bekhendem pod víko. Asistence: Torey Krug a Brock Nelson.
19:13
Puk končí v ochranné síti za brankou Hellebuycka, hra přerušena.
19:00
Poslední minuta první třetiny, Finové nahazují puk za branku USA.
18:22
Akci Finů přerušilo odpískané zakázané uvolnění, vhazovat se tak bude po levici Rinneho.
18:10
Justin Faulk nahazuje puk do útočného pásma a Američané střídají.
17:36
Na druhé straně pálil Salmela, ale Hellebuyck vyrazil.
17:18
Nepřesné střela Morina, díky čemuž Američané ztrácí útočné pásmo.
16:00
Přímo na hranici brankoviště dokázali Finové odehrát puk a znemožnit tak soupeři zakončit.
15:45
Bonino získal puk za branou Finů a Američané mohou ohrozit branku soupeře.
15:15
V počtu střel mají převahu Finové – 10:6.
14:34
USA v plném počtu.
14:15
Američané nyní v útočném pásmu, vypadá to, že i toto oslabení přečkají bez úhony.
13:30
Znovu opouští kotouč třetinu USA, tentokrát vyhazuje John Moore.
13:04
Trevor Lewis dokázal vyhodit puk ze třetiny, Američané mohou prostřídat.
12:50
Finové drží útočné pásmo, souboj o puk za brankou Hellebuycka.
12:40
Hietanen pálí do modré, jeho dělovku Hellebuyck chytá a přerušuje hru.
12:34
Opět se vylučuje a je to znovu na straně USA, Torey Krug dostává dvouminutový trest za bránění ve hře.
12:10
Američané se zatím nedokázali vymanit, Ohtamaa pálil z levé strany, Hellebuyck musel vyrážet.
11:50
Donskoi postupuje do útočného pásma, hraje se v rohu.
10:58
Ale zasahovat musí na opačné straně Rinne, pálil Bonino, hra přerušena.
10:45
Finové opět v útočném pásmu.
10:01
Ossi Louhivaara promáchl před brankou USA, to mohla být gólová šance Finů!
09:40
Pomalu, ale jistě, získávají Finové převahu. Nahozený puk od modré, Hellebuyck také v pohodě chytá a přerušuje hru.
08:49
Druhá formace Finů si dokázala vytvořit střeleckou příležitost, ale puk skončil pouze nad brankou.
08:12
Po skvělém a rychlém úvodu se tempo hry trochu zklidnilo.
07:35
Útočná akce Američanů, Seth Jones nahazuje na Rinneho, ten v pohodě vyráží.
06:38
Pihlströma ubránil Murphy, puk opouští třetinu USA.
06:02
Šanci střídá šance, Dylan Larkin naskočil z trestné lavice a hned se dostal do útoku, z levé strany nabruslil před Rinneho, kterého ale nedokázal překonat.
05:48
05:23
Jussi Jokinen na levé straně sám před Hellebuyckem, který jeho střelu vyráží.
05:05
Finové to nyní před brankou USA trochu překombinovali, nakonec puk opouští třetinu.
04:33
Dobrá práce Arcobella před vlastní modrou, kde zachytil pas soupeře a dostal puk ze třetiny.
04:20
Nyní jsou již Finové v útočném pásmu.
03:55
Puk za brankou Finska, Seveřané jdou do útoku.
03:48
Vylučuje se, Dylan Larkin hákuje a dostává dvouminutový trest, přesilová hra Finska.
03:26
Rinne musel předvést další dobrý zákrok, Američané pálí odkukoliv.
03:05
První zajímavá situace, Američané trochu "propadli" ve středním pásmu, do úniku se dostal Sami Lepistö, který ale Hellebuycka nepřekonal.
02:25
Zakázané uvolnění Finů, hra se tak stěhuje zpět před Rinneho.
01:20
Jack Eichel zkoušel pozornost Rinneho střelou z pravé strany.
01:02
Vhazování po levici Hellebuycka, úspěšnější Američané, kteří hned útočí.
00:37
Rinne si připisuje první zákrok, střílel obránce Jones.
00:01
A za nimi již i Finové, za bouřlivého povzbuzování publika, kde je zřetelná převaha finských fanoušků.
Američané právě nastupují na ledovou plochu, vedeni gólmanem Hellebuyckem.

USA: Hellebuyck (Campbell) – Faulk "A", Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner, Smith – Bonino, Moses, Nelson – Morin, Arcobello, Lee – Eichel, Vesey, Lewis "A" – Larkin, Hendricks "C", Sexton

Finsko: Rinne (Saros) – Lepistö "A", Hietanen, Lindell, Salmela, Othamaa, Jaakola, Jokupakka, Mantylä – T. Ruutu "A", Kontiola, Aaltonen – Barkov, J. Jokinen "C", Donskoi – Immonen, Pihlström, Hartikainen – Pesonen, Louhivaara, Kemppainen

Rozhodčí: Björk (SWE), Bulanov (RUS) – Lederer (CZE), Tošenovjan (CZE).

Krom USA a Finska narazíme v této skupině i na další celky:
Bělorusko, Dánsko, Norsko, Rusko, Slovensko a Slovinsko. První duel této skupiny, neboli souboj mezi USA a Finskem, je naplánován na 16:15. Ve 20:15 téhož dne se ještě střetne Rusko s Norskem.
FINSKO

Finsko je spolu s Ruskem největší favorit skupiny B. Velký duel to bude především pro trenéra finské reprezentace Kari Jalonena. Ten ještě loni vedl jediného českého zástupce v Kontinentální hokejové lize – Lev Praha. Po jeho krachu se však ujal finské reprezentace. „Do České republiky už se těším. Lidé jsou hodně přátelští. Mám tam i spoustu oblíbených míst. Určitě to ale spojím s pitím piva, to si můžete být jistí.“ Finové se mohli vždy pyšnit výtečnými gólmany. Poté, co Nashville vypadl v playoff s Chicagem doplní jejich výběr gólman Predators Pekka Rinne. Pojďme se blíže podívat na nominace Finska.

NOMINACE FINSKA NA MISTROVSTVÍ SVĚTA 2015:

Brankáři: Pekka Rinne (Nasville/NHL), Juuse Saros (Hämeenlinna), Atte Engren (Mytišči/KHL)

Obránci: Topi Jaakola, Atte Ohtamaa (oba Jokerit Helsinky/KHL), Esa Lindell (Ässät Pori), Juuso Hietanen (Nižnij Novgorod/KHL), Jyrki Jokipakka (Dallas/NHL), Sami Lepistö (Jekatěrinburg/KHL), Tuukka Mäntylä (Chabarovsk/KHL), Anssi Salmela (Färjestad/Švédsko)

Útočníci: Juha-Pekka Hytönen, Ossi Louhivaara, Harri Pesonen (všichni Lausanne/Švýcarsko), Joonas Donskoi, Joonas Kemppainen (oba Kärpät Oulu), Aleksander Barkov, Jussi Jokinen (oba Florida/NHL), Juhamatti Aaltonen (Jokerit Helsinky/KHL), Teemu Hartikainen (Ufa/KHL), Jarkko Immonen (Nižnij Novgorod/KHL), Leo Komarov (Toronto/NHL), Petri Kontiola (Jaroslavl/KHL), Janne Pesonen (Skelleftea/Švédsko), Antti Pihlström (Ufa/KHL), Tuomo Ruutu (New Jersey/NHL)
USA

Američany rozhodně nečeká lehká skupina. Finsko je jedním z favoritů a Spojené státy to budou mít těžké, chtějí-li uhájit prvenství ve své skupině. Američané neposílají zrovna nejsilnější možný výběr, na což jsme si už zvykli. Dobře se předvést na mezinárodní scéně může talentovaný Steve Moses z Jokeritu Helsinky, který usiluje o angažmá v NHL. Příležitost jako Mistrovství světa je tedy doslova brilantní. Z KHL ještě do amerického výběru krom Mosese zavítal Dan Sexton z Nižněkamsku, jinak se tým skládá z hráčů ze zámoří.

NOMINACE USA NA MISTROVSTVÍ SVĚTA 2015:

Brankáři: Alex Lyon (Yale University/NCAA), Connor Hellebuyck (St. John's/AHL)

Obránci: John Moore, Connor Murphy (oba Arizona/NHL), Justin Faulk (Carolina/NHL), Jake Gardiner (Toronto/NHL), Seth Jones (Nashville/NHL), Torey Krug (Boston/NHL), Zach Redmond (Colorado/NHL), Mike Reilly (University of Minnesota/NCAA)

Útočníci: Marc Arcobello (Arizona/NHL), Nick Bonino (Vancouver/NHL), Matt Hendricks (Edmonton/NHL), Trevor Lewis (Los Angeles/NHL), Ben Smith (San Jose/NHL), Jeremy Morin (Columbus/NHL), Stefan Matteau (New Jersey/NHL), Steve Moses (Jokerit Helsinky/KHL), Dan Sexton (Nižněkamsk/KHL), Dylan Larkin (University of Michigan/NCAA), Jimmy Vesey (Harvard University/NCAA), Jack Eichel (Boston University/NCAA)
Zdravím všechny fanoušky hokeje. Den, na který jsme všichni čekali, je zde. Začíná Mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v Praze a Ostravě. My se zaměříme na první duel ve skupině B, zde změří své síly celek USA s výběrem Finska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.