Kanaďané odjíždějí z ledu s pohárem v ruce. Mistrovství světa v ledním hokeji 2016 tímto končí. Z Ledového Paláce je to tedy vše. Přeji hezký zbytek večera. Na počtenou.
René Fasel: „Děkuji Vladimiru Putinovi. Byl to krásný šampionát, který jsme tu prožili. Všem vám moc děkuji. Tímto uzavírám letošní mistrovství v Moskvě a těším se za rok v Kolíně a v Paříži.“
Correy Perry přebírá od Vladimira Putina a Reného Fasela pohár pro vítěze šampionátu za melodie klasického hitu We Are The Champions.
Už s medailemi na krku si hokejisté i diváci v hale poslechnou hymnu Kanady.
Pro zlato si nyní jedou Kanaďadné v čele s Corey Perrym.
Finové přebírají stříbrné medaile. Jako první přijíždí kapitán Mikko Koivu.
Vladimir Putin: „Rád bych poděkoval také Renému Faselovi, který vybral Rusko jako pořadatele hokejového šampionátu pro rok 2016. Děkuji moc a přeji hodně úspěchů.“
Vladimir Putin: „Přátelé ledního hokeje. Rád bych pogratuloval Kanadě k vítězství na hokejovém šampionátu. Děkuji týmu Finska pro pěknou předvedenou hru. A také gratuluji Rusku, k zisku bronzových medailí. Přes 160 zemí sledovalo tento osmdesátý jubilejní šampionát. Děkuji všem, kteří nám pomohli turnaj zorganizovat.“
Na led přichází Vladimir Putin.
Patrik Laine přebírá cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje, známou také jako MVP.
Vladislav Treťjak předá cenu pro nejlepší hráče utkání, kterou přebírají finský brankář Mikko Koskinen a střelec zlaté branky Connor McDavid.
Nejlepšími hráči turnaje zvoleni Mikko Koskinen, Michael Matheson a útočník Patrik Laine.
Kanaďané se stávají mistry světa v ledním hokeji pro rok 2016!
59:59
Kanada právě vstřelila branku!
Vítězství Kanady ještě potvrzuje gólem do prázdné branky sekundu před koncem MATT DUCHENE. Radost jeho týmu může propuknout naplno.
59:52
Následuje klasicky oddechový čas Finska a odvolání Koskinena z brány. Finové to ještě zkusí v šesti.
59:52
Zbývá už jen osm sekund a vhazovat se bude před Talbotem.
59:30
Topi Jaakola střílel z levé strany a tribunami to jen zašumělo...
58:39
Hraje se ve středním pásmu, Kanada si své teritorium dobře brání.
57:50
Už to vůbec nevypadá, že by Finsko mělo vyrovnat. Kanada je hodně aktivní v posledních minutách, i když sama moc nestřílí.
56:26
Nic se nezměnilo. Kanaďané dobře napadají, Finové už dlouho nebyli před Talbotem.
54:57
Finové se nemohou dostat ze sevření Kanady, ta si hubený náskok brání velice dobře.
53:33
Stále se pokračuje ve stejném duchu. Finsku evidují statistici pouhé čtyři střelecké pokusy v této periodě. Celkově ohrozilo Talbota patnáctkrát.
51:58
Finové by potřebovali nějakou přesilovku. Do hry se moc nedostávají. Když už zavezou kotouč do pásma, nevydrží na něm dlouho.
50:37
Finsko sice teď v útoku je, stále je to ovšem nic moc. Talbot se ani nemusí moc snažit.
49:57
Další střelecký pokus měl na svědomí Boone Jenner, ale jeho golfák od modré čáry neznamenal nebezpečí pro Koskinena.
48:46
Finové by měli začít něco dělat. Kanada je znovu o něco lepší a výrazně vede na střely – 7:3.
47:35
Nic důležitého teď k vidění v Ledovém paláci není. Hra se odehrává hlavně ve středním pásmu, daleko od branek.
46:24
Na ledě se objevuje třináctý útočník Kanady Max Domi. Ten měl teď příležitost, ale Koskinen ho nenechal vyniknout.
46:09
Stone i Aho už jsou na ledě, takže oba celky jsou nyní kompletní.
45:19
Při hře čtyři na čtyři zatím nic zajímavého, teď je to spíše opatrnější.
44:09
Máme tu další vyloučení na obou stranách. Mark Stone (CAN) hákoval a Sebastian Aho (FIN) přihrál pád. Oba dostávají po dvou minutách.
44:09
43:42
Na Finech je znát, že jsou nervóznější a čas na vyrovnání se jim krátí.
42:39
Leo Komarov střílel od levého mantinelu, ale jeho pokus nebyl nebezpečný. Talbot jej chytil do rukavice.
41:32
Další tvrdá rána v podání nashvillského Ryana Ellise končí na chráničích gólmana Finů.
40:53
Nahození Ryan Murraye od modré čáry bylo nebezpečné. Koskinen měl zakrytý výhled a zřejmě ani netuší, jak puk vyrazil.
40:13
Ryan O'Reilly ihned po buly spíše tak posunul puk na Koskinena. Kanada je v útočné třetině.
40:01
Nejvíce času na ledě:
Finsko – Esa Lindell (17:45)
Kanada – Morgan Rielly (17:37)

Nejvíce střel:
Finsko – Hietanen, Laine a Koskiranta (2)
Kanada – Connor McDavid a Taylor Hall (4)
STŘELY NA BRANKU: 11 – 23 (7:10, 4:13)
Druhá třetina opět o něco blíže k titulu mistrů světa přiblížila Kanaďany. Ti zvýšili svou dominanci v utkání, byli dlouho mnohem aktivnější, avšak v oslabení ke konci třetiny měli štěstí, že neinkasovali. Hraje se poměrně atraktivní hokej, kterému ale chybí více gólů. Zatím jediným střelcem je mladičký Connor McDavid, který se prosadil už v první části. Ta třetí začne přibližně ve 21:22.
40:00
39:45
Tentokrát ještě šance Kanady. Brassard s Hallem a Perrym zakombinovali v útočném pásmu a Koskinen se musel rychle přesouvat. Nakonec z toho střelecký pokus nebyl.
38:59
Scheifele je na ledě, což značí, že Kanada je v pěti.
38:28
Velká šance Finska! Koivu z rohu hřiště našel osamoceného Jarna Koskirantu, který však nezvládl klíčový okamžik. Pokračujeme za stavu 0:1.
37:58
V oslabení mohla jít do šance Kanada, ale finský zadák její možnost včas zmařil.
36:59
Přesilová hra tentokrát pro Finy. Mark Scheifele (CAN) dostává menší trest za sekání.
36:59
Ryan Ellis tvrdě vystřelil od modré čáry a Koskinen si nebyl příliš jistý. Puk z něj vypadl, ale finský gólman si toho včas všiml a přikryl jej před dotírajícím Kanaďanem.
36:30
Kanada zatím ve druhé třetině vede 11:2 na střely!
36:01
Finové jsou v pěti, Komarov se může zapojit do hry po vypršení trestu.
35:57
Connor McDavid zavezl puk do pásma a vypálil tvrdě, ovšem vedle.
35:09
Taylor Hall se snažil překvapit Koskinena střelou ze špatného úhlu. Ten však stál pevně u tyče.
34:46
Brassardův nápřah byl příliš okatý, a tak hůl do střely včas vložil Pyörälä. Puk skončil v ochranné síti.
34:01
Kanaďan byl podržen a pykat za to bude znovu Leo Komarov (FIN). Útočník země tisíce jezer obdržel dvě minuty.
33:43
Obránce Ryan Ellis pálil tvrdě z nápřahu z pravého kruhu a Koskinen musel být připravený. Ránu vyrazil a následnou dorážku vyřešil úspěšným zákrokem.
32:55
Krásný hit v podání Coreyho Perryho, jímž doslova zboural Topiho Jaakolu za brankou Finska!
32:35
Morgan Rielly střílel od modré, ale puk šel tentokrát opravdu hodně vedle.
32:07
Mark Scheifele hledal přihrávkou spoluhráče a nakonec si počkal na Ryana O'Reillyho. Útočník Buffala si sjel mezi kruhy a jeho pokus byl hodně nebezpečný. Koskinen měl zakrytý výhled a puk šel jen těsně vedle jeho branky!
31:02
Pokkova střela od modré jen tak prolétla bez povšimnutí kolem klece Talbota. Finové zatím ve druhé periodě vypálili na bránu jen dvakrát!
29:26
Finsko si nahodilo puk do třetiny a jde za ním. Kanada ale hraje velmi jistě v obraně. Obránci pouští svěřence Kariho Jalonena ke střelám jen výjimečně.
28:27
Forvard Kanady Taylor Hall se protáhl do útočného pásma, kde vypálil hned dvakrát. Poprvé jeho pokus zblokoval obránce Ville Pokka, podruhé zasáhl připravený gólman Finů.
27:24
Morgan Rielly pálil od modré čáry, ale Koskinenovi nikdo nestínil, a tak v klidu puk vyrazil.
26:52
Matt Duchene teď udivoval svýma šikovnýma rukama. Bylo to sice pěkné, ale nic z toho, puk z jeho hole mířil vedle.
25:58
Kanada se dlouho držela v útočném pásmu, ale bylo to marné. Koskinen se ani moc nezapotil.
24:54
U puku jsou Kanaďané, ale žádné ohrožení brány nevidíme. Hraje se spíše po rozích.
23:59
Finové jsou teď ve třetině a snaží se o vyrovnání. Zatím marně.
22:48
Po ráně Matta Dumby od modré čáry to vypadalo, že bude moci dorážet Brad Marchand. Jeho šanci ale zmařil gólman Finů, který nakonec černou gumu přikryl.
22:36
Taylor Hall pálil zleva, ale na připraveného Koskinena si nepřišel.
22:15
Corey Perry pronikl do útočného pásma a prověřil Koskinena. Ten zvládl zakročit levým betonem.
21:35
Mikael Granlund pálil z pravého kruhu, ale Talbot proti jeho střele vytasil beton.
21:18
Oba týmy jsou v plném počtu.
20:11
Jako první ve druhé třetině střílí na bránu Taylor Hall. Koskinen jeho pokus vyrazil vyrážečkou do rohu hřiště.
20:01
Finsko – Esa Lindell (8:27)
Kanada – Morgan Rielly (7:49)

Finsko – 7 hráčů (1)
Kanada – Connor McDavid (3)
STŘELY NA BRANKU: 7 – 10
První třetina přinesla poměrně atraktivní hokej. Týmy nehrají zastrčeně a snaží se útočit. Střelecky aktivnější byla v první části Kanada, která měla o něco více ze hry. Finové se také dostali do pár šancí, ale na rozdíl od Kanada žádnou neproměnili.
20:00
19:18
Nakonec z toho vybruslili rivalové z Toronta a Bostonu se dvouminutovými tresty. Leo Komarov (FIN) i Brad Marchand (CAN) dostávají menší tresty za hrubost.
19:18
19:18
Kanaďané vystřelili a strhla se mela. Z hloučku hráčů odjíží Brad Marchand bez helmy. Bude se vylučovat.
18:57
Tak nakonec kotouč uzmul Jarno Koskiranta a zkusil štěstí se střelou na Talbota. Brankář Edmontonu byl pozorný.
18:33
Javorové listy jsou o něco více na puku. Teď probíhá jejich další útok, ale zatím bez zakončení.
17:38
Jussi Jokinen se dostal do dobré příležitosti z pravé strany, když se tlačil před Talbota a nakonec zvolil bekhendové zakončení. Talbot drží puk ve výstroji.
16:49
Matt Duchene rozjel slibnou akci, na jejímž konci byla střela z úhlu v podání Connora McDavida. Jeho úmysl ale Koskinen přečetl a vyrazil puk ramenem.
15:08
Patrik Laine byl v dobré šanci, ale nedokázal překonat gólmana Kanady.
14:50
Kanada se ubránila a hraje opět v plném počtu.
14:34
Obránce Juuso Hietanen hraje vynikající šampionát. Nyní na něm mohl vstřelil svůj první gól, ale Talbot na jeho střelu od modré čáry dobře viděl.
13:34
Finové uzamkli Kanadu před Talbotem a chvíli bylo hochům s javorovým listem na hrudi opravdu horko. Nejvíce asi při střele Esy Lindella od modré, kterou Talbot nezvládl udržet.
12:50
Boone Jenner (CAN) je prvním dnešním hříšníkem. Dvě minuty si odsedí za nedovolené bránění.
11:24
Tak to byla skutečně podivná situace, ze které supertalent CONNOR MCDAVID střílí svůj první gól na turnaji. Duchene zavezl kotouč do pásma, ale byl atakován Finy, a tak se puk odrazil na pravou stranu k McDavidovi. Ten se dostal do bezprostřední blízkosti gólmana a dokázal jej přehodit. Sudí chvíli otálel, ale poté branku uznal. Kanada vede 1:0! Asistence: Matt Duchene.
10:49
Kanaďané jsou v útoku, ale nestřílí na bránu. Pouze krouží s pukem v soupeřově pásmu.
09:42
Mladík Mikko Rantanen tady znovu ukazuje, jak je silný na puku. Nyní se jako buldok protlačil přes obránce do šance a velmi tvrdě švihem vypálil na vzdálenější tyč. Cam Talbot natáhl ruku a svírá puk v lapačce.
08:38
Cody Ceci střílel od modré čáry, ale puk opět nedošel až na Koskinena. Byl zblokovaný obráncem Finů.
08:18
Útočník Jarno Koskiranta měl šanci, ale nakonec ani nevystřelil a vyrazil bránu ze svého postavení.
07:31
Laineho střelu z mezikruží obětavě zablokoval kapitán Kanady Perry.
07:15
Zavážející Taylor Hall se srazil na modré čáře s Coreym Perrym a sudí píská ofsajd.
06:45
Od modré čáry spíše tak nahazoval na Koskinena Mark Stone. Gólman Finska měl zakrytý výhled, ale puk naštěstí pro něj mířil těsně mimo klec a narazil do zadního mantinelu.
06:27
Kanada se dostala do příležitosti. Matt Duchene pálil z kruhu a Koskinen puk ve výstroji neudržel. Následně se ještě snažila dorážet jednička uplynulého draftu NHL Connor McDavid, ale edmontonský forvard se nedostal k zakončení.
04:49
Zpoza branky se vytočil před Talbota šikula Mikael Granlund a měl skvělou možnost stát se prvním střelcem utkání. Nakonec ale ani nevystřelil.
04:04
Javorové listy pokračují v aktivitě. Další situaci ovšem finský gólman řešit nemusí.
03:17
Velká šance Kanady! Mark Scheifele mohl zakončovat do odkryté klece, ale v poslední chvíli mu puk z hokejky sebral obránce Ville Pokka.
02:45
Kanaďané už zase obrátili hru a bojují ve finském obranném pásmu. Zatím Koskinen zasahovat nemusel.
01:59
Teď jsou v útočné třetině Finové, ale nedokázali za krátkou chvíli nic vymyslet.
01:31
Kanada zatím malinko aktivnější a je nastěhovaná před brankou Finska.
00:48
Morgan Rielly to zkoušel od modré čáry, ale Koskinen jeho pokus v pohodě vyrazil.
00:23
V první minutě jsme zatím střelu neviděli, hra se odehrává ve střední třetině.
00:01

Finsko: Koskinen (Saros) – Hietanen, Jaakola, Pokka, Lindell, Kivistö, Ohtamaa – Komarov, Koivu, Granlund – Laine, Barkov, Jokinen – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – Pulkkinen, Lajunen

Kanada: Talbot (Pickard) – Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba – Duchene, McDavid, Marchand – Stone, Scheifele, O'Reilly – Perry, Brassard, Hall – Gallagher, Reinhart, Jenner – Domi

Rozhodčí: Wehrli (SUI), Gofman – Lazarev (oba RUS), McIntyre (USA).
KANADA

Javorové listy prošly do vyřazovacích bojů skoro stejně hladce jako Finsko, až na jeden rozdíl, že do vyřazovacích bojů vstupovaly ze druhého místa právě po porážce od finské reprezentace.

Semifinálový zápas se pro Kanadu vyvíjel více než dobře, ale Spojené státy se dostaly do vedení a s Kanadou to vypadalo bledě. Až ve třetí třetině se podařilo javorovým listům srovnat a dokonce otočit zápas ve svůj prospěch, čímž si tým Kanady řekl o finálovou účast.
FINSKO

Po hladkém průchodu celým šampionátem se reprezentace Finska dostala až do finále. Aby se dostala k poslednímu kroku, musela po své cestě přejít přes Rusko, které na domácí půdě hodlalo postoupit stůj co stůj.

První třetina semifinálového zápasu byla pro Finy devastující, inkasovali gól a na sbornou jednoduše nestačili. To se změnilo ve druhé třetině, ve které se dvakrát prosadil teprve osmnáctiletý Sebastian Aho a další gól přidal Jusi Jokinen. Ve třetím dějství se schylovalo k dramatu, ale Finsko nic nepřipustilo a svůj finálový postup si pohlídalo.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:45.