SESTŘIH: Liberec - Sparta 4:3 (5. finále)

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a z města pod Ještědem přeji hezký víkend.
Liberec tak v pátém finále porazil Spartu na domácím hřišti 4:3, ujímá se v sérii vedení 3:2 na zápasy a v neděli může v O2 aréně proměnit vybojovaný mečbol v zisk vůbec prvního titulu v klubové historii. Dnešní zápas můžeme označit za dosud nejlepší, které byly ve finálové sérii k vidění. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Miroslav Forman (Sparta) a Michal Řepík (Liberec).
Máme za sebou nervy drásající pátý zápas finálové série mezi Libercem a Spartou. Branky v tomto utkání začaly padat na konci první třetiny, kdy se nejprve trefil Lukáš Pech, na jehož zásah ale bleskově zareagoval Michal Řepík. Jednobrankové vedení ale ještě do přestávky Spartě vrátil Robert Sabolič. Liberec poté po trefách Radivojeviče a Vlacha otočil skóre utkání, ovšem také Pražané přispěchali s rychlou reakcí, kterou obstaral Miroslav Forman. Necelé čtyři minuty před koncem vstřelil rozhodující gól Michal Řepík. V poslední vteřině základní hrací doby fauloval Mojžíš unikajícího Hlinku a sudí nařídil trestné střílení. S nájezdem Hlinky si Lašák poradil a vzápětí mohl začít slavit se svými spoluhráči zisk třetího bodu v sérii.
59:59
Proti Jánu Lašákovi se tedy rozjel Jaroslav Hlinka, který chtěl přelstít slovenského brankáře střelou mezi betony, ale mistr světa z roku 2002 si poradil a vzápětí se odjel radovat z vítězství 4:3!
59:59
Do poslední šance se hnal Jaroslav Hlinka, jehož zezadu nedovoleně srazil Tomáš Mojžíš a rozhodčí nařizují trestné střílení. Vteřinu před koncem normální hrací doby, to je neuvěřitelné!
59:45
Branko Radivojevič nabral kotouč na vidle a vyhodil jej až do obranné třetiny Sparty.
59:32
Tým HC Sparta Praha si vyžádal oddechový čas a trenér hostů Josef Jandač tak udělí svým svěřencům poslední pokyny!
59:32
Sparta sevřela Tygry v jejich obranné třetině, s ránou Andreje Kudrny si Lašák bez problémů poradil.
59:12
Sparta zkouší své štěstí v šesti, Tomáš Pöpperle odjel na střídačku!
59:05
Sparta teď měla velkou šanci, protože kotouč se odrazil nečekaně k Poláškovi, jenž ale toutu možností pohrdl!
58:32
Stránský forčekoval v hloubi útočného pásma a nastřádal tím pro Liberec drahocenné vteřiny.
58:08
Pech zkusil vyslat do útoku Formana, ale sparťanský útočník nedostal přihrávku přesně a kotouč vyletěl mimo hřiště. Vhazovat se tak bude ve středním pásmu.
57:27
Sparťané rychle vyrazili do útoku, ale Hlaváč se svou střelou nepochodil. Tygři vzápětí vyhodili kotouč mimo svou obrannou třetinu.
55:57
Liberec právě vstřelil branku!
Teď už ale sparťanská obranná tvrz polevila. Radivojevič se natáhl po kotouči, který vrátil před poloodkrytou branku MICHALU ŘEPÍKOVI, který s pomocí brusle dopravil touš za brankovou čáru. Asistence: Branko Radivojevič.
55:40
Před sparťanskou brankou zahrozili Derner a Radivojevič, ale Pöpperle odolal.
55:15
Také Sparta už je kompletní a oba týmy tak hrají v pěti.
55:02
Liberec hraje v plném počtu a Tygři si tak zahrají kratičkou přesilovou hru.
54:36
Hlinka narýsoval diagonální pas na najetého Jana Švrčka, proti jehož pokusu si Ján Lašák vylepšil své brankářské statistiky.
53:45
Dvojice Krenželok, Řepík podnikla útočný výpad, který vyřešil až pohotový Pöpperle, který si pohlídal bližší tyč.
53:26
Potrestaný Polášek se vrátil do hry a hraje se ve čtyřech.
53:11
Bílí Tygři si ale v početní výhodě přeci jen zahrají. Svůj důraz přehnal v osobním souboji Jan Piskáček, jehož hlavní rozhodčí za faul vysokou holí odeslal na trestnou lavici. Domácí tak budou mít přesilovku čtyři na tři.
53:01
Liberec o početní převahu přichází, protože chybovali při střídání a v jednu chvíli bylo domácích na ledě šest. Trest pro hráčskou lavici odpyká Martin Bakoš.
52:42
Z vrcholu kruhu napřáhl Řepík, jehož bombu vyrazil Pöpperle do bezpečí. Pražané se vzápětí osvobodili a mohou vystřídat.
51:48
Krenželok se dostal zpoza branky před Pöpperleho, jehož ale z blízkosti nepřekonal. Tygři ale zůstávají v útočném pásmu.
51:24
Bílí Tygři budou mít další šanci, kterak strhnout skóre na svoji stranu. Proti hokejovým pravidlům se provinil Polášek, který usedl na trestnou lavici za podražení.
50:57
Bakoš poslal dopředu Radivojeviče, kterému ale k puku chyběl nějaký ten krok a ke kotouči se tak dostávají sparťané
50:01
Jaroslav Hlinka se vydal proti dvěma protihráčům a jeho akce nakonec končí odpískaným ofsajdem. Je za námi polovina třetí třetiny a stav stále zůstává nerozhodný 3:3.
49:15
Bakoš vybruslil z rohu hřiště a vystřelil na Pöpperleho. K dorážce se následně tlačil Branko Radivojevič, jehož zastavil obránce Barinka. Nutno podotknout, že rozhodčí teď Spartě odpustili dvě minuty.
49:00
Ševc nahodil touš na Pöpperleho, před ním ale stálo klubko hráčů a sparťanský gólman tak zůstal bez práce. Následně do hry zasáhla hostující střídačka, a tak se celé dění opět přesune před Pöpperleho.
48:32
Jan Stránský na nic nečekal a napálil kotouč na Pöpperleho. Hrací předmět se ale odrazil mimo kluziště a vhazování proběhne před sparťanským brankářem.
48:16
Hosté nezvládli přechod přes modrou čáru a po odpískaném ofsajdu se bude vhazovat ve středním pásmu. Kumstát tak ve své útočné akci pokračovat nemohl.
Dnešní utkání sleduje v liberecké Home Credit Aréně 7 500 diváků, je vyprodáno!
47:43
Pěknou kombinaci předvedli Šimek s Bakošem. Prvně jmenovaný se ocitl v dobré střelecké pozici, ovšem puk za Pöpperleho záda neposlal.
46:35
Liberec udržel útočné pásmo, čehož chtěl využít Vlach, jehož sražená střela se dostala k Bulířovi, kterého vychytal dobrým zákrokem Pöpperle!
45:30
Puk se po ose Buchtele, Hlaváč dostal k Janu Švrčkovi, jenž ale Lašákovu klec minul. Sparta je v těchto okamžicích o něco aktivnější.
44:51
Netík vyjel zpoza branky, načež předložil kotouč Lukáši Pechovi, který z kruhu prověřil pozornost Lašáka, který střelu sparťanského útočníka uzmul do lapačky.
44:28
Sparťané nabrali dech a Liberecké pro jistotu osvobodil Tomáš Mojžíš. Po zakázaném uvolnění se bude vhazovat před Lašákem.
43:22
Sparta právě vstřelila branku!
Tygři se z jednobrankového vedení neradovali příliš dlouho. V pokračující přesilové hře poslal Hlaváč kotouč před branku, kde jej líznul Piskáček a MIROSLAV FORMAN nadvakrát překonal Jána Lašáka. Asistence: Jan Piskáček, Jan Hlaváč.
42:36
Sparťané neudrželi modrou čáru, čehož vzápětí využil JAROSLAV VLACH, který se ve středním pásmu ujal kotouče a při vlastním oslabení přesnou střelou překonal Pöpperleho. Asistence: Tomáš Mojžíš.
42:12
Šimek na obranné modré čáře nedovoleně zastavil pronikajícího Jana Hlaváče, jehož podrazil a už usedl na trestnou lavici. Sparta si tak zahraje přesilovou hru.
41:10
Bílí Tygři začali třetí část zostra, ale Jelínkova řada puk za Pöpperleho neprotlačila. Mezitím jsme dostali zprávu, že Vladimír Eminger odjel do nemocnice na podrobnější vyšetření.
40:08
Do třetí třetiny zatím nezasáhne obránce Sparty Vladimír Eminger, který po střetu s Janem Stránským ve druhé třetině zůstává mimo hru. K Poláškovi se do první obranné dvojice posunul Jan Piskáček.
40:01
Je za námi druhá dvacetiminutovka, v jejímž průběhu srovnali Tygři stav na 2:2. Ve 35. minutě překonal Pöpperleho z bezprostřední blízkosti Branko Radivojevič. Před třetí periodou, která začne přibližně v 19:15, tak zůstává vše otevřené.
40:00
39:49
V končící přesilovce přenechal Řepík puk Birnerovi, jehož golfový úder Pöpperle pokryl. U střídačky Liberce teď proběhla slovní výměna názorů, ale to bylo veškeré vzrušení, které vzniklo.
38:40
Na druhé straně musel být v permanenci Pöpperle, který si poradil s výpadem obránce Šimka. Vzápětí přestřelil sparťanskou branku Mojžíš.
38:06
Liberečtí si nepokryli útočnou modrou čáru, odkud vyjel vstříc domácí brance Lukáš Pech, jehož nájezd ze strany Lašák zlikvidoval.
37:46
V závěru druhé třetiny si zahrají Tygři přesilovku, neboť se proti všem hokejovým pravidlům provinil Sabolič.
37:28
Za sparťanskou obranou se objevil Valský, který téměř od brankové čáry vracel kotouč před branku, kde ale nestál nikdo v bílém dresu.
36:58
Sparťané vyhodili puk přes všechny čáry na zakázané uvolnění a Švrček bude na střídačce ledovat nastřelené koleno.
36:09
Bakoš chtěl opět zaměstnat Pöpperleho, ovšem místo hostujícího brankáře trefil obránce Švrčka, jehož zasáhl do nechráněného místa.
35:25
Domácí jsou při chuti, za Pöpperleho svatyní operuje se svým náčiním Jelínek, ale celá akce nakonec končí v rohu kluziště.
34:53
Teď už to Bílým Tygrům vyšlo. Tomáš Mojžíš se ujal puku za brankou, odkud jej adresoval před brankoviště na BRANKA RADIVOJEVIČE, který střelou na první dobrou překonal Pöpperleho. Asistence: Tomáš Mojžíš.
33:56
Krenželok našel na druhé straně brankoviště Řepíka, který už už zvedal ruce nad hlavu, ale nakonec se veškeré vzrušení ukázalo býti zbytečným, protože pouze spadlo pití z branky Pöpperleho.
33:03
Vyloučený Ševc je na ledě a domácí si zahrají minutovou přesilovku pět na čtyři.
32:27
Sabolič s Poláškem odvezli puk do středního pásma, odkud jej poslali za libereckou branku. Založení nové útočné akce tak bude znovu na Tygrech.
32:04
Sparta má po přesilovce, za hákování usedl na lavici hanby Jan Buchtele a budeme tak svědky hry ve čtyřech.
32:01
Od modré čáry zkusil své střelecké štěstí Polášek, jehož nabídku Lašák viděl a ukryl ji do plastronu.
31:28
Sparťané se snažili vyšachovat libereckou obranu, ale Mikušova střela ani následná dorážka Saboliče Lašáka příliš nezaměstnali. Tygři záhy vyhazují.
31:02
Kdo ale nebude mít v následujících sekundách klid, je brankář Ján Lašák. Ševc totiž přidržel Lukáše Pecha a už usedl na trestnou lavici. Sparta si tak zahraje přesilovku.
30:19
Stránský po přihrávce Jelínka vyjel s kotoučem až na modrou čáru, kde si střihnul bruslařskou otočku a vzápětí poslal kotouč na Pöpperleho. Před brankovištěm ale nestál žádný z jeho spoluhráčů, a tak mohl zůstat Pöpperle relativně v klidu.
29:40
Ondřej Vitásek atakoval ve středním pásmu Andreje Kudrnu, ale ani jeden z hlavních rozhodčích pravici nezvedl.
28:55
Pöpperleho teď zaměstnal Lukáš Derner, jehož pokus schoval sparťanský brankář do výstroje. Tygři jsou v těchto pasážích hry aktivnější.
28:29
Radivojevič přijal interesantní pas, ale jeho slabé nahození odvrátil Pöpperle do rohu kluziště. Hostitelé opět uzamkli svého soupeře před Pöpperlem.
27:52
Kumstát adresoval přihrávku na Piskáčka, který ale neměl rychlost, a tak černou gumovou kořist ulovili Tygři.
26:41
Zápas má rychlý spád, na opačnou stranu hřiště se vydal Jaroslav Vlach, ale Pöpperle si s jeho navštívenkou ze střední vzdálenosti poradil.
25:57
Útočný výlet do tygřího teritoria podnikl po pravém křídle Tomáš Netík, jehož bekhendové nahození nemohlo Lašáka nikterak ohrozit.
25:29
Stránský nechal při přechodu do útočného pásmu puk za sebou a po odpískaném ofsajdu zůstane hra ve středním pásmu.
24:45
Do rychlého protiútoku vyrazil Petr Jelínek, jehož střelu z kruhu srazili sparťanští obránci do ochranné sítě. Vhazovat se tak bude před Pöpperlem.
24:32
V útočném pásmu operoval Forman, který se málem mezi kruhy dostal k zakončení, nakonec ale měl k puku trochu daleko.
23:55
Od modré čáry vystřelil Piskáček, Lašákovi se sice puk překulil přes beton, ale slovenský brankář se stihl včas zorientovat a potenciální nebezpečí záhy zahnal.
23:22
Liberečtí si trochu nerozuměli v blízkosti své branky, čehož mohl využít dotírající Jaroslav Hlinka, ale Lašáka nakonec vůbec neohrozil.
22:30
Derner našel přihrávkou ze středního pásma dobře postaveného Bakoše, jehož ránu sparťané zblokovali mimo Pöpperleho branku.
21:03
Tygři teď uzamkli Spartu v její obranné třetině. U tyčky nebezpečně dorážel Michal Řepík, ale svůj druhý gól v tomto utkání nepřidal.
20:30
Zajímavou střelu vyslal ze své hokejky Martin Ševc, s jehož pozdravem si hostující brankář bez problémů poradil. Hra ale zůstane v útočném pásmu domácích.
20:17
Sparťané si nerozuměli při rozehrávce a po odpískaném zakázaném uvolnění se bude vhazovat před Pöpperlem.
20:01
V brance Bílých Tygrů došlo ke změně, místo Marka Schwarze nastoupil Ján Lašák.
20:01
Je za námi první třetina, po níž odcházejí do kabin spokojenější hosté, kteří vedou 2:1. Góly začaly padat v závěru úvodního dějství, kdy v 17. minutě poslal Spartu do vedení Lukáš Pech. S bleskovou odpovědí ovšem přispěchal Michal Řepík, který srovnal na 1:1. Poté měl Liberec velkou šanci při vlastním oslabení, ale zakončující Vlach byl zezadu sražen jedním ze sparťanských hráčů a oba hlavní sudí zůstali naprosto v klidu. Svěřenci trenéra Josefa Jandače si ale vzali ještě před přestávkou ztracené vedení zpět díky šťastnému gólu Roberta Saboliče.
20:00
19:30
Pražané početní převahu využívají. Pech přenechal kotouč ROBERTU SABOLIČOVI, který jej z hodně ostrého úhlu nahodil na Schwarze, jemuž touš proklouzl mezi výstrojí do branky. Asistence: Lukáš Pech.
17:57
Sparta si v závěru první třetiny zahraje přesilovku, Petr Jelínek si u mantinelu počínal nedovoleně a za podražení usedl na trestnou lavici.
17:17
Bílí Tygři bleskově vyrovnávají. Birner měl na kruhu dostatek času na střelu, ale jeho pokus ještě Pöpperle vyrazil. Příliš si však povyjel a MICHAL ŘEPÍK z dorážky, přestože byl v tězké pozici, trefil přesně. Asistence: Michal Řepík – 1:1.
16:33
Hosté v sedmnácté minutě otevírají skóre pátého finále. Polášek pálil z dálky, Schwarz kotouč vyrazil jen před sebe a dorážející LUKÁŠ PECH už měl před poloprázdnou brankou lehkou úlohu. Asistence: Robert Sabolič, Adam Polášek – 0:1.
15:36
Tygři po nevyužité početní výhodě trochu odpadli a více s pukem teď hraje Sparta. Sabolič se natlačil přes beka až těsně k brance a Schwarz musel zasahovat.
14:19
Sparta je v útočném pásmu nebezpečnější. Švrček teď pálil od modré čáry a zřejmě tečovaný kotouč nadělal Schwarzovi velké problémy. Nakonec ho se štěstím udržel pod sebou.
14:01
Domácí gólman lapil lehkou střelu a chystal se rozehrát, ale sudí předčasně přerušil hru, což Schwarz nesl nelibě. Bude se pokračovat po komerční pauze.
13:03
Hamilton dostal pěknou přihrávku na pravý kruh a z první střílel. Schwarz se přesouval od tyčky k tyčce a prudký puk odrazil levým betonem.
11:27
Hra se vyrovnala, nevyužitá dvojnásobná přesilovka může Tygry v dalším průběhu utkání ještě hodně mrzet. Domácím v ní chyběl větší klid i moment překvapení, soupeř i ve třech nepustil Liberec do větší šance.
10:05
Sparta oslabení přečkala a mohla udeřit. Forman se vrátil z trestné lavice, obral o puk protihráče a ujížděl sám na Schwarze. Pálil švihem z mezikruží a Liberci pomohla tyč.
09:40
Severočeši soupeře svírají, ale ten se zatím brání dobře. Dvakrát pálil Radivojevič, nabito dostal na modrou čáru i Ševc. Pöpperle zatím úspěšně zasahuje.
08:19
Tygři mají velkou příležitost k tomu, aby otevřeli skóre! Krátce po Formanově trestu se proti pravidlům provinil i Netík (podražení) a Liberec má k dispozici dlouhou početní převahu pět na tři.
08:02
Liberečtí si zahrají první přesilovku. Forman atakoval vysokou holí Jelínka a už vydechuje na trestné lavici.
07:09
Dvě zakázané uvolnění v krátém časovém sledu v podání domácích. Po druhém z nich prověřil brankáře hned po vhazování Hrbas a Schwarz zasáhl vestoje.
05:57
Bulíř přišel o kotouč v souboji se Švrčkem a hostující bek posléze vypálil na Schwarze ze středního pásma. Brankář Bílých Tygrů puk sebral v pohodě do lapačky.
05:15
Tohle vypadalo nadějně pro Liberec. Valský ujížděl spolu s Šimkem na jediného beka, avšak přihrávka prvně jmenovaného byla sražená.
04:30
Řepík to na Pöpperleho zkoušel zleva bekhendem, sparťanský brankář si mezírku u své tyčky pohlídal. Severočeši nicméně zůstávají nastěhováni u jeho klece.
03:39
Kombinace Formana s Pechem úspěch neslavila. Tygři sebrali puk ve středním pásmu a ihned vystartovali do protiútoku, ovšem zastavil je ofsajd.
02:58
Vlach ustál těžký souboj u hrazení, popojel až na kruh a přihrával na lépe postaveného spoluhráče. Tomu ovšem obránci zablokovali v klíčový moment hůl.
01:31
Liberečtí začínají aktivněji, zatím se drží na puku a tvoří hru. První zákrok už má ale za sebou také Schwarz, na něj z křídla vystřelil Polášek.
00:26
Domácí mohli otevřít skóre. Pöpperle neudržel střelu Radivojeviče, puku se zmocnil Bulíř, rychle obkroužil branku a snažil se zasunout kotouč podél tyče do sítě. Dezorientovaný gólman se štěstím puk vykopl.
00:01
Slavnostní buly dnešního klání vhodí za bouřlivého potlesku tribun biatlonistka Gabriela Soukalová, rodačka z nedalekého Jablonce nad Nisou.
Hráči už jsou nastoupeni na hrací ploše a zní státní hymna.
V domácí brance bude znovu žolík Marek Schwarz, jenž vychytal Tygrům výhru v minulém utkání. Kouč Filip Pešán mu dal opět důvěru, ačkoliv má se zápasy v play-off minimum zkušeností.

Bílí Tygři Liberec: Schwarz (Lašák) – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk "C", Vitásek, Havlín – Radivojevič, Bulíř, Bakoš – Řepík, Birner, Stránský – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Jonák, Špaček – Ordoš.
Trenér: Filip Pešán.

HC Sparta Praha: Pöpperle (Taylor) – Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, Mikuš, Piskáček, Kalina – Hlaváč, Hlinka "C", Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Hamilton, Dragoun, Sabolič – Netík, Černoch, Kudrna.
Trenér: Josef Jandač.

Rozhodčí: Hradil, Polák – Barvíř, Blümel.
Nejproduktivnější hráči finále:
Michal Řepík (LIB) 4 body (3+1)
Jaroslav Hlinka (SPA) 5 bodů (2+3).
Základem k úspěchu bude disciplína. Liberečtí mají statisticky nejlepší přesilovky (27,12%), Sparta je v procentu jejich využití druhá (22,67%). Sérií provází i zákroky za hranou a nesportovní chování: jen v jednom z čtyř duelů nerozdali sudí během hry vyšší trest.
Liberci se doma v play-off daří, před svými fanoušky poprvé prohrál až v prvním zápase finále. Jenže Sparta zase ve vyřazovacích bojích umí venku – na cizím hřišti uspěla pětkrát ze sedmi zápasů.
Série je po čtyřech partiích vyrovnaná 2:2. Pražané vyhráli první a třetí duel, Liberec zbylé dva. Dnešní klání však bude v boji o titul dost možná klíčové, jeho vítěz si totiž vypracuje první mečbol a pohár může převzít už v neděli na Spartě.
Hezký den z města pod Ještědem, kde je dnes na programu pátý duel série extraligového finále mezi domácími Bílými Tygry a pražskou Spartu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:20.