Challenger Praha 2 - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Jan Mertl : Santiago Giraldo - 25. července 2016   11:12

7 (2)

Z mé strany je to pro dnešek vše, díky za pozornost a přeji hezký zbytek dne.
Mertl tak na turnaji v Praze končí hned v prvním kole, když podstatně doplatil na los proti šestém nasazenému Giraldovi, který svého času byl v elitní třicítce světa.
Nedá se říci, že by Jan Mertl neměl své šance v tomto utkání. Ba naopak, měl, a vždy je dokázal využít. Jenže nic z nich nakonec nevytěžil. V prvním setu vedl už 4:2, ale Giraldo dokázal sadu otočit a vyhrát 7:5. V druhém setu byl Mertl v opačné pozici, prohrával 2:5 a povedlo se mu srovnat na 5:5. Jenže kýžený tiebreak mu hrubě nevyšel a prohrál ho 2:7.
Konec zápasu
6:7
A je konec! Santiago Giraldo proměňuje hned první mečbol v tiebreaku, celkově svůj druhý, a ukončuje zápas prvního kola s Janem Mertlem po výhře 7:5, 7:6!
2-6
Giraldo má čtyři mečboly! Trefil páté eso!
2-5
Po změně stran si Mertl podržel servis a snižuje. Giraldo má ale dvě podání, se kterými může celý zápas ukončit.
1-5
Nejhorší možný scénář! Mertl opět ztrácí podání a před výměnou stran je znovu o dva mini-brejky pozadu.
1-4
Druhý však nikoliv, Mertl si bere jeden ze ztracených servisů zpět! Stále však čelí velmi nepříjemnému stavu a potřebuje si podržet následující dvě podání.
0-4
Giraldo jeden z mini-brejků potvrzuje.
0-3
A dokonce dvojnásobný! Tak to je velmi špatný vstup do zkrácené hry. Mertl prohrál obě svá podání a nyní nutně potřebuje zabrat na returnu.
0-2
Za to Honza, bohužel, své úvodní podání neuhájil a Giraldo má mini-brejk!
0-1
Giraldo zahájil tiebreak na podání a úvodní bod si připisuje na své konto.
6:6
O vítězi druhého setu rozhodne tiebreak! Mertl uspěl ve výměně přes druhé podání a vynutil si ho.
40-15
Mertl si ovšem vypracoval dva gemboly.
30-15
Giraldo ještě bojuje a do zkrácené hry jít nechce.
30-0
I druhý míček získává český tenista, který se tentokrát tiebreaku pravděpodobně dočká.
15-0
V prvním setu za stejného stavu Mertl ztratil servis čistou hrou. To se určitě opakovat nebude, úvodní fiftýn totiž jde na jeho konto.
5:6
Konec přestávky, podávat bude Jan Mertl.
5:6
Následuje přestávka a výměna stran.
5:6
Čistou hrou si Giraldo drží podání a má jistotu přinejmenším tiebreaku.
0-40
Tři gemboly pro Kolumbijce.
0-30
Zdá se, že se mu to podařilo na jedničku. I druhý míček získává pro sebe.
0-15
Giraldo na servisu, potřebuje se oklepat z nečekaného prodloužení zápasu.
5:5
Mertl si podržel servis a potvrdil návrat do zápasu!
40-15
Dva gemboly pro českého tenistu.
30-15
Český tenista však cítí šanci a nehodlá ji pustit.
15-15
Giraldovi se daří odpovědět dobrým returnem proti druhému servisu.
15-0
Mertl rozehrává desátý gem ziskem fiftýnu.
4:5
4:5
4:5
Nikdo s tím možná už nepočítal, ale Jan Mertl proměňuje i druhý brejkbol zápasu a dostává se zpět do hry! Znovu dokázal dokonale využít slabšího druhého podání soupeře.
A-40
Mertl má druhý brejkbol v utkání! Ten první, v prvním setu, využil!
40-40
Jenže Giralda tentokrát servis nepodržel! Šel do výměny přes druhé podání a toho Mertl využil ke srovnání na shodu.
30-40
Je to mečbol! Giraldo může ukončit zápas!
30-30
Mertla vzápětí dělí dva míčky od návratu do zápasu! Uvidíme brejkbol nebo mečbol?
15-30
Dva míčky dělí Santiaga Giralda od postupu do druhého kola pražského challengeru.
15-15
Mertl ale bojuje. Srovnává se soupeřem krok.
0-15
Giraldo ovšem nehodlá prakticky vyhraný zápas pustit a přes první servis si pomáhá k úvodnímu fiftýnu.
3:5
První cíl splněn! Mertl si podržel servis a nyní ho čeká náročný úkol na returnu.
A-40
Mertl nechce nabídnout soupeři mečbol a uhrává si výhodu.
40-40
Nezakončuje osmý gem. O osudu této hry rozhodne shoda.
40-30
Mertl naopak chce zápas prodloužit. Přes druhé podání se dostává ke gembolu.
30-30
Giraldo by rád zakončil zápas už na returnu. Srovnává a je dva míčky od vítězství.
30-15
Český tenista trefuje své druhé eso v utkání!
15-15
Giraldo následně srovnává krok.
15-0
Mertl podává na udržení se v utkání a zahajuje osmý gem dobře.
2:5
2:5
2:5
Ke shodě se však už nedostal a Giraldo potvrzuje brejk!
30-40
Mertl se snaží vytvořit tlak na soupeři a snížuje manko.
15-40
Giraldo však kromě jednoho gemu toho soupeři na returnu tolik nepovolil a ani nyní se nezdá, že by tomu mělo být jinak.
15-30
Mertl se však nehodlá vzdát a zbraně neskládá.
0-30
Kolumbijec si pomáhá prvním servisem k dalšímu fiftýnu.
0-15
Giraldo vstupuje do sedmého gemu vyhranou výměnou přes první servis.
2:4
Se třetím si ale už nedokázal poradit a ztrácí podání! Giraldo je dva gemy od postupu!
30-40
I druhý brejkbol končí v propadlišti dějin.
15-40
První hrozbu ztráty servisu dokázal odvrátit.
0-40
Tři brejkboly pro šestého nasazeného! S tímhle bude mít Mertl hodně starostí.
0-30
I další fiftýn jde na konto kolumbijského tenisty a Mertl je ve velkých problémech.
0-15
Giraldo využil slabšího druhého podání soupeře.
2:3
2:3
2:3
Ale větší problémy soupeři způsobit nedokázal. Giraldo si, opět, snadno hájí podání.
15-40
Mertl však tak snadnou práci soupeři nechce povolit.
0-40
Náběh na čistou hru pro šestku pražského turnaje.
0-30
Čtvrté Kolumbijcovo eso!
0-15
Giraldo rozehrává pátý gem ziskem fiftýnu.
2:2
Mertl si dokázal i přes problémy podržet podání. Stále platí, že na servisu má dnes český tenista hodně problémů, ale úspěšnost prvního podání pomalu navyšuje.
A-40
Výhoda servis.
40-40
Mertl hrozbu ztráty servisu odvrací.
40-A
Brejkbol! Giraldo se tlačí na soupeřův servis.
40-40
Čtvrtý gem bude mset rozhodovat shoda. I přes první podání se Giraldo dokázal na returnu prosadit.
40-30
První eso Jana Mertla! A gembol.
30-30
Giraldo vytváří nepříjemný tlak na českého tenistu.
30-15
Mertl musel do výměny opět přes druhé podání, ale získal míček na svou stranu.
15-15
Giraldo srovnává krok se soupeřem.
15-0
Mertl si pomohl prvním servisem k úvodnímu fiftýnu čtvrtého gemu.
1:2
1:2
1:2
Giraldo však nepřipouští komplikace, eso a snadno si drží servis.
15-40
Tuto radost mu však Mertl překazil. Využil slabšího druhého podání soupeře.
0-40
Náběh na čistou hru pro Giralda.
0-30
I další fiftýn jde na konto favorizovaného hráče.
0-15
Giraldo a jeho první servis opět úřaduje. Do dvorce trefil 70% prvních servisů – velký nepoměr s Mertlovými 43%.
1:1
Český tenista otočil vývoj druhého gemu a udržel podání. Bylo to s problémy, ale Mertl se má od čeho odrazit.
A-40
40-40
Brejkbol soupeře odvrací! Důležitý míček, Mertlovi se podařilo poprvé dnes odvrátit soupeřovu šanci na průlom podání.
30-40
Vzápětí však přeci jen čelí hrozbě ztráty servisu!
30-30
Konečně si pomáhá prvním podáním.
15-30
Ne, od stavu 4:2 v prvním setu se začalo Mertlovi hrubě nedařit a znovu se dostává do problémů.
15-15
Další míček už pro sebe získává Giraldo. Mertl opět hrál přes druhé podání...
15-0
Mertl hrál znovu přes druhé podání. Dnes to rozhodně není na servisu povedený výkon. Ale fiftýn přesto uhrává.
0:1
Čistou hrou zahájil Kolumbijec druhý set.
0-40
Mertl náhle není na returnu příliš nebezpečný. Hladká cesta Giralda za ziskem první hry ve druhé sadě.
0-30
A i další fiftýn zamířil na jeho konto.
0-15
Giraldo zahajuje druhý set vyhranou výměnou.
0:0
Do druhé sady vstoupí na podání šestý nasazený Kolumbijec.
5:7
Čistou hrou prohrává Jan Mertl dvanáctý gem a tím pádem i celý první set v poměru 5:7! Mertl od stavu 4:2 uhrál jediný gem, zatímco Giraldo předvedl prakticky dokonalý obrat.
0-40
Tak to je hodně nepříjemné! Tři setboly pro Giralda!
0-30
Giraldo je pouhé dva míčky od vítězství v prvním setu!
0-15
Mertl se nedokáže příliš trefovat prvním podáním. Prozatím toho dosáhl jen ve 44% případů a dvanáctý gem nezačíná ideálně.
5:6
5:6
5:6
Santiago Giraldo má jistotu tiebreaku. Stále však může první set ukončit mnohem dříve a to pokud uspěje v příští hře na returnu.
15-40
Giraldo se však opět může spolehnout na první podání. To ho v posledních gemech opět drží.
15-30
Čtyřiatřicetiletý Čech by rád získal zpět výhodu brejku, dostává se k vítězné výměně.
0-30
Uskakuje Mertlovi na rozdíl dvou fiftýnů.
0-15
Giraldo na podání si může zajistit tiebreak.
5:5
Série vítězných gemů šestého nasazeného je ukončena, Mertl si podržel servis.
40-15
Mertl se dostává ke dvěma gembolům.
30-15
Giraldovi se daří prolomit první podání soupeře. Teprve podruhé v dnešním utkání.
30-0
Důležitá výměna jde na konto českého tenisty.
15-0
Mertl se po neúspěšných dvou gemech snaží rychle oklepat.
4:5
4:5
4:5
Giraldovi se povedlo uhrát si své podání, potvrdit brejk a potvrdit tak svůj návrat do hry!
15-40
Míček získává Mertl.
0-40
Míček získává Giraldo.
0-30
Giraldo může potvrdit svůj návrat do první sady.
0-15
4:4
A je po výhodě brejku! Mertl přichází o podání.
15-40
Giraldo má dva brejkboly!
15-30
Fiftýn pro podávajícího hráče.
0-30
Český tenista se dostává do mírných problémů, na druhé podání kolumbijský hráč, zdá se, nachází recept.
0-15
Giraldo se tlačí na Mertlův servis.
4:3
4:3
4:3
Sedmý gem však bez výraznějších problémů dotahuje, snižuje na 3:4 a bude bojovat na returnu o návrat do první sady.
15-40
Vzápětí však ano a čistá hra to tedy nebude. Giraldo si nyní podáním moc nepomohl.
0-40
Giraldo směřuje za čistou hrou. Mertlovi se nepodařilo přehrát soupeřův druhý servis.
0-30
I v další výměně se dostává k zisku míčku. Mertl však nyní nemá potřebu se na returnu nikam hnát.
0-15
Kolumbijec potřebuje nutně podržet podání, pokud chce pomýšlet na obrat. Zahajuje ziskem fiftýnu.
4:2
Vskutku, Mertl hladce čistou hrou potvrzuje brejk, i s druhým podáním českého tenisty má Giraldo momentálně problémy.
40-0
Tři gemboly na potvrzení brejku!
30-0
Slabší druhé podání Giraldovi moc nepomohlo, Mertl získává i druhý fiftýn.
15-0
Mertl jde potvrzovat brejk a šestý gem rozehrává vítězně.
3:2
3:2
3:2
Výborně, Mertl využil slabšího servisu Giralda a proráží Kolumbijcovo podání! S výhodou brejku usedá na lavičku ke krátké pauze.
40-30
Navíc proti druhému podání...
40-30
Mertl si vypracovává první brejkbol zápasu!
30-30
Český tenista srovnává na 30 oba. Útočí na podání Kolumbijce.
15-30
Ačkoliv Giraldovi padá do dvorce jeden první servis za druhým, Mertl dokáže využít slabší úspěšnosti soupeře.
0-30
Uskakuje do vedení o dva míčky.
0-15
Giraldo při předchozím gemu na servisu ztratil vedení 40:0. I v pátém gemu zahajuje kvalitním podáním.
2:2
Snadno uhájený servis a srovnání stavu na 2:2.
40-15
I další míček si na svůj vrub připisuje Mertl, kterého prozatím podání nezrazuje.
30-15
Giraldo se na returnu marně snažil pokořit dobrý servis Mertla.
15-15
Český tenista si pomohl prvním servisem k fiftýnu.
0-15
Mertl trefuje svou první dvojchybu v utkání.
1:2
1:2
1:2
Giraldo to nakonec zvládl, v důležitých dvou míčcích ho první podání podrželo.
40-A
Brejkbol však nepřipouští. Výhoda servis.
40-40
První shoda zápasu přichází při Giraldově podání. Ten třikrát za sebou neuspěl ve výměnách přes první podání a výrazně si komplikuje situaci.
30-40
A znovu! Český veterán pomalu stahuje manko a je míček od shody.
15-40
Čistá hra to však nebude. Mertl úspěšně čelil soupeřově prvnímu podání.
0-40
Giraldo si opět pomohl prvním podáním. Tři gemboly.
0-30
I další míček jde na konto kolumbijského tenisty.
0-15
Šestý nasazený rozehrává třetí gem ziskem fiftýnu.
1:1
Podobný průběh jako v prvním gemu. I nyní si servírující hrát hájí podání ku 30.
40-30
To však Mertl nepřipouští a pomáhá si mnohem více prvním podáním.
30-30
Giraldo kvalitním returnem proti prvnímu servisu soupeře srovnává a může se pokusit zaútočit na Čechův servis.
30-15
Mertlovi do dvorce nepadá první servis. Naštěstí se český tenista dostává k zisku fiftýnu, uhrává důležitou výměnu.
15-15
Opět druhé podání, ale tentokrát na něho Giraldo našel recept.
15-0
Mertl zahajuje druhý gem přes druhý servis. I tak se dostává k fiftýnu.
0:1
Santiagu Giraldovi se podařilo otočit vývoj úvodního gemu a podržel si servis. Tenisté si nyní vymění strany.
30-40
První eso zápasu a Giraldo má gembol.
30-30
Giraldo srovnal na 30 oba, i přes nutnost hrát přes druhé podání.
30-15
Mertl našel recept na první podání soupeře a dostává se do zajímavého vedení.
15-15
Následně ovšem přichází dvojchyba!
0-15
Kolumbijský tenista zahájil utkání povedeným prvním servisem.
0:0
Jako první se na servis postaví Kolumbijec Santiago Giraldo.
Určité šance tak Mertl má, ačkoliv papírově je jasný outsider. Na druhou stranu může těžit z poměrně úspěšných posledních týdnů, zejména pak z postupu do druhého kola v Gstaadu, kde potrápil Feliciana Lopeze.
Bývalý 28. hráč světa, Giraldo, ale neprožívá ideální rok. Poté, co se víceméně protrápil první polovinou roku, kdy objížděl turnaje ATP World Tour a vypadával většinou v druhých kolech, se přesunul na challengery, kde si bilanci příliš nezlepšil. Pokud nepočítáme Davis Cup, tak naposledy turnajový zápas hrál ve Wimbledonu, kde vypadl v prvním kole.
Poté, co si Jan Mertl poprvé v kariéře zahrál hlavní soutěž turnaje ATP World Tour, se zase vrací zpět do práce na svém primárním okruhu, kterým je ATP Challenger Tour. Na domácím turnaji v Praze k němu však los nebyl příliš přívětivý a zkušený harcovník se bude muset postavit proti šestému nasazeném Santiagu Giraldovi z Kolumbie.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:00.