OH - Atletika - Hod oštěpem - finále (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  6. srpna 2021   13:50

Ukončeno

Hod oštěpem - finále (ženy)

13:50 O medaile (Finále) - ženy
CHN 1. L. Š-jing
POL 2. M. Andrejczyková
AUS 3. K. Barberová
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí

1. Liou Š'-jing (CHN) 66,34 m (SB)
2. Maria Andrejczyková (POL) 64,61 m
3. Kelsey-Lee Barberová (AUS) 64,56 m (SB)
4. Eda Tugsuzová (TUR) 64,00 m (SB)
5. Lü Chuej-chuej (CHN) 63,41 m
6. Kathryn Mitchellová (AUS) 61,82 m
7. Liveta Jasiunaiteová (LTU) 60,06 m
8. Mackenzie Littleová (AUS) 59,96 m
9. Christin Hussongová (GER) 59,94 m
10. Maggie Maloneová (USA) 59,82 m
11. Madara Palameikaová (LAT) 58,70 m
12. Haruka Kitagučiová (JPN) 55,42 m
S těmito slovy už se s Vámi pro dnešek mohu rozloučit, ale rozhodně si nenechte ujít zítřejší přenos z finále oštěpu mužů, ve kterém by se klidně mohly přepisovat rekordní hodnoty. Ke sledování tohoto přenosu vás samozřejmě srdečně zvu.
V tokijské výhni na Olympijském stadionu dnes platila téměř bez výhrady jednoduchá rovnice. První série pokusů byly nejkvalitnější a postupně se hody zkracovaly. Nejlépe to demonstrovala Číňanka Liou Š'-jing, která hned v první sérii dostala svůj oštěp na 66,34 m, což jí nakonec stačilo na olympijské zlato! I přes problémy s ramenem a dva přešlapy vydržela na prvním místě po celý zbytek soutěže a odveze si z Japonska nejcennější medaili.

Druhá končí Polka Maria Andrejczyková, aktuální jednička dle letošních pokusů. Aspirantka na zlato ale nedokázala v rozhodující moment předvést to, co od ní všichni očekávali, a musí se spokojit se stříbrnou medailí. V prvních momentech to kousala velmi těžce a byla zklamaná, po několika minutách po posledním pokusu se ale na její tváři přeci jen objevil alespoň lehký úsměv. Přeci jen olympijské stříbro nevyhraje člověk každý den.

A obrovsky šťastná je i bronzová Kelsey-Lee Barberová z Austrálie, úřadující mistryně světa z Dauhá. I ona měla letos problémy s ramenem, nemohla vždy naplno trénovat a neodjela tolik závodů, kolik by sama chtěla. Na vrchol sezóny se ale zkoncentrovala parádně a posledním pokusem ještě zaútočila na stříbro, ke kterému jí nakonec scházelo pouze titěrných 5 centimetrů. I tak se ale se širokým úsměvem prohání po oválu Olympijského stadionu v Tokiu s australskou vlajku na zádech. Pro nejmenší kontinent totiž vybojovala olympijský bronz.

Naopak zklamané končí favoritky Christin Hussongová a Maggie Maloneová, které se nepopasovaly s finálovými podmínkami dobře a neproklouzly ani do top osmičky.
Závod právě skončil
1'
Olympijskou vítězkou je Liou Š'-jing z Číny, která ani nebude posledním pokusem házet, aby si nepochroumala už tak lehce poškozené rameno. Nová zlatá medailistka už se prohání po oválu obalená čínskou vlajkou a prýští z ní čirá radost. Naopak Polka Maria Andrejczyková ze sebe nemůže vydolovat ani kyselý úsměv.
2'
Nene, poslední hod Marie Andrejczykové byl ten nejméně povedený a je to jasné. Stříbro pro Polsko, zlato pro Čínu! Andrejczyková nepotvrdila své postavení jediné oštěpařky, která letos přehodila 70 metrů, a je zklamaná, chtěla tady zkrátka vyhrát.
3'
Aktuální světová šampionka Kelsey-Lee Barberová si roztleskala přítomné sportovce na tribunách a dokázala ke svému nejlepšímu hodu přidat ještě půl metru, ani to ale nestačilo na posun na stříbrnou příčku. Australanka je ale spokojená, odjede totiž z Tokia s bronzem, na stříbro chybělo 5 centimetrů.
4'
Lü Chuej-chuej svůj nejlepší výkon nepřekonala a určila tak trio medailistek. Teď už jen zůstává otázkou, zda se změní aktuální pořadí na stupních vítězek, které bude okupovat Austrálie, Polsko a Čína.
5'
Eda Tugsuzová se naopak jako jediná dokázala postupně zlepšovat a to platí i v poslední sérii! V něm její oštěp dosedl přesně na hranici 64 metrů, což znamená nové sezónní maximum a posun na čtvrté místo. K bronzu chyběly pouze čtyři centimetry!
6'
Kathryn Mitchellová také v poslední sérii zapíše křížek, pro většinu oštěpařek je finále náročné a postupně jim dochází síly, což se projevuje na sestupné délce jejich pokusů.
7'
Ani sedmadvacetiletá reprezentantka Litvy Liveta Jasiunaiteová nedokázala překonat svůj povedený první hod, ten poslední si změřit nenechala a své finálové představení skončí sedmá.
8'
Mackenzie Littleová zakončila své olympijské působení svým nejkratším pokusem a jako nejdelší se počítá ten první. Australanka skončí osmá.
Pořadí po pátých pokusech

1. Liou Š'-jing (CHN) 66,34 m (SB)
2. Maria Andrejczyková (POL) 64,61 m
3. Kelsey-Lee Barberová (AUS) 64,04 m (SB)
4. Lü Chuej-chuej (CHN) 63,41 m
5. Eda Tugsuzová (TUR) 63,35 m (SB)
6. Kathryn Mitchellová (AUS) 61,82 m
7. Liveta Jasiunaiteová (LTU) 60,06 m
8. Mackenzie Littleová (AUS) 59,96 m
-----------------------------------------------------
9. Christin Hussongová (GER) 59,94 m
10. Maggie Maloneová (USA) 59,82 m
11. Madara Palameikaová (LAT) 58,70 m
12. Haruka Kitagučiová (JPN) 55,42 m
1'
Liou Š'-jing se nechce a nepotřebuje před poslední sérií vyčerpávat a pátý pokus vynechává.
2'
Ne, Maria Andrejczyková stále nemůže překonat hranici 65 metrů a i když se teď přiblížila na půl metru této hranici, na zlato jí stále chybí přes metr a půl. A už se musí spoléhat pouze na svůj poslední hod. Tokijské podmínky Polce zatím nesvědčí.
3'
Páté pokusy průběžných medailistek načala Kelsey-Lee Barberová, úřadující světová šampionka. Zase využila celý svůj vyměřený časový limit, ale tentokrát se nezlepšila a ani ona pátým hodem nepřekonala ani 60 metrů.
4'
Lü Chuej-chuej zůstane čtvrtá, poprvé se nedostala ani přes 60 metrů a viditelně jí dochází šťáva.
5'
Pátým pokusem se to opravdu podařilo! Turkyně jde stále vzhůru, 63,35 m je jejím letošním nejlepším pokusem, jenže na posun na čtvrté místo jí chybělo 7 centimetrů!
5'
Eda Tugsuzová je v dobrém rozmaru a s pátým místem musí být spokojená. Ráda by se ale ještě zlepšila, Turkyně si však musí na pokus počkat, protože se chystá start ženského mílařského závodu i s českou účastí Kristiiny Mäki.
6'
Kathryn Mitchellová se dostala jen lehce za padesátku a schválně přešlapuje.
7'
Liveta Jasiunaiteová si užívá možná nejlepší závod kariéry, ale stále není schopná překonat své maximum z prvního pokusu. Ani ona se tedy pořadím zatím neposune a zůstává sedmá.
8'
Mackenzie Littleová zatím nepřekonala šedesátimetrovou hranici a tak to zatím i zůstane. Australanka se dostala pátým hodem jen na 54,94 m a vypadá to, že zůstane dnes na osmém místě.
1'
Liou Š'-jing neohroženě zůstává na prvním místě o víc než metr a půl a zatím se zlepšovat nepotřebuje. Navíc už zřejmě nemá sílu, její oštěp teď doletěl jen někam k 55 metrům a to si Číňanka změřit nenechá. Bude doufat, že stejně jako v Dauhá posledními pokusy o vedení nepřijde.
2'
Maria Andrejczyková se stále nemůže pořádně trefit. 63,62 metrů je na posun na zlatou pozici málo, Polce zůstávají už pouze dvě šance na nejvyšší metu.
3'
Kelsey-Lee Barberová si dává s každým svým pokusem na čas a potřebuje se maximálně koncentrovat. Ale sama ví, že je to správná taktika, protože Australanka se znovu zlepšila. Poprvé překonala 64 metrů, ale 64,04 m nestačí na poskok v pořadí. Kelsey zlepšuje své sezónní maximum a zůstává bronzová.
4'
Lü Chuej-chuej předvádí velmi vyrovnané výkony, ale její poslední pokus se přeci jen poprvé nepřenesl přes 62 metrů, ale jen o 15 centimetrů. Číňanka zůstává na nepopulární bramborové pozici.
5'
Eda Tugsuzová pronikla do top osmičky až třetím hodem a vypadá v pohodě. Svůj čtvrtý pokus doslova očima dotlačila na 62,17 m, což sice znamená zlepšení o 4 centimetry, ale neznamená to zlepšení v pořadí.
6'
Pokus Kathryn Mitchellová se měřit nebude a i její výkony se postupně zhoršují. Můj úvodní předpoklad byl tedy správný, pro většinu závodnic byl zatím maximem jejich první hod.
7'
Liveta Jasiunaiteová to má podobně, ani ona se ještě nepřenesla přes svůj první šedesátimetrový hod a všechny ostatní pokusy skončily pod touto hranicí.
8'
Mackenzie Littleová se nedokázala zlepšit a zeleně vyznačený je v jejím zápise stále její první pokus.
Pořadí hodů se teď trochu zpřehází, začne osmá Littleová a půjdeme postupně v opačném pořadí až k vedoucí Liou š'-jing z Číny. Mezitím čtvrtku ovládla obhájkyně zlata Bahamanka Shaunae Millerová v novém kontinentálním rekordu. Dráha v Tokiu je opravdu rychlá.
Čeká nás kratičká pauza, protože na stadionu muselo zavládnout hrobové ticho. Je totiž připraven start na 400 m žen.
Pořadí po třetích pokusech

1. Liou Š'-jing (CHN) 66,34 m (SB)
2. Maria Andrejczyková (POL) 64,61 m
3. Kelsey-Lee Barberová (AUS) 63,69 m (SB)
4. Lü Chuej-chuej (CHN) 63,11 m
5. Eda Tugsuzová (TUR) 62,13 m
6. Kathryn Mitchellová (AUS) 61,82 m
7. Liveta Jasiunaiteová (LTU) 60,06 m
8. Mackenzie Littleová (AUS) 59,96 m
-----------------------------------------------------
9. Christin Hussongová (GER) 59,94 m
10. Maggie Maloneová (USA) 59,82 m
11. Madara Palameikaová (LAT) 58,70 m
12. Haruka Kitagučiová (JPN) 55,42 m
12'
Vedoucí závodnice Liou Š'-jing vypustila svůj oštěp zase obrovskou rychlostí a ten dolétl na 63,40 m. To sice na zlepšení nestačí, ale Číňanka ukazuje, že se na dnešek dobře vyspala.
11'
Osmá Mackenzie Littleová s napětím sledovala třetí hod Lotyšky Madary Palameikaové, protože ona byla poslední oštěpařkou, která ji mohla připravit o postup dál. Ale může zůstat v klidu, Palameikaová se zlepšila na 58,70 metrů, ale to stačí pouze na posun z posledního na předposlední místo. Postupová osmička je daná.
10'
Liveta Jasiunaiteová zatím nenavázala na svůj zdařilý první pokus, ale bude na to mít ještě tři příležitosti. Zůstává totiž sedmá a ve finále pokračuje.
9'
Kelsey-Lee Barberová nadále okupuje medailové pozice a vypadá to, že její předchozí pokus ji vliv tu správnou energii do žil. Znovu překonává 63 metrů, ale zůstává 35 centimetrů za svým nejdelším hodem.
8'
Maggie Maloneová také potřebovala zabrat, aby si ve finále ještě třikrát zaházela, ale ani ona situaci nezvládá! Nedokázala zopakovat výkon z kvalifikace, kde přehodila 63 metrů, ve finále nepřekonala ani hranici 60 metrů a ve finále končí další favoritka.
7'
Haruka Kitagučiová měla poslední šanci na setrvání ve finále a moc dobře si s ní neporadila. 55,42 metru sice je v jejím zápise nejdelším pokusem, ale do užšího finále pro osm nejlepších ji nedostane.
6'
Kathryn Mitchellová potřetí přehodila 60 metrů, ale její třetí hod byl jasně nejkratší.
5'
Polka rozhodně nepůsobí tak siverénním dojmem a v takové pohodě, v jaké ji jsme zvyklí na závodech vídat. 61,03 metrů je toho jasným důkazem. I tak ale zůstává na druhém místě.
5'
Maria Andrejczyková musí na svůj pokus počkat, protože ve středu stadionu jsou udělovány medaile pro nejlepší čtvrtkaře. A na Olympijském stadionu právě zní bahamská národní hymna na počest vítěze Stevena Gardinera.
4'
Mackenzie Littleová předvedla svůj nejkratší pokus momentálně je to ona, která je na horkém křesle na osmé příčce. Překonat ji můžou ještě tři oštěpařky, povede se to?
3'
No a nemusela čekat moc dlouho! Turkyně Eda Tugsuzová se dvěma křížky byla pod tlakem, ale zmáčkla se, přehodila 62 metrů a vyšoupla Němku Hussongovou z postupové osmičky! To není vydařený večer pro jednu z největších aspirantek na medaili a autorku čtyř ze sedmi letošních nejdelších pokusů.
2'
Christin Hussongová není ve formě a v pohodě. 59,61 m na zlepšení nestačí a teď se bude modlit, aby se nezlepšil někdo ze čtveřice Tugsuzová, Maloneová, Palameikaová a Kitagučiová.
1'
Lü Chuej-chuej se každým výkonem zlepšuje a přidává centimetry a decimetry ke svým hodům. Ve třetí sérii se dostala až na 63,41 m, ale na třetí místo se nevrátí a zůstane zatím čtvrtá.
Pořadí po druhých pokusech

1. Liou Š'-jing (CHN) 66,34 m (SB)
2. Maria Andrejczyková (POL) 64,61 m
3. Kelsey-Lee Barberová (AUS) 63,69 m (SB)
4. Lü Chuej-chuej (CHN) 63,11 m
5. Kathryn Mitchellová (AUS) 61,82 m
6. Liveta Jasiunaiteová (LTU) 60,06 m
7. Mackenzie Littleová (AUS) 59,96 m
8. Christin Hussongová (GER) 59,94 m
9. Maggie Maloneová (USA) 59,82 m
10. Madara Palameikaová (LAT) 54,30 m
11. Haruka Kitagučiová (JPN) 53,45 m
12. Eda Tugsuzová (TUR) x
12'
Vedoucí Liou š'-jing tentokrát neodhodila oštěp technicky správně a nepovedený pokus si Číňanka ani nenechala změřit.
11'
Madara Palameikaová z Lotyšska sice zapisuje měřený pokus o délce 54,30 m, ale v pořadí se posunula pouze před Japonku na 10. příčku.
10'
Liveta Jasiunaiteová z Litvy se drží na lichotivé šesté příčce, kterou si ale pokusem 58,66 m nevylepší. První její hod byl lepší.
9'
Kelsey-Lee Barberová dloho váhala, než se ke svému pokusu vůbec rozeběhla. A zřejmě jí to takto vyhovuje, protože svým nejlepším letošním hodem o délce 63,69 metru se posunuje na třetí příčku.
8'
Maggie Maloneová s lehce zatejpovaným ramenem se sice zlepšila, ale 59,82 m znamená setrvání na devátém místě a momentálně by americká favoritka na cenný kov nepostoupila ani do užšího finále.
7'
Haruka Kitagučiová musela počkat, až před ní proběhne pole závodníků běhu na 5000 m a možná jí to lehce rozhodilo. Pokus doletěl pouze někam ke 40 metrů a Japonka takový pokus v zápise mít nechce, proto naschvál přešlápla.
6'
Kathryn Mitchellová s rozběhem a svým druhým pokusem moc neváhala, znovu přehodila 61 metrů, ale zůstává 16 cm za svým prvním hodem.
5'
Maria Andrejczyková zabrala a zlepšila se na 64,61 m, tohle jí ale zatím na zlato poměrně o dost nestačí. Aspirantka na zlato musí předvést mnohem víc než doposud.
4'
Mackenzie Littleová se do pokusu hodně opřela, ale oštěp nevylétl tak vysoko a zapíchl se nakonec v bodě vzdáleném 57,80 m, od čáry.
3'
Eda Tuguzová zapisuje druhý neměřený pokus a na postup do top 8 musí ve třetí sérii zabrat.
2'
Ne, Christin Hussongová se zatím nemůže trefit. 59,18 m neznamená zlepšení a výraz ve tváři Němky zračí hluboké zklamání.
1'
Lü chuej-chuej se druhým hodem o chlup zlepšila a posunula se na 63,11 m, což pro ni znamená upevnění druhé pozice.
Pořadí po prvních pokusech

1. Liou š'-jing (CHN) 66,34 m (SB)
2. Lü chuej-chuej (CHN) 62,83 m
3. Maria Andrejczyková (POL) 62,56 m
4. Kelsey-Lee Barberová (AUS) 61,98 m
5. Kathryn Mitchellová (AUS) 61,82 m
6. Liveta Jasiunaiteová (LTU) 60,06 m
7. Mackenzie Littleová (AUS) 59,96 m
8. Christin Hussongová (GER) 59,94 m
9. Maggie Maloneová (USA) 53,88 m
10. Haruka Kitagučiová (JPN) 53,45 m
12'
Liou š'-jing skončila na MS 2019 v Kataru na druhém místě a i zde by chtěla útočit na cenný kov. A to se jí možná i povede! Jasně totiž ovládla první pokusy, hodem dlouhým 66,34 m si vylepšila sezónní maximum a přeci jen vytvořila na soupeřky zvýšený tlak!
11'
Lotyška Madara Palameikaová si svůj pokus nenechá změřit, sama věděla že nějakých 55 metrů dlouhý hod by jí v ničem nepomohl.
10'
Liveta Jasiunaiteová z Litvy je na oštěpařku poměrně drobná, ale i tak své štíhlé tělo dokázala rozkomíhat tak, že oštěp z její ruky doletěl na 60,06 m. Znamená to zatím pátou příčku.
9'
Úřadující mistryně světa z Dauhá Kelsey-Lee Barberová je po prvním kole pokusů z Australanek nejlepší, 61,98 m ale není pokus, se kterým by byla kdovíjak spokojená.
8'
Ani Američanka Maggie Maloneová se zatím nesrovnala s tokijským tartanem a její první pokus 53,88 m byl hodně nepovedený.
7'
Haruka Kitagučiová přeci jen ve finále oštěpu zastupuje českou stopu, protože se dlouhodobě připravuje právě v české republice. Při prvním pokusu to ale nezúročila, 53,45 m je zatím jasně nejkratší pokus.
6'
Kathryn Mitchellová z Austrálie jen těsně udržela nohu za čárou, ale její pokus se nakonec měřil. Úvodní pokus pro Kathryn je 61,82 m dlouhý.
5'
Maria Andrejczyková je momentálně jasnou oštěpařskou jedničkou a ráda by zaútočila i na světový rekord, který je v držení Barbory Špotákové. Prvním hodem se k němu ale ani nepřiblížila, 62,56 m nestačí ani na první místo.
4'
Mackenzie Littleová rovněž nepřehodila šedesátimetrovou hranici, výkon 59,96 m stačí ale na průběžné druhé místo.
3'
Eda Tusguzová přešlápla, ale její pokus ani tak nebyl vydařený, soudě podle jejího výrazu ve tváři.
2'
Ani další horká medailová adeptka a mistryně Evropy z domácího šampionátu z Berlína 2018 Christin Hussongová nezahájila soutěž příliš přesvědčivě, 59,94 m je hluboko pod možnosti Němky.
1'
Číňanka Lü chuej-chuej, bronzová z MS 2019 a 2017 a stříbrná z MS 2015 zahajuje finále hodem 62,83 m. To na medaili dnes rozhodně stačit nebude.
Závod právě začal.
Finalistky už jedna po druhé vycházejí z tunelu a oficiálně se představují všem fanouškům. Zatím většina z nich hýří úsměvy, ale po skončení soutěže to tak rozhodně nebude.
Oštěpařky už jsou připravené na svém stanovišti a v myslích už se připravují na své úvodní pokusy. U mnohých z nich to možná bude pokus klíčový, možná i nejdelší.
Startovní listina

1. Lü chuej-chuej (CHN)
2. Christin Hussongová (GER)
3. Eda Tugsuzová (TUR)
4. Mackenzie Littleová (AUS)
5. Maria Andrejczyková (POL)
6. Kathryn Mitchellová (AUS)
7. Haruka Kitagučiová (JPN)
8. Maggie Maloneová (USA)
9. Kelsey-Lee Barberová (AUS)
10. Liveta Jasiunaiteová (LTU)
11. Madara Palameikaová (LAT)
12. Liou š'-jing (CHN)
Je jasné, že ani jednu medaili z Ria oštěpařky neobhájí. Bronzová Barbora Špotáková do finále nepronikla, stříbrná Sunette Viljoenová v Tokiu nestartovala a obhájkyně zlata Sara Kolaková z Chorvatska v kvalifikaci třikrát přešlápla.

Úřadující mistryní světa z Dauhá 2019 je Kelsey-Lee Barberová z Austrálie, která ale sezónní maximum 62,59 hodila až zde v Tokiu v kvalifikaci. Největší favoritkou na zisk olympijského zlata je tak zřejmě vítězka kvalifikace Maria Andrejczyková, která letos jako jediná dokázala přehodit hranici 70 metrů. Mezi sedmi letošními nejdelšími hody figuruje hned čtyřikrát jméno Christin Hussongové a i Němka bude chtít zaútočit na pódium. A pozor je třeba si dát i na Číňanky, protože jak Liou š'-jing, tak Lü chuej-chuej braly na posledním MS v Dauhá medaile. Zlobit bude rozhodně i Američanka Maggie Maloneová, která si letos v červenci zlepšila osobní maximum na 67,40 m a v kvalifikaci jako jediná kromě Andrejczykové přehodila kvalifikační limit.
Ve úterní kvalifikaci se podařilo pouze dvěma oštěpařkám překonat kvalifikační limit 63 metrů, suverénně nejdelší pokus předvedla Polka Maria Andrejczyková, která hodem 65,24 m kvalifikaci ovládla. Druhou úspěšnou byla Američanka Maggie Maloneová, jejíž oštěp doletěl sedm centimetrů za hranici 63 metrů. Autorky zbylých deseti nejdelších pokusů doplnily tyto dvě ve finále a bohužel to nebyla ani jedna z českých favoritek.

Nikola Ogrodníková velmi nadějným prvním pokusem lehce přešlápla a se zbylými pokusy spíš bojovala. Veteránka Barbora Špotáková se dostala ve velkém tokijském horku pouze na 60,52 metru a Irena Gillarová si sice vylepšila sezónní maximum na 59,16 m, ani to ale na postup nestačilo.

Ve finále naopak nechybí hned tři Australanky, dvě Číňanky a svou zástupkyni má i Německo, Turecko, Japonsko, Litva a Lotyšsko.
Vítejte znovu na Olympijském stadionu v Tokiu, kde pomalu vrcholí atletický program v závěru Olympijských her. Poslední vrhačskou disciplínou je tradičně hod oštěpem, jako první se do finálového kola tohoto odvětví vrhnou ženy. A bohužel bez české účasti.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:50.
Články odjinud