7. března 2016 • 04:57

Mistrovství Evropy ve fotbale - významné české účasti

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Česká a československá reprezentace na mistrovství Evropy, zkráceně EURO, častokrát trápila tradiční favority a dokonce si několikrát sáhla na medaili.

EURO 1976 (Jugoslávie)

EURO 1976 bylo páté v pořadí a poslední, jehož závěrečného turnaje se účastnily jen čtyři týmy a na nějž se sama pořadatelská země musela probojovat z kvalifikace. Finálového turnaje se zúčastnily týmy Československa, Německa, Nizozemska a domácí Jugoslávie.

Čeští fotbalisté narazili v semifinále právě na Nizozemsko, proti kterému si vystřílelo vítězství v prodloužení. Ve hře na stříbrný gól zvítězil národní tým 3:1. Ve finále se Čechoslováci postavili silnému Německu, s kterým hráli vyrovnanou partii. Na tabuli svítil stav 2:2 i po prodloužení, a tak musely zápas rozhodnout penalty. V nich byli úspěšnější českoslovenští borci, když proměnili všechny své pokusy. Rozhodl Antonín Panenka svým legendárním „vršovickým dloubákem“.

EURO 1996 (Anglie)

EURO 1996 bylo jubilejním desátým v pořadí. Závěrečného turnaje se poprvé zúčastnilo šestnáct družstev včetně české reprezentace, která zaznamenala největší úspěch na mezinárodním poli od rozdělení Československa. Ve skupině Češi podlehli Německu (0:2), porazili Itálii (2:1) a remizovali s Ruskem (3:3).

Se čtyřmi body postoupili z druhého místa do vyřazovacích bojů. Ve čtvrfinále čeští fotbalisté přetlačili Portugalsko 1:0, když v 53. minutě rozhodl záložník Karel Poborský legendárním lobem. V semifinále Češi sotva drželi krok s favoritem z Francie, kterého udolali v penaltách. Česká reprezentace měla jedinečnou možnost získat po dvaceti letech další zlato, avšak s Německem prohrálo i podruhé na turnaji, tentokrát rozhodl zlatým gólem v prodloužení Olivier Bierhoff.

EURO 2004 (Portugalsko)

Na EURO 2004 jeli čeští fotbalisté po vydařené kvalifikaci jako jedni z favoritů turnaje. Zdánlivě těžkou skupinu zvládla reprezentace bez ztráty bodu. Porazila Lotyšsko (2:1), v památném zápase Nizozemsko (3:2) a Německo (2:1).

Ve čtvrtfinále si hravě poradila s Dánskem (3:0), ale v semifinále narazila na pozdějšího mistra, Řecko. I když byli Češi lepším týmem, Řekové výborně bránili a adepta na zlato srazili gólem v prodloužení. Česko zanechalo v Portugalsku velmi dobrý dojem. Útočník Milan Baroš se také stal nejlepším střelcem turnaje.

SPECIÁL EURO 2016: VŠE O MISTROVSTVÍ EVROPY VE FOTBALE