Z Plzně je to pro dnešek všechno. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme hezký zbytek čtvrtečního večera.
Čeští reprezentanti si nyní užívají vítězné kolečko po celém stadionu.
Držení míče: 64 % : 36 %.
Střely na branku: 2:1. Střely mimo: 10:4. Rohy: 11:1. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 8:7.
Po první půli nebyla nálada v Plzni úplně ideální, když Kazachstán vstřelil gól z jediné střely na branku, ale českému týmu se ve druhé půli povedl skvělý obrat. Ten měl na svědomí hlavně střídající útočník Milan Škoda, který dokázal dvěma góly zajistit českému týmu důležitou výhru v kvalifikaci o EURO 2016.
90+3
90+3
Poslední minuta nastavení v plném proudu.
90+2
Malij se dostal ke střele z dobrých pětadvaceti metrů, jeho pokus letěl vysoko nad branku.
90+2
Kazaši se ještě pokoušejí o závěrečný nápor.
90+1
Českému týmu se podařilo dostat míč na útočnou polovinu.
90
Nastavují se tři minuty nad rámec druhého poločasu.
90
Poslední minuta druhé půle je v plném proudu, míč na polovině Kazachstánu.
89
Kazaši se ještě derou dopředu, ale po útočném faulu jejich snaha je minimálně přerušena.
88
Český tým si oba góly za výkon ve druhé půli zasloužil, Kazachstán se dostal ve druhé půli k jediné šanci.
87
Střídání v týmu Kazachstán: ze hřiště odchází Ulan Konysbajev, přichází Žambyl Kukejev.
86
Česko právě vstřelilo branku!
Stadion v Plzni vybuchl nadšením. Centr do pokutového území našel podruhé v utkání MILANA ŠKODU, který otáčí vývoj utkání!
85
Češi po další akci vybojovali rohový kop.
84
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Ladislav Krejčí, přichází Jan Kopic.
84
Dočkalův centr do pokutového území přistál na hlavě Milana Škody. Autor české branky v dnešním utkání ale míč netrefil ideálně.
83
Českou akci se snažil rozvinout Krejčí, přihrávka na něj ale přišla do ofsajdu.
82
Hodně zajímavý centr přiletěl před branku Kazachstánu z pravé strany, Pokatilov míč jen vyrazil.
81
Kazachům se povedlo i druhý rohový kop v řadě ubránit a český tým musí začít další kombinaci od stoperů.
80
Češi dostanou šanci si rozehrávku rohového kopu zopakovat.
80
Český tým se snaží otočit nepříznivé skóre utkání. Rána Suchého z dálky byla sražena na roh.
79
Češi se dostali k míči a Dočkal může založit útočnou akci.
78
Kazaši se snaží získat co nejvíce času a při střídání hodně zdržují.
78
Střídání v týmu Kazachstán: ze hřiště odchází Bauržan Islamchan, přichází Gafuržan Sujumbajev.
77
Akce Kazachstánu skončila opět po dobrém zákroku Limberského a Češi mohou založit rychlý protiútok.
76
Dnešní utkání sleduje v Plzni 10 572 diváků.
75
Český tým mohl jít znovu do útoku, ale Šural se nedostal k přesnějšímu centru do pokutového území.
74
Český tým se z tlaku posledních minut zaslouženě prosazuje. Po Dočkalově přihrávce překonává Pokatilova MILAN ŠKODA.
72
Střídání v týmu Kazachstán: ze hřiště odchází Tanat Nusserbajev, přichází Sergej Chižničenko.
71
Národní tým předvádí sérii přihrávek téměř jako Barcelona kolem pokutového území, ale bez efektu.
70
Češi kombinují v blízkosti pokutového území.
69
Češi zesilují svůj tlak, ale z další velké možnosti je po zákroku jednoho z obránců Kazachstánu jen rohový kop.
69
Svůj debut v reprezentaci mohl David Pavelka oslavit hned gólem. Liberecký záložník se dostal k odraženému míči před pokutovým územím, ale svojí ránu umístil těsně vedle branky!
68
Střídání v týmu Česko: ze hřiště odchází Vladimír Darida, přichází Josef Šural.
67
U postranní čáry už se v českém dresu připravuje na příchod na hřiště Josef Šural.
66
Český tým se znovu dostal k míči, tentokráte však zatím na další pokus o zakončení čekáme.
65
Opět se k míči dostal Bořek Dočkal, který tentokráte centroval z pravé strany na vzdálenější tyč, kam si nabíhal jeho spoluhráč z klubu Ladislav Krejčí, ale u míče nebyl včas.
64
Češi se zatím v zakončení trápí, což nyní dokumentoval i Bořek Dočkal. Rána z kopaček hráče Sparty skončil jen vedle Pokatilovovy branky.
62
Na trávníku zůstal ležet obránce Kazachstánu Malij, ale nebude to nic vážného.
61
Do šance se dostal ještě Škoda, jemuž poslal zajímavý míč z pravé strany Kadeřábek, ale útočníkovi Slavie se v tísni nepodařilo vypálit.
60
Po zajímavé přihrávce se k míči v pokutovém území dostal Lafata, ale vystřelit nedokázal.
59
Češi dostali další možnost ohrozit branku Kazachů, tentokráte z rohu, ale opět bez výsledku.
59
Do zakončení na zadní tyč se snažil dostat Lafata, ale dříve míč uklidil do zámezí obránce Kazachstánu.
58
Češi se snažili projít po levé straně, což se nepovedlo, ale po faulu Smakova má národní tým k dispozici standardní situaci.
57
Do brejku na druhé straně se dral opět Bauržan Džolčijev, který opět skončil na Davidu Limberském, který jej odzbrojil čistým způsobem.
57
Rozehrávky rohu se ujal Dočkal, jenže jeho centr do pokutového území našel jen obránce Kazachstánu.
56
Český tým dostane možnost zahrávat rohový kop.
55
Džolčijev se probil do pokutového území, kde neuspěl v souboji s Limberským a upadl, ale sudí ihned ukazuje, že penaltu pískat nebude.
53
Kazachstánu se naskytla výborná možnost jít na českou branku dva na jednoho. Džolčijev nakonec vzal zakončení na svoje triko, ale jeho střela nebyla z nejpřesnějších.
51
Český tým předvedl další podobnou akci, na jejímž konci bylo pouze odevzdání míče.
50
Nepovedený pokus českého týmu o dlouhou přihrávku končí odkopem od branky Stase Pokatilova.
50
Češi pokračují v obléhání kazašské branky, ale bez vytouženého efektu.
49
Rohový kop rozehrával Krejčí, jemuž se povedlo najít Kadeřábka, jenže ten branku minul.
48
Český tým z rychlé akce vybojoval rohový kop.
47
Další pokus Kazachů, kteří znovu míří mimo Čechovu branku.
47
Kazaši se hned v úvodu druhé půle dostali do zajímavé šance. v ponechané výhodě zatáhl míč na útočnou polovinu Islamchan, ale následně zakončující Džolčijev nemířil přesně.
46
Do druhé nastupuje Milan Škoda, který nahradil Jiřího Skaláka.
46
O přestávkové pauze se na trávníku rozcvičuje Milan Škoda a vypadá to, že půjde do druhé půle možná hned od jejího začátku.
Druhý poločas začne přibližně ve 21:45.
První poločas je za námi a v Plzni zatím není úplně veselo. Český tým byl v prvním poločase častěji v útoku a snažil se ohrozit branku, jenže Kazaši z jediné šance v úvodní části udeřili. Po rohovém kopu mířil hlavou přesně Logviněnko. Srovnat mohl v závěru první půle obránce Limberský, ale jeho pokus orazítkoval pouze břevno.
45
45
Kazaši v poslední minutě první půle u míče na útočné polovině.
43
Kazaši se dostali k dlouhému nákopu, u kterého však bude jako první český brankář Petr Čech.
42
Žlutou kartu dostává Dmitrij Šomko, který si v souboji s Kadeřábkem počínal nedovoleně.
41
Lafata v hlavičkovém souboji o míč fauloval a Češi se musí klidit z blízkosti Pokatilovovy branky.
40
Ulan Konysbaev už přebíral přihrávku za českou obranu a pomalu chtěl směřovat na Čecha, ale v poslední chvíli dokázal výtečně zakročit Suchý.
39
Český tým už je znovu s míčem na dostřel branky Kazachstánu.
38
Český tým měl obrovskou šanci na vyrovnání! Míč po centru z pravé strany proletěl pokutovým území až k Davidu Limberskému, který napřáhl levačkou a orazítkoval břevno!
36
Lafata dostal přihrávku od Procházky do pokutového území, ale byl hodně těsně bráněn, takže ke střele na branku nedošlo.
34
Kazaši hrají po vstřeleném gólu ve velké pohodě a snaží se v posledních minutách i o kombinaci, i když směrem dopředu to není úplně nejlepší.
33
Dočkal bojoval o míč ve středu hřiště a po třech soubojích jej nakonec získal.
32
Nuserbajev dostal dlouhý pas a chtěl si obhodit Procházku, což se mu povedlo, ale míč poslal až k Čechovi.
31
Český výběr se podruhé v krátké době dožadoval odpískání pokutového kopu, ale v obou případech měli hráči Kazachstánu ruku u těla, když ji zasáhl míč.
29
Češi to zkouší hlavně po centrovaných míčích do šestnáctky, ale Kazaši jsou na tyto situace dobře připraveni.
28
Český tým získal alespoň rohový kop.
28
Hodně zajímavý centr z levé strany obrana Kazachstánu nezvládla uklidit do bezpečí a Lafata se málem dostal do zakončení.
27
Dobrý centr do pokutového území hledal Lafatu, ale nakonec se k němu dostal pouze Gurman.
26
Češi si musí dávat pozor i na zadní vrátka. Nyní došlo k lehkému podcenění nákopu na českou polovinu, ale nakonec Kadeřábek ve spolupráci s Čechem vše zvládli.
25
Pavel Kadeřábek se dostal k balónu a zkusil i vystřelit, ale jeho pokusu chyběla přesnost.
23
V Plzni sice už přestalo pršet, ale gól Kazachstánu je hodně studená sprcha pro český tým i celý stadion.
21
Kazachstán právě vstřelil branku!
Islamchan po rohovém kopu poslal centr na zadní tyč, kde nedokázal jeden z českých hráčů ubránit JURIJE LOGVINĚNKA, který otevírá skóre utkání!
20
Po nebezpečném centru Džolčijeva bude mít rohový kop i Kazachstán.
20
Z českého rohu nakonec není bohužel nic.
19
Češi mají k dispozici druhý rohový kop v dnešním utkání.
18
Český tým se pokouší dostat před branku Pokatilova, zatím bez úspěchu.
17
Kazaši z protiútoku nedokázali vymyslet nic a Češi opět mají míč.
17
Český tým nyní předvedl zajímavou kombinaci před pokutovým území, jenže Darida se ke střele neodhodlal a raději ještě posunul do strany, což celou akci zřejmě zazdilo.
16
Kazachstán poslední minuty má častěji míč ve svém držení, ale z celé snahy vzešel jen jeden nepřesný centr před Čechovu branku.
14
Na stadionu je nyní chvílemi takové ticho, že až na tribunu je slyšet, jak gólman Čech udílí pokyny svým spoluhráčům.
14
Kazaši nyní drží míč na svých kopačkách, ale Čechům se daří vysunou vysoko svůj obranný blok.
12
I Češi teď museli být ve střehu. Z ničeho nic se po pravé straně až ke střele dostal Bauržan Džolčijev a jen těsně minul vzdálenější tyč.
12
Kadeřábek dobře potáhl míč až k šestnáctce Kazachstánu, ale tam byl odzbrojen Logviněnkem.
11
Skalák dokázal projít po pravé straně až k centru, který našel Daridu, ale tomu se zakončení úplně nevyvedlo a Pokatilov lapil míč.
10
Centrovat do vápna zkoušel Ladislav Krejčí, úspěšný však nebyl.
9
Ze standardní situace Češi nedokázali branku Kazachstánu ohrozit, ale mají stále míč na kopačkách.
9
Český tým má k dispozici standardní situaci.
8
Češi se snažili dostat k ohrožení branky po pravé straně. Přihrávka mířila na Skaláka, který ale byl faulován.
7
Český tým se ihned dral opět na útočnou polovinu, kde se však nic neurodilo, tedy kromě útočného faulu v podání Davida Lafaty.
6
Kazaši se poprvé dostali s míčem před pokutové území českého týmu a dokonce i do něj. Konysbajev však přihrávku úplně nečekal a nebyl připravený na zakončení.
5
Velice zajímavý centr z pravé strany hledal nabíhajícího Krejčího, ten ale míč těsně nedostihl.
4
Český tým měl k dispozici v dnešním utkání první rohový kop. ale jeho rozehrávka se úplně nepovedla.
3
Češi se po rychlém převzetí míče ve středu hřiště dostali k možnosti ohrozit branku, ale Krejčímu v poslední chvíli vstoupil do střely obránce Kazachstánu a srazil míč mimo.
2
První centr směrem k brance Kazachů přiletěl z levé strany, ale nikdo z českých hráčů nebyl v místě určení.
2
Český tým nyní začíná svojí akci od Petra Čecha.
1
Hlavní sudí Martin Strömbergsson zahájil dnešní utkání, do které měli výkop hráči Kazachstánu.
1
Z minuty ticha se nakonec stala minuta potlesku pro legendu českého, ale i světového fotbalu.
Před dnešním utkáním ještě proběhne uctění památky nedávno zesnulé české fotbalové legendy Josefa Masopusta minutou ticha.
Oba týmy na hrací ploše a stadionem nyní zní státní hymny obou zemí.
Zhruba hodinu před utkáním začalo v Plzni pršet a nevypadá to, že by mělo v nejbližší chvíli přestat.

Česko: Koubek, Vaclík – Gebre Selassie, Kalas, Mario Holek, Novák, Frýdek, Vaněk, Kopic, Kolář, Milan Škoda, Josef Šural.

Kazachstán: Sidelnikov, Bojčenko – Kuantajev, Achmetov, Ajtbajev, Bejsebekov, Darabajev, Dosmagambetov, Kukejev, Chižničenko, Ščjotkin, Sujumbajev.
Pavel Vrba dnes zařadil místo zraněného Tomáše Sivoka do sestavy Marka Suchého. Lukáše Váchu nahradí v defenzivní záloze David Pavelka, který si odbude první start v národním týmu stejně jako Jiří Skalák, který hraje místo Tomáše Rosického.
Základní sestavy:

Česko: Čech (C) – Kadeřábek, Suchý, Procházka, Limberský – Pavelka, Darida – Dočkal, Skalák, Krejčí – Lafata.

Kazachstán: Pokatilov – Gorman, Malij, Logviněnko – Kuat, Islamchan, Smakov (C), Šomko – Džolčijev, Nusserbajev, Konysbajev.

Rozhodčí: Strömbergsson – Culum, Gustavsson (všichni Švédsko).
ŘEKLI PŘED UTKÁNÍM

Pavel Vrba, trenér ČR: „Už po Islandu jsem přemýšlel o tom, že by se ta záložní řada měla změnit. Chtěl jsem sledovat víc hráčů a těší mě, že všechny ty týmy, které postoupili do Evropské ligy, hráli velice dobře a ty zápasy kontrolovali. Na hřišti se objeví hráči, které možná ani nikdo nečeká.

Je pravda, že jsme hráčům několik momentů ukázali. Víme, že jedna ze silných zbraní kazašského mužstva jsou právě standardní situace. I v dalších zápasech při nich byli velice nebezpeční, takže jsme se na to zaměřili.“

Petr Čech, brankář a kapitán ČR: „Je samozřejmě pokaždé škoda, když někdo z nominace kvůli zranění vypadne. Zase je to ale šance pro další hráče, aby se trenérovi ukázali a vybojovali si stálejší místo v týmu. Já věřím, že tu důvěru zítra všichni ti hráči splatí a všechno, co jsme tento týden trénovali, v tom utkání prodáme. Moje zápasové zatížení se vrátilo do normálu a doufám, že podávám takový výkon jako dříve a pomohu týmu.“

Jurij Krasnožan, trenér Kazachstánu: „Víme, že v českém týmu došlo k několika zraněním. Nemyslím si ale, že by to mělo mít větší vliv na jejich hru. Přejeme jim, aby se co nejdříve uzdravili, my se ale soustředíme na náš tým a výkon.
Standardní situace jsou dnes velice důležité. V podstatě každý třetí gól padá právě z nich. Česká reprezentace je v tom také silná, při bránění už je to ale horší. Dostali při nich už pět gólů.“

Bauržan Džolčijev, záložník Kazachstánu: „Jsme připraveni na 200 procent, budeme hrát organizovaně a tak, abychom vyhráli.“

Žambyl Kukejev, záložník Kazachstánu: „Je to pro nás velmi důležité utkání a bereme jen vítězství. Nálada v týmu je skvělá a jsme odhodláni tu zvítězit.“
ROZHODČÍ

Hlavním rozhodčím dnešního utkání bude osmatřicetiletý Švéd Martin Strömbergsson. Učitel pocházejí z města Gävle není pro českého fanouška úplně neznámým sudím. V loňském roce pískal zápas základní skupiny Evropské ligy mezi Slovanem Bratislava a Spartou Praha, který se dostal do povědomí kvůli řádění fanoušků na stadionu, ale utkání se tehdy možná překvapivě dohrálo.

Asistenty na pomezí budou další Švédové, konkrétně Mehmet Culum a Daniel Gustavsson. Dnes nechybí ani dva brankoví rozhodčí taktéž ze Švédska, kterými jsou Michael Lerjeus a Kristoffer Karlsson. Čtvrtým rozhodčím pak bude Per Brogevik rovněž ze Švédska. Delegátem UEFA je pro kvalifikační duel v Plzni je Španěl José Luis Astiazarán Iriondo.
VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ V KVALIFIKACI

Kazachstán – Česko 2:4 (0:2)
Branky: 84. Logvinenko, 90+1. Logvinenko – 13. Dočkal, 44. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid.

Vzájemné utkání v rámci kvalifikace odehráli Češi na umělém trávníku pod střechou v Astaně. O první branku se postaral Bořek Dočkal, druhý zásah přidal David Lafata. Ve druhém poločase zvýšil další sparťan Ladislav Krejčí a o vítězi bylo rozhodnuto. Kazachstán ale nesložil zbraně a snížit dokázal Jurij Logvinenko. Jenže poté se trefil střídající Tomáš Necid a opět to bylo o tři branky. Poslední slovo ale měl opět Jurij Logvinenko, který upravil na konečných 2:4.
KAZACHSTÁN

Kazachstán zatím v kvalifikaci o EURO 2016 získal pouze jeden bod a v Plzni tak mají jeho reprezentanti jasný cíl vybojovat první výhru. V rámci přípravy na utkání přiletěli Kazaši do Česka už tři dny před utkáním. Kromě Česka čeká tým vedený trenérem Krasnožanem nedělní duel na Islandu.

Kazaši oproti minulým zápasům udělali několik změn v sestavě, ale základní stavební kameny zůstávají stejné. Trenér Krasnožan navíc může využít ve formě hrající hráče Astany, kteří postoupili s týmem do základní skupiny Ligy mistrů.

Hodně zajímavou situaci řeší Kazaši před dnešním utkáním ohledně posílení kádru, protože až v den utkání se dozví, zda třiadvacetiletý Alexander Mekrel dostane potvrzení od UEFA, aby mohl nastupovat za Kazachstán, neboť v mládežnických kategoriích reprezentoval Německo.
ČESKÁ REPUBLIKA

Český tým má kvalifikaci o postup do Francie na závěrečný turnaj dobře rozehranou, ale nyní je před národním týmem důležitý dvojzápas, který může mít na postup zásadní vliv. Svěřenci Pavla Vrby dnes budou čelit nevyzpytatelnému Kazachstánu a v neděli nastoupí v Lotyšsku.

Před zápasem s Kazachy a Lotyši musel realizační tým řešit nepříjemné problémy v podobě zranění několika hráčů, zejména ze záložní řady. Kromě kapitána Rosického chybí například Lukáš Vácha nebo dlouhodobě zraněný Václav Pilař. Na poslední chvíli vypadl i jeden ze základních pilířů defenzivy, stoper Tomáš Sivok, který má zlomené žebro.
Hezký čtvrteční večer všem fotbalovým příznivcům! Český národní tým dnes čeká v Plzni pokračování kvalifikace o postup na EURO 2016 do Francie. Češi v dobře rozehrané kvalifikaci narazí na zatím poslední celek skupiny A – Kazachstán.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.