Je dobojováno. Domácí ve druhé půli dokázali otočit nepříznivý stav a krátce před koncem vedli 3:2, hosté však dokázali vyrovnat čtyři minuty před závěrečným hvizdem z penalty a už se zdálo, že dokráčí k postupu. Fotbalisté Astany však ještě v závěru vybojovali rohový kop a Jevgenij Postnikov rozhodl brankou v nastavení o postupu svého týmu do poslední fáze kvalifikace o Ligu mistrů!
90+4
90+3
Astana právě vstřelila branku!
Tak to je neuvěřitelný zápas. Už se zdálo, že hosté přeci jen dokráčí k postupu, jenže znovu se potvrdilo známé pravidlo "nedáš-dostaneš", když před malou chvílí trefil Mendy břevno, a vzápětí domácí skórují díky přesné trefě JEVGENIJE POSTNIKOVA!
90+2
Domácí ještě mají v závěru utkání možnost rohového kopu.
90+1
Hosté mohli již v nastaveném čase přidat pojistku na postup, jenže ránu Mendyho zastavilo břevno domácí branky!
90
Střídání v týmu HJK Helsinki: ze hřiště odchází Tanaka, přichází Heikkilä.
88
Střídání v týmu FC Astana: ze hřiště odchází Žukov, přichází Kéthévoama.
86
Helsinki právě vstřelily branku!
Tak i druhý pokutový kop tohoto utkání je proměněn, ERFAN ZENELI poslal míč do branky a necelé čtyři minuty základní hrací doby tak hosty dělí od postupu!
85
Penalta pro HJK Helsinki! Aničič nezvládl souboj ve vápně a hosté mohou chvíli před koncem získat důležitý postupový gól!
83
Nyní se hrálo dlouho nez šancí na obou stranách, až se dostal ke střele Džolčijev, jenže jeho rána nemohla ohrozit brankáře Örlunda, zamířila totiž mimo klec.
79
Další roh pro hostující celek, který tradičně rozehraje Zeneli. Čas nyní hraje proti hráčům finského klubu, již zbývá jen něco málo přes deset minut do konce zápasu.
78
Střídání v týmu HJK Helsinki: ze hřiště odchází Jallow, přichází Mendy.
77
Mění se tak dočasný majitel míče a tím jsou hosté, kteří si vybojovali rohový kop. Ten však končí po útočném faulu Moussiho ve vápně.
76
Po "žlutém" zákroku Morena rozehrával domácí Bejsebekov, ale ani po jeho akci se skóre němení.
75
Žlutou kartu dostává Moren (HJK Helsinki).
74
Ten rozehrál Šomko, jenže celá akce domácích velice brzy končí po faulu Kabanangy.
73
Kazaši se však i nadále tlačí směrem k brance soupeře a za svou aktivitu si vysloužili volný kop.
71
A pozor, máme zaděláno na pořádnou zápletku! Patrick Twumasi dostává červenou kartu za faul na Zeneliho a domácí tak budou dohrávat o deseti!
70
Tradiční exekutor Twumasi uvedl míč do hry, víc už se toho ale před hostující brankou neudálo.
69
Domácí fotbalisté se dvacet minut před koncem dostávají k dalšímu rohovému kopu.
67
Další faul domácích, nyní v podání Džolčijeva, zastavil slibně se rozvíjející útok Helsinek.
65
Stejnou možnost měli jen o chvíli později i hráči finského družstva. Zeneli rozehrál o něco lépe než Twumasi a po zakončení Jallowa se dostali hosté i k zakončení, jenže hlavička nakonec minula branku.
64
Hráči domácího celku však za příznivého stavu nezalezli do díry a sami si vybojovali rohový kop. Toho se ujal Twumasi, jenže nikdo z jeho spoluhráčů nedokázal míč zasáhnout.
62
Hosté jsou však nyní na chvilku zastaveni ve své útočné aktivitě, na vině je faul Sorsy na domácího Žukova.
60
Střídání v týmu FC Astana: ze hřiště odchází Nusebajev, přichází Bejsebekov.
59
Domácí jsou nyní trochu přibržděni faulem Džolčijeva, jenže nedovoleně zastavil Havenaara. Pochopitelně, hosté musí útočit.
56
Domácí však ještě před uplynutím druhé třetiny zápasu dokonale otáčí duel ve svůj prospěch a rázem jsou to oni, kdo jsou blíže k postupu do posledního předkola Ligy mistrů! DMITRIJ ŠOMKO trefil parádně levou šibenici a je autorem rozdílové branky, která v tuto chvíli posunuje jeho tým do další fáze kvalifikace!
56
A tak útočí domácí, další, dnes již třetí střelu Nuserbajeva, ale znovu vyrazil brankář Örlund.
56
Zeneli se však obsadil do hlavní role i dalšího okamžiku na útočné polovině, jenže jeho střelecký pokus neměl zrovna gólové parametry a skončil mimo branku.
54
Roh rozehrál Zeneli, to ale bylo asi tak všechno, co z této situace hosté dokázali vytěžit.
53
Hosté však nechtějí čekat na ránu z osudu a také oni se pokouší o útočení. Nyní budou mít dobrou možnost při rohovém kopu.
50
A ještě jedna střela na závěr tlaku domácích, kterou vyprodukoval Twumasi, jenže minul branku Helsinek.
50
A vzápětí se dostal Kabananga k další střele, jenže i s tou si dokázal brankář hostí poradit.
49
Domácí hráči jsou samozřejmě vyrovnávacím gólem povzbuzeni a dál se tlačí vpřed, pokus střídajícího Kabanangy však vyrazil Örlund mimo.
47
ROGER CANAS to prokázal pevné nervy a míč poslal přesně doprostřed branky! Je vyrovnáno, 2:2 a domácím chybí k postupu už jen jediný gól!
46
A pozor, domácí hned na úvod druhé půle budou po faulu Heikkinena pokutový kop!
46
Střídání v týmu FC Astana: ze hřiště odchází Ilić, přichází Kabananga.
46
Skončil první poločas odvetného utkání třetího předkola Ligy mistrů mezi týmy Astany a Helsinek a domácí zatím mají dále k postupu než jejich soupeř. Hosté sice nejsou ani zdaleka lepším týmem, při proměňování svých šanci jsou však stoprocentní a po gólech Jallowa a Baaha se zdálo být rozhodnuto. Domácí však ještě v závěru pvnví půle zásluhou Twumasiho snížili a ve druhém poločase tak ještě budou mít o co hrát.
45+3
45+3
Podobná možnost ještě pro domácí fotbalisty v závěru zápasu, ale ani oni nedokázali přímý kop proměnit.
45+2
Zeneli ještě v závěru první půle rozehrál volný kop, nebezpečí pro branku Soupeře z toho ale nebylo.
45+1
Žlutou kartu dostává Ilić (FC Astana).
44
Jenže první branka domácích přichází ještě v první půli a tak se, zdá se, ještě bude ve zbytku utkání na co dívat! PATRICK TWUMASI je tím mužem, který uklidil míč do branky a o něco pozvedl akcie domácího týmu!
44
A hosté se rázem dostávají více do zápasu, za stavu 2:0 by museli třikrát inkasovat, aby nepostoupili.
42
Tak to je opravdu neuvěřitelné! Hosté se celý první poločas brání, ale z ojedinělé šance podruhé skórují, když se po přímém kopu dostal k zakončení GIDEON BAAH, který poslal do brány přihrávku Jallowa!
41
Domácí po krátkém polevení v útočné aktivitě znovu roztáčejí kola své ofenzivní mašiny naplno, jenže Örlund se prezentuje dalším dobrým zákrokem, když zastavil pokus Nuserbajeva.
36
Twumasi rozehrál kop od rohového praporku, ale bezprostřední nebezpečí z toho ale pro hosty nezvniklo a naopak po faulu exekutora této situace končí útok domácího mužstva úplně.
36
Útočit tak mohou znovu domácí, kteří si ihned vybojovali rohový kop.
35
Dlouho trvalo než se Zeneli dostal k samotné exekuci přímého kopu a nakonec z toho byla jen střela mimo branku.
33
Po dlouhé době se k zakončení možná dostanou i hosté, když se tentokrát bude kopat proti domácí brance. Míče už se ujímá Zeneli, tak uvidíme, co s ním vymyslí.
32
Domácí však z nabízené možnosti nic nevytěžili.
31
Hráči finského mistra se budou muset znovu bránit a po faulu Jallowa dokonce přímému volnému kopu.
27
V Astaně se zatím pálí jako u Verdunu, jenže je to marné, hosté stále drží jednogólový náskok a nic na tom nezměnila ani nepřesná střela Maksimoviće.
26
Jenže hosté se na míči dlouho neudrželi a do šance se tak znovu dostali fotbalisté Astany, Örlund si připsal další úspěšný zákeok proti střele Žukova.
25
Džolčijev však nyní nedokázal s míčem nic chytrého vymyslet a namísto toho se dopustil nedovoleného zákroku proti Heikkinenovi, hrát tak budou hosté.
22
Džolčijev už se sice dokázal vyhnout se svým pokusem domácím hráčům, jenže pro změnu míč letící z jeho kopačky minul branku hostů.
21
A ani teď nemusel Örlun v hostující brance zasahovat, ani Žukovova střela k brance Helsinek nedolétla.
20
Hosté mají velké problémy dostat míč za půlící čáru a stále se musí bránit, tentokrát se jim však povedlo zblokovat ránu domácího kapitána Nuserbajeva.
17
Po krátké pauze ve střelbě v podání domácích fotbalistů se do zakončení znovu dostal Canas, ale ani nyní nedokázal trefit soupeřovu branku. Domácí jsou zatím lepší, úvodní branka soupeře je však dostala do těžké pozice,.
13
A do třetice pálí jeden z domácích hráčů, snaha Cañase však nyní míjí zařízení.
12
A další rána z dílny domácích fotbalistů, Örlund se nyní vytáhl proti střele Žukova.
11
Domácí obránce Postnikov se dostal do dobré pozice a vystřelil na hostující branku, tam se však dobrým zákrokem předvedl brankář Örlund.
9
Hosté se po faulu Schüllera dostanou k rozehrání přímého volného kopu.
8
Astana se dostala znovu k blízkosti soupeřovy branky, rána Twumasiho však klec hostů o kus minula.
7
Džolčijev se postavil k jeho exekuci, domácí z této situace ale nic výrazného nevytěžili.
6
Domácí tak vrhli všechny síly do útoku a výsledkemeje první rohový kop tohoto zápasu.
4
Hosté se však probouzejí z úvodního polospánku jako první a zásluhou přesné trefy OUSMANA JALLOWA se dostávají do vedení! Jedno je jisté, prodloužení dnes již určitě neuvidíme a domácí musí nyní minimálně dvakrát skórovat, pokud chtějí postoupit.
2
Oba týmy začaly poměrně opatrně a hraje se především na polovině hřiště.
Úvodní rozehrávka dnešní odvety patří domácím fotbalistům.
1

FC Astana: Erić – Ilić, Aničić, Postnikov, Šomko – Džolčijev, Canas, Maksimović, Twumasi – Nuserbajev, Žukov
Náhradníci: Loginovskij – Achmetov, Bejsebekov, Kethevoama, Mužikov, Dedečko, Kabananga.

HJK Helsinki: Orlund – Sorsa, Moren, Heikkinen, Baah – Moussi, Schuller – Jallow, Atom Tanaka, Zeneli – Havenaar.
Náhradníci: Sahlgren – Heikkila, Peiponen, Kolehmainen, Malolo, Klinga, Mendy.

Rozhodčí: Alon Yefet – Roy Hassan, Sagi Mezamber.
První utkání

V prvním utkání, které se hrálo přesně před týdnem na stadionu finského mistra, jsme branku neviděli a tak do dnešní odvety jsou šance obou týmů stále otevřené. Mírným favoritem by však měl být celek z Astany, jenž se dnes bude moci opřít o bouřlivé domácí prostředí, které by mohlo být tím pomyslným dvanáctým hráčem kazašského klubu.
FC Astana

Kazachstánský celek kopané FC Astana vznikl až před šesti lety, kdy vznikl sloučením dvou klubů, FK Alma-Ata a FC Megasport ,jako FC Lokomotiv Astana a o dva roky později byl přejmenován do dnešního názvu. Domácí zatím nepatří mezi velké sběratele trofejí, na svém kontě mají jednu za vítězství v ligové soutěži, dva za národní pohár a dvakrát vybojovali Kazaši výhru v Superpoháru.

První ligový titul vybojoval celek z Astany právě v loňském roce, kdy po třetím místě základní části následně opanoval skupinu o titul a vybojoval si tak právo účasti v předkole Ligy mistrů. Jen pro úplnost dodám, že v aktuálním ročníku kazašské nejvyšší soutěže je FC na třetí pozici, ale jen s jednobodovou ztrátou na první dva týmy.

Kazaši se kvalifikace o Ligu mistrů účastní vůbec poprvé v krátké historii klubu. Poslední dvě sezóny se pokoušeli probojovat do základní skupiny Evropské ligy a loni už byli velice blízko, když vypadli až v Play off, kde však celkovým výsledkem 0:7 nestačili na španělský Villareal.

Ve druhém předkole letošní kvalifikace o účast v nejprestižnější evropské klubové soutěži si domácí poradili se slovinským Mariborem, když po prohře 0:1 v prvním duelu dokázali v odvetě zvítězit 3:1 a zajistit si tak postup do bojů třetího předkola.
HJK Helsinki

Finský fotbalový celek HJK Helsinki, jenž byl založen před více než 106 lety, patří mezi nejúspěšnější finské kluby vůbec. Na svém kontě má totiž již sedmadvacet ligových titulů, dvanáctkrát se radoval ze zisku národního poháru a pětkrát zvítězil ve finském ligovém poháru.

V loňském ligovém maratonu vybojoval celek z hlavního finského města v pořadí již 27. mistrovský titul, když zvítězil s velkým třináctibodovým náskokem. V letošním ročníku nejvyšší soutěže, která se hraje způsobem jaro – podzim, je po dvaceti zápasech rovněž na první pozici, náskok je však pouze dvoubodový.

Finové již mají jednu zkušenost s Ligou Mistrů, myslím v účasti v základní skupině, kam se probojovali v roce 1998, když v posledním předkole přehráli francouzské Méty a stali se tak doposud jediným finským celkem, kterému se povedlo probojovat se do hlavní fáze milionářské soutěže. V loňské sezoně Helsinki vybojovali účast v základní skupině Evropské Ligy, když vyřadili Rapid Vídeň. V silné skupině však již nestačily na týmy Brugg, Kodaně a FC Turín.

HJK bylo díky vítězství ve finské nejvyšší soutěži nasazeno přímo do druhého předkola Ligy Mistrů, ve kterém po výsledcích 3:1 a 1:0 postoupilo do další fáze.
Příjemné středeční odpoledne, vítám Vás při sledování online přenosu z odvětného utkání třetího předkola Ligy mistrů, ve kterém se utká kazašský celek FC Astana s finským mistrem HJK Helsinki.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.