Za zvuku kanadské hymny se s vámi loučím, díky za pozornost a přeji příjemný zbytek dne.
Z českého týmu získávají ocenění Ondřej Pavelec, Jakub Voráček a Jaromír Jágr.
Budou ještě vyhlášeni tři nejlepší hráči turnaje z obou týmů.
Z týmu Kanady nejlepším hráčem vyhlášený Mike Smith.
Nejlepším českým hráčem samozřejmě zvolený Ondřej Pavelec.
Český sen o zlatu končí v semifinále. Kanada poráží pořadatelský tým 2:0 a zaslouženě postupuje do boje o zlato. O postupu rozhodly branky Halla a Spezzy. Češi také v druhém semifinále v řadě nedokázali na MS vstřelit gól. Čeká je souboj o bronz s poraženým v duelu Rusko – USA.
60:00
59:47
Burns ještě vyhodil puk na icing, Kanada tohle už zvládne.
59:38
Další ofsajd. Vzhození buly teď ale čárovým trvá pekelně dlouho.
59:34
Když už se do šance dostával Kovář, byl odpískán ofsajd.
59:17
Pokus Couturiera šel ale vedle, závěrečný nápor se nekoná.
58:56
Česká branka je prázdná!
58:31
Voráček podražený v souboji s Hamhuisem, ale nevylučovalo se.
58:14
Time-out pro český tým.
58:14
Mohlo být definitivně hotovo. Toffoli ujížděl s Couturierem dva na nikoho, ale druhého jmenovaného u tyčky skvěle vychytal Pavelec! Předtím po Vondrkově střele vyrazil puk před sebe Smith, ale na dorážku nebyl připravený nikdo z Čechů.
57:53
Krejčík rozehrává jednu z posledních akcí.
57:30
Plekanec zapomněl puk za sebou, hraje Kanada.
57:04
Hra je neurovnaná, po spolupráci s Plekanecem se zkoušel probít do šance Červenka, ale poslední kličku nezvládl.
56:35
Voráček i Klepiš měli lepší palebné pozice než Sobotka, který nakonec vystřelil. Snadná práce pro Smithe.
56:20
Sobotka posunul puk do pásma, Klepiš se už k němu nedostal.
55:54
Vondrkovi další založení útoku nevyšlo, Kanaďané zahustili střední pásmo.
55:28
Zakázané uvolnění, Kanada už spoléhá v závěru pouze na obranu.
55:00
Čas letí, Červenkova střela letěla mimo. Český tlak sílí.
54:08
Klepišova zadovka hledala před brankou Sobotku, ten netrefil kotouč před odkrytou brankou.
53:43
Také dnes je vyprodáno, 17 383 diváků.
53:43
Sobotka napadal kanadskou rozehrávku, vybojoval aspoň buly v útočném pásmu.
53:07
Novotný se i s trochou štěstí probil do útočného pásma, ale vypálil nad.
52:38
Po dlouhé době je tu přerušení, Zaťovič posouval kotouč do pásma z ofsajdu.
52:10
Kovář po souboji s Burnsem upadl v útočném pásmu, ale nepíská se.
51:36
Teď už zase Kanaďané precizně brání vlastní modrou čáru, čas se českému týmu krátí.
50:54
Přečíslení tři na dva řešil Plekanec přihrávkou na Jágra, ale příliš prudkou. Hejdova střela mimo.
50:30
Opět je tu založení útoku až z vlastní obranné třetiny.
49:55
Krejčík podnikal výpad od mantinelu, ale před brankou byl zastavený. Češi tlačí, ale stále větší šance nepřichází.
49:00
Kovář servíroval šanci pro Vondrku, tomu přeskočil puk hůl. Před Toffolim na druhé straně výborně vystartoval z branky Pavelec.
48:07
Z ostrého úhlu to zkoušel na Pavelce Muzzin, český gólman zachytil puk.
47:50
Na Smithe dotíral Jágr, volný puk se odrazil před branku, ale přesně do mezírky mezi české hráče.
47:41
Červenkovi vjel do útočného pásma Jágr, a tak se pískal ofsajd. První komerční přestávka.
47:18
Po průniku Voráčka tečoval před brankou Klepiš, Smith byl pozorný na bližší tyči.
46:54
Opět začínají Češi útok až od Pavelce.
46:34
Zaťovič krásně prošel podél mantinelu, hledal Koukala, ale ten se k zakončení už nedostal.
45:56
Čáslava nabíjel Jordánovi, ale jeho tečovaný pokus šel vedle branky.
45:27
Češi plynule přešli útočnou modrou, ale Jordánovo nahození bylo hodně nepřesné.
44:58
Další český útok přibrzdil zásah české střídačky. Buly ve středním pásmu.
44:34
Krejčíkovo nahození ztlumil Hamhuis. Češi se snaží, ale moc šancí před brankou Kanady nemají.
44:10
Jágr připravoval šanci pro Krejčíka, tomu střela vůbec nesedla.
43:45
Teď se Češi nemohou dostat z obranného pásma.
43:19
Voráček se vytáčel kolem branky, před ní ještě hlídkoval Sobotka, ale puk uvízl pod Smithem.
42:45
A zase proti Pavelcovi Toffoli neúspěšný.
42:27
Rychlý Toffoli vlétl až před Pavelce a zkoušel mu bekhendem umístit mezi betony, ale český brankář opět zachránil svůj tým.
41:22
Eberle nabíjel Barriemu do šance ten přestřelil. Následně se Češi dostávali do slibného přečíslení v útočném pásmu Kanady, ale celou akci překombinovali.
41:02
Crosbyho střela šla vedle branky.
40:41
Jágr svižně projel do útočného pásma, ale vystřelil vedle branky.
40:15
Smithovu rozehrávku vystihl Voráček, ale český tým se v pásmu neudržel.
40:01
Oba týmy už jsou zpět na ledové ploše. Češi opět prohrávají, dokáží s nepříznivým výsledkem pohnout? Mají na to dvacet minut.
Střely na branku po 2. třetině:
Kanada – Česko 35:18
Rovněž ve druhé třetiny byla Kanada lepším týmem a nebýt Pavelce, byl by asi rozdíl ve skóre ještě mnohem vyšší. Kanaďané ale své šance neproměňují, a tak stále před třetí třetinou žije naděje na obrat. Český tým ke konci třetiny dokázal vstřelit gól, který však Koukalovi, kvůli jeho postavení v brankovišti nebyl uznán.
40:00
39:54
Český gólman pak zkrotil tvrdý pokus Seguina.
39:30
Běží poslední vteřiny druhé třetiny, Pavelec si se šancí Ennise poradil.
38:50
Duchene připravil šanci pro Spezzu, Pavelec betonem vyrazil.
38:26
Ale ale ale. Český tým vstřelil branku, když střelu Jordána usměrnil přesnou tečí za Smithe Koukal, ale rozhodčí ihned rozpažili. Rozhodně to však nevypadalo na Koukalovo postavení v brankovišti. Voráček ještě zkoušel zařídit konzultaci na videu, ale tu sudí odmítli.
37:55
Přesilovka skončila, český tým měl obrovské problémy dostat se vůbec do pásma. Pokus Hejdy vykopl Smith.
37:46
Ani pokus Jordána nebezpečí neznamenal, Kanaďané ho srazili do ochranné sítě.
37:35
Přesilovka se chýlí ke konci a český tým v ní ani nevystřelil.
37:02
Teď se sice Češi dostali do útočného pásma, Jágr se zkusil dostat před Smithe, ale Kanaďané výborně forčekují a nenechají Čechy rozehrát. Další úspěšný výhoz.
36:25
Ani napotřetí nedostal puk do třetiny Erat.
36:05
Češi sice vyhráli buly, ale sami se přitom dostali z pásma.
35:58
Spezza seknul do Pavelce a dostává menší trest.
35:50
Čáslava bruslí zpracoval puk pro MacKinnona, který najížděl sám na Pavelce, mířil nad jeho lapačku, ale vystřelil mimo.
35:18
S pokusem Zaťoviče neměl Smith problémy.
35:08
Hbitý Hall opět projel až do útočného pásma, obkroužil branku a zkoušel zasunout puk za Pavelce. Ten utěsnil všechny mezírky, kudy by kotouč mohl projít.
34:41
Vondrka držel český tým v útočném pásmu, ale nevymyslel nic než střelu do bruslí Muzzina.
34:08
Až teď projel do pásma Voráček a donutil kanadského gólmana k dobrému zákroku po střele z pravého křídla, Jordánovu dělovku také zkrotil.
33:52
Burns opět posílá kotouč přes všechny čáry.
33:41
Puk ale visel v obranném pásmu, druhá třetina se zatím národnímu týmu vůbec nedaří.
33:30
Začíná krátká česká přesilovka.
33:20
Po zásahu Pavelce se vhazuje v útočném pásmu Kanady.
33:09
Jágr sebral za brankou puk Muzzinovi, ale Plekanec byl příliš daleko na to, aby v akci mohl pokračovat.
32:57
Jágr to zkusil individuálně a dostal se až před Smithe, Klepišova sražená střela skončila v ochranné síti. Horko těžko se teď ale Češi ocitávají na dostřel branky kanadského gólmana.
32:34
Voráček zavážel puk do útočného pásma, ale neměl si s kým rozehrát.
32:03
Češi si oddechnou, poměr hráčů na ledě se srovná. Na trestnou lavici už odjel právě Hall za faul před Pavelcovou brankou. Menší trest za vysokou hůl.
31:45
Tečovaná střela Pavelce dávala prostor pro další dorážky, Hall ale bekhendem mířil mimo.
31:28
A budou tu další trable. Na trestné lavici už za faul ve středním pásmu sedí Koukal.
31:17
Zaťovič zkoušel uvolnit Novotného, puk se k němu nedostal.
30:15
Češi jsou u kotoučů pozdě, opět hraje Couturier.
29:28
Teď už to bude mít domácí tým hodně těžké. Kanada kontroluje hru.
29:02
Kanada právě vstřelila branku!
V době, kdy to ale přece jen vypadalo, že Češi malinko vyrovnávají hru, vypálil přes obránce JASON SPEZZA a našel skulinu v postavení Pavelce. Tohoto gólu je škoda. Předtím měl totiž Krejčík dobrou možnost na srovnání, ale zastavil ho buď beton Smithe nebo branková konstrukce. Asistence: Matt Duchene a Dan Hamhuis.
28:43
Je to těžký boj. Českému týmu se teď vůbec nedaří přechod útočné modré, povětšinou se spíš zoufale brání náporu soupeře. Další zakazané uvolnění.
28:17
Konečně náznak i české akce. Erat předával puk Kovářovi, ale ten nedokázal vystřelit na Smithe.
27:31
Češi se osvobodili jen za cenu icingu.
27:16
Giroux se rozjížděl do další nebezpečné akce, ale Plekanec mu vypíchl puk.
26:48
Nedaří se rozehrávka, ale Hall nabídnutou šancí pohrdl a místo vjezdu do útočného pásma poslal puk na střídačku. Komerční přestávka je tady .
26:20
Češi vypadli úplně z tempa, ale snaží se teď podržet puk a aspoň otupit kanadský nápor.
25:50
Spezza nabral rychlost ve středním pásmu, Pavelec má další zákrok.
25:26
Savard zaváhal na útočné modré, ale sám svou chybu rychle napravil.
25:09
Toffoli vedl další rychlý útok, jeho sražená střela šla vedle.
24:27
Tečovaná střela Burnse skončila na tyči! Potřetí zachránila Čechy branková konstrukce. Kanaďané hrají v dnešním zápase neuvěřitelně účelně, ale i díky Pavelcovi, i díky štěstí se Češi stále drží.
24:08
Ještě deset sekund kanadské přesilovky.
23:40
Další obrovskou šanci měl Spezza, ale Pavelec opět předvedl fantastický postřeh. Koukal pak dostal puk ze třetiny.
22:59
Pak se Kanaďané rychle dostali do pásma, ale Crosby netrefil prázdnou branku!
22:30
Jako první však zahrozil Plekanec, který podnikl rychlý výpad do útočného pásma, Smith ramenem vyrazil.
22:19
A tohle bude hodně zlé. Za brankou fauloval soupeře Čáslava a dostává dvě minuty. První trest zápasu. Kanada tlačí i ve hře pět na pět, v přesilovce bude její nápor ještě znásobený.
22:02
Rychlý přechod do útoku zakončoval Erat, jeho střelu poslali Kanaďané do ochranné sítě.
21:30
Jágr s Červenkou zavezli puk do pásma, po nich pálil do Smithe pohotový Plekanec.
20:49
Kanaďané ihned usazeni v útočném pásmu, českému týmu se nedaří rozehrávka.
20:10
Voráčkovi Kanaďané vysekli hůl, český forvard se pro ni musel vracet.
20:01
Týmy už jsou opět na ledové ploše. Nechme se překvapit, jak se bude vyvíjet druhá třetina.
Střely na branku v 1. třetině:
Kanada – Česko 19:10
V první třetině začali Češi náporem, ale z mnoha šancí žádnou nevyužili a pak převzala otěže zápasu do svých rukou Kanada. Ta dokázala po akci Eberleho se zakončujícím Hallem vstřelit první gól a měla i celou řadu dalších šancí, které už ale zůstaly nevyužity.
20:00
20:00
19:32
Teď Čechy svírala kanadská čtvrtá formace. U branky dorážel Ennis i Couturier, Pavelec čaruje a zázračně drží přijatelné skóre.
19:04
Nakládalova jedovka šla od modré těsně vedle branky.
18:35
Skvělý Pavelec vyrazil další střelu Spezzy. Javorové listy pálí ostrými, ale stále je to jen o gól.
18:08
Čechům se povedlo trochu zklidnit hru, puk je ve středním pásmu.
17:36
Další zákrok si Pavelec připsal proti nebezpečné střele Muzzina. Jágr v rychlé protiakci navedl puk na střed, ale vystřelil mimo.
16:48
Fenomenální Pavelec se přesunul proti střele O´Reillyho z mezikruží a betonem jí vykopl do rohu hřiště. Kanada má obrovský tlak a česká obrana nestačí.
15:47
Spoustu prostoru k zakončení dostal Ennis, Pavelec ramenem vyráží. Kanada je teď lepším týmem.
15:04
Kanaďané operují s pukem v útočném pásmu a měli šance, nebezpečná rána MacKinnona skončila dalším Pavelcovým zákrokem.
14:23
Do střely Crosbyho sáhl Červenka, Češi se osvobodili.
14:07
Na druhé straně mohl do odkryté české branky pálit Hall, ale naštěstí pro Česko minul branku!
13:38
Kanadská branka je snad zakletá! Po střele Zaťoviče dorážel Novotný, Kanadu spasil na brankové čáře ležící Burns. Neuvěřitelné šance českého týmu opět nevyužity.
12:44
Vondrkova zadovka před branku hledala některého ze spoluhráčů, ale zastavila se jen u Wierciocha.
12:28
Další komerční přestávka. To by mohlo malinko zpomalit tempo strhujícího zápasu.
12:21
Sobotka po plynulém přechodu útočné modré zbytečně hledal Koláře, Češi musí ven z pásma.
11:54
Po hezké kombinaci v útočném pásmu pálil Plekanec, sražený puk skončil u Smithe, kde zkoušel dorážet Jágr, ale kanadský brankář uhájil své teritorium.
11:29
Je tu další zakázané uvolnění Kanady.
10:44
Po chybě Krejčíka na útočné modré se málem Kanaďané dostali do přečíslení dva na jednoho, ale nepřihráli si. V pokračující akci pak musel Pavelec dávat pozor na pokusy Girouxe a O´Reillyho.
10:36
Další akce na obou stranách. Střela Barrieho šla těsně mimo, Plekanec pak donutil zasahovat z rychlé protiakce Smithe. Je tu komerční přestávka.
09:54
Voráček hledal před brankou Sobotku, přihrávku na něj zastavil Burns.
09:26
Češi budou rozehrávat od Koláře za brankou.
08:40
Teď to ale Kanaďané sehráli mistrovsky. Eberle spěchali s TAYLOREM HALLEM do přečíslení dva na jednoho, Eberle i v tísni uvolnil svého parťáka a ten trefil odkrytou část branky Pavelce. Asistence: Jordan Eberle a Sidney Crosby. Češi teď ve středním pásmu propadli.
08:27
Jágra u mantinelu zpracoval Muzzin. Tvrdý souboj ocenila hala pískotem.
07:44
I v pádu se ale Seguin probil přes Hejdu do zakončení, další jeh ostřelu z lepší pozice kryje Pavelec. Pak těsně vedle pálil Muzzin.
07:25
Zakázané uvolnění. Hraje se v ohromném tempu, dlouho se navíc nepřerušovalo. Češi tlačí soupeře.
07:01
Tentokrát Ennis nabíjel puk pro Burnse, tomu střela nesedla, ale Pavelec musel oěpt dávat pozor.
06:40
Ennisovo nahození vyrazil do rohu Pavelec.
06:13
Další šanci měl málem Simon, netrefil ale puk a halou to jen zašumělo.
05:34
Jordán při rozehrávce vyrobil obrovskou chybu, kterou mohl potrestat Hall, pálil nahoru, ale trefil jen břevno!
05:13
Další pokus Erata málem dorazil Kovář, Smith s kanadskou obranou odolávají.
04:29
Další obrovská příležitost domácího týmu! Plekanec po dobré práci Jágra spěchal sám na Smithe, ale trefil jen jeho betony. Jágr se už k dorážce nedostal.
03:43
Hraje se ve strhujícím tempu, akce se střídají před oběma brankami. Couturier ale dobře narušuje pokusy o českou rozehrávku.
03:13
Sobotka výborně napadal, pak si vyměnil puk s Voráčkem a vystřelil těsně vedle.
02:36
Účinný forčeking čtvrté formace zabrzdil kanadskou rozehrávku.
02:07
Druhá kanadská formace zaměstnala Pavelce, ten si musel dát pozor zejména na pokusy Eberleho.
01:33
Češi nastoupili jako z partesu. Erat mohl dorážet Čáslavovu střelu, pak útočník Arizony připravil šanci Vondrkovi, ale Smith má další zákroky.
00:52
Češi začali aktivně, Červenka prchal málem sám na Smithe, ale byl při zakončení tísněný a poslal puk vedle. Ve svižném úvodu pálil ještě Burns vedle.
00:35
První českou akci vedli Klepiš s Voráčkem, Smith má první zákrok!
00:05
Úvodní buly Češi vyhráli.
00:01
Za nimi domácí český tým.
Kanaďané vjeli na hrací plochu.
Český tým nezvládl semifinále v letech 2011, 2012 a 2014. Dohromady v nich vstřelil pouze tři góly. Ofenzivně laděné mužstvo Vladimíra Růžičky tady v Praze by tuto černou statistiku mohlo vylepšit.

Kanada: Smith (Jones) – Hamhuis, Burns, Muzin, Barrie, Ekblad, Wiercioch, Savard – Seguin, Giroux, O´Reilly – Hall, Crosby, Eberle – MacKinnon, Duchene, Spezza – Eakin, Couturier, Ennis – Toffoli

Česko: Pavelec (Salák) – Hejda, Jordán, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec – Voráček, Sobotka, Klepiš – Jágr, Plekanec, Červenka – Vondrka, Kovář, Erat – Novotný, Koukal, Zaťovič – Simon

Rozhodčí: Vinnerborg (SWE), Bulanov (RUS) – Carnathan (USA), Mc Intyre (USA).
Český tým posílí útočník Montrealu Canadiens Tomáš Plekanec, který před nedávnem vypadl se svým týmem z druhého kola Stanleyova poháru. Montreal nestačil na Tampu 2:4 na zápasy a po úspěšném čtvrtfinále se Plekanec rozhodl doplnit Růžičkův výběr.
Kanaďané čekají na titul mistrů světa od roku 2007. Ještě v letech 2008 a 2009 prošli do finále, od roku 2010 ale končili pravidelně už ve čtvrtfinále. Javorové listy si však výbornými výsledky ve skupině vybojovali pro boj o semifinále papírově snadného soupeře v podobě Běloruska, které zdemolovali 9:0. Přerušili tak černou šňůru pěti čtvrtfinálových zápasů v řadě, v nichž nedokázali porazit postupně Rusko, Rusko, Slovensko, Švédsko a Finsko.
Lídrem kanadského bodování českého týmu je útočník Philadelphie Flyers Jakub Voráček. Český forvard nasbíral už celkem 10 kanadských bodů (3+7), nejlepším střelcem týmu je hrdina duelu proti Finsku Jaromír Jágr. Česká "68" s bilancí (6+3) patří rovněž mezi elitní dvacítku v bodování šampionátu. Devět kanadských bodů má také dvacátý Jan Kovář (3+6).
Kanada má hned tři své členy v elitní pětici kanadského bodování. Vůbec nejlepším hokejistou na turnaji v tomto ohledu je Jason Spezza, který nastřádal celkem 13 kanadských bodů (5+8), třetí místo drží Taylor Hall (6+5) a celkově čtvrté Jordan Eberle (5+6). Daří se také Tyleru Seguinovi, který je s osmi góly společně s Filipem Forsbergem ze Švédska nejlepším střelcem turnaje.
Rozdílná je však situace týkající se hry v oslabení. Zatímco se česká hra v početní nevýhodě na turnaji v jeho průběhu neustále lepší a úspěšnost už vyšplhala na 76,92%, což dává desáté místo, Kanada je druhá s ohromnou úspěšností 94,44%. Překvapivě nejlepším týmem v této statistice je Rakousko s 95,83%.
Kanada i Česko se mohou na turnaji opřít o výborné přesilovky. Kanada je zatím na druhém místě s přesilovkovou úspěšností 36,67%, český tým je třetí, ale pouze s bilancí 26,47%. Ve čtvrtfinále s Běloruskem se Kanada prosadila v početní převaze třikrát, český tým proti Finsku dal z přesilovek dva góly.
Oba týmy se utkaly už v základní skupině letošního světového šampionátu. Kanada zvítězila 6:3, ale český tým vzdoroval dlouho. Ještě na konci druhé třetiny vyrovnával Martin Zaťovič na 2:2, Kanaďané ale rozhodli zápas zkraje třetí třetiny. O české branky se tehdy ještě postarali Erat a Sobotka.
S Kanadou se v semifinále mistrovství světa utkal český tým naposledy v roce 2003. Tehdy brzy prohrával 0:3, ale po trefách Reichela a Hejduka dokázal upravit na 3:3. Kanaďané však v závěrečné třetině český tým smetli po výsledku 8:4 a získali titul mistrů světa.
Český národní tým se probil do semifinále mistrovství světa opět po roce. Loni zvládli v Minsku čtvrtfinálový souboj proti USA poměrem 4:3, tentokrát v Praze před vyprodanou O2 arenou porazil tým trenéra Vladimíra Růžičky Finsko 5:3. Kanada si snadno poradila s Běloruskem 9:0 a na šampionátu stále neztratila ani bod.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.