ZOH - Rychlobruslení - Ženy - závod s hromadným startem -  ONLINE PŘENOS -  24. února 2018   12:00

Ženy - závod s hromadným startem

12:00 finálový program - ženy
CZE  N. Zdráhalová
JPN 1. N. Takagiová
KOR 2. P. Kim
NED 3. I. Schoutenová

Česká olympijská reprezentace se tedy může těšit z životního výsledku Nikoly Zdráhalové, která dojela osmá. Své druhé zlato na těchto hrách ovšem zaslouženě získává Nana Takagiová, která zajela celé finále takticky a ušetřila síly do závěrečného finiše. Na cílovou čáru vytrčila špičku brusle dříve domácí Kim Po-rum než zkušená nizozemská závodnice Irene Schoutenová. Na Estonku Alusaluovou, která celý závod odtáhla v úniku, ale nakonec byla pohlcena, zbylo "bramborové" umístění.
Za malou chvilku začíná finále mužů, k jehož sledování jste rovněž zváni. Děkuji za pozornost.
Závod skončil.
16'
Nikola Zdráhalová dojíždí na vynikajícím osmém místě!
16'
Nana Takagiová je olympijskou vítězkou! O špičku brusle před Schoutenovou dorazila do cíle druhá domácí Kim Po-Rum.
16'
Půl kola před cílem vede Schoutenová.
15'
Sedm závodnic pojede o medaile, bohužel Zdráhalová mezi nimi není.
14'
Ve 14. kole je Estonka konečně dostižena, do čela závodu jde Manganellová těsně před Schoutenovou a Takagiovou.
12'
Alusaluová vyhrává i třetí prémii a má jisté čtvrté místo. Druhá Zujevová však ztrácí už pouze pět vteřin a Zdráhalová boduje třetím místem!
11'
Zvoní se do třetího sprintu. Do čela hlavního pole se dere Běloruska Zujevová.
10'
Náskok třiadvacetileté Estonky se mírně snížil na 10,63 vteřiny.
9'
Nikola Zdráhalová se zatím pohybuje uprostřed pole na devátém místě.
8'
Saskia Alusaluová má při průjezdu druhým bodovaným časem náskok 13 vteřin. Druhé místo patří znovu Číňance Li, pro bod za třetí místo si tentokrát dojela Polka Złotkowská.
7'
Estonka si jede svoje tempo a před ostatními je skoro o půl kola. Jen aby se hlavním favoritkám přílišné taktizování nevymstilo.
4'
Saskia Alusaluová (EST) je jasnou vítězkou na prvním bodovaném okruhu. Druhá přejíždí čáru na čele hlavního pole Číňanka Li Tan a třetí je Lollobrigidová.
3'
A už je to tady, Estonka Alusaluová ujíždí ostatním a má náskok celé rovinky.
2'
Jede se zatím stále ve vyhlídkovém tempu, uvidíme, jestli některá ze závodnic ostatní trochu provětrá.
Začal finálový závod v rychlobruslení s hromadným startem žen.
Taktika finálové jízdy už je zcela jiná, v semifinále šlo o postup a tak se více soupeřilo na bodovaných okruzích. Ve finále rozhoduje o medailích pouze dojezd do cíle, body se sice také udělují, ale mají význam jen pro umístění od 4. místa dolů.
16. Luiza Złotkowská (POL)
Semifinále skončilo, postupujících 16 žen čeká za hodinu finálový závod. Mezitím se na oválu Gangneung uskuteční semifinálové jízdy mužů, které zde můžete společně se mnou rovněž sledovat.
12. Ajano Satoová (JPN) nedokončila
16'
Třetí dojela Li Tan z Číny, bodovalo nakonec deset závodnic, a tak mají smůlu Korejka s Kanaďankou, kterým ani získaný bod k postupu nestačil.
16'
A Češka to dokázala, v závěru nejen že udržela druhou příčku, ale ještě předjela van der Weijdenovou!
16'
Zdráhalová vjíždí do posledního oblouku druhá!
15'
Osm rychlobruslařek už bodovalo, pokud tedy chce Zdráhalová postoupit do finále, musí být v cíli mezi nejlepší trojicí.
12'
Smůla pro českou závodnici, Nikola Zdráhalová dosprintovala čtvrtá bez bodu. Bodují Bettroneová, Złotkowská a Pak Či-U. Polku však vzápětí potkal pád.
8'
Pechsteinová vyhrála tento měřený mezičas před Alusaluovou, další bod připisuje Li Tan.
8'
Velká srážka, kterou zavinila van der Weijdenová a podrazila nohy dalším dvěma závodnicím, mezi nimi je Satová, která se drží za loket a nebude pokračovat! Třetí postižená Blondinová už má bod z minulé prémie a mohla by přesto postoupit, pokud aspoň doklouže do cíle.
7'
Na čele se vytvořila pětičlenná skupinka, která ostatním lehce poodjela. Zdráhalová k ní bohužel nepatří.
4'
Závodnice berou body v pořadí, v jakém projely už závěrečnou zatáčkou. Pět bodů bere Bergsmová, tři Li a jeden Blondinová.
Česká reprezentantka byla v tomto měření až devátá.
2'
V úvodu této jízdy se jede opět takticky, Zdráhalová se zatím drží téměř na chvostu hloučku bruslařek.
7. Mia Manganellová (USA) 1
8. Marina Zujevová (BLR) 0 (čas 8:54,38)
---------------------------------------------------------
9. Elena Moller Rigasová (DEN) 0 (čas 8:54,39)
10. Laura Isabel Gomezová Quinterová (COL) 0 (čas 8:54,99)
11. Magdalena Czyszczonová (POL) 0 (čas 8:56,66)
12. Ramona Härdiová (SUI) nedokončila
Na body postupují do finále Schoutenová, Takagiová, Kim a Manganellová, ze zbylé pětice byla v cíli nejdříve Zujevová a postupuje na čas rozdílem jedné setiny vteřiny před Rigasovou z Dánska!.
16'
Dojezd byl hodně těsný, na cílové čáře byla první Lollobrigidová, jejíž prvenství před Tan Kuo z Číny potvrdila až cílová fotografie, rozhodla jedna setina vteřiny! Třetí příčka patří Morrisonové.
15'
Do posledního kola vjíždí na čele Manganellová.
14'
Teď už se netaktizuje, Číňanka a Běloruska Zujevová se pokusily o nástup, ale zbytek pole je za půl oválu dohnal.
12'
Do rovinky před poslední prémií najížděla jako první Číňanka, ale těsně se před ni protáhla největší favoritka Lollobrigidová. Kuo Tan bere tři body, jeden bod přidává domácí rychlobruslařka Kim Po-Rum.
8'
Druhý bodovaný okruh měl kompletní trojici nových vítězek. Vyhrála Nizozemka Carlijn Schoutensová před domácí Kim Po-Rum a Manganellovou z USA.
7'
Nejmladší účastnice závodu Ramona Härdiová jako první upadla a dojela k mantinelu na zádech, závod pro ni předčasně končí.
4'
Čtvrté bodované kolo vyneslo první místo Japonce Takagiové, Lollobrigidová se prosmýkla aspoň na druhou příčku před Keri Morrisonovou.
1'
Vedoucí závodnice Světového poháru Francesa Lollobrigidová se drží v čele, rychlobruslařky však zatím jedou velice pomalu a závodit se zřejmě začne až ve čtvrtém bodovaném okruhu.
První semifinále právě začalo.
Závod se nejede čistě na čas, ale trochu připomíná cyklistické bodovací závody. Po každém čtvrtém kole jsou hodnocena tři průběžná umístění pěti, třemi a jedním bodem, v cíli pak obdrží nejlepší závodnice 60, 40 a 20 bodů a tak mají pojištěn postup do finále. Celkový čas je pak používán jen jako druhé hodnotící kritérium při shodě bodů.
Rychlobruslařky se už chystají na startovní čáru a za chvilku začnou ukrajovat metry z 16 okruhů, které je v jedné jízdě čekají.
Úřadující světovou šampiónkou v této mladé disciplíně je domácí závodnice Kim Po-Rum. Stříbro ve stejné hale, kde se konají zimní olympijské hry, získala loni Japonka Takagiová a bronz Američanka Bergsmová.
Závod žen v rychlobruslení s hromadným startem se dostal na program olympijských her poprvé v historii. Rychlobruslařky nejprve nastoupí ve dvou semifinále ve 12:00 a ve 12:15, z každého postoupí do finále osm nejlepších. Postupující šestnáctka si to pak rozdá o cenné kovy od 13:30 hodin.
Česko má zastoupení ve druhé semifinálové jízdě v podobě Nikoly Zdráhalové. 21-letá rodačka ze Dvora Králové nad Labem nepatří k favoritkám závodu, na posledních dvou světových šampionátech v této disciplíně obsadila 18. a 15. místo.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:00.