Tiskové konference - Tisková konference ČOV k projektu Olympijský rok -  ONLINE PŘENOS -  4. srpna 2015   10:00

Ukončeno

Tisková konference ČOV k projektu Olympijský rok

Přenos se aktualizuje automaticky

Projekt Olympijský rok má tedy za úkol představit na Českém rozhlasu osm olympioniků chystajících se na Hry v Rio de Janeiru. Jednotlivé seriály budou vysílány v rozmezí nějakých dvou měsíců před startem samotné olympiády a účast přislíbili významní čeští sportovci (viz níže). V tuto chvíli Vám všem přeji z budovy Českého rozhlasu krásný den a mějte se fajn.
Tisková konference skončila.
Tolik tedy oficiální část tiskové konference, teď je prostor na individuální dotazy ze strany zástupců médií.
Kejval: Chtěli bychom navázat na Hry v Londýně, kdy se nám na Letné povedlo udělat velkou akci také pro fanoušky. Mezinárodnímu olympijskému výboru se taky velmi pozdával náš nápad a chce ho aplikovat ještě v dalších zemích. Musíme se ale rozhodnout už do podzimu tohoto roku.
Kejval o jachtingu: Moře je čisté, u zálivu je ale zápach, který vás nemůže minout. Každopádně závody v jachtingu by měla být pořádány více na moři a sportovce by to nemělo více limitovat.
Kejval. V Kuala Lumpuru jsme měli možnost mluvit s celým vedením olympiády v Riu. Nebude to tak dobré jako v Londýně, nedostatky tam budou. Ale díky ohromnému nadšení lidí si myslím, že to rovněž bude hezký zážitek.
Jiří Kejval: O počtu kvalifikovaných lidí je to velký bafuňářský boj. Například u badmintonu je snaha dostat do turnaje co nejvíce lidí z Asie, pak jsou zase odvětví, kde je silná Evropa. Všechno je o vyjednávání.
Doktor ohledně otázky na počet nominovaných sportovců: Počítáme s podobným počtem, jako byl v Londýně. S týmovými sporty to nejspíš nedopadne, musí proto zabrat více jednotlivců tak, abychom tu kvótu dokázali nějakým způsobem zaplnili. Máme teď kvalifikační období, které končí až v polovině července roku 2016. Pak budeme moudřejší.
Doktor: Český tým má asi standardní požadavky jako celá řada dalších výprav. Důležité jsou rovněž věci týkající se medicínského zajištění, snažíme se o jistou polní nemocnici se šéfem panem doktorem Jiřím Neumannem.
Doktor: Jedu teď na seminář misí. Měli by nám snad ukázat způsob akreditace, ubytování, a tak dále. Některá sportoviště byla při minulé návštěvě doslova za kopcem a nechtěli nás tam pustit. Snad to teď bude lepší.
Doktor: Nejpalčivějším problémem se zdá být vzdálenost mezi Prahou a Rio de Janeirem.
Martin Doktor: Věcí, které je potřeba zařídit, a nebudou snadné, je dost.
Baumrtová: Ročně naplavu zhruba 2 000 nebo 2 100 kilometrů. Někteří ale dají i 4 000 kilometrů, takže já jsem takový slabší odvar. Těším se na tento projekt, i na ostatní sportovce, jakým stylem se oni sami budou připravovat na svou olympiádu.
Baumrtová: V Kazani je moc fajn, akorát je moc velká zima na tribunách. Hodně tu profukuje a je tam velká zima. Voda je postupně ochlazována, takže je to fajn. Ráno jsem si byla zaplavat, zítra už mě čeká padesátka znak. Snad to vše zlé ze stovky znak bylo k něčemu dobré.
Teď proběhne rozhovor po skype s plavkyní Simonou Baumrtovou.
Generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan: Chtěl bych zdůraznit, že jsem ve velmi dobré společnosti. Společně s panem Kejvalem nás spojuje jedna věc. Oba dva jsme veslovali, a to závodně a vrcholově. Vést médium takového typu, jakým je Český rozhlas, to je také sport a místy hodně adrenalinový. Přes všechny tragické či radostné události, které otřásly Českou republiku, sport v rozhlase vždy vévodil. Naše redakce sportovních žurnalistů patří ke špičce v ČR a věřím, že olympiáda v Riu bude opět výkladní skříní Českého rozhlasu Radiožurnál. Jsem za tento projekt moc rád, ale do detailů bych se teď pouštět nechtěl. Kdo zná vysílání Českého rozhlasu, musí potvrdit, že sportu věnujeme nemálo vysílacího času a nemálo sportovní plochy. Na LOH se pochopitelně musíme pečlivě připravit. Stejně jako budou odvádět špičkové výkony sami sportovci, musíme se i my důkladně připravit jako redakce sama o sobě.
Choupenitch: Když jsem byl poprvé na šermu, připadal jsem si jako na baletu. Dělali jsme výpony na špičkách, pak na patách. Ptal jsem se mamky, jestli je to vůbec šerm, že jsme žádné zbraně nedostali. Chtěl jsem na hokej, ale mamka mě přesvědčila, abych pokračoval. Po půl roce jsme dostali plastové zbraně a pak ty klasické.
Podobně jako Lukáš Krpálek před malou chvilku naznačil jeden chvat na předsedovi ČOV Jiřímu Kejvalovi, teď také Alexander Choupenitch se svým fleretem ukazuje na figurantovi Martinovi Doktorovi některé způsoby vedení útoku.
Choupenitch: V šermu je celkem devět krytů, znám všechny, ale používám tak tři nebo čtyři. Je to spíš tak, že člověk vyznává buď obranný, nebo útočný styl.
Choupentich: Důležitou osobou je ale pro mě Alexander Romankov, olympijský vítěz. Reprezentoval Sovětský svaz a nyní mi radí pilovat maličkosti.
Alexander Choupenitch: Mám tým odborníků, s nimiž se radím. Mám i trenéra s podpůrným týmem.
Krpálek: Nedávno jsem se oženil a panuje spokojenost. Ale nebyl moc čas si to užít. Byl jsem na Evropských hrách v Baku, pak na soustředění v Japonsku. Za tři týdny navíc máme vrchol sezony, kterým je mistrovství světa v Kazachstánu, na které jedu společně s manželkou.
Krpálek: Teď piluji taktiku Seyonaga, která je sice pro vzrůstově menší lidi, ale je důležitá pro každý zápas.
Krpálek: Je pravda, že jsem do Londýna odjížděl s malým zraněním, trápila mě tam záda. Cílem je samozřejmě jet do Ria plně zdravý. Na druhou stranu, tohle se objednat nedá. Náš sport je hodně náchylný k zraněním. Ať už se jedná o kolena, lokty, kotníky nebo podobně. Budu se snažit nezranit, nedělat nějaké hlouposti, jako například nové chvaty. Od dětství jsem se naučil nějakých pět nebo šest chvatů, ale ono jich je celkově mnohem víc a je potřeba se naučit všechny.
Pokorný: K těm osmi zmiňovaným sportovcům se připojí také cyklista Jiří Ježek.
Pokorný: Vybrali jsme si osm sportovců. Nabízí se sledovat, jak plní tréninkové dávky, a tak dále. Jenže my chceme vytvořit sérii dokumentů a reportážních vstupů, plánujeme udělat audioknihu. Proto jsme si po zralé úvaze a doporučeních vybrali tyto sportovce, kteří s námi budou spolupracovat. Pokud má mít dokument smysl a má být dobrý, tak věřím, že naši sportovní reportéři se přisají na oběti svého zájmu a budou s nimi téměř ve dne v noci.
Tisková konference právě začala.
Úvodní slovo si bere šéfredaktor Českého rozhlasu Jan Pokorný.
Do startu Letních olympijských her v Riu zbývá v tuto chvíli přesně rok a jeden den.
V časosběrných dokumentech a seriálech v něm bude představeno celkem osm sportovců, kteří by měli reprezentovat Českou republiku na hrách v Rio de Janeiru v roce 2016. Mezi ně kromě Krpálka a Choupenitche patří také moderní pětibojař David Svoboda, vodní slalomář Vavřinec Hradílek, tenistka Lucie Šafářová, kanoista Josef Dostál, plavkyně Simona Baumrtová a chodkyně Anežka Drahotová.
Projekt Olympijský rok netradičním způsobem představí vybrané české reprezentanty. K dispozici přítomným novinářům budou judista Lukáš Krpálek a také šermíř Alexander Choupenitch. Z řad Českého olympijského výboru jsou pak na dotazy připraveni odpovídat jeho předseda Jiří Kejval či sportovní ředitel Martin Doktor.
Tiskovou konferenci pořádají společně Český olympijský výbor a Český rozhlas Radiožurnál za účelem odstartování projektu Olympijský rok.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 10:00.
Články odjinud