Je konec! Mistři Evropy ze Španělska si připisují první vítězství na hrách, když zdolali 96:87 Nigérii. Ani dnes to však z jejich strany nebylo ideální. První čtvrtinu sice parta okolo Paua Gasola ovládla a vedla 25:11, ovšem Nigerijci nic nezabalili a dostali se do kontaktu. V průběhu třetího dějství sice Španělé znovu odskočili na rozdíl 14 bodů, ale africký soupeř jejich nástup opět zachytil a do závěrečné desetiminutovky dokonce vstupoval s vedením 66:65. Favorit pak duel rozhodl až v posledních dvou minutách.

Nejlepší střelci: Oguchi 24b – Gasol 16b.
Konec zápasu. (87:96)
39:44
Ještě jeden oddechový čas Nigérie. (87:96)
39:43
Dva proměněné trestné hody Rubia. (87:96)
39:42
Fanoušky v aréně ještě potěšil smečí Ekene Ibekwe. (87:94)
39:33
Oba trestné hody proměnil Llull, je rozhodnuto. (85:94)
39:31
Time-out pro Nigérii. (85:92)
39:31
Španělsko to sehrálo výborně. Do zakončení šli hráči v červeném až na konci 24 sekundového limitu a Pau Gasol svůj tým už hodně přiblížil výhře. (85:92)
39:12
Oddechový čas Španělska. (85:90)
39:11
Na druhé straně šestky pro Diogua, který proměnil druhý. (85:90)
39:11
Jeden ze dvou trestných hodů proměnil Fernandez. (84:90)
38:52
Tak jednoduché to ale nebude, Akognon snižuje na rozdíl pěti bodů. (84:89)
38:46
A Reyes nezaváhal, Španělé se přiblížili prvnímu vítězství na turnaji. (82:89)
38:45
Ibekwe ani Akognon netrefili z tříbodové vzdálenosti. Ibekwe pak fauloval Reyese a ten má k dispozici trestné hody. (82:87)
38:19
36letý Španěl oba proměnil! Jeho tým vede o pět bodů. (82:87)
38:19
Gasol při nájezdu faulován. Dva trestné hody. (82:85)
38:01
Střela Uzoha trefila jen obroučku. Dopředu jdou Španělé. (82:85)
37:39
Reyes stoprocentní, byť druhou šestku proměnil s velkým štěstím. (82:85)
37:39
Oguchimu tam nespadla trojka a při obranném doskoku fauloval Aminu Reyese. Ten bude házet trestné hody. (82:83)
37:03
Drama pokračuje! Trojka Ikeho Dioga! (82:83)
36:40
Aminu neskutečně zblokoval Gasola! Ten ale na druhý pokus přeci jen dává koš. (79:83)
36:29
Oddechový čas Španělska. Kouč Scariolo má svým spoluhráčům co říci. (79:81)
36:11
Aminu po útočném doskoku dostal míč do koše! Nigérie ztrácí jen dva body! Tohle je velké drama. (79:81)
35:47
Oguchi dal všechny tři a polepšil si na 21 bodů v dnešním zápase! (77:81)
35:47
Rubio fauloval Oguchiho při střelbě ze tříbodové vzdálenosti – tedy tři trestné hody! (74:81)
35:37
Do koše nespadly střely Navarra a Rubia. Dopředu mohou jít Tygři. (74:81)
34:50
Krásná akce Španělů. Po spolupráci s Navarrem ji zakončil Hernangomez. (74:81)
34:00
Trojkou Oguchiho se Afričané zase přibližují! (74:79)
33:46
Llull navýšil vedení Španělska. (71:79)
33:27
Pod košem se prosadil Michael Gbinje. (71:77)
32:37
Španělský trenér vypustil z klece střelce Navarra, který dává svou druhou trojku v této čtvrtině. (69:77)
32:13
Uzoh neproměnil nájezd na koš, když už před sebou nikoho neměl. Škoda pro Nigérii. (69:74)
32:04
Španělé zase vstoupili do čtvrtiny lépe. Nyní se prosadil Willy Hernangomez. (69:74)
31:44
Oguchimu další tříbodová střela nevyšla. (69:72)
31:15
Na Oguchiho trojku odpověděl dvěma body Navarro. (69:72)
30:49
Hernangomez efektně zasmečoval míč do koše. (66:70)
30:04
Vůbec první body v zápase zaznamenal Juan Carlos Navarro, který zaznamenal trojku! (66:68)
30:01
Začala čtvrtá čtvrtina. (66:65)
Nigerijci pokračují ve výborném výkonu! Favorit jim sice během třetí čtvrtiny utekl až na 14 bodů, ovšem díky výbornému závěru se Afričané dostali do vedení o jediný bod. Španělé jsou navíc viditelně nervózní.
30:00
Třetí čtvrtina skončila. (66:65)
29:31
Nigérie vede!!! S klaksonem, který končil limit Afriranů na útok, se prosadil Ogide. (66:65)
28:52
Španělům tečou nervy! Fernandez nedal ani jeden trestný hod. (64:65)
28:41
Ogide dostává Tygry na rozdíl jediného bodu! Takhle si to Španělsko tedy rozhodně nepředstavovalo. (64:65)
28:17
Diogu zblokoval střelu Fernandeze a následně navíc dává trojku Akognon! Nigérie je zase ve hře! (62:65)
27:38
Takže hned tři trestné hody Nigérie! První dva proměnil Ibekwe a třetí Akognon. (59:65)
27:38
Pau Gasol nedokázal proměnit jasnou pozici pod košem a ještě mu byla odpískána technická chyba! Tohle se jinak výbornému hráči nepovedlo. (56:65)
27:23
Střela Mirotiće se odrazila od obloučky ven. (56:65)
26:31
Ibekwe na druhé straně trojku zaznamenal! (56:65)
26:19
Fernandez netrefil z tříbodové distance. Oguchi doskakuje pro Nigérii. (53:65)
26:06
Diogu se při nájezdu dopustil útočného faulu. Míč mají Španělé. (53:65)
25:23
za Tygry odpověděl Aminu. (53:65)
25:11
Za dva body se trefuje také Rubio a Nigerijcům začíná zápas utíkat. (51:65)
24:46
Rubio sice neproměnil tříbodový pokus, ovšem míč doskočil Reyes a ten už se nemýlil. (51:63)
24:09
Hezky to trefil Ike Diogu. Je z toho trojka. (51:61)
23:51
Španěl oba proměnil a jeho tým vede o 13 bodů. (48:61)
23:51
Sergio Llull byl faulován Uzohem. Trestné hody. (48:59)
23:23
Po individuální akci se prosadil Pau Gasol. (48:59)
23:15
Proměnil jen jeden. (48:57)
23:14
Gasol fauloval Aminua, který má k dispozici dva trestné hody. (47:57)
23:10
Ricki Rubio trestá další ztrátu a Španělsko během chvíle odskakuje. Nigérie reaguje time-outem. (47:57)
22:55
Fernandez nejprve trefil za tři a poté zasmečoval po ztrátě Nigerijců míč do koše Rubio! (47:55)
22:20
Oguchi ale odpověděl stejným způsobem! (47:50)
21:51
Ovšem Rudy Fernandez zaznamenal trojku! (44:50)
21:46
Hráč Realu Madrid proměnil jen první. (44:47)
21:45
Diogu fauluje Reyese. Dva trestné hody. (44:46)
21:29
Nyní to zkoušel za tři body Ere, ale nebyl úspěšný. (44:46)
20:48
Chamberlain Oguchi vstřelil úspěšnou trojku! (44:46)
20:36
Fernandez zaznamenal koš s faulem. Proměnil i následnou šestku. (41:46)
20:20
Aréna byla v úvodu utkání téměř prázdná. Teď už se slušně zaplnila a diváci fandí Nigérii. (41:43)
20:12
Llull fauloval Oguchiho, Nigérie zůstává u míče formou rozehrávky ze strany. (41:43)
20:01
Začala třetí čtvrtina. (41:43)
Poločasová přestávka pomalu končí. Druhá půle začne za malou chvíli.
Po první čtvrtině to vypadalo, že si Španělé kráčí pro jasnou výhru. Ve druhém dějství však možná soupeře trochu podcenili a ten toho dokonale využil. Nigerijci zpřesnili střelbu, hráli nadoraz a postupně snížili až na stávající rozdíl dvou bodů, který je v basketbale zcela zanedbatelný. Rozhodně nás čeká zajímavá druhá půle.

Nejlepší střelci: Uzoh 8b – Gasol 8b
20:00
Druhá čtvrtina skončila. (41:43)
19:59
Druhý už ne, nicméně i tak jde o výbornou čtvrtinu ze stany outsidera! (41:43)
19:59
První Ben Uzoh dal... (41:43)
19:59
Uzoh si došel pro faul Fernandeze a bude házet dvě šestky! (40:43)
19:53
Uzoh oba proměnil, Nigérie ztrácí pouhé tři body! Její kouč Voigt si bere time-out. (40:43)
19:53
Reyesovu přihrávku vystihl Uzoh a Calderon ho zastavil faulem, který je posouzen jako nesportovní faul. To znamená dva trestné hody a ještě rozehrávku pro Afričany. (38:43)
19:31
Ike Diogu zabodoval drzým nájezdem na koš. (38:43)
18:42
Na druhé straně odpověděl stejnou mincí Rudy Fernandez. (36:43)
18:34
Michael Umeh dává trojku! Nigerijci se vracejí do hry! (36:40)
17:54
Vida, už je to jen o sedm! Oguchi Španělům sebral míč a z jeho dobré práce těží Uzoh. (33:40)
17:20
Tohle byla těžká střela Gasola. Aminu doskočil odražený míč. (31:40)
17:00
Z protiútoku navíc dává koš Umeh a španělský kouč si bere time-out. Cítí, že jeho svěřenci oproti první čtvrtině polevili. (31:40)
16:50
Aminu nyní sebral míč Gasolovi, což je pro něj cenná kořist. (29:40)
16:28
Za Nigérii snížil Aminu. (29:40)
16:05
Diogu neproměnil tříbodový pokus a z následného protiútoku trestal hvězdný Pau Gasol. (27:40)
15:40
Další dva trestné hody proměnil Ike Diogu. Je to o 11 bodů. (27:38)
15:20
Nigerijský hráč proměnil pouze tu první. (25:38)
15:19
Uzoh byl faulován Hernangomezem. Jsou z toho dvě šestky. (24:38)
14:43
Španělé dominují. Důkazem je i trojka Nikoly Mirotiće. (24:38)
14:22
Diogu oba proměnil a koriguje skóre. (24:35)
14:22
Ike Diogu byl při nájezdu faulován Hernangomezem. Má k dispozici dva trestné hody. (22:35)
13:50
Ibekwe nestřílel přesně a výborně hrající Rodriguez navíc doskakuje. (22:35)
13:26
Navarro za tři body. (22:35)
12:55
Ibekwe dostal prostor ke střelbě a snížil na rozdíl deseti bodů. (22:32)
12:34
Hernangomez přišel na plac až ve druhé čtvrtině, ale začal výborně. Nyní má na kontě pět bodů. (20:32)
12:15
Z tříbodové vzdálenosti zacílil přesně Michael Gbinje. (20:30)
11:29
A ten dal, Španělsko má na kontě 30 bodů. (17:30)
11:28
Hernangomez dává koš a navíc byl faulován. K dispozici má trestný hod. (17:29)
11:11
Další trojka Nigérie! Opět ji trefil Akognon. (17:27)
10:30
Střelecký účet druhé čtvrtiny otevřel Rodriguez. Na to ale reagoval trojkou Akognon. (14:27)
10:01
Začala druhá čtvrtina. (11:25)
V první čtvrtině jasně dominovali Španělé. Nigérie, která včera trápila Litvu, má dnes žalostnou střelbu.
10:00
První čtvrtina skončila. (11:25)
10:00
Hráč ČEZ Basketbal Nymburk Ekene Ibekwe netrefil trojkový pokus zároveň s klaksonem. (11:25)
09:35
Sergio Rodriguez zaznamenal trojku a navýšil vedení Evropanů na rozdíl 14 bodů! (11:25)
09:12
Mirotić své zaváhání napravil dvěma proměněnými šestkami. (11:22)
08:40
Michael Gbinje sebral míč Mirotićovi a hnal se na španělský koš nikým nepronásledován. Za tohle kouč Scariolo Mirotiće nepochválí. (11:20)
08:13
Hezká akce Afričanů. Uzoh projel až pod koš a pak už neměl problém. (9:20)
07:55
A Rodriguez z následného brejku nahrál Nikolovi Mirotićovi, který zakončil efektní smečí. Nigerie si bere time-out. Dnes zatím vůbec nestačí. (7:20)
07:50
Skvěle Gasol! Ten zblokoval Uzoha. (7:18)
07:15
Nádherná přihrávka Rodrigueze pod koš na Paua Gasola! Nová posila San Antonia Spurs neměla problém. (7:18)
06:24
Uzoh byl strážen dvěma soupeři, přesto dokázal hodit z nájezdu míč do koše. (7:16)
06:05
Rodriguez našel pod košem Gasola, který zasmečoval. (5:16)
05:21
Z tříbodové distance se trefuje Sergio Llull. (5:14)
05:08
Další tříbodový pokus Oguchiho, teď byl neúspěšný. (5:11)
04:42
Na druhý pokus už Oguchi za tři body trefil! Střílel z rohu. (5:11)
04:02
Oguchi střílel z tříbodové vzdálenosti, ale koš nedal. Rubio si připisuje obranný doskok. (2:11)
03:53
Ricky Rubio byl neomylný a Španělsko vede o devět bodů. (2:11)
03:53
Rubio byl faulován Umehem. Dva trestné hody pro španělského hráče. (2:9)
03:00
Aminu teď výborně zablokoval střelu hvězdného Paua Gasola. (2:9)
02:16
Výborný začátek Španělska. Po nahrávce Llulla zakončil rychlý protiútok Reyes. (2:9)
01:47
Španělé navýšili svůj náskok koši Gasola a Rubia. (2:7)
01:11
Další střela Aminua už košem neskončila, míč se odrazil zpět do pole. (2:3)
00:36
Aminu střílel v závěru nigerijského limitu pro zakončení, i z nepřipravené pozice trefuje. (2:3)
00:14
Ten proměnil, na úvod tedy tři body Španělska. (0:3)
00:13
Rubio zaznamenal koš s faulem. Bude tedy ještě házet trestný hod. (0:2)
00:01
Utkání právě začalo. (0:0)
Nigérie:
To afričtí šampióni přijeli do Brazílie v roli outsidera, takže jejich dvě porážky nikoho nepřekvapily. Na úvod turnaje Nigérie vysoko podlehla Argentině 66:94. Ve svém druhém vystoupení se však hodně zlepšila a favorizované Litvě pořádně zatápěla. Zelení však nezvládli třetí čtvrtinu a nakonec basketbalové velmoci podlehli 80:89.
Španělsko:
Mistři světa z roku 2006, stříbrní medailisté z posledních dvou Olympiád a úřadující evropští šampióni přijeli do Ria jako aspiranti na medaile. Vstup do turnaje jim však vůbec nevyšel, když oba své úvodní zápasy těsně prohráli. Španělé nejprve podlehli 70:72 Chorvatsku a poté dokonce jen o bod padli s domácími Brazilci – 65:66.
Vítám tu všechny basketbalové fanoušky! Dalším zápasem dnešního programu turnaje mužů bude utkání skupiny B mezi Nigérií a Španělskem. Jde o souboj týmů, které oba své úvodní zápasy na hrách prohrály, což je u Španělů velmi nečekané. Pokud by úřadující evropští šampióni neuspěli ani dnes, byli by už na pokraji vyřazení.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:00.